Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - Αλλαγές στο Desktop (video)


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 1 εβδομάδα χρήσης έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι συμπαθητικά για το laptop μου και εντελώς δύσχρηστα για το media pc που έχω στο σαλόνι. Το νέο interface με τα tiles δεν βολεύει καθόλου όταν χρησιμοποιείς τηλεόραση (που βρίσκεται 2,5-3 μέτρα μακριά).

Επίσης, ως χρήστης των windows από την εποχή των '95, έχω πάθει πολιτισμικό σοκ με τη δυσκολία που αντιμετωπίζω στο να εκτελέσω διαδικασίες που θεωρούσα έως τώρα πολύ απλές (π.χ. να φτιάξω ενα shortcut για το magnifier).

Φαντάζομαι οτι είναι σε κάποιο βαθμό θέμα συνήθειας, αλλά νομίζω οτι για τη συγκεκριμένη χρήση δεν είναι και πολύ βολικά.

 

Αν εχεις smartphone δοκιμασε Xbmc το κανεις τηλεκοντρολ και βολευει πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το νέο interface με τα tiles δεν βολεύει καθόλου όταν χρησιμοποιείς τηλεόραση (που βρίσκεται 2' date='5-3 μέτρα μακριά).[/quote']

 

Ενώ αν έβλεπες το interface των windows7 , το desktop περιβάλλον κατεύθυναν δηλαδή με τα μικρά εικονίδια θα βόλευε καλύτερα.. Ή αν έκανες ακριβώς το αντίστοιχό των 7 δηλαδή να ανοίξεις το start menu απο 3 μέτρα μακριά.. Ρε παιδιά μάθετέ να συγκρίνετε τα ίδια πράγματά. Μη συγκρίνετε μήλα με πορτοκάλια. Όταν συγκρίνεις 2 λειτουργικα συστήματα, θα συγκρίνεις ακριβώς την ίδια λειτουργιά για να δούμε που γίνεται καλύτερα. Τα tiles αντικαθιστούν το start menu..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έβαλα και μου αρέσουν πολύ.

Είναι γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

 

Οχι απλα γρηγορα! Σφαίρα πανε! Τα εβαλα και επαθα πλακα! Λίγη υπομονή θέλει και στη χρήση θα γίνουν πολυ απλα και γελοία! Απλα τόσα χρόνια είχαμε συνηθισει το κλασικό windows και η αλλαγή μας φαίνεται παράξενη! Εδω τα παιδάκια στα δάχτυλα τους τα παίζουν! Ε ρε κλάψα που εχει να πέσει απο καλοβολεμενους χρήστες!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε παιδια δεν εχω καταλαβει ολα αυτα τα tiles που πολλα κινουνται κιολας δεν καταναλωνουν πολλους πορους? διαβαζω οτι γενικα τα W8 ειναι ελαφρια αλλα βλεπωντας το desktop του βιντεο φανταζομαι οτι ενα μεσο μηχανιμα θα γονατιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε παιδια δεν εχω καταλαβει ολα αυτα τα tiles που πολλα κινουνται κιολας δεν καταναλωνουν πολλους πορους? διαβαζω οτι γενικα τα W8 ειναι ελαφρια αλλα βλεπωντας το desktop του βιντεο φανταζομαι οτι ενα μεσο μηχανιμα θα γονατιζει?

 

Όχι δεν γονατίζει .. αρκεί να σκεφτείς ότι έχουν φτιαχτεί για να τρέχουν ακόμη και σε πολύ χαμηλών δυβατητων tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχω πάθει πολιτισμικό σοκ με τη δυσκολία που αντιμετωπίζω στο να εκτελέσω διαδικασίες που θεωρούσα έως τώρα πολύ απλές (π.χ. να φτιάξω ενα shortcut για το magnifier).

 

Χωρίς να είμαι κανένας γκουρού των υπολογιστών, αυτό που θες το έκανα σε 2-3 δευτερόλεπτα.

Όπως είσαι στο νέο UI χωρίς να κάνεις κλικ πουθενά γράφεις "mag", στο βγάζει επιτόπου, δεξί κλικ πάνω του και pin σε start ή taskbar. Τέλος.

Αν θες οπωσδήποτε shortcut στο desktop αντί για pin κάνεις open file location.

 

Είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα απ' ότι τα κάνουν κάποιοι να φαίνονται. Εδώ και αρκετό καιρό με το νέο UI ούτε να σκέφτομαι δε θέλω το start button. Όλα γίνονται πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη???

Σαν ποιες δυνατοτες μιλας???

 

Τα 8 είναι μια προσπάθεια της MS να εγκαταλείψει την desktop λειτουργία των windows και να σπρώξει το modern ui στους χρήστες ένα περιβάλλον που είναι φτιαγμένο για ταμπλέτες. Είναι προφανές ότι η τελική μορφή των windows θέλουν να καταλήξει σε κάτι σαν τα windows RT.

