Προς το περιεχόμενο

Steam For Linux - Βγήκε!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το trine...πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.Στην αρχή δεν μου δούλευε, μου έβγαζε μαύρη οθόνη και μόνο τα menu του γιατί δούλευα με την intel κάρτα με τους ανοιχτούς. Έβαλα τους κλειστούς για amd 6770m μέσα από το additional drivers(Ubuntu 12.04) και δουλεύει κανονικά. Το κακό είναι ότι οι οδηγοί δεν εκμεταλεύονται τίποτα από την κάρτα και το παιχνίδι είναι στα όρια του υποφερτού...Μάλλον θα το παίξω στο desktop που έχω NVidia.

 

Κάτι άλλο, στην αρχή που προσπάθησα με την intel μου έλεγε ότι προτείνουν το ppa Ubuntu:x-swat. Το χει δοκιμάσει κανείς αυτό?Στρώνει τα πράγματα, έστω και με την integrated κάρτα?

το trine έχει βαριά γραφικά και θέλει οπωσδήποτε δυνατό υπολογιστή. Πάντως είναι φοβερό game όπως και το 2 που έχει πανέμορφα γραφικά και γρίφους και το expansion του.

Περιμένω τώρα με τις προσφορές να πέσει το critters chornicle για να το πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα thread με καλά paid games για linux. Πριν 3 μήνες ήταν κάτι άγνωστο αλλά τώρα έχουμε ήδη πάνω από 50 τίτλους!

 

είχα ξεχάσει πως είναι τα games εν το μεταξύ, έχω χρόνια να παίξω οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα thread με καλά paid games για linux. Πριν 3 μήνες ήταν κάτι άγνωστο αλλά τώρα έχουμε ήδη πάνω από 50 τίτλους!

 

είχα ξεχάσει πως είναι τα games εν το μεταξύ, έχω χρόνια να παίξω οτιδήποτε

+1

αν και όσα θα βγαίνουν για Windows/MacOs θα βγαίνουν πια και για Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο νομίζω δεν θα χρειάζετε καν να μιλάμε ποια games υπάρχουν για linux μια και όλα θα βγαίνουν και για linux. Νομίζω αυτό που θα καθορίσει τελείως τις εξελίξεις θα είναι η κυκλοφορία της linux steam κονσόλας και μπορεί και η κυκλοφορία του quya andoid κονσόλας των 100 ευρώ . Μην ξεχνάμε ότι και το android είναι στην ουσία linux με μια custom έκδοση java της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγει ένα παιχνίδι σαν το crysis 2 να δούμε πραγματικά τι ψάρια πιάνει .....

Θα μου πεις εδώ τρέχω το crysis 2 μέσω wine και πάει μια χαρά (χωρίς compositor/compiz....)

φαντάσου να είναι και native.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το mouse cursor που αλλάζει θέμα υπάρχει λύση εδώ

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Steam#Mouse_Cursor_Overwritten

 

και συγκεκριμένα αν έχετε kde κάνετε αυτά εδώ

 

 

 

 

   cd /usr/share/icons/Oxygen_White/cursors/   ln -s ./left_ptr ./arrow   ln -s ./size_fdiag ./bottom_right_corner   ln -s ./size_fdiag ./top_left_corner   ln -s ./size_bdiag ./bottom_left_corner   ln -s ./size_bdiag ./top_right_corner   ln -s ./size_hor ./left_side   ln -s ./size_hor ./right_side   ln -s ./size_ver ./top_side   ln -s ./size_ver ./bottom_side
 

 

η βάζετε σε kde άλλο θέμα από το default το oxygen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο, στην αρχή που προσπάθησα με την intel μου έλεγε ότι προτείνουν το ppa Ubuntu:x-swat. Το χει δοκιμάσει κανείς αυτό?Στρώνει τα πράγματα, έστω και με την integrated κάρτα?

 

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό το κομμάτι?

 

Edit:

Σε 12.04 δουλεύει ωραία αυτό το ppa. Εμένα τουλάχιστον...

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος !!!

