Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά Paypal balance στην κάρτα που είναι συνδεδεμένη με paypal


Composer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα με το paypal και δεν ξέρω τι να κάνω (αν και τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν).

 

Έλαβα κάποια χρήματα πρόσφατα και τώρα όλα είναι στο paypal balance.

 

Θέλω όμως να ψωνίσω από το Amazon, το οποίο δε δέχεται paypal, και θα έπρεπε να φαίνονται τα χρήματα μέσα στην κάρτα μου.(προπληρωμένη κάρτα).

 

Απ'ότι κατάλαβα και μου είπαν, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να μεταφέρω το balance στην κάρτα που είναι συνδεδεμένη στο λογαριασμό μου paypal;

(μου απάντησαν τα γνωστά ότι μπορώ να μεταφέρω τα χρήματα σε τράπεζα μόνο, ή να πληρώσω κάπου με paypal)

 

Είχε και ένας φίλος μου ένα παρόμοιο περιστατικό, αλλά μέσα σε 3 μέρες τα χρήματα φάνηκαν αυτόματα στην κάρτα του. Ούτε αυτός ξέρει πώς εγινε.

 

Διάβασα αυτό στο user agreement:

  • On a regular basis, PayPal will automatically transfer the amounts from your available PayPal Balance to your US bank account or Visa credit card.
  • The automatic transfer will occur within the first 3 days of each month, quarter, or applicable period in the country in which you reside.

Αυτό σημαίνει ότι το balance μου θα μεταφερθεί στην κάρτα;

Και αν ναι, πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εσύ έχεις προπλήρωμένη, δε γίνεται αυτό.

Χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό πχ. πιστωτική, χρεωστική κλπ για να το κάνεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι refunded.

Πούλησα κάποια πράγματα, και μου έστειλαν τα χρήματα.

 

τώρα έλαβα και απάντηση για το 2ο πράγμα που είπα:

 

I have reviewed your account and can confirm that the automatic withdrawals do not apply to accounts registered in your country of residence. Any transfers will be completed only with your authorization.

 

Αν είναι πράγματι έτσι, κόλλησα δηλαδή με τα χρήματα στο balance και πρέπει σώνει και καλά να ψωνίσω από κατάστημα που δέχεται paypal! :-((

 

Τι χαζομάρες...

 

(δε μπορώ να καταλάβω στο φίλο μου πώς έγινε. Έχει και αυτός την ίδια προπληρωμένη!! Τον ψάχνω τώρα να ρωτήσω...Αυτού, ήταν refunded τα χρήματα νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι refunded.

Πούλησα κάποια πράγματα, και μου έστειλαν τα χρήματα.

 

τώρα έλαβα και απάντηση για το 2ο πράγμα που είπα:

 

I have reviewed your account and can confirm that the automatic withdrawals do not apply to accounts registered in your country of residence. Any transfers will be completed only with your authorization.

 

Αν είναι πράγματι έτσι, κόλλησα δηλαδή με τα χρήματα στο balance και πρέπει σώνει και καλά να ψωνίσω από κατάστημα που δέχεται paypal! :-((

 

Τι χαζομάρες...

 

(δε μπορώ να καταλάβω στο φίλο μου πώς έγινε. Έχει και αυτός την ίδια προπληρωμένη!! Τον ψάχνω τώρα να ρωτήσω...Αυτού, ήταν refunded τα χρήματα νομίζω)

 

Μα σου λεει οτι δεν θα γινει ΑΥΤΟΜΑΤΑ οτι πρεπει να το κανεις ΕΣΥ.

Αρα πατας αναληψη και επιλεγεις τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πάω στην ανάληψη έχει ΜΟΝΟ επιλογή για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό!

Εγώ δεν έχω τραπεζικό λογαριασμό, έχω προπληρωμένη κάρτα της Attica. (η οποία κάρτα είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό στο paypal)

 

Edit:

Τώρα είδα αυτό, όπως το είπε ο άδικος:

You can’t withdraw money to a debit card, credit card, or prepaid card.

 

άρα ξέμεινα με τα λεφτα στο balance!! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πάω στην ανάληψη έχει ΜΟΝΟ επιλογή για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό!

