Προς το περιεχόμενο

'Ν' Νεου οδηγου... τα νευρα μου!


nick#18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum...εχω 1 μηνα με το δηπλωμα και το Ν πισω απο το αμαξι... Οπως ξερετε ως ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ αμεσως αν δουμε Ν να τη σπασουμε στο μαλακισμενο που εχουμε μπροστα μας να του κολλησουμε να του σπασουμε τα νευρα με φωτα, κορνες, κολληματα στον προφυλακτhρα... στους 20 ποντους κλπ... Οκ δε γινεται καθημερινα αυτο αλλα αρκετα συχνα καπου θα πετυχω καποιον βλαμμενο στο δρομο.... π.χ. Βουλιαγμενης χαμος... Μια μερα μου ειχε κολλησει ενας με ενα cupra και το σκεφτομουν σοβαρα μιας και θελω πισω προφυλακτηρα... τελοσπαντων!

Επειδη ομως με σταματισαν και μια φορα και μου λεγε το οργανο για το Ν που ειχε πεσει (βεντουζα βεντουζα! :P) οτι εχει προστιμο κλπ και οτι μου τη χαριζε ας πουμε... λεω να το ξυλωσω και να φτιαξε κατι μικρο με κοκκινη μονοτικη ταινια ισα να φαινεται ωστε και να πρεπει να το προσεξεις να το δεις και να μη μπορει να σου πει τιποτα κανενας αμα σε σταματισει... Τωρα, εχει κανενα οριο στο μεγεθος που πρεπει να το κανω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγάλτο τελείως. Το νόημα είναι να είσαι νόμιμος, ή να είσαι ασφαλής;

 

Όταν πήρα κι εγώ το δίπλωμά μου πριν 3 χρόνια (δεν είμαι και κάνας παλαίουρας :P) αγόρασα ένα... το οποίο πήρε πόδι μέσα σε μία εβδομάδα. Δεν εξυπηρετεί το σκοπό του, δηλαδή να σε προσέχουν οι από πίσω και να είναι πιο επιφυλακτικοί. Αντίθετα, φέρονται σαν κάφροι και οδηγούν πιο επικίνδυνα (να περάσω τον "νέο" σώνει και ντε!).

 

Στα παπάκια σου ο νόμος, προέχει η ασφάλειά σου. Και -ευτυχώς- τα όργανα δείχνουν κατανόηση τις περισσότερες φορές, όπως και ήδη έγινε με σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O νομος νομιζω λεει οτι πρεπει να το χεις για 1 χρονο αν δεν κανω λαθος απο τοτε που εβγαλες το διπλωμα.

Ειτε ξερεις ειτε οχι να οδηγας.

 

Απο κει και περα οι καφροι στην ελλαδα βρισκονται παντου..και γω τα ιδια περασα οταν πρωτοβγηκα στους δρομους..τι να κανουμε...

 

Αν θες να φτιαξεις ενα χειροποιητο με αυτοκολητη ταινια ...φτιαξε ενα αρκετα μεγαλο να μπορουν να το δουν οι απο πισω..αλλα οχι τοσο ωστε να σου κοβει ορατοτητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το εχεις και ας ειναι πεσμενο δλδ στην ενταζιερα δεν μπορει να σου πει γτ ειναι κατω..φιλε ξεκολλησε στον δρομο τι να κανω να σταματησω μεσα στην κινηση να το κολλησω? καθε 10 λεπτα να το κανω αυτο?

και τελος..

εγω απλα το ειχα στην ενταζιερα..

(και με φιμε τζαμι 1 σταδιο πριν το κατραμι.χαχαχχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου κολλάνε οι διάφοροι γρήγοροι στην Βουλιαγμένης είναι ότι πιο κλασσικό.

Και εγώ Βουλιαγμένης οδηγώ κάθε μέρα.

Εγώ προσωπικά τους γράφω ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ. Επίσης το πιο κορυφαίο είναι τα ξημερώματα που οδηγώ και είναι αρκετά άδεια και σου παίζουν και τα φώτα που είναι ότι πιο επικίνδυνο.

