Προς το περιεχόμενο

Pc is not dead (I hope)...


ArtGeo4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 4 beep σε Asus mobo ειναι system timer failure οποτε η η Ram σε αποχαιρετησε και πας για αλλη η το mobo πεθανε...τωρα δεν ακουγεται τιποτα? το εκανε και σε μενα παλια ενα asus mobo (δεν ποσταρε δηλ.) αλλα ηταν μαζεμενη σκονη στις ram slots το φυσηξα και διορθωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού τα ξανακαθάρισα όλα και τέσταρα μερικά ανοίγει και μου γράφει: CMOS Checksum Bad !!!!!!!!!!!!! τι είναι αυτό???? ξέρει κανείς?????? (είχα βγάλει και τη μπαταρία)

 

άνοιξε... (και κλείνει μετά από λίγο...)μπορεί να μου πεί κανείς πως ελεγχω τουλάχιστον θερμοκρασίες μέσα στο pc??? (όχι με προγράμματα, καλύτερα με των windows...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού τα ξανακαθάρισα όλα και τέσταρα μερικά ανοίγει και μου γράφει: CMOS Checksum Bad !!!!!!!!!!!!! τι είναι αυτό???? ξέρει κανείς?????? (είχα βγάλει και τη μπαταρία)

 

άνοιξε... μπορεί να μου πεί κανείς πως ελεγχω τουλάχιστον θερμοκρασίες μέσα στο pc??? (όχι με προγράμματα δεν έχει internet)

 

Το bios/uefi συνήθως λέει θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το CMOS Checksum Bad ειναι πεθαμενη μπαταρια mobo, αυτη που μοιαζει με κουμπι κοντα στις pci Θυρες. Καταλαβαινω πως τα οικονομικα σου ειναι χαλια αλλα η μπαταρια κοστιζει 1-2 ευρω και τη βρισκεις παντου...πηγαινε αγορασε μια και τοποθετησε την σωστα και πες μας τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά άνοιξε χωρίς να αλλάξω τη μπαταρία.... μπορεί να το έγραψε επειδή την έβγαλα και την ξαναέβαλα...

άνοιξε αλλά κλείνει χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά

 

χτες καθως επεστρεψα σπίτι ανακάλυψα πως με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη... ΔΕΝ ανοίγει το pc! Ξεκινάει να μπουταρει αλλά στην οθόνη βγαίνει (no signal). Αφού δεν πάει σήμα στην οθόνη-σκέφτομαι- θα είναι η κάρτα γραφικών, γιατί φαινόταν οτι λειτουργούσαν όλα μέσα... αφού την βγάζω και την καθαρίζω, συνειδητοποιώ πως το pc δεν ανταποκρίνεται ΟΥΤΕ στο πληκτρολόγιο...δηλαδή πχ στο alt-control-delete τίποτα...

Με πιάνει ΤΡΟΜΟΣ (γιατί δεν παίζει σάλιο) και δεν μπορώ να δουλέψω... ΕΧΕΙ κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι??? (εγώ σκέφτομαι το motherboard!!!) ισχύει; SOS

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο βραχυκύκλωμα στο μάδερ μπορντ, και να φτιάχνεται χωρίς λεφτά????

 

ξέχασα να σας πώ πως είναι desktop, 32bit με μάδερμπορντ deluxe digital home P5W DH...

 

Δυστυχως ολα συμβαινουν παντα οταν δεν υπαρχει σαλιο.Ενα χρονο ανεργος και ξαφνικα χαλαει tv 42" 2 χρονων,σκληρος δισκος,ηχεια και οθονη στο pc και ενα laptop που το ανοιγα μια φορα το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ολα συμβαινουν παντα οταν δεν υπαρχει σαλιο.Ενα χρονο ανεργος και ξαφνικα χαλαει tv 42" 2 χρονων,σκληρος δισκος,ηχεια και οθονη στο pc και ενα laptop που το ανοιγα μια φορα το χρονο.

 

γάμησέ τα φίλε μου, ο νόμος του Μέρφυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχως ολα συμβαινουν παντα οταν δεν υπαρχει σαλιο.Ενα χρονο ανεργος και ξαφνικα χαλαει tv 42" 2 χρονων' date='σκληρος δισκος,ηχεια και οθονη στο pc και ενα laptop που το ανοιγα μια φορα το χρονο.[/quote']

 

Ο Χριστός και η Παναγία...πάλι καλά που δεν έπεσε και κανένας τοίχος.

Συγνώμη φίλε μου ,δεν το λέω ειρωνικά αλλά τοση γκαντεμιά μαζεμένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν περασε απο το σπιτι σας ο Μητσοτάκης;

 

Περαν απ'την πλακα θα προτεινα στον φιλο μου εδω να το ξεσκονισει ολο, να το βγαλει απο το κουτι και να το ξαναστησει απ'εξω, να αλλαξει θερμοαγωγιμες παστες κτλ και να ξαναδοκιμασει να το ανοιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γάμησέ τα φίλε μου, ο νόμος του Μέρφυ...

 

Ο Χριστός και η Παναγία...πάλι καλά που δεν έπεσε και κανένας τοίχος.

Συγνώμη φίλε μου ,δεν το λέω ειρωνικά αλλά τοση γκαντεμιά μαζεμένη..

 

Σιγουρα δεν περασε απο το σπιτι σας ο Μητσάκης;

 

Περαν απ'την πλακα θα προτεινα στον φιλο μου εδω να το ξεσκονισει ολο, να το βγαλει απο το κουτι και να το ξαναστησει απ'εξω, να αλλαξει θερμοαγωγιμες παστες κτλ και να ξαναδοκιμασει να το ανοιξει.

 

Και ομως ουτε εγω το πιστευα.Μεταξυ μας μεχρι και ματακι σαν τις γκομενες αγορασα :P Μεχρι στιγμης παντως μονο το pc αντικατεστησα κομπλε απο ολα αυτα.Με μια crt τη βγαζω απο tv και λαπτοπ το ξεχασα ηδη.Ειναι να μη σου τυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να που το post έγινε κέντρο για τους "δοκιμασμένους"!!! Λοιπόν, αφού το καθάρισα και το έστησα απ'έξω, ανοίγει, αλλά μερικές φορές κωλώνει (συγκεκριμένα η κάρτα γραφικών) και σβήνει αμέσως... άλλες φορές ανοίγει κανονικά (το έχω αφήσει μέχρι κ μισαωρο!)... τι συμβαίνει???? ξέρει κανείς να μου πεί???? παρεπιπτώντως το bios μου ΔΕΝ δείχνει θερμοκρασίες... πως μπορώ να τις ΔΩ?????????επίσης θερμοαγώγιμη ΠΟΥ μπαίνει ακριβώς, σε ποιά μέρη και πού????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...