Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $368,2 εκατομμυρίων στην Apple για παραβίαση πατεντών


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ποδόσφαιρο εμπλέκεται ο συναισθηματικός παράγωντας, γιατί είμαστε οπαδοί. Στο παρόν θέμα είμαστε καταναλωτές και όχι οπαδοί, οπότε από που προκύπτει ο συναισθηματικός παράγοντας (ικανοποίηση)?

Από το ότι εκτός από καταναλωτές είμαστε και οπαδοί. Κερδίζει η ομάδα/εταιρία που στηρίζω; Όλε!!

 

Χάνει η αντίπαλη ομάδα/εταιρία; Όλε και πάλι!!

 

Μη σου πω ότι είναι πιο λογικό να είσαι οπαδός και καταναλωτής απ'οτι σκέτο οπαδός. Ξέρεις πόσες ώρες δούλεψα για να πάρω αυτό το κινητό;;;; Να μην σώσω να ξαναπάρω αν δεν τους στηρίξω μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματος μου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιός σου είπε τι θεώρησε και τι δεν θεώρησε ο δικαστής; Γνωρίζεις τι είναι patent troll;

 

θα πρεπε;

βγηκε μια επισημη νομιμη δικαστικη αποφαση η οποια λεει οτι η Apple παραβιασε καποιες πατεντες μιας αλλης εταιρειας και πρεπει πληρωσει ενα προστιμο.

αυτο ειναι που μετραει. ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ σημασιας.

ετσι δεν παει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

dali προφανώς αναφέρομαι γενικά στον πόλεμο πατεντών - δικαστήριων που έχει ξεκινήσει η apple τα τελευταία χρόνια και όχι σαυτό το γεγονός συγκεκριμένα.

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις και την γραμμή κάτω από αυτό που παρέθεσες μπορεί και να το καταλάβαινες

"Η apple καταφερε να γίνει μισητή εταιρία λόγω των μυνήσεων που έριχνε κάθε τρεις και λίγο."

 

Καλός η κακός η apple η apple έκανε γνωστό το σπορ της πατέντας - μύνησης

 

Όχι από την microsoft διάβασα ότι πήρε 200 εκ. :-)

 

 

Αυτό είναι το θέμα, ότι δεν έκανε η Apple γνωστό το σπορ της πατέντας - μήνυσης, αλλά το ότι το σπορ υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και απλά προβάλλεται, πλέον, υπερβολικά εξαιτίας του brand "Apple".

 

Δεν έγινε τόσο μεγάλος ντόρος από το γεγονός ότι η Microsoft παίρνει 5$ για κάθε πώληση Android συσκευής λόγω πατεντών. Έγινε συζήτηση αλλά όχι "στην πυρά η μάγισσα" όπως γίνεται σε κάθε θέμα με τη λέξη "Apple" στον τίτλο. Και όλοι ξέρουμε πόσο κακό έχει κάνει η Microsoft σε ορισμένους τομείς με τις τακτικές της (μην παρεξηγηθώ, την συμπαθώ σαν εταιρεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα η Apple εχει πατενταρει σχεδια και λειτουργιες που προυπηρχαν, ως δικα πρωτοτυπα επιτευγματα.. και χρησιμοποιει αυτες τις αθεμιτες πατεντες κυριως ως τακτικη πολεμου για να χτυπησει τον ανταγωνισμο.

αυτη η μεγαλη προκλητικοτητα της ειναι που ενοχλει και εχει στρεψει τα πυρα εναντιων της. παιζει ρολο και η μεγαλη της επιτυχια της, η οποια σιγουρα εχει προκαλεσει ζηλια και φθονο.

 

ενταξει καποιες πατεντες ειναι πραγματι δικες της και ορθως τις υπερασπαζεται. αλλα οταν βγαινει ο αειμνηστος Jobs και ανακοινωνει:

"i ll go thermonuclear with Android because it is a stolen product", ε καπου τα θελει και ο κωλος της να τα ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια να μειωθεί το συναίσθημα ικανοποίησης που νιώθει ένα μέρος του καταναλωτικού κοινού για την επιβλειθήσα ποινή,εις βάρος μιας εταιρίας που εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθεί έχει προκαλέσει τη δυσαρέσκεια κ αντιπάθεια αν θέλετε,της συγκεκριμένης μερίδας ...είναι τουλάχιστον άτοπη αν δεν χαρακτηρίζεται από σκοπιμότητα.