Στην τελική γιατί να κάνεις εσύ δεξιά για να περάσουν λες και η αριστερή είναι για τους πιο γρήγορους.

Όσο σωστό είναι να κυκλοφορούν τα δίκυκλα ανάμεσα στις λωρίδες άλλο τόσο είναι να σου κολλάνε από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου κολλάνε οι διάφοροι γρήγοροι στην Βουλιαγμένης είναι ότι πιο κλασσικό.

Και εγώ Βουλιαγμένης οδηγώ κάθε μέρα.

Εγώ προσωπικά τους γράφω ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ. Επίσης το πιο κορυφαίο είναι τα ξημερώματα που οδηγώ και είναι αρκετά άδεια και σου παίζουν και τα φώτα που είναι ότι πιο επικίνδυνο.

Στην τελική γιατί να κάνεις εσύ δεξιά για να περάσουν λες και η αριστερή είναι για τους πιο γρήγορους.

Όσο σωστό είναι να κυκλοφορούν τα δίκυκλα ανάμεσα στις λωρίδες άλλο τόσο είναι να σου κολλάνε από πίσω.

Η αριστερη ειναι καθαρα λωριδα προσπερασης.Αν εσυ καθεσαι κυριουλα στην αριστερη ενω η δεξια παραμενει αδεια εισαι παρανομος και μην πω τι αλλο.Οποτε καλα σου κανουν και σου παιζουν τα φωτα για να σε περασουν.Δεν ακολουθαμε την λογικη "ααα εγω παω μια χαρα ας κοψει τον λαιμο του,εγω δεν κανω δεξια".Ειναι περα για περα λαθος.

 

Φιλικα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το εχεις και ας ειναι πεσμενο δλδ στην ενταζιερα δεν μπορει να σου πει γτ ειναι κατω..φιλε ξεκολλησε στον δρομο τι να κανω να σταματησω μεσα στην κινηση να το κολλησω? καθε 10 λεπτα να το κανω αυτο?

 

αν γίνει ένα γκάλοπ στα όργανα και τους ζητήσουν να πουν τι τους έχουν απαντήσει άτομα που έπρεπε να ήταν το Ν στο τζάμι το 99% θα πει αυτή την γελοία δικαιολογία.

αν ο μπάτσος θέλει να σε γράψει σε γράφει. Αν ο νόμος λέει πρέπει να φαίνεται το Ν, δεν πα να σου σπασαν το πίσω τζάμι 5λεπτά πριν αν θέλει σε γράφει και κόψε το λαιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτο τελείως. Το νόημα είναι να είσαι νόμιμος, ή να είσαι ασφαλής;

 

Όταν πήρα κι εγώ το δίπλωμά μου πριν 3 χρόνια (δεν είμαι και κάνας παλαίουρας :P) αγόρασα ένα... το οποίο πήρε πόδι μέσα σε μία εβδομάδα. Δεν εξυπηρετεί το σκοπό του, δηλαδή να σε προσέχουν οι από πίσω και να είναι πιο επιφυλακτικοί. Αντίθετα, φέρονται σαν κάφροι και οδηγούν πιο επικίνδυνα (να περάσω τον "νέο" σώνει και ντε!).

 

Στα παπάκια σου ο νόμος, προέχει η ασφάλειά σου. Και -ευτυχώς- τα όργανα δείχνουν κατανόηση τις περισσότερες φορές, όπως και ήδη έγινε με σένα.

 

Eν τελει για εκει το κοβω...

 

O νομος νομιζω λεει οτι πρεπει να το χεις για 1 χρονο αν δεν κανω λαθος απο τοτε που εβγαλες το διπλωμα.

Ειτε ξερεις ειτε οχι να οδηγας.

 

Απο κει και περα οι καφροι στην ελλαδα βρισκονται παντου..και γω τα ιδια περασα οταν πρωτοβγηκα στους δρομους..τι να κανουμε...