Δοκίμασα για πρώτη φορά το Steam , ήθελα να παίξω το Team Fortress 2 αλλά ούτε που ξεκινούσε καν.

Εχω ubuntu 12.10 64bit , κάρτα γραφικών nvidia geforce gts250 με κλειστό οδηγό έκδοσης 310.

 

Να σας πω και κάτι να γελάσετε με την ψυχή σας;

Για μια στιγμή πίστεψα πως θα τρέξω την παιχνιδάρα χωρίς προβλήματα στο linux αχαχαχα

Δεν γίνονται αυτά όμως.



Το team fortress 2 σε μενα τουλαχιστον που δεν το τρεξα με καμμια σοβαρη καρτα ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΦΑΙΡΑ.Αφου ειχα παρει σνιπερ-α και δεν μπορουσα να βαρεσω κανεναν , τρεχανε ολοι σαν διαολια :)

Το serious sam 3...δεν βλεπω demo διαθεσιμο..οποτε ατυχησαμε :)

 

Ρε φίλε πως το έτρεξες ; 

Σε τι σύστημα ; με κάρτα nvidia τι οδηγό ;

Εμένα δεν το τρέχει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnis29

 

ubuntu 13.04 , οδηγους της nvidia που εχει η διανομη (τους κλειστους εννοω , οχι τον nouveau και τετοια αισχρα).

Συστημα?Το σταθερο πισι που εχω , δεν παιζει ρολο το συστημα..αρκει να σηκωνει τα γραφικα (συστημα και καρτα).

Θεωρω οτι μια οποιαδηποτε εκδοση ubuntu (12.04 , 12.10 , 13.04 κλπ) , με τους οδηγους σωστα περασμενους δεν εχει καποιον λογο να μην τρεξει steam + παιχνιδια.

 

(Δεν ειμαι αυτην την στιγμη σε ubuntu , οποτε δεν μπορω να δω τι εκδοση ηταν οι οδηγοι..αλλα δεν περασα κατι αλλο απο οτι εχει η διανομη για οδηγους..)

 

Οταν λες δεν στο τρεχει καν τι εννοεις ?το steam ? ή το παιχνιδι ?Απαξ και τρεξει το steam θα τρεξει το παιχνιδι...δηλαδη απο οτι εχω δει αν το steam βρει καποιο προβλημα με τους οδηγους της καρτας , δεν ξεκιναει καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος !!!

Δοκίμασα για πρώτη φορά το Steam , ήθελα να παίξω το Team Fortress 2 αλλά ούτε που ξεκινούσε καν.

Εχω ubuntu 12.10 64bit , κάρτα γραφικών nvidia geforce gts250 με κλειστό οδηγό έκδοσης 310.

 

Να σας πω και κάτι να γελάσετε με την ψυχή σας;

Για μια στιγμή πίστεψα πως θα τρέξω την παιχνιδάρα χωρίς προβλήματα στο linux αχαχαχα

Δεν γίνονται αυτά όμως.

 

τα ίδια και εδώ με τους κλειστούς 310.19 απο την nvidia δεν έλεγε να ξεκινήσει το Killing Floor

με τους οδηγους της ubuntu 310.14 ξεκίνησε κανονικα με την πρώτη

για δοκιμασε απο το repository γιατι κάτι δεν παίζει σωστά με της μαμας-nvidia (μαλλόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι με τους 12.11 beta για amd πήρε τα πάνω της η κάρτα. Απο εκεί που είχα 15 fps σε 640*480 με τα πάντα σε very low μέσα στο παιχνίδι τώρα έχω 23 με 30 fps σε 1366*768 όλα στο Very High!!! Παίζεται άνετα πλέον. Να σημειώσω ότι μέσα στο φάκελο .frozenbyte/trine2/options.txt έχω ρυθμίσει αυτά τα δύο ως εξής:

 

 

setOption(trine2Module, "FPSCapEnabled", false)
setOption(trine2Module, "TargetSmooth30FPS", false)
 
Το μόνο που έχω πρόβλημα πλέον είναι το βρωμοtearing σε βίντεο στο youtube και σε vlc...
 
Άντε να ανεβαίνουμε σιγά σιγά....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...