Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το iPad 4ης γενιάς της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά μην τρελένεστε!Εχασε κάτι σε λειτουργικότητα το ipad 3 επειδη βγήκε το 4;Πολλές φορές χανουμε την ουσία μου φαίνεται.

Ε πώς δεν έχασε;! Σταμάτησε πλήρως η γραμμή παραγωγής του 3 και νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε τι θα σημαίνει αυτό από μόνο του αρκετά σύντομα πια.

Δεν είναι και λίγο σα κακό για ένα τόσο νέο μοντέλο (το 3 εννοώ) και φυσικά αυτό, δεν αφορά εμένα που δεν έχω κανένα τους αλλά όσους τα σκάσανε ήδη για το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros,αν θες δυναμη δε θα πας σε atom!Υπαρχει κατι αλλο,εκει εξω που δεν νωμιζω ο soc του ipad4,μπορει καν να κοντεψει εστω και λιγο,τις επιδωσεις που σου προσφερει!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε εμείς που θελουμε iPad να τσιμπήσουμε κανά μεταχειρισμένο με κανά 300αρι ευρα τώρα που βγήκε το καινούργιο.

 

περνα απο τις αγγελιες και δες σε τι τιμες παιζουν οι ελληνες και θα ξενερωσεις...

 

in other news

ηρθε ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

περνα απο τις αγγελιες και δες σε τι τιμες παιζουν οι ελληνες και θα ξενερωσεις...

 

in other news

ηρθε ελλαδα?

 

Περνάω συνέχεια και κάτω από 400 (για 16αρι only wifi που θέλω) βρίσκεις πολύ δύσκολα όταν σε ιντερνετομαγαζα το βρίσκεις 460 καινούργιο. Ειναι δεδομένο οτι ειναι φοβερά επιχειρηματικά μυαλά οι Ελληναρες. :P

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Περνάω και κάτω από 400(!!) δεν το βρίσκεις το 16αρι(only wifi) που θέλω όταν σε ιντετνετομαγαζα το έχουν 460 καινούργιο. Είναι γνωστό πλέον οτι οι Ελληνάρες είναι φοβερά επιχειρηματικά μυαλά. :P

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό εννοώ όταν γράφω ότι η Microsoft θα φέρει εξελίξεις στο χώρο των tablet, δεν πιστεύω Apple και Google να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Το επόμενης/μεθεπόμενης γενιάς hardware από Intel, ARM και AMD θα βοήθησει επίσης τα μέγιστα.

To μονο προβλημα με την apple,ειναι να τολμησει να κανει μια τεραστια κολοτουμπα και να παρει πισω οσα διαγκελλε τοσο καιρο,αυτη και τα fanboys της!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α6Χ

Τον βγαλανε στην αγορά 6 μηνες μετα τον A5X και εχει διπλασιες επιδοσεις. Δεν τολμω να κανω τον παραλληλισμο αν βγαζανε το iPad 4 6μηνες αργοτερα απο σημερα,για το τι επιδοσεις θα ειχε ο επεξεργαστης του.

Με τον ρυθμο αυτο ο Α7Χ θα ειναι ετοιμος τον Μαρτιο και θα εχει διπλασιες επιδοσεις απο τον Α6Χ....

Βεβαια το μονο προβλημα απο οτι καταλαβα απο τα σχολια ορισμενων, θα ειναι οτι βγαινει πολυ συντομα και η τεχνολογικη εξελιξη θα πρεπει να σταματησει γιατι κανει ζημια στα πορτοφολια τους.

