Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστή της AMD να πάρω?


nikossamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω να μου υποδείξεις τον χαρακτηρισμό, μέχρι τότε το ποστ σου το θεωρω σαν να μην έγινε. Όσο για το ερώτημα, το είχα θέσει και προηγουμένως.

 

α) Εγώ άλλα βλέπω:

 

NV-GTX-690-92.jpg

 

Θα μου πεις και σωστά: Είναι διαφορές αυτές που από μόνες τους να δικαιολογούνε επιλογή ακριβότερης πλατφόρμας? Προφανώς και όχι. Αλλά ποιός μιλάει για λογική και διαφορές μικρές ή μεγάλες όταν βάζουμε στη συζήτηση κάρτα γραφικών των 1000 ευρώ?

 

β) Χαίρομαι που ήσουν σαφής σε αυτό, με βοήθησες να καταλήξω για το αν έχει νόημα η συνέχιση της κουβέντας.

 

Dino κατά βάθος έχεις δίκιο, η όλη κουβέντα γίνεται γιατί μου έκατσε τυχαία η 690. Για 670 προγραμάτιζα οπότε και δεν θα υπήρχε θέμα νομίζω για 670 με 8350. Πάντως επανέρχομαι στις επιλογές μου. Ή τώρα βάζω έναν 8350 που σίγουρα θα είναι καλύτερα από 1055 με 690 και στο μέλλον μπορεί να βάλω κάτι ακόμα καλύτερο σε AMD πάλι , αν διατηρηθεί το ΑΜ3+ πράγμα πολύ πιθανόν, ή κάνω υπομονή με όποιες παραχωρήσεις στην " ασυμβατότητα" 1055 με 690 και κατά τον Μάρτιο-Απρίλιο πάω σε νέα πλατφόρμα Haswell με άγνωστο κόστος CPU+mobo αλλά και άγνωστο χρόνο ζωής του νέου σόκετ. Έξη μήνες , ένα χρόνο ; Ποιός ξέρει Intel είναι αυτή. Μια τρίτη επιλογή θα ήταν να αλλάξω τώρα σε ivy με το τρέχον σόκετ για να έρθω στά ίσα με την 690 , αλλά και πάλι σε κανένα χρόνο θα σκέφτομαι καθολική αλλαγή πλατφόρμας, πράγμα που μου τι δίνει πάρα πολύ. ράβε ξήλωνε συνέχεια. Οι απαιτήσεις μου και η φιλοσοφία μου δεν είναι τα απόλυτα νούμερα , ούτε κάθομαι κάθε λίγο και λιγάκι να τρέχω bench για να δώ που φτάνω. Δεν έχω τον χρόνο άλλωστε.

Η απόφαση όπως βλέπεις δεν είναι εύκολη και οι απόψεις διϊστανται. Άλλοι λένε ότι 8350 έστω με λίγο o/c και 690 στέκει, εσύ το θεωρείς "ιεροσυλία." :-) Τι να αποφασίσω και εγώ ο λιγότερο σχετικός; :mellow: πέρα από το οικονομικό θέμα το οποίον θα εξεταστεί ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HALF EVIL αφου δεν σαρεσει το ραβε ξηλωνε...

 

 

H "φοβερη" αξιοποιηση του pci express 3.0:

 

(2x680 = 690 περιπου)

1341219566Ew8yr7oTVd_3_3.gif

 

 

1341219566Ew8yr7oTVd_3_5.gif

 

3x680:

 

1341219566Ew8yr7oTVd_4_1.gif

 

680-7970:

 

civ5_1920_1200.gif

 

http://www.techpower..._Scaling/3.html

 

Ειναι φανερο πως οι καρτες δεν εκμεταλλευονται το διαθεσιμο bandwidth ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με υπεργχρονισμενους i7 3770k εγινε το συγκριτικο στο ιδιο ακριβως μηχανημα. ;)

 

This review is made possible thanks to an awesome BIOS option given to us by ASUS ROG Maximus V Gene motherboard, which allows us to toggle the CPU's PCI-Express root complex between PCI-Express 1.0, 2.0, and 3.0 modes.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο λεω.

