Προς το περιεχόμενο

Amazon Black Friday Deals Week 2012 - 19-25/11/2012


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση σε αυτούς που είχαν πάρει χαμπάρι την συγκεκριμένη περίοδο προσφορών (ή "προσφορών"). Μιλάμε πραγματικά για πολύ χαμηλότερες τιμές; Ή ένα 10% κάτω (που μπορεί δηλαδή να το πετύχεις και σε άσχετη περίοδο); Δηλαδή είχαν βγάλει πχ σκληρούς (προέκυψε εκτάκτως ανάγκη για σκληρό-αποθήκη) σε τιμές 50% και κάτω;

 

Και τι εννοούσε ένας φίλος παραπάνω που έγραψε ότι έχεις 15 λεπτά μόνο να πληρώσεις αλλιώς το χάνεις; Βγάζουν προσφορές που ισχύουν πχ από τις 2 μέχρι τις 2μιση; Και πρέπει δηλαδή να είσαι στημένος πάνω από το PC όλη την μέρα για να δεις τι θα βγάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα περισσοτερα απο οσα ρωτας η απαντηση ειναι "ναι" :)

 

Οι τιμες δεν εχουν συγκεκριμενη εκπτωση, αλλα ενα 25-30% πρεπει να το θεωρεις δεδομενο. Βεβαια, η συγκριση γινεται παντοτε με το camelcamel επειδη ουτως ή αλλως το Αμαζον ανεβοκατεβαζει τιμες.

 

Πρεπει να εισαι πανω απο το πισι με την εννοια οτι ηδη γνωριζεις απο την προηγουμενη ημερα τι προιον και ποια ωρα θα ειναι διαθεσιμο για αγορα, αρα πρεπει να εισαι ονλαιν. Υπηρξαν περυσι και προπερσι προϊοντα που δεν αντεξαν ουτε 3' λεπτα διαθεσιμα διοτι ξεπουλησαν (υπαρχει και στοκ, δεν πουλανε αερα), αλλα αν δεν συμπληρωθει το 100% των αγορων δεν κλεινει η αγορα.

 

Δεν θυμαμαι για ποση ωρα ειναι διαθεσιμο ενα προϊον, αλλα εχει deadline. Αν δεσμευτεις να το αγορασεις, πρεπει να πληρωσεις εντος 15' ειδαλλως γινεται διαθεσιμο ξανα. Οσα προϊοντα δεν εχουν πουληθει 100% ξαναβγαινουν καποια αλλη μερα προς διαθεση.

 

Αν τυχον εκανα καποιο λαθος (πολυ πιθανο, η μνημη μου δεν ειναι σουπερ), διορθωστε με παρακαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. Άρα καλού κακού ας πάω αύριο να βάλω κανά ψιλό στον λογαριασμό που έχω για τις online αγορές..

 

EDIT: Δηλαδή αν κάνω subscribe στο Deals Newsletter θα μου έρχονται κάθε μέρα οι προσφορές της επόμενης μέρας με την το χρονικό διάστηκα στο οποίο θα ισχύουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. Άρα καλού κακού ας πάω αύριο να βάλω κανά ψιλό στον λογαριασμό που έχω για τις online αγορές..

Εφόσον πατήσεις κάποια προσφορά,αφού πατήσεις αγορά μέσα σε 15 λεπτά το αγοράζεις. Τώρα αν δεν έχεις χρήματα στον λογαριασμό, το amazon σε ειδοποιεί ότι δεν μπόρεσε να τραβήξει χρήματα και σου δίνει περιθώριο κάπου 7 μέρες να βάλεις λεφτά για να πάρουνε. Οπότε μην αγχώνεσαι για τα λεφτά. Το σημαντικό είναι από όταν το βάλεις στο καλάθι μέσα σε 15 λεπτά να πατήσεις αγορά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα προϊόντα που θα δείτε στην αρχική οθόνη του amazon black friday πρέπει να τα αγοράζετε από εκεί(έχει κουμπί κάτω από το προΙόν), αν πάτε μέσα στην σελίδα του προϊόντος (την κανονική σελίδα του amazon) έχει την κανονική του τιμή ΧΩΡΙΣ την έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολα τα παιδια! Η φετινη, θα ειναι η πρωτη μου "Μαυρη Παρασκευη" :P , oποτε ως απειρος και εγω, να σας ρωτησω, ψαχνω να παρω wireless mouse για το pc, απο την εμπειρια σας, παιζει να χτυπησω κατι καλο και επωνυμο (logitech) σε καλη τιμουλα? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, σωστά, κι αυτό ήθελα να το ρωτήσω.. Δηλαδή ας πούμε πως ένα αντικείμενο που παίρνω από προσφορά κάνει λιγότερο από 25 λίρες. Μπορώ να το "κρατήσω", έτσι ώστε αν αγοράσω και κάτι άλλο είτε την ίδια μέρα αλλά μετά είτε σε άλλη μέρα έτσι ώστε το συνολικό κόστος να πάει πάνω από 25 λίρες και να έρθουν με δωρεάν μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα διαβασες και πριν θα πρεπει να πληρωθει το αντικειμενο μεσα σε λίγη ωρα..Με αλλα λογια πρεπει να κανεις checkout..Δηλαδη οχι δε το κρατας ουτε για λιγη ωρα ουτε για μια μερα..Σε ενα τεταρτο πρεπει να εχεις διαλεξει τι αλλο θες να παρεις για να συμπληρωσεις τις 25 λίρες..Στην πραγματικότητα ότι και αν εχω αγορασει (και αγοραζω συχνα απο amazon) εχει τσαμπα μεταφορικά πάνω από 20 λιρες.. Και μαλιστα ακομα και 20 λιρες να μην ειναι αλλα λίγο λιγοτερο πχ 19.8 και παλι εχεις τσαμπα μεταφορικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............εχει τσαμπα μεταφορικά πάνω από 20 λιρες.. Και μαλιστα ακομα και 20 λιρες να μην ειναι αλλα λίγο λιγοτερο πχ 19.8 και παλι εχεις τσαμπα μεταφορικα........