 

Αν θες να φτιαξεις ενα χειροποιητο με αυτοκολητη ταινια ...φτιαξε ενα αρκετα μεγαλο να μπορουν να το δουν οι απο πισω..αλλα οχι τοσο ωστε να σου κοβει ορατοτητα...

Ισα ισα που θελω ακριβος το αντιθετο... ισα να φαινεται δεν γινεται να εισαι ενταξι ακι επειδη ο απο πισω ειναι μαλακας επειδη βλεπει το Ν να σου σπαει τα @@....

 

απλα το εχεις και ας ειναι πεσμενο δλδ στην ενταζιερα δεν μπορει να σου πει γτ ειναι κατω..φιλε ξεκολλησε στον δρομο τι να κανω να σταματησω μεσα στην κινηση να το κολλησω? καθε 10 λεπτα να το κανω αυτο?

και τελος..

εγω απλα το ειχα στην ενταζιερα..

(και με φιμε τζαμι 1 σταδιο πριν το κατραμι.χαχαχχα)

 

Φιμε ε? χμμ... στην επομενη προσφορα που θα βρω λεω να τα περασω! :P

 

Το να σου κολλάνε οι διάφοροι γρήγοροι στην Βουλιαγμένης είναι ότι πιο κλασσικό.

Και εγώ Βουλιαγμένης οδηγώ κάθε μέρα.

Εγώ προσωπικά τους γράφω ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ. Επίσης το πιο κορυφαίο είναι τα ξημερώματα που οδηγώ και είναι αρκετά άδεια και σου παίζουν και τα φώτα που είναι ότι πιο επικίνδυνο.

Στην τελική γιατί να κάνεις εσύ δεξιά για να περάσουν λες και η αριστερή είναι για τους πιο γρήγορους.

Όσο σωστό είναι να κυκλοφορούν τα δίκυκλα ανάμεσα στις λωρίδες άλλο τόσο είναι να σου κολλάνε από πίσω.

Οπως το λεει ο nemesis... Αν εχεις ελευθερη δεξια και πας αριστερη με το πασο σου δεν εισαι ενταξι... κανονικα λεει κυκλοφορια στην δεξια και οι αριστερες προσπεραση... εγω μιλαω για συνθηκες που εχει κινηση οποτε δεν ειμαι εγω και ο αλλος στο δρομο μονο...Δεν ειναι μαλλον παντα στα @@ σου ;) Mια φορα σε κεντρικο δρομο με 1 λουριδα ανα κατευθυνση (η 2η ηταν παρκαρισμενα) και νησιδα αναμεσα ειμουν με 50 και εριχνα κα μερικες ματιες να παρκαρω γιατι δεν εβρισκα εκει που ηθελα... μου κολλησε πισω ενας με ενα c2 και με επριξε με τα φωτα... ε αντε γα... και συ.... αφηνω το γκαζι και το αφησα να τσουλαει μεχρι που πηγαινα δεν πηγαινα με 10... Εκει ναι το θελει! Επισης το ποσο πισω σου θα ειναι το οριζει ο κοκ οποτε αυτο που λες ναι ισχυει... οσο σωστο ειναι να κυκλοφορουν τα 2κυκλα αναμεσα αλλο τοσο ειναι και να σου κολλαει ο αλλος... :)

αν γίνει ένα γκάλοπ στα όργανα και τους ζητήσουν να πουν τι τους έχουν απαντήσει άτομα που έπρεπε να ήταν το Ν στο τζάμι το 99% θα πει αυτή την γελοία δικαιολογία.

αν ο μπάτσος θέλει να σε γράψει σε γράφει. Αν ο νόμος λέει πρέπει να φαίνεται το Ν, δεν πα να σου σπασαν το πίσω τζάμι 5λεπτά πριν αν θέλει σε γράφει και κόψε το λαιμό σου.

