Προς το περιεχόμενο

Φιλοσοφικά Βιβλία


Evanzelito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.... Ειμαι 18 χρονων και ψαχνω βιβλια που μπορουν να με εισαγουν στον κοσμο της φιλοσοφιας και σιγα σιγα να μπορω απο μονος μου να τον ανακαλύπτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο κόσμος της Σοφίας" είναι μια καλή αρχή. Ξέρω ότι θα πέσουν αρκετοί να πούνε ότι είναι υπερεκτιμημένο και άλλα τέτοια, αλλά είναι καλογραμμένο και θα σου δώσει μια βασική συνοπτική γενική ιδέα για τις διάφορες εποχές και τις ιδεολογίες τους, ενώ ταυτόχρονα είναι ευχάριστο ανάγνωσμα.

 

Εννοείται πως αν σταματήσεις εκεί, δεν έκανες τίποτα. Διάλεξε τι σε ενδιαφέρει (οι σπουδαιότεροι φιλόσοφοι αναφέρονται σε αυτό το βιβλίο) και διάβασε τα σημαντικότερα έργα τους, ώστε να εμβαθύνεις σε αυτά που έλεγαν. Κατ' ευθείαν στις πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι λέω να ξεκινήσεις από κάτι ακόμα πιο ελαφρύ. Προτείνω λογοτεχνικά βιβλία που έχουν ορισμένα στοιχεία φιλοσοφίας, όπως το "Η Διαθήκη Του Καντ" που διάβασα το καλοκαίρι.

 

Τώρα εάν πας να πιάσεις έτσι στο άκυρο κανέναν Χάιντεγκερ και καμιά φαινομενολογία, απλά θα πάθεις βραχυκύκλωμα. Σιγά-σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς ΔΕΝ προτείνω "Ο Κόσμος Της Σοφίας" και λοιπά παρόμοια βιβλία.

 

 

Εάν θες να μπεις στο κόσμο της φιλοσοφίας, άρχισε από βιβλίο του Σαρτρ "Ο Τοίχος", μετά το βιβλίο του Καμύ "Ο Ξένος" και μετά πήγαινε στους "αφορισμούς" του Νίτσε. Τα δύο πρώτα είναι διηγήματα... αλλά με γερές δόσεις φιλοσοφικών σχολών από πίσω (και για την ακρίβεια ήταν και αφορμή τσακωμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς ΔΕΝ προτείνω "Ο Κόσμος Της Σοφίας" και λοιπά παρόμοια βιβλία.

 

 

Εάν θες να μπεις στο κόσμο της φιλοσοφίας, άρχισε από βιβλίο του Σαρτρ "Ο Τοίχος", μετά το βιβλίο του Καμύ "Ο Ξένος" και μετά πήγαινε στους "αφορισμούς" του Νίτσε. Τα δύο πρώτα είναι διηγήματα... αλλά με γερές δόσεις φιλοσοφικών σχολών από πίσω (και για την ακρίβεια ήταν και αφορμή τσακωμού).

 

Δηλαδή το καλύτερο για να ξεκινήσει κανείς, είναι κάτι εντελώς συγκεκριμένο;

 

Όλο το ζουμί της φιλοσοφίας είναι ο διάλογος και η συζήτηση γύρω από τις ιδέες. Δεν είναι καλύτερα για να εισαχθείς σε αυτόν τον κόσμο να τον παρατηρήσεις αρχικά απ' έξω, για να ξέρεις που πατάς και που στέκεσαι; Αλλιώς κινδυνεύεις να πιστεύεις ότι διαβάζεις αντικειμενικές αλήθειες, αντί για φιλοσοφικές ιδέες. Το παθαίνουν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Manuel στο σκεπτικό, αλλά όχι στο σύγγραμα. Βρες το "Η Ιστορία της Δυτικής Φιλοσοφίας" του Bertrand Russel. Ξεκινάει χρονολογικά από τους προσωκρατικούς μέχρι και τον 20ο αιώνα. Ο συγγραφέας ήταν και ο ίδιος φιλόσοφος (και μαθηματικός!) το οποίο δίνει ξεχωριστό κύρος στην "σούμα" του κάθε ρεύματος. Ο "Κόσμος της Σοφίας" θεωρώ πως είναι για μικρότερες ηλικίες.

 

Το να ξεκινήσεις δε κατευθείαν με Καμύ ή Σαρτρ μου φαίνεται χαζό. Θα έχεις μια τριβή στην υπαρξιστική λογοτεχνία, αλλά δε θα έχεις ιδέα τι ήταν ΟΛΑ τα άλλα ρεύματα και με ποιο ταυτίζεσαι περισσότερο.

