Προς το περιεχόμενο

Μειωμένο το ποσοστό του iPad στις αποστολές tablet κατά τρίτο τρίμηνο του 2012


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ipad mini για μενα ειναι καταδικασμενο και λαθος κινηση απτην apple.

 

ΥΓ. Ο αλλος εχει αρχισει να κανει edits στα post του απτην ωρα που του εδωσα converter να μας πει σε cm ποσο ειναι οι 5.8 :devil:

Μια κωλοτουμπα ειναι αυτη, καντην κι ας πεσει χαμω...

Α, αυτο πρεπει να μεινει, θα γινει συλλεκτικο!

Βλεπεις παντου φαντασματα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6.18" ειναι απο οτι βλεπω ο μεσος ορος του πλατους του top20 των βιβλιων που πωλουνται.

Το iPad 10" εχει πλατος 7,31" ,ενω το ipad mini εχει πλατος 5.3".

Φυσικα κ το πλατος ειναι μικροτερο απο το πλατος ενος ipad 10" και πιο κοντα σε αυτο του ipad mini, καμμια σχεση με την ανακριβεια που γραφτηκε:

Πως γινεται ρε μεγαλε ΑΥΤΗ τη στιγμη που μιλαμε το 10ιντσο ipad μου να το εχω βαλει πανω απο ενα τυπικο βιβλιο, και το βιβλιο να ειναι μεγαλυτερο σε ολες τις διαστασεις και την ιδια στιγμη να μας λες οτι ενα 7ιντσο ταμπλετ ειναι πιο κοντα στις διαστασεις του βιβλιου?

 

Υπερθεματιζω.

Ας πουμε εσυ πιστευεις οτι ενα 7ιντσο ταμπλετ ειναι πιο κοντα στις διαστασεις ενος βιβλιου, αποτι ενα 10ιντσο. Οταν το βιβλιο ειναι μεγαλυτερο και απο το 10ιντσο :devil:

 

Υ.Γ.: Τα βιβλια μαλιστα εχουν και αρκετο χαμενο πλατος σε σχεση με ενα ebook reader/tablet, γιατι το δεσιμο των σελιδων πιανει πλατος. Οποτε ενα μερος του πλατους τους , ειναι αφιερωμενο στο δεσιμο και ετσι μενει λιγοτερος χωρος για το κειμενο..

Τα ebook reader/tablet δεν εχουν χαμενο χωρο για δεσιμο και χρησιμοποιεται ολο σχεδον το πλατος του για προβολη περιεχομενου.

 

Αποχωρω και αφηνω το χωρο για τις κ@λοτουμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο εσείς σφάζεστε για τις διαστάσεις των βιβλίων που διαβάζει ο ΚΟΣΜΟΣ, ο περισσότερος ΚΟΣΜΟΣ ταυτόχρονα όταν αγοράζει tablet, επιλέγει ipad!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο εσείς σφάζεστε για τις διαστάσεις των βιβλίων που διαβάζει ο ΚΟΣΜΟΣ, ο περισσότερος ΚΟΣΜΟΣ ταυτόχρονα όταν αγοράζει tablet, επιλέγει ipad!

 

B)

 

Πολυ σωστο!

Οπως ο ΚΟΣΜΟΣ προτιμαει ios στα tablets (με την προσφατη ερευνα/θεμα-τιτλο του thread να δειχνει οτι δεν το προτιμαει οσο παλια και το android να μειωνει την διαφορα, αν κ απεχει ακομα), ετσι και ο ΚΟΣΜΟΣ προτιμαει android στα κινητα. (με τις ερευνες να δειχνουν οτι εχει ανοδικη πορεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6.18" ειναι απο οτι βλεπω ο μεσος ορος του πλατους του top20 των βιβλιων που πωλουνται.

Το iPad 10" εχει πλατος 7,31" ,ενω το ipad mini εχει πλατος 5.3".

Φυσικα κ το πλατος ειναι μικροτερο απο το πλατος ενος ipad 10" και πιο κοντα σε αυτο του ipad mini, καμμια σχεση με την ανακριβεια που γραφτηκε:

 

 

Υ.Γ.: Τα βιβλια μαλιστα εχουν και αρκετο χαμενο πλατος σε σχεση με ενα ebook reader/tablet, γιατι το δεσιμο των σελιδων πιανει πλατος. Οποτε ενα μερος του πλατους τους , ειναι αφιερωμενο στο δεσιμο και ετσι μενει λιγοτερος χωρος για το κειμενο..

