Προς το περιεχόμενο
sapiokilias11

Δημοσίευση εφαρμογής στο google play

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω δημιουργήσει μερικές εφαρμογές για android κινητά και θέλω να τις δημοσιεύσω στο google play, ωστόσο έχω μερικές απορίες:

1) Πρέπει να πληρώσω 25 $ για να δημοσιεύσω οποιαδήποτε εφαρμογή ακόμα και αν είναι δωρεάν;

2) Αν σε κάποιες εφαρμογές βάλω τιμή και ετοιμάσω όλα τα σχετικά από την μεριά των τραπεζών με λογαριασμούς κλπ, όταν θα αγοράζει κάποιος χρήστης την εφαρμογή μου πόσα χρήματα θα φτάνουν τελικά στα χέρια μου;

3) Αν μια εφαρμογή την πουλάω 2 € και την αγοράσουν 1.000 χρηστές θα πρέπει να καταβάλω χρήματα και στο ελληνικό κράτος;; Αν ναι πόσα και με ποιο τρόπο;; Θα πρέπει να δηλωθώ ως ελεύθερος επαγγελματίας;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μην κούρασα.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πληρώνεις τα 25 $ μόνο την πρώτη φορά. Είναι κάτι σαν εγγραφή.

2 + 3. Προς το παρόν δεν μπορείς να πουλήσεις εφαρμογές αν ζεις στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μάλιστα, φαντάστικα πως μπορώ να πουλήσω εφαρμογές επειδή έχει αρκετές ελληνικές που δημιουργηθηκαν απο Ελληνες το google play.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

μόνο αν με κάποιο τρόπος ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό σε τράπεζα χώρας που συνεργάζεται με το google checkout metchant όπως η Αγγλία ή η αμερική ή η Ιταλία. Αλλιώς όπως όλοι εμείς θα περιμένεις μέχρι η google να συνεργαστεί και με ελληνικές τράπεζες ή να μας συνδέσει το adsense με το google play όπως έχει κάνει σε αρκετές χώρες. Μια λύση είναι το amazon android appstore αλλά να ξερεις ότι το 30% όπως και στην google στο κρατά η amazon και μετά από ότι μένει το 30% το irs της Αμερικής ως φόρο. Δηλαδή σύνολο το 51%. Το amazon μάλιστα εδώ και λίγες μέρες επιτρέπει και wire transfer στον τραπεζικό σου λογαριασμό στην Ελλάδα ενώ πριν σε έστελνε επιταγή. Μπορείς πάντα να ανεβάζεις free apps και να βγάλεις κάποια λεφτά από ads με το admob. Ότι άλλο θες για το google play γράψε εδώ ή στείλε pm

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ προσωπικά σκέφτομαι όποια εφαρμογή θέλω να πουλήσω να δημιουργώ μια trial έκδοση της στο google play και να δίνω την δυνατότητα στον χρήστη να μπαίνει στην σελίδα μου και να την κατεβάζει ολοκληρωμένη από εκεί μέσω paypal.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σίγουρα αυτό είναι ένα πρόβλημα αλλά δεν υπάρχει και λύση.

Εκτός αν γνωρίζεις πότε θα είναι διαθέσιμη η υπηρεσία και στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

την πειρατία έτσι και αλλιώς δεν την αντιμετοπίζεις γιατί όλες οι εφαρμογές που υπάρχουν μέσα στο google play μπορούν να μοιραστούν και έξω από αυτό. Όσες εφαρμογές έχεις σοτ κινητό σου μπορείς να τις στείλεις και στους άλλους.

Τώρα στο θέμα μας, οι κανόνες του google play δεν επιτρέπουν να το κάνεις αυτό με την ιστοσελίδα σου. Αν και οι πιθανότητες να σε πιάσει η google είναι μηδαμινές, τυπικά δεν επιτρέπεται

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ναι ρε αραξε.. Σιγα μην κοιτανε αυτοι μια ελληνικη εφαρμογη.. Ουτε για στατιστικες δεν κοιτανε ελληνικες :Ρ Εκτος αμα παρεις 10εκ+ downloads..Τοτε τραβας την προσοχη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλά φίλε είναι το ότι δεν θέλω ξαφνικά να έχω μπλεξίματα και επειδή ποτέ δεν ξέρεις, δεν θέλω να δοκιμάσω κάτι μη νόμιμο...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Α...ωραία δηλαδή είναι απολυτος "νόμιμο" αυτό που θέλω να κάνω...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα περιμένω κάνα μήνα ακόμα και αν δεν αλλάξει κάτι στην Ελλάδα τότε θα δημιουργήσω την σελίδα μου και μέσω της google play θα δίνω μόνο τις trial εκδόσεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.