Οκ. Μαλλον δεν εχετε αντιληφθει οτι η τεχνολογια αυτου του τυπου επεξεργαστων, που συνανταμε σε παρομοιες συσκευες, τωρα βρισκεται στην κορυφη της αναπτυξης τους και θα δουμε διπλασιασμο των επιδοσεων τους σε μικροτερο χρονο απο το κυκλο ζωης των προιοντων που βγαινουν. Κατι τετοιο ειχε συμβει παλαιοτερα με τους υπολογιστες την δεκατια του 90 αλλα τωρα ειμαστε στην δεκαετια των tablet και pads. Ειμαστε ακομα στην αρχη και ισως μετα απο δεκα χρονια να υπαρξει κορεσμος οπως υπαρχει τωρα με τα pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις δέχομαι την οργή/απογοήτευσή σου γιατί μειώνει την αξία του προϊόντος που έχεις στην κατοχή σου. Αν θέλεις να έχεις το "τελευταίο-καλύτερο" σου συνιστώ να αλλάξεις τακτική γιατί η εποχή δεν είναι για τέτοια. Αν πάλι πήρες το ipad απλά για να κάνεις αυτά τα 5-10 πράγματα που υποτίθεται ότι μπορείς να κάνεις, δεν μπορώ να καταλάβω προς τι το μένος. Ίσως μόνο αν το είχες πάρει πριν 1 μήνα θα μπορούσες να πεις ότι σε αιφνιδίασαν και για ελάχιστο καιρό δεν πήρες το updated προϊόν. Κατά τα άλλα οι εταιρείες συνεχώς θα βγάζουν νέα και βελτιωμένα προϊόντα. Έχω το ipad 2 εδώ και 1.5 χρόνο και δε νοιώθω καμία απολύτως ανάγκη να αναβαθμίσω. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ τρέχουν απρόσκοπτα, η οθόνη μου φαίνεται μια χαρά και δε με ενδιαφέρει πως λέγεται, η μπαταρία με βγάζει χαλαρά πάνω από 10 ώρες χρήσης. Νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να κοιτάς. Κάνεις τη δουλειά σου; Άλλωστε σιγά την αναβάθμιση που προσφέρει το 4...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Κατα τα άλλα... Το "new ipad" ήταν το γελοιότερο όνομα στην ιστορία της Apple. Και τώρα απλά "iPad". Γιατί στο διάολο δεν τους αρέσει να βάζουν νούμερα δεν καταλαβαίνω.... Αφού ούτως ή άλλως όλος ο κόσμος τα ονομάζει iPad 3 και 4... Α ρε Jobs... που είσαι να τραβήξεις μερικά αυτιά.. :D

 

Πάντως σε γενικές γραμμές..

Κάποιος που το θέλει σαν συμπληρωματικό ενός υπολογιστή, ακόμα και το iPad 1 μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Στο κρεβάτι μου εμένα μια χαρά με καλύπτει και για λίγο browsing πριν κοιμηθώ, και για eBook reading, ακόμα και Ορεινή Ναυπακτία μια χαρά με πήγε (έχω το 3G αλλά του έχω βάλει Navigation app) παίζοντας και μουσική στο background.

 

Για όσους δεν το θέλουν σαν συμπληρωματικό αλλά σαν κύριο device για internet κλπ, οκ η 3η έκδοση ήταν η καλύτερη (πριν έρθει το 4) λόγω οθόνης κυρίως. Θεωρώ υπερβολή να πουλήσει κάποιος το 3 και να δώσει +150€ για να πάρει το 4... Βέβαια ο καθένας τα χρήματά του ότι θέλει τα κάνει..... Εδώ υπήρχαν πολλοί που δώσανε το iphone 4 για να πάρουν το 4s.... Αστείο απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros,αν θες δυναμη δε θα πας σε atom!Υπαρχει κατι αλλο,εκει εξω που δεν νωμιζω ο soc του ipad4,μπορει καν να κοντεψει εστω και λιγο,τις επιδωσεις που σου προσφερει!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

 

Kαι είναι τόσο μεγάλο μυστικό που δεν μπορείς να το αναφέρεις; Και φυσικά η οποιαδήποτε απάντησή σου ελπίζω να περιέχει διαθέσιμο προιόν και όχι κάτι που θα εμφανιστεί στο προβλέψιμο μέλλον στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι είναι τόσο μεγάλο μυστικό που δεν μπορείς να το αναφέρεις; Και φυσικά η οποιαδήποτε απάντησή σου ελπίζω να περιέχει διαθέσιμο προιόν και όχι κάτι που θα εμφανιστεί στο προβλέψιμο μέλλον στην αγορά.

