Προς το περιεχόμενο

OCZ Vertex 4


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοίταξα και είμαι πιο κάτω...

επειδή όμως σε κάτι sysandra και τα σχετικά, από παλιά με έβγαζαν χαμηλότερα από τα ίδια (ίδια κάρτα άλλος χρήστης, ο οποίος έπαιρνε περισσότερο σκορ για κάποιο λόγο) είπα μήπως συμβαίνει το ίδιο ή πράγματι έχω κάποιο πρόβλημα..

anyway αφού λές πως είμαι εντάξει, είμαι εντάξει, thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά φαντάζομαι ότι τα review δεν ήταν με amd μητρική...

 

δεν πιστεύω ότι τα νούμερα που είδες σε review ενός 128g Vertex 4 (και όχι 256gb) έχουν μεγάλη διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω και εγώ τα δικά μου αποτελέσματα γιατί πιστεύω ότι έχουν ένα κάποιο ενδιαφέρον..

 

CPU: Phenom II X4 2.7 GHz

Mobo: Gigabyte 770TA-UD3 (BIOS F4B)

Controller: Marvell 9128 AHCI mode (firmware 2.2.0.1125b)

SSD: OCZ Vertex 4 128 Gb (firmware 1.5)

O/S: Win 8 64bit

Driver: Marvell Version 1.2.0.1027

 

14y4ktg.png

 

2sbrd6f.png

 

Για όσους πούνε (σωστά) να τον βάλω στον controller της AMD:

 

Για κάποιο λόγο το bios δεν τον βλέπει σε AHCI mode στον AMD controller τουλάχιστον στη φάση του boot. Αν μπουτάρεις από αλλού μετά τον βλέπει σαν δίσκο, αλλά εγώ θέλω να είναι bootable..

Οπότε για boot επιλέγω ή IDE και AMD ή AHCI και Marvell... Επίσης ο Marvell υποστηρίζει TRIM ενώ ο AMD όχι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η μητρική έχει φάει σκάλωμα για το AHCI. Το τριμ δεν έχει σχέση με τον controller αλλά με τα windows. Μια χαρά το υποστηρίζει το τριμ το SB710. Λογικά με τον onbard SATA θα 'σαι λίγο καλύτερα και στα 4k writes αν το φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η μητρική έχει φάει σκάλωμα για το AHCI. Το τριμ δεν έχει σχέση με τον controller αλλά με τα windows. Μια χαρά το υποστηρίζει το τριμ το SB710. Λογικά με τον onbard SATA θα 'σαι λίγο καλύτερα και στα 4k writes αν το φτιάξεις.

Ναι έχεις δίκιο. Απλά θυμόμουν ότι κατά το 2010 ο AMD AHCI driver είχε πρόβλημα με το TRIM, ενώ με το MS AHCI δούλευε οκ. Τώρα φαίνεται να το διορθώσανε. Απλά δεν μπορώ να μπουτάρω με τίποτα από τον SSD σε AHCI με τον AMD controller..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Απλά θυμόμουν ότι κατά το 2010 ο AMD AHCI driver είχε πρόβλημα με το TRIM, ενώ με το MS AHCI δούλευε οκ. Τώρα φαίνεται να το διορθώσανε. Απλά δεν μπορώ να μπουτάρω με τίποτα από τον SSD σε AHCI με τον AMD controller..

ίσως σου φανεί χαζή η συμβουλή αφού μπορεί να έχεις ήδη κάνει. βάλε τον στο bios primary boot drive και secondary το dvd drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πήρα έναν δίσκο του θέματος στα 128 gb.

Έβαλα ACHI mode στο bios..και windows 7 64b.

Στο cristaldiskmark μου βγάζει 276 και 265

Δεν είναι λίγα για τον δίσκο..όταν διαφημίζει 400 και 500??

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση από μέρους μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα έχεις αλλά η διαφορά του ssd δεν βρίσκεται στα read και write speed. Βρίσκεται στο seek time και άλλες λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Και εκεί είτε sata2 είτε sata3 δεν έχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω data 3 είμαι ρε παιδιά..γιατί δεν με παίζει;;

Εχω την Asus rampage II gene..6 θέσεις sata 3 έχει..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Βλακεία διάβασα στο site της Asus ..6 x sata 3gb/s λέει..ξενέρωσα!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω για να ενημερώσω ότι ο Vertex 4 έχει προβλήματα ασυμβατότητας σε motherboards 3ετίας ή παλιότερες κ δεν αναγνωρίζεται με τίποτα σε AHCI mode (βλέπε chipset amd 770, nforce 780). Obsolete όπως μου είπαν ευγενικότατα οι admins του ocz forum για το 770. Όταν τους απάντησα πως η mobo μου αναγνώρισε μια χαρά samsung 830,840 και intel 330 απλά σβήσανε το ποστ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...