Προς το περιεχόμενο

Τελη κυκλοφοριας 2013


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Στην τραπεζα χρειαζεται οπωσδηποτε το εκτυπωμενο "σημα" απο το σαιτ.

 

Στο ταχυδρομειο λεγεται οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητο.

 

Για το πρωτο ειμαι 100% σιγουρος μιας και σε τραπεζα πληρωσα.

 

Το άλλαξαν ούτε σε τράπεζα θέλει το εκτυπωμένο πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 11 μήνες μετά...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, να ρωτησω:

 

Το συστημα των τραπεζων για την εκδοση των τελών κυκλοφοριας, κανει καποιο check οταν παει καποιος να πληρωσει για να το παρει, μήπως έχουν ήδη πληρωθεί;

Ακουγεται χαζο, αλλα σε περιπτωση ασυνενοησιας ή λαθους, θα μπορούσε για ενα αυτοκινητο που το χρησιμοποιουν πολλοι, να γινει μπερδεμα και να παει καποιος να πληρωσει για να παρει το τελος, και να το εχει ηδη κανει και καποιος αλλος!

Υπαρχει καποιος ελεγχος, πχ, να πει σε αυτον που παει δευτερος, οτι δεν μπορεις/δεν χρειαζεται να το παρεις, γιατι εχει ήδη πληρωθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mentoras99

Έλεγχος δεν γίνεται από τις τράπεζες, έλεγχος γίνεται από το site του υπουργείου όταν προσπαθήσει κάποιος(είτε εσύ είτε η τράπεζα/ττ) να εκτυπώσει το χαρτί. Πχ σε ένα δικό μου όχημα που έχω καταθέσει τις πινακίδες, δεν το βρίσκει καν όταν βάζω πινακίδα-ΑΦΜ.

 

Από κει και πέρα δεν ξέρω πόσο γρήγορα ενημερώνει η τράπεζα την εφορία για την πληρωμή του σήματος, ούτε πόσο γρήγορα η εφορία με τη σειρά της ενημερώνει το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι, στην alpha bank τουλάχιστον, δεν ξέρει το σύστημα αν η πινακίδα και ο ΑΦΜ που δίνω είναι σωστά. Γιατί λέει κάτι σε στυλ "τα στοιχεία που δίνετε θα σταλούν στο υπουργείο για διασταύρωση, η χρέωση γίνεται άμεσα, φροντίστε να δώσετε σωστά στοιχεία". Οπότε το λογικό είναι ότι δεν ελέγχει τίποτα. Δεν ξέρει πχ με τον αφμ και την πινακίδα τι ποσό έχω να πληρώνω...

 

 

 

Με πρόλαβε ο Τζόσουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lefterman

Και η alpha bank μπαίνει εδώ:

 

https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012/telhkykl/index.jsp;JSESSIONID-WEBTAX=RQZsSJGFy0vvG29tfXY2v1fPqF3ZQRsDzQnGLMNywYslCLvGGxJZ!261256477

 

για να εκτυπώσει το χαρτάκι με το οποίο πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας. Και αυτό το site ΔΕΝ σου εκτυπώνει χαρτάκι αν δεν είναι υπαρκτή η πινακίδα, αν δεν είναι υπαρκτό το ΑΦΜ, και αν δεν έχουν σχέση αυτά τα δύο μεταξύ τους. Το χαρτάκι αυτό μάλιστα βγάζει από μόνο του και το όνομα του κατόχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το e-banking της alpha δεν μπαίνει πουθενά. Εγώ έχω μπει και έχω εκτυπώσει το χαρτάκι, και μετά πάω να πληρώσω και μου βγάζει μια φόρμα στην οποία συμπληρώνω έναν τεράστιο αριθμό που γράφει επάνω το χαρτάκι, τον αφμ μου και την πινακίδα του οχήματος. Που σημαίνει ότι το σύστημα δεν μπορεί να τα εξακριβώσει αυτά ξέροντας μόνο τον τεράστιο αριθμό που του δίνω, δεν ξέρει καν το ποσό της πληρωμής (συμπληρώνεται αυτόματα μεν, είναι τα τελευταία ψηφία του αριθμού που του έδωσα δε). Οπότε το πιθανότερο είναι ότι δεν ξέρει ούτε αν έχουν πληρωθεί από άλλον...

 

 

 

Ναι, και μόλις διαπίστωσα, ξαναδιαβάζοντας την ερώτηση, ότι ο ερωτών δεν αναφέρεται σε η-μπάνκιν, αλλά γενικότερα στις τράπεζες. Ναι. Σόρρυ. Για η-μπάνκιν λέω εγώ, δεν ξέρω τι γίνεται στα ταμεία των τραπεζών...

 

 

Πάντως ως προς τα ταμεία, μπορεί εύκολα να τσεκάρει κάποιος που έχει πληρώσει τα τέλη αν η εφαρμογή εκτύπωσης Τ.Κ. του ξαναδίνει για εκτύπωση το έντυπο των τελών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναφέρθηκα στον παραδοσιακό τρόπο πληρωμής στο γκισέ της τράπεζας. Αν δεν έχεις ήδη στο χέρι σου το χαρτί από την εφαρμογή εκτύπωσης, το κάνει επιτόπου ο υπάλληλος της τράπεζας. Στο e-banking ούτως η άλλως είναι διαφορετική η διαδικασία στις πληρωμές, η πληρωμή δεν γίνεται άμεσα, πάντα βάζεις μόνος σου τα στοιχεία και εφόσον κάποιο από αυτά είναι λάθος η πληρωμή δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Για αυτό υπάρχει και η προειδοποίηση που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...