Αυτο παλι νομιζω ισχυει... ειναι σε τι θα πεσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτο τελείως. Το νόημα είναι να είσαι νόμιμος, ή να είσαι ασφαλής;

 

Όταν πήρα κι εγώ το δίπλωμά μου πριν 3 χρόνια (δεν είμαι και κάνας παλαίουρας :P) αγόρασα ένα... το οποίο πήρε πόδι μέσα σε μία εβδομάδα. Δεν εξυπηρετεί το σκοπό του, δηλαδή να σε προσέχουν οι από πίσω και να είναι πιο επιφυλακτικοί. Αντίθετα, φέρονται σαν κάφροι και οδηγούν πιο επικίνδυνα (να περάσω τον "νέο" σώνει και ντε!).

 

Στα παπάκια σου ο νόμος, προέχει η ασφάλειά σου. Και -ευτυχώς- τα όργανα δείχνουν κατανόηση τις περισσότερες φορές, όπως και ήδη έγινε με σένα.

 

Διαφωνώ. Υπάρχουν 10 άτομα με νοητική υστέρηση που θα της σπάσουν σε έναν με Ν και άλλοι 100 που θα δείξουν μια κατανόηση παραπάνω. Απλά επειδή οι πρώτοι κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους σχηματίζεται αυτή η άποψη.

 

Εννοείται πως αν κινείσαι σε δρόμο με 3 λωρίδες και πας αριστερά σαν την κότα ενώ κάλλιστα θα μπορούσες να σουν σε κάποια πιο δεξιά λωρίδα, δικαιολογημένα ίσως, θ ακούσεις τα κορναρίσματα. Δεν το λέω για σένα, γενικά το μιλάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το ποσο πισω σου θα ειναι το οριζει ο κοκ οποτε αυτο που λες ναι ισχυει

 

 

το ποσο πισω θα εισαι απο ενα αμαξι οριζεται απο διαφορους νομους της φυσικης που λεγονται...ταχυτητα αντιδρασης , τρεχουσα ταχυτητα , ελαχιστη αποσταση πεδησης κλπ κλπ

 

αλλη αποσταση οταν πας σημειωτον , αλλη οταν εισαι στην κηφησιας και αλλη στην μεγαλη ευθεια της Τριπολης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Υπάρχουν 10 άτομα με νοητική υστέρηση που θα της σπάσουν σε έναν με Ν και άλλοι 100 που θα δείξουν μια κατανόηση παραπάνω. Απλά επειδή οι πρώτοι κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους σχηματίζεται αυτή η άποψη.

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Αλλά από την άλλοι ο κίνδυνος είναι οι κάφροι με νοητική υστέρηση, όχι αυτοί που θα φερθούν όπως πρέπει σε έναν νέο οδηγό. Οι δεύτεροι προσέχουν έτσι κι αλλιώς και οδηγούν σωστά- κατά το δυνατόν.

 

Όσο καιρό το είχα εγώ το "Ν" αποφάσισα ότι δε μου κάνει καλό. Αυτοί οι 10 ηλίθιοι που λες, με άγχωναν, με εκνεύριζαν και εν τέλει με έκαναν πολλές φορές να φερθώ κι εγώ επικίνδυνα. Οι υπόλοιποι οδηγοί από την άλλη, δε μου προκάλεσαν κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν το έβγαλα. Όσο είχα το "Ν" αισθανόμουν πολύ λιγότερο ασφαλής και αυτό είχε άμεσο (αρνητικό) αντίκτυπο στο πως οδηγούσα. Οπότε έφυγε.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το Ν δεν το βαζουμε για να μας σηματοδοτει στους 10 καφρους που θα τον παιξουν ειτε δουν Ν ειτε οχι.

 

Η εννοια του Ν ειναι να σηματοδοτει οτι ο οδηγος ειναι αρχαριος..και οι υπολοιποι (που νοιωθουν και δεν ειναι καφροι) να εχουν το νου τους για "αρχαριοκινησεις"...να εχουν υπομονη μαζι τους και γενικοτερα να ειναι σε εγρηγορση οταν ειναι κοντα του.

