Προς το περιεχόμενο

'Ν' Νεου οδηγου... τα νευρα μου!


nick#18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως και δεν ξερω τι μπορει να κρυβει ο αλλος μεσα στο αμαξι του αλλα νομιζω πως καποιες φορες λες αυτος ειναι βλακας και θελει να πουλησει μουρη και ασχετα απο αυτο δεν αντιλεγω σε αυτο που λες.

Να σου πω την αληθεια 2 μηνες μετα καταλαβαινω πως ειμουν λιγο υπερβολικος στις αρχες με το "μου κολλανε" αλλα και παλι υπαρχουν καποιες περιπτωσεις.

Στην πλειοψηφια που εχω δει στον καθρευτη μου ηταν μεγαλα αυτοκινητα απο "μεγαλους" που ειναι "εμπειροι" και σου λεει κατσε να ψαρωσω το πιτσιρικι. Το πιο συνηθες συμβαν σε κεντρικο δρομο που περναω καθημερινα 3 φορες τουλαχιστον (2 λουριδες ανα κατευθυνση με διαχωριστικη νησιδα ενδιαμεσα) ειναι να κινουμε με 50-60 και να τους βλεπεις να κολλανε πισω... ας πουμε οτι κανω κατι λαθος κατα την κινηση μου σε μια ευθεια σε δρομο με 1 λουριδα... τι μπορει να ειναι?

Hyundai Accent 1.3 '98 3dr μπλε σκουρο με την μαμα 5μπρατζη 14" ζαντα που εδινε καποτε δωρο η hyundai.Ουτε ηχοσυστηματα ουτε εξατμισεις ουτε τιποτα...

 

http://s1.aecdn.com/images/models/HYUNDAI_Excel-3-Doors-1998_main.jpg σε μπλε σκουρο με σχεδον ολοιδια ζαντα... (αυτη εχει πολυ πιοχοντροκομμενα μπρατσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ενταξει, κάγκουρας δεν είσαι, νέος οδηγός είσαι, οδήγα προσεκτικά και στα τέτοια σου τι λένε οι άλλοι. Ας εισαι εσυ νόμιμος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν ξερω τι μπορει να κρυβει ο αλλος μεσα στο αμαξι του αλλα νομιζω πως καποιες φορες λες αυτος ειναι βλακας και θελει να πουλησει μουρη και ασχετα απο αυτο δεν αντιλεγω σε αυτο που λες.

 

 

Εχω δει ατομο να σταματαει το αμαξι του στην ομονοια..στην μεση του δρομου , επειδη καποιος του κορναρε/εβρισε και ειχε ξεκινησει να παει στο αμαξι αυτου να τον αρχισει...δηλαδη τον εβλεπες οτι περπατουσε ο τυπος με στυλ "που εισαι να σε σβερκωσω!"

 

Οποτε , ποιος ειναι ο βλακας...αυτος που τον εβρισε/κορναρε..ή αυτος που κατεβηκε στην μεση του δρομου , γεματο αυτοκινητα και μας κολησε ολους για 1 λεπτο?Το τι κορνα επαιξε δεν βαζει ο νους σου...απο ολους...

Ασε που ειναι και αυτο που λεει ο cossutius..δεν ξερεις τι κουβαλαει ο αλλος ειτε στο κεφαλι του ειτε στην τσεπη του...

 

Απο κει και περα , κοιτα να μην ενοχλεις στον δρομο , οδηγα μεσα στα ορια σου , εννοω με την ταχυτητα που πιστευεις οτι μπορεις και το χεις , τηρησε τον ΚΟΚ...και ολους τους αλλους γραφτους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θιξατε το θεμα του οδηγου στην κουβεντα σας..