 

Το γηπεδικό δεν κατάλαβα γιατί είναι απαραίτητα κακό.Μάλλον λαικό περισσότερο είναι χωρίς να βρίσκω κάτι απαραίτητα αρνητικό.

Ούτε εμένα μ'αρέσει το γήπεδο κ η γηπεδική νοοτροπία αλλά όπως δεν πάω στο χωριό μου να το παίξω παριζιάνος,έτσι δε θα μειώσω κ τον άλλο σε ένα forum μου εκφράζει τη δυσαρέσκεια του η τα χώνει σε μια εταιρία με τον τρόπο που νομίζει αυτός.

 

Στο ποδόσφαιρο εμπλέκεται ο συναισθηματικός παράγωντας, γιατί είμαστε οπαδοί. Στο παρόν θέμα είμαστε καταναλωτές και όχι οπαδοί, οπότε από που προκύπτει ο συναισθηματικός παράγοντας (ικανοποίηση)?

 

Ο συναισθηματικός παράγοντας προκύπτει από την δυσαρέσκεια,στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Η ορισμός της δυσαρέσκειας είναι το συναίσθημα που προκαλείται από μια δυσάρεστη κατάσταση ή από κάτι που δεν εγκρίνουμε ή μας βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχώς βλέπω να δημιουργούνται και άλλες (αν δεν υπάρχουν ήδη) patent troll "εταιρείες" που θα αρχίσουν τις αγωγές δεξά-ζερβά και αυτό θα αποτελέσει πραγματική απειλή για την εξέλιξη της τεχνολογίας.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.theatlantic.com%2Ftechnology%2Farchive%2F2012%2F06%2Fstudy-patent-trolls-cost-companies-29-billion-last-year%2F259070%2F&ei=TbqcUNenMsKc0AXKx4HQAQ&usg=AFQjCNG6PbtUAHNRiL0pxLrSs8WPaJ3GvA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια να μειωθεί το συναίσθημα ικανοποίησης που νιώθει ένα μέρος του καταναλωτικού κοινού για την επιβλειθήσα ποινή,εις βάρος μιας εταιρίας που εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθεί έχει προκαλέσει τη δυσαρέσκεια κ αντιπάθεια αν θέλετε,της συγκεκριμένης μερίδας ...είναι τουλάχιστον άτοπη αν δεν χαρακτηρίζεται από σκοπιμότητα.

Μπράβο, το βρήκες!!! Προσπαθώ, λόγω σκοπιμότητας φυσικά (έχω μετοχές στην Apple :X ), να υποβαθμίσω το... την... πως το λένε... α ναι, το "συναίσθημα ικανοποίησης από επιβληθείσα (και όχι επιβλειθήσα) δικαστική ποινή σε μια ιδιωτική εταιρεία". Είναι γνωστό άλλωστε ότι υπάρχουν άτομα, προφανώς με σκοπιμότητες, που κυκλοφορούν στα φόρα και προσπαθούν να εμποδίσουν άλλους από το να χαίρονται όταν χανει δικαστικές διαμάχες η Apple.

 

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα... :ph34r:

 

Ο συναισθηματικός παράγοντας προκύπτει από την δυσαρέσκεια,στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Η ορισμός της δυσαρέσκειας είναι το συναίσθημα που προκαλείται από μια δυσάρεστη κατάσταση ή από κάτι που δεν εγκρίνουμε ή μας βλάπτει.