Τα ebook reader/tablet δεν εχουν χαμενο χωρο για δεσιμο και χρησιμοποιεται ολο σχεδον το πλατος του για προβολη περιεχομενου.

 

Αποχωρω και αφηνω το χωρο για τις κ@λοτουμπες.

 

 

Αρχικα βρεθηκες στο τοπικ για να διαφωνησεις μαζι μου που ελεγα εξαρχης οτι το 14χ21ειναι το νορμαλ μεγεθος βιβλιου. Για να ενισχυσεις τη γνωμη σου και να αποδειξεις οτι εχω λαθος σε αυτο τον ισχυρισμο, μας παρεπεμψες στο τοπ40 βιβλιων που πουλανε για να προσεξουμε τις διαστασεις τους. Εκει τα περισσοτερα ειναι απο 14χ21 και πανω. Ακομα και οι 5.8'' ιντσες απο μονος σου λες, ειναι η τυπικη διασταση 14χ21 με την οποια τοση ωρα διαφωνουσες (...)

 

Και αφου εκανες το μυθικο σου self-pawn, προκειμενου να μην κανεις μια ξεκαθαρη κωλοτουμπα και συμφωνησεις με αυτο που λεω εξαρχης, καθεσαι και μας κανεις προσθαφαιρεσεις στις ιντσες και τις βιβλιοδεσιες υπολογιζοντας στο τελος το πλατος του πραγματικου κειμενου or something για να βγεις απο πανω :devil:

 

Γενικα εχει πλακα να αυτοναιρεισαι χωρις να το παιρνεις χαμπαρι και μετα να κομπιαζεις...

 

Ζητω τα fanboys που δινουν νοημα στα φθινοπωρινα απογευματα μας μετα απο μια κουραστικη ημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο εσείς σφάζεστε για τις διαστάσεις των βιβλίων που διαβάζει ο ΚΟΣΜΟΣ, ο περισσότερος ΚΟΣΜΟΣ ταυτόχρονα όταν αγοράζει tablet, επιλέγει ipad!

 

B)

 

Σε αυτο δε διαφωνησε κανενας αλλα ειδες flame και ορμηξες να πεις για την apple και το ipad παλι μην ξεχνιομαστε, LOL. :P

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi_Miliz δε συνεννοούμαστε. Εγω μιλαω για λογοτεχνικα βιβλια. Δεν καταλαβαινω γιατι το παιρνεις ως προσωπικη επιθεση και απαντας με ειρωνικο τροπο. Δε μιλαω για βιβλια τεχνικου περιεχομενου ή εκπαιδευτικα βιβλια. Δε διαφωνω για τις διαστασεις αυτων των βιβλιων. Αυτα πολυ σωστα εκδιδονται σε μεγαλυτερο μεγεθος και χρειαζεσαι λοιπον μεγαλυτερο σε μεγεθος e-reader.

Ακριβως!

Ο περισσοτερος κοσμος διαβαζει αλλου τυπου βιβλια, οχι τεχνικα .

Και τα περισσοτερα αυτα βιβλια, εχουν μικροτερο πλατος απο ενα ipad 10" οπως ειδαμε απο το amazon(πχ 6.18" μεσο ορο για το top20), παρολο που μερικοι επιμενουν οτι το τυπικο βιβλιο εχει μεγαλυτερες διαστασεις απο το ipad 10" (που εχει 7.3" πλατος).

Ουτε αριθμους δεν μπορουν να συγκρινουν(6.18"<7.3"), ουτε κοινη λογικη εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανικητος, πραγματικα :devil:

 

Eπειδη οι ανακριβειες συνεχιζονται ομως:

 

Αφου λοιπον εκανες την κωλοτουμπα σου και τωρα αλλαζεις τα δεδομενα στη συζητηση, παμε με τα νεα δεδομενα (αυτα που εξαρχης υποστηριζω εγω δηλαδη):

Οι 6.18'' πλατους που ΠΛΕΟΝ αποδεχεσαι σαν τυπικη διασταση βιβλιου, αντιστοιχουν σε 15,7cm.

Η οθονη του ipad εχει πλατος 14,78cm.

 

Ειναι στο πλατος, ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ (σχεδον ιση) με την τυπικη διασταση πλατους ενος βιβλιου 14χ21.

 

 

Συνεχισε να εκτιθεσαι, τζαπα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε αυτο δε διαφωνησε κανενας αλλα ειδες flame και ορμηξες να πεις για την apple ipad παλι μην ξεχνιομαστε, LOL. :P

 

Πλάκα με κάνεις ε! Δεν μπορείτε να συννενοηθείτε 3 σελίδες τώρα και σε πείραξα εγώ που ανέφερα το ipad σε ένα topic που το αφορά!