 

Σωστος ο φιλος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εννοούσα να το πληρώσεις κανονικά, αλλά να μην γίνει αμέσως dispatched, μέχρι να κάνεις κι άλλη αγορά..

 

Όχι πως έχω στο νου μου να πάρω κάτι συγκεκριμένο που κοστίζει <25 λίρες (βασικά για κανά σκληρό θα δω αν βγάλει), αλλά μπορεί να δω τπτ ενδιαφέρον.. Αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκεί να είναι sold & dispatched by amazon (ή σκέτο dispatched, not sure)

 

στο black friday είναι πάντα από amazon.

Γενικά στο sold & dispatched by amazon και σε μερικές περιπτώσεις και στο fullfilled

 

Βασικά εννοούσα να το πληρώσεις κανονικά, αλλά να μην γίνει αμέσως dispatched, μέχρι να κάνεις κι άλλη αγορά..

 

Όχι πως έχω στο νου μου να πάρω κάτι συγκεκριμένο που κοστίζει <25 λίρες (βασικά για κανά σκληρό θα δω αν βγάλει), αλλά μπορεί να δω τπτ ενδιαφέρον.. Αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν γίνεται..

 

κάνεις μια αγορά με προσφορά έστω 10 λίρες και πριν τελειώσει το 15λεπτο βρίσκεις κάτι ακόμα και το παίρνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πουμε κατι σημαντικο, γιατι βλεπω οτι ολοι περιμενουν καρτες γραφικων-hdds κλπ, οτι στα BF προιοντα αναβαθμισης υπολογιστων δεν μπαινουν, στα δυο τελευταια χρονια ας πουμε οτι ειδαμε 4-5 προιοντα απο τα 200-300 χοντρικα, και αυτα ηταν 2 ssd και 2 μονιτορς και τιποτα αλλο, ουτε καρτα γραφικων εχει μπει ποτε, ουτε δισκος, τουλαχιστον δεν θυμαμαι προσωπικα κατι αλλο (και πιστευω οτι θα το θυμομουν αν ειχε μπει κατι αλλο)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.co...eId=1204872#add

 

Πολλες φορες (νομιζω και τις 3-4 που το εχω δοκιμασει) μεσω επικοινωνιας (με chat) με υπαλληλο του αμαζον με εξυπηρετησαν προς αυτο το σκοπο. Επειδη τωρα θα γινεται της μουρλης φανταζομαι, ισως να μην μπορει κανεις βγαλει ακρη (αν ειναι πολυ απασχολημενο το chat, για email δεν το συζηταμε μπορει να μην το δουν για μερες) και να καταληξει μπλεγμενος και χρεωμενος με ... διπλα και τριπλα μεταφορικα (αναλογα τις μεμονωμενες παραγγελιες). Γι αυτο το λογο ΔΕΝ συνιστω να μπουν ξεχωριστες παραγγελιες τουλαχιστον αυτη τη βδομαδα (αλλα θεωρητικα παντα ειναι κατι που μπορει να γινει, αν και παντα περιεχει ενα α ή β ρισκο να μην προλαβεις καποια παραγγελια πριν μπει σε dispatch process που μπορει να παρει απο καποιες ωρες μεχρι μερες)!

Eπισης μια που μιλαμε για προσφορες Black Friday να σημειωσω οτι σε μια απο τις παραπανω περιπτωσεις που ειχα παραγγειλει απο τετοια προσφορα και μετα ζητησα συνδιασμο με 2η παραγγελια... το εκαναν μεν αλλα ενω γλιτωσα τα μεταφορικα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ η εκπτωση που ειχα στην 1η!!! Τελικα μου τα εβαλαν πισω στην καρτα κατοπιν εορτης και με αρκετο πρηξιμο, επομενως πιστευω οτι καλο ειναι να αρκεστουμε σε αυτα που εχουν ηδη γραφτει για να μην εχουμε μπλεξιματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

... αν και παντα περιεχει ενα α ή β ρισκο να μην προλαβεις καποια παραγγελια πριν μπει σε dispatch process που μπορει να παρει απο καποιες ωρες μεχρι μερες...

 

Στα BF αυτοι οι χρονοι γινονται:

Απο 2-3 λεπτα συνηθως, το υπολοιπο σοβαρο ποσοστο μεχρι 1-2 ωρες και σπανια κοντα στην 1μερα. Οποτε αυτο το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο και δεν θα συνιστουσα τετοια τακτικη (γιατι ισχυει και το αλλο που λες, οτι στα BF τα merge ή δεν γινονται ή δημιουργειται προβλημα), στον λιγο χρονο βαζεις και κατι αλλο ωστε να πιασεις τα FSS, με προιοντα που χρειαζεσαι και εχεις ΑΠΟ ΠΡΙΝ ετοιμασει, εχω καμια 10αρια στο καλαθι μου σε ενα ευρος τιμων για αυτη τη δουλεια ηδη. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...