 

Το πόσες δυνατότητες θα έχει ένα λειτουργικό σαν τα windows rt πραγματικά δεν μπαίνω καν στον κόπο να το συγκρίνω σε σχέση με τα σημερινά windows.

 

Δεν σημάδεψες σωστά τα λεγόμενά μου, όλη η πρόταση ήταν:

 

μάλλον θέλουν να κάνουν μερικά βήματα πίσω όσον αφορά τις δυνατότητες

 

Δεν το κρύβει εξάλλου η MS ότι θέλει να καταργήσει την desktop έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιο που θα περάσει το star8 setup θα σταματήσει να εμφανίζεται το άχρηστο metro UI?

 

στο video δεν αναφέρθηκε κάτι παραπάνω για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να έχει ένα tablet στο desktop του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις 2 οθόνες στο PC, γίνεται στην μία να έχεις το desktop το κλασσικό και στην άλλη το metroUI? Ορίστε μια λύση χαχαχα.. metroUI = fullscreen start menu :P

 

πέρα από την πλάκα, θέμα marketing είναι.. οι πωλήσεις και τα περισσότερα έσοδα είναι στα smartphones και στα tablets.

 

επίσης όλα ειναι θέμα ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ. αυτοί που κράζουν μου θυμίζουν αυτούς που κράζουν σε κάθε αλλαγή του facebook.. Πάντως οι κάτοχοι Windows Phone δεν προβληματίζονται καθόλου με τα 8. Το 99% όσων γκρινιάζουν, έχουν Android. Μήπως καταλαβαίνεται γιατι το κάνει τώρα η μικρομαλακήν? Μήπως αυτός που θα βάλει τα 8, η πιθανότητα το επόμενο κινητό του να είναι και αυτό WP8 είναι μεγάλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιο που θα περάσει το star8 setup θα σταματήσει να εμφανίζεται το άχρηστο metro UI?

 

στο video δεν αναφέρθηκε κάτι παραπάνω για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να έχει ένα tablet στο desktop του

 

Το Metro UI δε το αποχωρίζεσαι ότι και αν κάνεις. Εγώ απενεργοποίησα τα hot corners, το ρύθμισα ώστε στο ξεκίνημα να με πηγαίνει κατευθείαν στο desktop, αλλά.... αλλά.

 

Δε θα θελήσεις να ψάξεις ένα πρόγραμμα; Το Start Menu πάει. Οπότε αναγκαστικά θα το κάνεις με Win + Q, που σε πετάει στη Home Screen. Δε το γλυτώνεις. Τι θα κάνεις, θα κρατάς συντομεύσεις για τα πάντα στο desktop, όπως κάναμε επί εποχής Windows XP;

 

Με αυτά που έκανα εγώ είναι κάπως πιο παλέψιμο σα λειτουργικό, αλλά η άποψή μου ότι "Windows 8 sucks big time" δεν αλλάζει.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 είναι μια προσπάθεια της MS να εγκαταλείψει την desktop λειτουργία των windows και να σπρώξει το modern ui στους χρήστες ένα περιβάλλον που είναι φτιαγμένο για ταμπλέτες. Είναι προφανές ότι η τελική μορφή των windows θέλουν να καταλήξει σε κάτι σαν τα windows RT.

 

Το πόσες δυνατότητες θα έχει ένα λειτουργικό σαν τα windows rt πραγματικά δεν μπαίνω καν στον κόπο να το συγκρίνω σε σχέση με τα σημερινά windows.

 

Δεν σημάδεψες σωστά τα λεγόμενά μου, όλη η πρόταση ήταν:

 

 

 

Δεν το κρύβει εξάλλου η MS ότι θέλει να καταργήσει την desktop έκδοση.

Oταν το εγκαταλειψει το desktop ui,να το ξανα συζητησουμε!

Εγω αυτη την στιγμη,βλεπω στα 8,ενα πολυ πιο βελτιομενο desktop,σε σχεση με τα 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις των ταμπλετ και smarts έχουν ξεπεράσει αυτές των PC με την τάση να είναι επιταχυνόμενη και όχι επιβραδυνόμενη. Ήδη ζούμε (στην αρχή) της εποχής των σούπερ φορητών υπολογιστών.

 

αυτο ειναι μεγα λαθος που λες, γιατι βαζεις μεσα τους ετοιμους υπολογιστες, αυτοι που τα περνουν κοματι κοματι (και ειναι πολοι πιστεψε με) δεν ειναι μεσα σε αυτο που λες.

και μην σιγκρινετε pc με ταμπλετ-κινιτο, για ονομα του θεου.. αλλο το ενα αλλο το αλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...