 

ΟΚ! Φαίνεται ποιος εχει το πρόβλημα, όπως επίσης και ο άλλος που δεν άντεξε και έβαλε και τα android phones στην κουβέντα! Καλά το πάτε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω και κουράζομαι με την επιλεκτική χρήση του όρου "fanboys". Ή θα την χρησιμοποιείτε για όλους (android fanboys, apple fanboys), ή για κανέναν. Πάμε παρακάτω τώρα.

 

Εγώ να δεις πως κουράζομαι, ιδίως όταν είμαι και "στόχος" τέτοιων εξυπνάδων. Αλλά ο haHa δε καταλαβαίνει ότι δε πέφτουμε πάντα μέσα στις προβλέψεις. Τότε που μιλούσαμε για την πιθανότητα να κυκλοφορήσει 7" iPad δε πίστευα ότι θα γίνει. Να που έγινε. Δεν έχω και πτυχίο μαντικής από καμιά κάστα μοναχών στο Θιβέτ. Προφανώς βέβαια, αυτό για τον haHa ερμηνεύεται ως "είμαι fanboy". Οκ, υπάρχει κάπου ένα λογικό κενό, αλλά τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανικητος, πραγματικα :devil:

 

Eπειδη οι ανακριβειες και τα ψεματα συνεχιζονται ομως:

 

Αφου λοιπον εκανες την κωλοτουμπα σου και τωρα αλλαζεις τα δεδομενα στη συζητηση, παμε με τα νεα δεδομενα (αυτα που εξαρχης υποστηριζω εγω δηλαδη):

Εδω τι υποστηριζεις απο την αρχη:

Πως γινεται ρε μεγαλε ΑΥΤΗ τη στιγμη που μιλαμε το 10ιντσο ipad μου να το εχω βαλει πανω απο ενα τυπικο βιβλιο, και το βιβλιο να ειναι μεγαλυτερο σε ολες τις διαστασεις και την ιδια στιγμη να μας λες οτι ενα 7ιντσο ταμπλετ ειναι πιο κοντα στις διαστασεις του βιβλιου?

 

Υπερθεματιζω.

Ας πουμε εσυ πιστευεις οτι ενα 7ιντσο ταμπλετ ειναι πιο κοντα στις διαστασεις ενος βιβλιου, αποτι ενα 10ιντσο. Οταν το βιβλιο ειναι μεγαλυτερο και απο το 10ιντσο :devil:

 

Μιλησες χαρακτηριστικα για διαστασεις.

Και τωρα ανεφερες οτι αποδεχεσαι σαν τυπικη διασταση βιβλιου τα 6.18"/15,7cm και αναφερεις οτι το πλατος τoυ ipad ειναι 18,6cm.

iPad 3

 

Height: 241.2 mm

Width: 185.7 mm

Depth: 9.4 mm

 

Οι 6.18'' πλατους που ΠΛΕΟΝ αποδεχεσαι σαν τυπικη διασταση βιβλιου, αντιστοιχουν σε 15,7cm.

 

 

Mονο με τα δικα σου μαθηματικα και λογικη μπορει να βγαλεις οτι το πλατος του ipad ειναι μικροτερο απο το πλατος ενος τυπικου βιβλιου, οτι δηλαδη 18,6<15,7 !!

 

Οι κ@λοτουμπες σου ανετρεψαν και τα μαθηματικα!!

 

Εγώ να δεις πως κουράζομαι, ιδίως όταν είμαι και "στόχος" τέτοιων εξυπνάδων. Αλλά ο haHa δε καταλαβαίνει ότι δε πέφτουμε πάντα μέσα στις προβλέψεις. Τότε που μιλούσαμε για την πιθανότητα να κυκλοφορήσει 7" iPad δε πίστευα ότι θα γίνει. Να που έγινε. Δεν έχω και πτυχίο μαντικής από καμιά κάστα μοναχών στο Θιβέτ. Προφανώς βέβαια, αυτό για τον haHa ερμηνεύεται ως "είμαι fanboy". Οκ, υπάρχει κάπου ένα λογικό κενό, αλλά τι να κάνουμε.

 

Δεν ειναι κακο να πεφτεις τελειως εξω στις προβλεψεις σου, αλλα ειναι καπως ειναι να μην ακους καθολου τους αλλους οταν εχεις λανθασμενη/ελλειπη ενημερωση(γιατι ειχες τελειως λαθος εικονα για τα νουμερα), να μην δινεις καμμια βαση στις προβλεψεις αναλυτων που ειναι δουλεια τους κλπ κλπ.

