Προς το περιεχόμενο

Steam For Linux - Βγήκε!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις κυκλοφόρησε η έκδοση του steam για linux σε beta βέβαια και σε αρχική μορφή.

Ανοίγω αυτό το νήμα για να συζητάμε για τον steam client που νομίζω θα φέρει μια μεγάλη ώθηση στο linux gaming.

Για όσους θέλουν να εγκαταστήσουν την beta θα πρέπει να συμπληρώσουν τις ερωτήσει που θα βρείτε στο steam και να περιμένετε κάποιο invite. Μόλις σήμερα τις συμπλήρωσα και περιμένω μήπως έχω κάποια τύχη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλό νέο, διαφωνώ που είναι μόνο ubuntu και που το ερωτηματολόγιο είναι φτωχό σε ότι αφορά τα hardware configurations

(η blizz είχε δικό της system inspector για τις beta...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες τώρα :confused:

αποφάσισε η nvidia να μας κάνει την χάρη

 

NVIDIA Delivers Massive Performance Boost to Linux Gaming

New GeForce Drivers Optimized for Linux Double Frame Rates, Reduce Game Loading Times

 

Comparing 304.51 driver performance of 142.7 fps versus 310.14 driver performance of 301.4 fps in beta build of Left for Dead 2.

 

http://www.marketwatch.com/story/nvidia-delivers-massive-performance-boost-to-linux-gaming-2012-11-06

 

βάζω από aur nvidia-beta αν δεν μου σπάσει με linux-ck βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό νέο, διαφωνώ που είναι μόνο ubuntu και που το ερωτηματολόγιο είναι φτωχό σε ότι αφορά τα hardware configurations

(η blizz είχε δικό της system inspector για τις beta...)

 

arch έχεις :P

 

https://aur.archlinux.org/packages/steam/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιόλλας? Τι closed beta είναι αυτή? Μου αρέσει :)

 

Μπήκε, ζήτησε root pass και κάνει self-update τον εαυτό του. Δεν είμαι gamer αλλά πολύ ψήνομαι!

 

Περισσότερα σε λιγο, θα παίξω κάτι πριν ξεκινήσω την μέρα μου

Θέλει closed beta account για να κάνει οτιδήποτε, το σκέφτηκαν γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kubuntu και νομίζω γενικά στο kde υπάρχει πρόβλημα με την εγκατάσταση λόγο ότι χτυπάει σε αυτό εδώ το πακέτο

 

libcurl3-gnutls

 

που είναι μια εξάρτηση σχεδόν του μισού kde :( και χάρηκα γμτ ότι επιτέλους θα περάσω το steam μου στο linux. Να δηλώσω μόνο ότι χρησιμοποιώ στα windows εδώ και χρόνια steam και στην βιβλιοθήκη του έχω κοντά στα 200 games.

Για όσους λένε ότι είναι μόνο για ubuntu βλέπω ότι αρκετοί το έχουν εγκαταστήσει και σε άλλες διανομές χωρίς προβλήματα.

 

Αυτό με τις εξαρτήσεις το έχουν και άλλοι με debian που προσπάθησαν να εγκαταστήσουν το .deb

 

http://steamcommunity.com/app/221410/discussions/0/882965118613928324/?l=greek

 

θα βρούμε μια λύση που τώρα που μπήκαν και αυτοί του debian στο χωρό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά το δοκίμασα και σας έχω έκπληξη, μπορείτε να παίξετε κανα 2-3 παιχνίδια ακόμα και αν δεν έχετε την τύχη να βρίσκεστε στην closed beta. Επίσης παίζει ακόμα και για arch.

 

Καταρχάς πρέπει να έχετε τους σωστούς drivers: How to fix Steam for Linux video problems

Δεύτερον, κάνετε εγκατάσταση το Steam: How to Install STEAM in Ubuntu

Τρίτον, προσέχευστε ότι θα σας δώσει πρόσβαση: How to by-pass Steam closed beta (updated)

Τέταρτον: αν έχετε χαμηλό FPS ρυθμίστε το Unity: How to speed up Unity Gaming Performance

ή αν δεν θέλετε Unity: How to change Desktop Environments in Ubuntu 12.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα λύση για το πρόβλημα με τις εξαρτήσεις.

κατεβάστε το steam από εδώ

 

http://media.steampowered.com/client/installer/steam.deb

 

και κάντο το install μέσω gdebi ακόμα και αν έχετε kde. Μετά θα σας δουλέψει κανονικά η δλδ κανονικά γιατί έπεσα πάλι πάνω σε ένα πρόβλημα και τώρα όταν πάω να βάλω username δεν δουλεύουν τα γράμματα στο πληκτρολόγιο. Τους αριθμούς τους πέρνει κανονικά.

 

Ιστορικές στιγμές! που πριν τόσα χρόνια που είχα αρχίσει να ασχούμε με linux δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα ερχόταν αυτή η εποχή να δούμε πραγματικά game στις linux διανομές μας!

Το έλυσα το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο έκανα κανονικά login στο account μου αλλά δυστηχώς αν δεν έχει beta invite σου βγάζει ένα μήνυμα και σε πετάει έξω

 

 

piratebay1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξα world of goo, μια χαρά όλα!

 

Δεν το πιστεύεις ότι είναι σε linux, δεν είναι και game επιδόσεων αλλά έπαιζε πολύ ωραία.

Ευχαριστούμε για τις πατέντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξα world of goo, μια χαρά όλα!

 

Δεν το πιστεύεις ότι είναι σε linux, δεν είναι και game επιδόσεων αλλά έπαιζε πολύ ωραία.

Ευχαριστούμε για τις πατέντες

 

Καλά το world of goo και μόνο του που το είχα εγκαταστήσει όταν είχε πρωτοβγει για linux έπαιζε μια χαρά. Την πρώτη λίστα με τα game που θα είναι διαθέσιμα την έχουμε. Για λίγο που μπόρεσα και μπήκα στην library του λογαριασμού μου είδα ότι είχε διαθέσιμο και το crusader kings 2

 

Μου φαίνετε πάντως σαν όνειρο να έρθει η μέρα που θα τρέχουμε τα games μας σε linux και θα απαλαγούμε μια για πάντα από αυτό το σαβουρολειτουργικό τα winblows που του έχουμε αφήσει χώρο στο σύστημα μας μόνο και μόνο σαν παιχνιδομηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...