οτι με διαφορετικα συστηματα η διαφορα μπορει να ηταν διαφορετικη

και να διεφερει διαφορετικα :P

Ναι το συγκεκριμένο τεστ έγινε με το σκεπτικό να φανούν όσο το δυνατόν περισσότερο οι όποιες διαφορές του pci express 3.0 σε σχέση με το 2.0 και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση βλέπουμε ότι τα οφέλη που δίνει είναι πολύ μικρά με τις κάρτες γραφικών αυτής της γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες αφού έκανα τον κόπο να διαβάσω 5 σελίδες thread (σήμερα έγινε 7), αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ. Έγραψα λοιπόν ένα μακροσκελές post (όπως το συνηθίζω) και ανέλυα ένα κάρο πράγματα για τις φιλοσοφίες που ακούγονται στο εν λόγω (κάποιος σωστά νωρίτερα τα χαρακτήρισε ως e-penis).

 

Δυστυχώς να είναι καλά το νέο Insomnia με το πάτημα ενός λάθος κουμπιού το έχασα και βαρέθηκα να το ξαναγράψω. Επειδή όμως το συνεχίζετε, θα πω απλώς το εξής:

 

Προφανώς οι άνθρωποι αυτού του forum κατάγονται από τον πλανήτη με τον τύπο με το γαλάζιο κολάν και την κόκκινη μπέρτα :devil: Για όλους εμάς τους υπόλοιπους τα 60 fps είναι το όριο του κοινού ανθρώπου. Εξαιρείται ο φίλος μου με την μεγάλη ουρά και τα κοφτερά δόντια. Οι Σάυρες φαντάζομαι βλέπουν καλύτερα :P :P :P

 

Αλλά ακόμα και αν όλοι κυκλοφορούσαμε με κολάν και πετούσαμε (άρα υπερβαίναμε τα 60 fps στην αντίληψή μας) δυστυχώς η τεχνολογία των οθονών μας, μας περιορίζει στα 60Ηz, άρα και στα 60 fps. Και για να προλάβω τον οποιοδήποτε τα 120Ηz στις οθόνες χρησιμοποιούνται μόνο στα 3d. Για όποιον ενδιαφέρεται για διάβασμα:

http://en.wikipedia....wiki/Frame_rate

 

Οπότε τι και αν η 690 μπορεί να δώσει +200 fps σε ένα game, το tearing θα πάει σύννεφο και θα αναγκαστείς να ανοίξεις το VSync. Όλα αυτά τα ωραία νούμερα είναι όμορφα και μαμάτα να τα βλέπουμε να τα χαιρόμαστε στα υπέροχα μετροπρογράμματα για να έχουμε να μαλώνουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την απόδοση στα fps εννοώ έτσι? :X).

 

Όλα τα παραπάνω τα είπα, για να τονίσω ότι ο 1100t σου είναι ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ να σου δώσει τα +60 fps που χρειάζονται τα ματάκια σου (και η οθόνη σου) και η κάθε κουβέντα για αναβάθμιση είναι περιττή. Θα μπορούσε να κλείσει το topic με άλλα λόγια. Τώρα ακούστηκαν και άλλες γνώμες (σωστά τεκμηριωμένες οι περισσότερες), ποιο γενικής φύσεως αλλά άσχετες με τον λόγο που ανοίχτηκε το θέμα σου. Θα μπορούσαν φυσικά να συνεχιστούν επ' άπειρον. Thread παρόμοια να θέλεις σε όλο το ΝΕΤ να διαβάζεις για μια ζωή.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Αν είσαι από αυτούς που αφού βάλουν τον 'Χ' 3770k/8350, τον πουσάρουν μέχρι εκεί που πάει και και το γουστάρουν να τρέχουν πρωί-μεσημέρι-βράδι PCMark, 3dMark, Unigine, και όλα τα υπόλοιπα καλούδια για να δούνε που θα βρίσκονται στα charts, πάω πάσο και συγνώμη, θεώρησε ως άκυρο αυτό το Post και πες ότι δεν το έγραψα.

 

Καλή συνέχεια, και να τονίσω όλα τα παραπάνω είναι καλοπροαίρετα και συγνώμη αν ακούστηκαν κάπως. Όχι τίποτε άλλο αλλά χθες ψηφίστηκαν και τα νέα μέτρα ;)

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος nino (οπως σχεδον παντα). Εχεις δικιο,κεγω ξεχασα το tearing/micro-stuttering αφου ειναι διπλη καρτα.Το e-penis που ανεφερα παιζει μεγαλο ρολο στον χωρο.Χαιρομαι που συμφωνουμε ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός για άλλη μία φορά ο ninos30.