Βρε άνθρωπέ μου, από που προκύπτει δυσαρέσκεια, προς μια εταιρεία - π.χ. Apple, από άτομα/χρήστες που ουδέποτε έχουν αγοράσει προϊόν απ' αυτήν? Απο που? :wacko: :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό που δείχνει στο 0:40, καμία σχέση με το pinch n' zoom. Αυτό που κάνει δεν είναι pinch n' zoom, απλώς πιάνει τις γωνίες του παραθύρου στα Windows XP και το τραβάει ταυτόχρονα απο τις άκρες για να μεγαλώσει το παράθυρο. Όπως ακριβώς κάνουμε με το ποντίκι στον υπολογιστή μας, απλώς αυτός το κάνει με την αφή, και ταυτόχρονα και στις 2 γωνίες (σαν να έχει δύο ποντίκια δηλαδή). Δεν είναι καν zoom δηλαδή, είναι το γνωστό και συνηθισμένο resize παραθύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό που δείχνει στο 0:40, καμία σχέση με το pinch n' zoom. Αυτό που κάνει δεν είναι pinch n' zoom, απλώς πιάνει τις γωνίες του παραθύρου στα Windows XP και το τραβάει ταυτόχρονα απο τις άκρες για να μεγαλώσει το παράθυρο. Όπως ακριβώς κάνουμε με το ποντίκι στον υπολογιστή μας, απλώς αυτός το κάνει με την αφή, και ταυτόχρονα και στις 2 γωνίες (σαν να έχει δύο ποντίκια δηλαδή). Δεν είναι καν zoom δηλαδή, είναι το γνωστό και συνηθισμένο resize παραθύρου.

 

Ναι εχει δικιο Pinch to Resize Μεγαλη Διαφορα απο Pinch to Zoom.........

Αλλοστε το ιδιο πραγμα σε μια φωτο η σκεψη του μεσου ανθρωπου θα ηταν να μικραινει στο παραθυρο η φωτο και οχι να ζουμαρει..... Μονο η apple ειχε τα "φωτεινα" μυαλα να το σκεφτει κλεβοντας το multitouch....

 

αντε πηγαινε να προσκυνησεις την πολυεθνικη σου που κλεβει πατεντες και τις ιδιοποιειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Mercyful_Fate

 

Όταν προσπαθείς ανεπτιτυχώς να λάβεις το ρόλο του Οxford spelling policeman,φρόντισε η δική σου καμπούρα να είναι καθαρή πρώτα.

 

Στο ποδόσφαιρο εμπλέκεται ο συναισθηματικός παράγωντας...

 

 

Όσο για τη σκοπιμότητα,μη κάνεις τον αφελή.Οι σκοπιμότητες δεν είναι οικονομικού χαρακτήρος μονάχα.

Η δική σου σκοπιμότητα είναι επιπέδου fanboisμού καθαρά.Διαβάζεις το κράξιμο στην εταιριούλα σου κ βράζεις στο ζουμί σου!

 

 

Α!Επειδή ξέχασα να ζητωκραυγάσω κ εγώ ας το κάνω τώρα,αφορμής δοθείσης...

 

"Πάρτα μωρή άρρωστη apple!"!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει δικιο Pinch to Resize Μεγαλη Διαφορα απο Pinch to Zoom.........

Αλλοστε το ιδιο πραγμα σε μια φωτο η σκεψη του μεσου ανθρωπου θα ηταν να μικραινει στο παραθυρο η φωτο και οχι να ζουμαρει..... Μονο η apple ειχε τα "φωτεινα" μυαλα να το σκεφτει κλεβοντας το multitouch....

 

αντε πηγαινε να προσκυνησεις την πολυεθνικη σου που κλεβει πατεντες και τις ιδιοποιειται

Άστο, δεν το' χεις το θέμα, μην ασχολείσαι. Αν το resize σου φαίνεται το ίδιο με το zoom, έχεις βασικό πρόβλημα αντίληψης.

 

@ Mercyful_Fate

 

Όταν προσπαθείς ανεπτιτυχώς να λάβεις το ρόλο του Οxford spelling policeman,φρόντισε η δική σου καμπούρα να είναι καθαρή πρώτα.

Λάθος βιασύνης, καθαρά. Αν είχες παραθέσει ολόκληρο το μήνυμα (και όχι κόψε-ράψε) θα έβλεπες ότι ξαναγράφω την λέξη σωστά.