Ασχετα πως θα κυκλοφορισουν σε 2 μηνες,τα νεα μοντελα με IVY BRIDGE tablets(εκτως αν ειναι φημες,ολα αυτα τα προιοντα,που εχουν παρουσιασει επισημα,ολες οι κορυφαιες κατασκευαστριες εταιριες στους Η.Υ.!!!),υπαρχουν εδω και ενα χρονο τα Sandy bridge tablets!

Και μη μου πειτε,για τα λεφτα,γιατι εγω μιλω καθαρα για καποιο που θελει δυναμη σε tablet ,σαν απαντηση στην αναφορα σου,στις χαμηλες επιδοσεις των atoms tablets!

 

Φυσικα,οταν καποιος ζητα επιδοσεις,πρωτα πρεπει να σκεφτει,γιατι την χρειαζεται!

Γιατι αν εχω ενα ivy bridge σ'ενα λογισμικο,οπως το ios,μαλλων ειναι ο ορισμος της πλεωνεξιας και ανουσιας προσθηκης ενως τετοιου χαρακτηριστικου!

Με αλλα λογια,

ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ μια τετοια "ιπποδυναμη",σ'ενα τοσο κλειστο και περιορισμενο λογισμικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα πως θα κυκλοφορισουν σε 2 μηνες' date='τα νεα μοντελα με IVY BRIDGE tablets(εκτως αν ειναι φημες,ολα αυτα τα προιοντα,που εχουν παρουσιασει επισημα,ολες οι κορυφαιες κατασκευαστριες εταιριες στους Η.Υ.!!!),υπαρχουν εδω και ενα χρονο τα Sandy bridge tablets!

Και μη μου πειτε,για τα λεφτα,γιατι εγω μιλω καθαρα για καποιο που θελει δυναμη σε tablet ,σαν απαντηση στην αναφορα σου,στις χαμηλες επιδοσεις των atoms tablets!

 

Φυσικα,οταν καποιος ζητα επιδοσεις,πρωτα πρεπει να σκεφτει,γιατι την χρειαζεται!

Γιατι αν εχω ενα ivy bridge σ'ενα λογισμικο,οπως το ios,μαλλων ειναι ο ορισμος της πλεωνεξιας και ανουσιας προσθηκης ενως τετοιου χαρακτηριστικου!

Με αλλα λογια,

ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ μια τετοια "ιπποδυναμη",σ'ενα τοσο κλειστο και περιορισμενο λογισμικο???[/quote']

 

Όπως λέει και η pirelli : "power is nothing without control". Θα προτιμούσα να είναι όπως το OS x βέβαια και πιστεύω ότι απο την επόμενη γενιά επεξεργαστών θα δούμε κάτι αντίστοιχο. Ήδη τώρα ξεκινάνε τα πρώτα 64bit chips να βγαίνουν στην παραγωγή και ίσως η apple να θέλει να το παρουσιάσει ολοκληρωμένα με ένα νέο λειτουργικο του χρόνου για αυτο και να έριξε στην αγορα το ipad4 τόσο γρήγορα.

Θα συνιστούσα στους υποψήφιους αγοραστές pad να κάνουν υπομονή άλλο ένα χρόνο αν δεν θέλουν να μείνουν με κάτι που ίσως είναι ξεπερασμένο.

Όσο για τα tablet x86 @ektor7 χρόνια τώρα υπήρχαν και τους περισσεύε η " ιπποδυναμη". Δεν είναι το πρόβλημα αυτο,αλλα δεν είναι και το κατάλληλο topic για αυτη τη συζήτηση. Είναι λιγο άκυρο να μιλάμε για tablet x86 σε θέμα με iPad.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...