Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποσύρει την εφαρμογή του Live Messenger για χάρη του Skype


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft επιβεβαίωσε τις φήμες που δημοσιεύτηκαν το πρωί σχετικά με τη διακοπή των υπηρεσιών του Windows Live Messenger και την αντικατάστασή τους από το Skype. Η εταιρεία με αυτό τον τρόπο ενώνει πάνω από 100 εκατομμύρια χρήστες της υπηρεσίας Live με το Skype, με την μετάβαση αυτή να ολοκληρώνεται πλήρως μέχρι τις αρχές του 2013.Οι χρήστες μπορούν πλέον εφόσον έχουν εγκαταστήσει τη νεότερη έκδοση του Skye να συνδεθούν με τον Microsoft λογαριασμό τους και με αυτό τον τρόπο να αποκτήσουν πρόσβαση στο λογαριασμό τους στο Messenger. Η κίνηση αυτή δικαιολογεί επίσης τις προσπάθειες της εταιρείας να ενσωματώσει το λογισμικό του Skype στην πλατφόρμα των Windows Phone 8 με πλήρη υποστήριξη multitasking, "αγνοώντας" την ανάπτυξη μιας αντίστοιχης εφαρμογής για το Live Messenger.

 

Σύμφωνα με πρόσφατες αναφορές η υπηρεσία του Windows Live Messenger έχει τη διπλάσια βάση δεδομένων εγγεγραμμένων χρηστών από το Skype, αν και οι ενεργοί χρήστες του μειώνονται συνεχώς χρόνο με το χρόνο κατά 48%, φτάνοντας στις ΗΠΑ τους 8.3 εκατομμύρια χρήστες. Αντίθετα οι ενεργοί χρήστες του Skype αυξάνονται σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Το WLM παρουσιάστηκε για πρώτη φορά ως MSN Messenger το 1999 προσφέροντας υπηρεσίες ανταλλαγής άμεσων ηλεκτρονικών μηνυμάτων μεταξύ των χρηστών του. Με την πάροδο του χρόνο απέκτησε ιδιαίτερα φανατικό κοινό και εμπλουτίστηκε με δυνατότητες διαμοιρασμού φωτογραφιών, ανταλλαγή αρχείων και πραγματοποίηση φωνητικών κλήσεων και video κλήσεων.

 

Link.png Site: Skype.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

καλύτερα, Skype FTW...

 

το μόνο που θέλω είναι να θυμάται μόνιμα κι σε όλα τα clients τα nicknames που έχω βάλει στα contacts...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 και Skype σε tile κατεβασμενο απο το store δεν μου διχνει καμμια επαφη .... η εκδοση για desktop κατεβασμενη απο το Skype παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο skype δεν βρηκα τροπο να μεγαλωσω την γραμματοσειρα στο chat. Στο live messenger φυσικα γινεται. Οποιος ξερει ας απαντησει.

Ευχαριστω

 

Εργαλεια > Επιλογες > Συζητησεις & SMS > Οψη των συζητησεων > Αλλαγη γραμματοσειρας

και θα δεις το ιδιο UI με του MSN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να προσωποποιήσω λίγο το Skype σε φάση MSN, με διαφορετικά φόντα κτλ, γιατί αυτό το θαλασσί στο λαιμό μου κάθεται πια. Ξέρει κανείς πώς;

 

ΥΓ: Το τέλος μιας εποχής - λέμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 και Skype σε tile κατεβασμενο απο το store δεν μου διχνει καμμια επαφη .... η εκδοση για desktop κατεβασμενη απο το Skype παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ....

 

Κανω login στα win8 με το mail που εχω στο hotmail.

Οταν πρωτοκατεβασα το skype app για win8 μου ζητησε αν θελω να συνδεσω το λογαριασμο μου στο skype με αυτον στο hotmail και συμφωνησα.

 

Οταν ανοιγω το win8 skype app μου δειχνει και τις επαφες μου απο msn και μπορω να μιλησω με ολους.

 

Οποτε ξανακοιταξε τι δεν εχεις κανει σωστα.

 

Επι του θεματος συμφωνα και με τα παραπανω, ναι, φαινοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...