 

 

Όσο για τη σκοπιμότητα,μη κάνεις τον αφελή.Οι σκοπιμότητες δεν είναι οικονομικού χαρακτήρος μονάχα.

Η δική σου σκοπιμότητα είναι επιπέδου fanboisμού καθαρά.Διαβάζεις το κράξιμο στην εταιριούλα σου κ βράζεις στο ζουμί σου!

 

 

Α!Επειδή ξέχασα να ζητωκραυγάσω κ εγώ ας το κάνω τώρα,αφορμής δοθείσης...

 

"Πάρτα μωρή άρρωστη apple!"!!!

Σκοπιμότητα επιπέδου fanboy-σμου (και όχι fanboisμου)? Τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. Δεν είμαι εγώ αυτός που λέει σε κάθε θέμα στο insomnia "πάρ' τα μωρή Χ εταιρεία". Ίσα ίσα, για το αντίθετο φωνάζω τόση ώρα, αλλά φαίνεται πως απλώς επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά το χαμηλό επίπεδο των χρηστών του insomnia, που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δύο διακριτά πράγματα και δεν μπορουν να κάνουν μια λογική σκέψη.

Κακώς ασχολήθηκα, κάθε φορά που το κάνω βλέπω ότι δεν υπάρχει σημείο επαφής με τους περισσότερους.

 

 

Είμαι τόσο fanboy που ενώ χρησιμοποιούσα για χρόνια Windows, έψαξα, δοκίμασα, και πέρασα σε Mac. Που ενώ είμαι χρήστης iPhone, έχω και 2 τηλέφωνα Android. Που, ενώ το iOS μου αρέσει και με καλύπτει, το πρώτο μου τάμπλετ (το περιμένω σε κανα 2 βδομάδες) θα είναι Android. Που, ενώ είμαι ευχαριστημένος ως Apple χρήστης, γράφω (ως developer) εφαρμογές για Android!!!! Πρέπει να είσαι πολυ καλός στο να ψυχολογείς ανθρώπους εσύ, φαίνεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο των χρηστών του insomnia,με 1767 συμμετοχές,μάλλον το καθρεφτίζεις περισσότερο αγαπητέ.

Αν δεν σ'αρέσει το επίπεδο,ίσως θα ήταν φρόνιμο να ξεκινήσεις κ μια αυτοκριτική πριν επιχειρήσεις να "την πεις" με το γάντι,σε όποιον δε γουστάρει τακτικές με πατέντες πολυεθνικών,χαρακτηρίζοντάς τους "γηπεδικούς",15χρονους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας έχεις να πεις τίποτα, π.χ. που φαίνεται ότι με διακατέχει οπαδισμός στο παρον θέμα? Ή θα συνεχίσεις να λες άρες μάρες κουκουνάρες περί κακών πολυεθνικών και τακτικές που ο φτωχός, πλην τίμιος, 15χρονος χρήστης του insomnia κατανοεί και αποδοκιμάζει?

 

Αποδοκιμάζω τα οπαδικά κολλήματα (γιατί εκφράσεις του στυλ "πάρ'τα μωρή Apple" κλπ. αυτό δείχνουν, αν δεν το'χεις καταλάβει) λέγοντας ότι δεν έχει νόημα το να βρίσκει κάποιος ικανοποίηση σε κάτι τόσο αδιάφορο (προς εκείνον) όπως μια δικαστική διαμάχη μεταξύ εταιρειών, και με κατηγορείς για fanboy-σμο? :o Και την ίδια στιγμή συνθηματολογείς στο στυλ "Πάρτα μωρή άρρωστη apple!", προσπαθόντας να αποδείξεις ότι δεν σε διακατέχει εσένα τον ίδιο οπαδισμός (ή αντι-οπαδισμός εν προκειμένω)? :o

Κατ' αρχήν κατανοείς αυτά που γράφω ή δεν καταλαβαίνεις καν και γι' αυτό γράφεις ότι γράφεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...