 

Τωρα αν εσεις πιστευετε οτι σας υποτιμαει το Ν στο τζαμι και δεν θελετε να γινεστε ουτε στοχος των καφρων εε βγαλτε το..και αναλαβετε τις ευθυνες σας (ξερετε εσεις....αχ μου επεσε στην τελευταια λακουβα...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αριστερη ειναι καθαρα λωριδα προσπερασης.Αν εσυ καθεσαι κυριουλα στην αριστερη ενω η δεξια παραμενει αδεια εισαι παρανομος και μην πω τι αλλο.Οποτε καλα σου κανουν και σου παιζουν τα φωτα για να σε περασουν.Δεν ακολουθαμε την λογικη "ααα εγω παω μια χαρα ας κοψει τον λαιμο του,εγω δεν κανω δεξια".Ειναι περα για περα λαθος.

 

Φιλικα.

 

Η αριστερή νομίζω είναι για προσπέραση μόνο στην εθνική. Στην Βουλιαγμένης που λέει το παλικάρι, μια χαρά μπορεί να είναι στην αριστερή. Δλδ με την λογική σου αν θέλει να στρίψει σε φανάρι αριστερά θα πρεπει απο δεξιά όπου θα βρίσκεται να κόψει όλες τις λωρίδες για να στρίψει???

Και επίσης αν πάω με το ανώτατο όριο ταχύτητας στην αριστερή, με ποιό δικαίωμα θα μου παίξει ο κάγκουρας από πίσω τα φώτα? Τον γράφω στα απ'αυτά μου και πάω κανονικά νομιμότατος.

 

Ασε που νομίζω σε περίπτωση που σου παίζει κάποιος τα φώτα και σου κολλάει από πίσω μπορείς να τον μηνύσεις.(τουλάχιστον Γερμανία που έβγαλα εγώ το δίπλωμα αυτό μας μάθανε και για να σε προλάβω, τηρώ και στους δρόμους της Αθήνας εδώ και 10χρόνια την ίδια οδηγική συμπεριφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με την αριστερη λωριδα , ειναι μεγαλο θεμα και οχι του παροντος

 

Υπαρχουν παντα οι 2 πλευρες..

 

οι καγκουρες που θελουν να πηγαινουν με 200χλμ/ω μεσα στην πολη και θα σου πουν οτι η αριστερη ειναι για προσπεραση και ολοι οφειλουν να κινουνται στην πιο δεξια διαθεσιμη λωριδα.

Που ναι ισχυει αλλα οι καγκουρες το λενε για να εχουν ελευθερη την τερμα αριστερη λωριδα για μια "προσπεραση" διαρκειας με 200χλμ/ω!!!

 

η αλλη πλευρα ειναι αυτη που δεν εχουν γρηγορο αμαξι και θελουν να κινουνται σε οποια λωριδα γουσταρουν συμφωνα με το εκαστοτε οριο ταχυτητας για να μην μπορουν οι εκπροσωποι της αλλης κατηγοριας (οι καγκουρες ντε) να τους πουν τιποτα.

 

Η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση.

 

Το θεμα μας εδω ειναι το Ν του νεου οδηγου και οι αληθειες ειναι 2

 

1.Το κραταμε για 1 χρονο για να μαστε καλυμενοι σε ολες τις περιπτωσεις (καφρου , αστυνομικου , συνδυασμο των 2)

 

2.δεν κολαμε ποτε πισω απο κανεναν , ειτε Ν στο τζαμι ειτε οχι.Ειναι βλακοκαφριλα .

 

 

@NICKTG : προφανως οπου ειδες και εσυ γραμμενη την μαλακια οτι μπορεις να πηγαινεις στην αριστερη λωριδα με 200 και να κανεις ασκοπη χρηση των φωτων (οταν ειναι μερα).

 

 

Ξεφευγουμε του θεματος οεοεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς υποστήριξα εγώ κάτι τέτοιο;

Βρες μου το post που το έγραψα ή ζήτα μου συγγνώμη.

 

μαντεψε τι απο τα 2 θα γινει...ή δεν θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...