 

Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, έτσι για σπάσιμο, θα έφτιαχνα ένα σύστημα με AMX 8120 και δύο ASUS Mars II (Quad SLI).

 

Οι διαφορές στην απόδοση μεταξύ των εκδόσεων PCIe, είναι μικρές. Πολύ μικρές.

 

Από εκεί και πέρα όποιος θέλει να αισθάνεται ψυχολογικά καλά έχοντας PCIe 3.0 κάρτα γραφικών και PCIe 3.0 στη μητρική του, είναι απόλυτα σεβαστό και μπορώ να το καταλάβω απόλυτα. Και εγώ θα το ήθελα, αλλά δεν θα έδινε λεφτά για να μου φτιάξει η ψυχολογία κατ' αυτόν τον τρόπο. Θα έκανα κάτι άλλο.

Καθαρά προσωπική γνώμη. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάνω μόνος μου μια συζήτηση, μάλλον με τον ευατό μου και όλοι οι υπόλοιποι συζητάτε κάτι άλλο. Οπότε μάλλον είμαι λάθος. Ας κάνω ένα τελευταίο ποστ:

 

Στο 90% των παιχνιδιών που εξαρτώνται κυρίως από την gpu, έτσι είναι. Σε λίγα παιχνίδια που ρίχνουν το βαρος στον επεξεργαστή (το FSX είναι ένα παράδειγμα), αν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα, έχει κάποιο νόημα να κινηθείς σε intel σε όποια ανάλυση και να παίζεις. Νόημα έχει επίσης αν είσαι εξαιρετικά πορωμένος και μετράς το κάθε frame -άσχετα αν το βλεπεις- και μια τελευταία περίπτωση που σκέφτομαι είναι αυτή του ultra high end συστήματος: Αν έχεις μια gtx 690 δεν βάζεις κατά τη γνώμη μου τίποτα λιγότερο απο i7 3770K. Δεν κολλάει βρε παιδί μου..

 

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά στη δικιά μου λογική όποιος δίνει 700 δολλάρια για κάρτα δεν κάνει εκπτώσεις στον επεξεργαστή για 100 ευρώ. Αυτό δε σημαίνει κάτι, ούτε διεκδικώ δάφνες απόλυτης αλήθειας. Απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Δεν θα κοιμόμουνα καλά, θα το θεωρούσα ανισσοροπία.

 

Tα ίδια που είπα και παραπάνω. Συν ότι όταν έχεις μια 690 τότε θες και pci-express 3.0. Όχι ότι θα έχει την τρελή διαοφρά, αλλά θα έχει διαφορά. Το pci-express 2.0 μπουκώνει την 690. Και το 3 μπορείς να το έχεις μόνο με ivy επεξεργαστή.

 

Δε γνωρίζω τις οικονομικές σου δυνατότητες προφανώς, αλλά όταν μπλέκεις με κάτι high end πρέπει να το στηρίζεις 100%. Ξαναλέω ότι αυτή είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη.

 

Ουσιαστικά ούτε ο i7 3770K θεωρείται high end πόσο μάλλον ο 8350. Κι αυτό γιατί υπάρχει η σειρά της intel για socket 2011. Επεδή, όμως, στο gaming δεν θα σου κάνει διαφορά μπορείς να πεις ότι ο i7 3770K είναι το high end για gaming. Αν μιλάγαμε για καμιά 660ti ή 7950 αυτή η συζήτηση δεν θα είχε νόημα. Στην 690, όμως, προσωπικά θα επιζητούσα και την μικρή διαφορά μεταξύ i5 3570K και i7 3770K.

 

Το νόημα είναι ότι όταν μπλέκεις με τέτοια πράγματα, δεν σε ενδιαφέρει ούτε το value for money ούτε η gaming εμπειρία αυτή καθε αυτή. Όταν μοιράζεις τόσα λεφτά σε ενδιαφέρουν τα benchmarks και το "status". Προφανώς δεν είμαι αυτής της λογικής και νομίζω ότι το έχω καταστήσει σαφές. Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να το δω αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...