Εγώ δεν έχω τραπεζικό λογαριασμό, έχω προπληρωμένη κάρτα της Attica. (η οποία κάρτα είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό στο paypal)

 

Edit:

Τώρα είδα αυτό, όπως το είπε ο άδικος:

You can’t withdraw money to a debit card, credit card, or prepaid card.

 

άρα ξέμεινα με τα λεφτα στο balance!! :mad:

 

Ε κανε ΔΩΡΕΑΝ ενα λογαριασμο τραπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το ξέρω, αλλά είπα να αποφύγω όλη αυτή την ταλαιπωρία για να χρησιμοποιήσω απλώς 100 ευρώ!

(να ανοίξω λογαριασμό που δε θα ξαναχρησιμοποιήσω, να κάνω ανάληψη των χρημάτων από το paypal, να κάνω μετά ανάληψη των χρημάτων από την τράπεζα, και μετά να πάω να τα ξαναβάλλω στην άλλη τράπεζα - στην προπληρωμένη κάρτα)

 

οκ, τα χρήματα δε θα μείνουν στο balance αχρησιμοποίητα, έχω πράγματα που θέλω να πάρω και που δέχονται paypal ώστε να τα ξοδέψω όλα.

Απλώς ήθελα ΤΩΡΑ να πάρω κάτι από το amazon.

 

Η μόνη λύση τελικά είναι να τα ξοδέψω όλα σε κάτι άλλα που ήθελα, και να βάλω αργότερα στην κάρτα 100 ευρώ για να πάρω αυτά που ήθελα από το amazon.

 

Αλλά μεγάλη βλακεία αυτό να σου δεσμεύονται τα χρήματα έτσι στο balance.

και στο κάτω κάτω δεν ήθελα να τα μεταφέρω σε καμιά άσχετη κάρτα, αλλά σε αυτή που είναι registered στο paypal.

Μα αν είναι δυνατόν, να μη γίνεται κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα παραπάνω, αν ήθελες ευελιξία, χρειαζόσουν τραπεζικό λογαριασμό.

Τώρα αν προτιμάς να κάνεις αυτό που λες από το να ανοίξεις έναν που θα σου χρησιμεύσει & σε τυχόν μελλοντικές αγορές (amazon& όχι μόνο) τότε καλοφάγωτα τα 100 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άλλο βέβαια που γίνεται, (αλλά δε θέλω να μπλέξω και με άλλες κάρτες και δεν ξέρω αν γίνεται και στην Ελλάδα), είναι να κάνω αίτηση στο paypal να μου στείλει την κάρτα τους (paybal debit card ή κάπως έτσι), και να χρησιμοποιώ αυτή σε καταστήματα που δε δέχονται paypal..

 

ότι θα φαγωθούν, θα φαγωθούν! Να'ταν κι άλλα! :-D

Απλώς με χάλασε, το ότι δε μπορώ να κανονίσω εγώ πότε θα κάνω τη μια αγορά και πότε την άλλη.

Πχ τώρα θα έκανα τη μια αγορά από αμαζον, και μετά από 2 μήνες (όταν θα ξαναείχα μαζέψει λεφτά) από τα άλλα καταστήματα που δέχονται paypal.

Τώρα πρέπει να κάνω το αντίθετο.

 

(σκέφτομαι μήπως να εποικοινωνήσω και με την Attica μήπως υπάρχει κανά παραθυράκι και μπορεί να διευθετηθεί αυτό, αλλά δε νομίζω.

πχ να κάνω ότι στέλνω τα χρήματα στην κάρτα μου.. Μάλλον βλακεία είπα)

 

παλιά πάντως απ'ότι είδα γινόταν αυτό (το να μεταφέρεις από το balance στην κάρτα). Σε ορισμένες χώρες όμως:

paypal-debit.png

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο:

Στο balance μου είναι ένα ποσό σε δολλάρια και ένα ποσό σε ευρώ.

Ας πούμε ότι έχω $10 και 10€, και 0 στην κάρτα και θέλω να πάρω κάτι που κάνει $15.

Δε θα γίνεται αυτό ε;

Επειδή το σύστημα θα πάρει πρώτα από το balance μου σε δολλάρια, και μετά θα ψάξει στην κάρτα για το υπολειπόμενο ποσό. Αφού η κάρτα έχει 0, τότε δε θα μπορώ να πληρώσω.

Άρα πρέπει να μετατρέψω και τα ευρώ σε δολλάρια.

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...