 

Το ιδιο ειναι η σαπια που λαδωσε για το διπλωμα της και καποιος που εχει ας πουμε 100.000km στο δρομο χωρις ατυχημα; Το ιδιο ειναι ενα αμαξι τουμπανο απο εναν χαρο που δεν εχει κανει ποτε σερβις;

 

Η σαπια που θα παει με 100 στην εθνικη και νομιμα, οταν θα χρειαστει να αντιδρασει δεν θα καταλαβει τι εγινε.. Ο αλλος που θα πηγαινει με 200 με ενα αμαξι προσεγμενο σιγουρα θα αντιδρασει πολυ καλυτερα..

 

Μου χει τυχει φρεναρισμα με καλο αμαξι απο τα 160 (φρενο τερμα κατω και δισκοι που καπνιζαν μετα) γιατι ενας λαρισαιος αποφασισε να περασει μπαλες με αχυρο τσουλωντας τες καθετα στην εθνικη και ολα πηγαν αψογα..

 

Και μου τυχε φρεναρισμα με σαραβαλο χωρις λαστιχα με 40 που απο τυχη δεν κοπανηθηκα πουθενα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostastnt

 

Γενικευεις επικινδυνα.

Γνωριζω ατομο που λαδωσε να παρει το διπλωμα και το χει το αμαξι μονο για το χωριο που υπαρχουν 10 ανθρωποι και χωματοδρομοι .(οχι πως αυτο ειναι δικαιολογια).

Υπαρχουν και ανθρωποι που λαδωνουν και παιρνουν το αμαξι μεσα στο κεντρο της αθηνας και ειναι οντως επικινδυνοι.

Υπαρχω και εγω που λαδωσα γιατι μου ειπε ο δασκαλος στην σχολη οτι αν δεν λαδωθει ο εξεταστης δεν το παιρνω.

Και τελικα δεν εκανα κανενα λαθος στην εξεταση...αν θα με εκοβαν ή οχι δεν το γνωριζω.Και θεωρω οτι ειμαι πολυ προσεκτικος στον δρομο απο κοινη λογικη και μονο.

Και θεωρω οτι εχω και γαμω τα αντανακλαστικα οταν χρειαστει.Αυτο δεν με κανει γαματο οδηγο....καθε μερα μαθαινω να αξιολογω τις συνθηκες που μου τυχαινουν και να παιρνω τις καλυτερες αποφασεις..τις πιο ασφαλεις για ολους μας.

 

Αρα το αν λαδωσες ή οχι δεν ειναι ιδιαιτερα σωστο κριτηριο που μπορει να χαρακτηρισει καποιον στην μετεπειτα οδηγικη του πορεια/παιδεια κλπ.

 

Απο κει και περα εχω δει πολλες "σαπιες" με προσεγμενα αμαξια και πολλους "εμπειρους" με σαπια αμαξια ή τοσο πειραγμενα που καταντανε επικινδυνα.

Αρα το πως πηρε καποιος το διπλωμα δεν ειναι κριτηριο για το τι αμαξι θα οδηγησει μετα.Γιατι η σαπια μπορει να εχει καποια μερσεντες των 200χιλ και να φρεναρει καλυτερα και απο σενα και απο μενα.Αν θα χει τα αντανακλαστικα να το κανει ειναι αλλο κεφαλαιο.

 

Τελος , δεν εχει σημασια πως πηρε ο καθενας μας το διπλωμα.Σημασια εχει ποσο μας κοβει , να βελτιωθουμε απο μονοι μας.Γιατι και κανονικα να παρουμε το διπλωμα , οταν "βγαινουμε" απο την σχολη δεν εχουμε "τριφτει" σε πραγματικες συνθηκες...

Επισης το ποσο κοινη λογικη κουβαλαει ο καθενας για να συντηρει το αμαξι του σωστα και να μην το αφηνει να κατανταει σκοτωστρα ειναι και αυτο κατι που δεν κρινεται απο το διπλωμα....