 

Οπως αλλωστε ειχα πει:

Τα συμπερασματα που βγαινουν δεν ειναι λοιπον ασφαλη(αλλαζουν μεσα σε ενα τριμηνο) και υπαρχουν συνεχεια αλλαγες.

Εδω θα ειμαστε και θα δουμε πχ οτι το android θα αυξησει το market share του στις πωλησεις των tablet, αλλα τοτε δεν θα βγεις να πεις οτι ο κοσμος το προτιμαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακο να πεφτεις τελειως εξω στις προβλεψεις σου, αλλα ειναι καπως ειναι να μην ακους καθολου τους αλλους οταν εχεις λανθασμενη/ελλειπη ενημερωση(γιατι ειχες τελειως λαθος εικονα για τα νουμερα), να μην δινεις καμμια βαση στις προβλεψεις αναλυτων που ειναι δουλεια τους κλπ κλπ.

 

Τα μόνα νούμερα που είχα λάθος τότε ήταν για το Kindle εάν δεις τις συζητήσεις μας. Σε αυτό είχα βασίσει το σκεπτικό ότι εάν η Apple βγάλει μικρότερο iPad, θα είναι λόγω του Kindle (που θεωρούσα ότι πούλαγε ακόμα) και όχι λόγω του -τότε ανύπαρκτου- Nexus.

 

Οι "αναλυτές" που μου λες, δεν έλεγαν και πολλά εκείνη την εποχή. Οι μισοί λέγαν ότι σίγουρα θα βγει μικρότερο iPad για να προσφτάσει τον ανταγωνισμό σ' αυτό το segment, οι άλλοι μισοί τα αντίθετα.

 

Εγώ είπα την άποψή μου όπως σκεφτόμουν εγώ τα πράγματα. Τελικά έπεσα έξω. Ε οκ, κι οι μισοί "αναλυτές". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τι υποστηριζεις απο την αρχη:

 

 

Μιλησες χαρακτηριστικα για διαστασεις.

Και τωρα ανεφερες οτι αποδεχεσαι σαν τυπικη διασταση βιβλιου τα 6.18"/15,7cm και αναφερεις οτι το πλατος τoυ ipad ειναι 18,6cm.

 

 

 

Mονο με τα δικα σου μαθηματικα και λογικη μπορει να βγαλεις οτι το πλατος του ipad ειναι μικροτερο απο το πλατος ενος τυπικου βιβλιου, οτι δηλαδη 18,6<15,7 !!

 

Οι κ@λοτουμπες σου ανετρεψαν και τα μαθηματικα!!

 

Εισαι θεουλης ρε.

Εξαρχης λεω οτι η τυπικη διασταση βιβλιου ειναι 14χ21 και εξαρχης διαφωνεις με αυτο υποστηριζοντας πως ειναι μικροτερη. Στη συνεχεια παραθετεις λινκ απο το αμαζον που επιβεβαιωνει την αποψη ΜΟΥ με την οποια στη συνεχεια συνταχθηκες κι εσυ (κωλοτουμπα νο.1) και μου λες οτι κανω κωλοτουμπα επειδη συμφωνησες μαζι μου (!).

 

Στη συνεχεια σου παρεθεσα διαστασεις οθονης ipad που ειναι μικροτερη στο πλατος απτο 15,7 που ειναι τυπικη διασταση πλατους συμφωνα με το πορισμα (σου).

hint: Δες το edit ομως, διοτι το πρωτο c/p που εκανα και μου κοκκινιζεις, ειναι διαστασεις ολοκληρου του ipad.

 

Και συνεχιζεις να νομιζεις οτι το insomnia απαρτιζεται απο βλακες και ηλιθιους των οποιων την νοημοσυνη μπορεις να υποτιμας κατα βουληση.

 

Συνεχισε να εκτιθεσαι, ειπαμε καποια χαρακτηριστικα στον κοσμο τουτο, ειναι ανικητα.

 

ΥΓ. Αν θεωρεις οτι με το να κανεις τη συζητηση δυσαναγνωστη και κουραστικη για εναν τριτο, θα συγκαλυψεις τα μαγαριταρια και τις κωλοτουμπες σου απο τους υπολοιπους και οτι θα καθαρισεις με τσιτατες εκφρασεις και χρωματακια στα κειμενα σου, τοτε εισαι γελασμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...