 

Εννοείται πως αν σε πιάσεις να διαφωνείς με τον Nietzsche πρέπει να αυτοκτονήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Manuel στο σκεπτικό, aλλά όχι στο σύγγρaμa. Bρες το "Η Ιστορίa της Δυτικής Φιλοσοφίaς" του Bertrand Russel. Ξεκινάει χρονολογικά aπό τους προσωκρaτικούς μέχρι κaι τον 20ο aιώνa. Ο συγγρaφέaς ήτaν κaι ο ίδιος φιλόσοφος (κaι μaθημaτικός!) το οποίο δίνει ξεχωριστό κύρος στην "σούμa" του κάθε ρεύμaτος. Ο "Κόσμος της Σοφίaς" θεωρώ πως είνaι γιa μικρότερες ηλικίες.

 

18 χρονών, δε νομίζω ότι είνaι κaι τόσο πολύ γιa τον Κόσμο της Σοφίaς. :-) Aλλά επειδή το διάbaσa κάπου 15, ίσως εκεί είνaι το πρόbλημa. Είνaι κaι ωρaίο bιbλίο, όμως, γενικότερa, εννοώ aπό πλευράς υπόθεσης (με την οποίa ο συγγρaφέaς δίνει έξυπνa κaι τη δική του φιλοσοφική άποψη).

 

Επειδή ο Lucifer έχει διabάσει περισσότερο aπό μένa, μάλλον η πρότaσή του είνaι κaλύτερη.

 

Πες μaς λίγa πράγμaτa περισσότερa γιa το bιbλίο, γιaτί κaι μένa θa με ενδιέφερε. Το έχω aκουστά. Έχει υπόθεση ή είνaι κaθaρά bιbλίο ιστορίaς;

[Άκυρο, το bρήκa πολύ εύκολa σε pdf, οπότε θa του ρίξω μιa μaτιά aπ' ευθείaς ;)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic:

 

 

Manuel πως κατάφερες να γράψεις κείμενο όπου τα μισά γράμματα είναι λατινικά, τα υπόλοιπα ελληνικά, ενώ εναλλάσσονται τυχαία και χωρίς καμία λογική;

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic:

 

Manuel πως κατάφερες να γράψεις κείμενο όπου τα μισά γράμματα είναι λατινικά, τα υπόλοιπα ελληνικά, ενώ εναλλάσσονται τυχαία και χωρίς καμία λογική;

 

:P

Υπαρχει pattern. Οπου εβαλε ο Manuel το Ελληνικο γραμμα αλφα ("α"), αυtο αντικατασταθηκε με τον Λατινικο χαρακτηρα "a". Το αντιστοιχο και για το Ελληνικο γραμμα βητα ("β") οπου αντικατασταθηκε με το "b".

Υπαρχει τραγικο bug στο ινσομνια που το προκαλει αυτο σε μερικα μηνυματα. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic:

 

 

Manuel πως κατάφερες να γράψεις κείμενο όπου τα μισά γράμματα είναι λατινικά, τα υπόλοιπα ελληνικά, ενώ εναλλάσσονται τυχαία και χωρίς καμία λογική;

 

:P

 

 

Δεν έχω ιδέα. Πολύ εντυπωσιακό όμως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Manuel στο σκεπτικό, αλλά όχι στο σύγγραμα. Βρες το "Η Ιστορία της Δυτικής Φιλοσοφίας" του Bertrand Russel. Ξεκινάει χρονολογικά από τους προσωκρατικούς μέχρι και τον 20ο αιώνα. Ο συγγραφέας ήταν και ο ίδιος φιλόσοφος (και μαθηματικός!) το οποίο δίνει ξεχωριστό κύρος στην "σούμα" του κάθε ρεύματος. Ο "Κόσμος της Σοφίας" θεωρώ πως είναι για μικρότερες ηλικίες.

 

Το να ξεκινήσεις δε κατευθείαν με Καμύ ή Σαρτρ μου φαίνεται χαζό. Θα έχεις μια τριβή στην υπαρξιστική λογοτεχνία, αλλά δε θα έχεις ιδέα τι ήταν ΟΛΑ τα άλλα ρεύματα και με ποιο ταυτίζεσαι περισσότερο.

 

Εννοείται πως αν σε πιάσεις να διαφωνείς με τον Nietzsche πρέπει να αυτοκτονήσεις.

Το βιβλίο που προτείνεις αναφέρεται και σε λιγότερο διάσημους φιλόσοφους; για παράδειγμα, ο Σωκράτης είναι γνωστός. Αυτόν θα τον αναφέρει λογικά. Άλλους λιγότερο διάσημους τους αναφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Η Φιλοσοφία», Φρανσουά Σατελέ, Εκδόσεις Γνώση.

 

Από τα Ορφικά μέχρι και την ημερομηνία έκδοσής του. Πολλαπλοί συγγραφείς με επιστημονική εξειδίκευση στην χρονική περίοδο που αναφέρονται και λεπτομερείς αναφορές σε πρόσωπα & βιβλιογραφία. Μια καλή βάση για παραπέρα. Θα πήξεις στα ονόματα και στις πηγές. Xωρίς λινκ από Wikipedia…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...