 

Με λιγα λογια , ειναι στον ανθρωπο....Η "σαπια" οπως την λες , μπορει να ειναι πιο λογικη απο μας και να συμπεριφερεται πιο σωστα στον δρομο....μην γενικευεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμω καλο οδηγο με σαπιο αυτοκινητο που θα ξερει οτι ειναι σαπιο και θα οδηγαει αναλογα,παρα γιδι με τουμπανο αυτοκινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καλος οδηγος δεν κοιταει μονο να ξερει να οδηγαει..αλλα να χει και σωστο αμαξι..για να οδηγαει σωστα...

 

αρα "καλος" οδηγος με "σαπιο" αμαξι ειναι σχημα οξυμωρο ...

 

πιανουμε μεγαλο θεμα με πολλες συνιστωσες και προεκτασεις...καλο ειναι να μην γενικευουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι θεμα που (επειδη ζουμε στο ''ελλαδισταν'' - ο νοων νοητω) δεν βγαζεις ακρη . εσυ κοιτας να οδηγεις σωστα , να μην παραβιαζεις τον κ.ο.κ. , να συντηρεις οσο το δυνατο καλυτερα το αμαξι σου , ωστε να εισαι ΕΣΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ασφαλης , απο κει και περα ΓΡΑΦΤΟΥΣ αυτους που κανουν καγκουριες!!!!!απο μ....κες υπαρχουν πολλοι ΠΑΝΤΟΥ!καλες βολτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καλος οδηγος δεν κοιταει μονο να ξερει να οδηγαει..αλλα να χει και σωστο αμαξι..για να οδηγαει σωστα...

 

αρα "καλος" οδηγος με "σαπιο" αμαξι ειναι σχημα οξυμωρο ...

 

πιανουμε μεγαλο θεμα με πολλες συνιστωσες και προεκτασεις...καλο ειναι να μην γενικευουμε...

το καλο αμαξι προυποθετει και λεφτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο καλο αμαξι , αλλο προσεγμενο και ασφαλες 

 

ακομα και τριμπουρδελο και κοπανημενο απο παντου να ειναι αν εχει καλα λαστιχα ,δισκους ,τακακια και αναρτησεις (και εννοειται φαναρια/λαμπες)  ειναι ενταξει 

 

και ας εχει να πλυθει χρονια και ας εχουν σκασει τα πλαστικα απο τον ηλιο 

αυτο που οφειλει ο καθε ανθρωπος που βγαζει ενα αυτοκινητο στο δρομο , ειναι να ειναι ασφαλες και για αυτον και για τους υπολοιπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γενικα, συνήθως η δικαιολογία με το πεσμένο Ν ποιάνει στους τροχαίους. Ντάξ, όχι ότι το τρώνε το παραμύθι, απλά είναι συνηθισμένοι σε αυτό. Αν θέλουν, σε γράφουν εννοείται.

Πάντως, όσο καιρό είχα το Ν, είχα πέσει και σε καφροκάγκουρες αλλά και σε τύπους που δείχναν κατανόηση για το πόσο σιγά πήγαινα και για ενδεχόμενα λάθη/απροσεξίες που έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτα μπορει εσυ και εγω ας πουμε να ειμαστε μια χαρα απο θεμα οδηγησης αλλα αλλοι ειναι κλαφτα, οποτε σου λεει για ενα χρονο το βαζεις να το βλεπουν οι αλλοι. Σημερα ας πουμε ειδα μια με μια CLC 180 με Ν πισω γραμμενο με κοκκινο σε ενα χαρτι Α4 και χρειαζοταν πραγματικα να το βλεπουν οι αλλοι...ηταν φαναρι σε ανηφορα και ο προφυλακτηρας μου γλυτωσε για λιγο... (Πρωτο αμαξι clc? ε γαμω τα γκαφρα του μπαμπα σου μωρη γυφτισσα! Τοσα χιλιαρικα, 2€ για ενα Ν της προκοπης δεεν?)

 

Γραφουν κιολας οχι τιποτα αλλο... φυσικα οχι παντα αναλογος που θα πεσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...