Προς το περιεχόμενο

Τελη κυκλοφοριας 2013


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά θα βγάζει αποτέλεσμα εφόσον ο αριθμός κυκλοφορίας και το ΑΦΜ είναι μέσα στο σύστημα. Μάλλον θα εκτυπώνεις χαρτί που θα λέει ότι δεν έχει υποχρέωση πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το αγόρασες πολύ πρόσφατα και δεν έχει προλάβει να περαστεί στο σύστημα η πινακίδα στο δικό σου ΑΦΜ?

 

Μάλλον πρέπει να πας από εφορία αν δεν έχεις στα χέρια σου κάποιο αποδεικτικό ότι δεν έχεις υποχρέωση πληρωμής τελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ καινούριων και μεταχειρισμένων οχημάτων,γιατι και εγώ όταν είχα αγοράσει κουτένιο αυτοκίνητο, χρειάστηκε να πάω μέχρι την εφορία για τα σχετικά.Απο την άλλη,αγόρασα μτχ. αμάξι αρχές Οκτώβρη και οι τσάκαλοι μου είχαν στείλει ειδοποίητήριο για τα τέλη αρχές Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θέλω να δω πάντως αν θα ζητάνε 5 euro οι γύφτοι, πέρσυ τουλάχιστον είχαν και την δικαιολογία για το σήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν τελεσφόρησε η ανοησία που σκέφθηκαν να χρεώσουν τέλη...ακινησίας σε αυτούς που θα παραδώσουν πινακίδες; Σκέφτομαι να παραδώσω πινακίδες ενός ή δύο οχημάτων. Είχε ακουστεί κατι αντίστοιχο για τα σκάφη αναψυχής.

 

Επίσης, μια συμβουλή για οσους σκέφτονται να παραδώσουν πινακίδες. Πρέπει να εχετε το Ε9 μαζί σας, για να αποδείξετε πως έχετε χώρο για να φυλαχθεί το όχημα, μιάς και απαγορεύεται να είναι παρκαρισμένο στο δρόμο. Η μίσθωμα απο γκαράζ ή υπεύθυνη δήλωση συγγενικού προσώπου πως σας παραχωρει χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν νομίζω οτι έχει βάση κάτι τέτοιο.Απο την στιγμή που το αμάξι είναι φορολογημένο-άρα και εξοφλημένο με την αγορά του (άσχετα αν τρέχουν δόσεις δανείου) και δέν βρίσκεται πάνω σε "δημόσιο χώρο" (σσ. δρόμος),με ποια λογική θα επιβάλουν τέλη ακινησίας;

Αν όντως υπήρχε κατι τέτοιο,δέν θα χτύπαγε και τους χομπίστες με τις ιδιωτικές τους εκθέσεις ιστορικών αυτοκινήτων;Και αν αυτοί είναι κατ εξαίρεση,γιατι και εσύ να μήν μπορείς να είσαι εκθέτης-συλλέκτης αυτοκινήτων, ξεκινώντας με όσα βρίσκονται μέσα στην οικογένειά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανοησία να χρεώσουν τέλη ακινησίας ήταν απλά μούφα. Όπως όταν αυτοκτόνησε ο Τσάκωνας, πέθανε η μαντόνα κτλ. Από την πρώτη στιγμή που η "είδηση" άρχισε να αναπαράγεται σε διάφορα blogs διαψεύστηκε.

 

Για τη μοτο μου πάντως το site δεν βρήκε αποτέλεσμα, ενώ πέρσι η ειδοποίηση για τα τέλη κυκλοφορίας 2011 μου ήρθε κανονικά. Δεν τη γλιτώνω την επίσκεψη στην εφορία τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...