Προς το περιεχόμενο

UPS:να αλλάξω μπαταρία ή βλάβη?


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα UPS MUSTEK 600VA περισσότερο από 6 χρόνια χωρίς καμία αλλαγή μπαταρίας.

Σε διακοπές ρεύματος στο παρελθόν, κράταγε τον υπολογιστή ανοιχτό και προλάβαινα και έκανα κανονικό τερματισμό στο σύστημα.

Δεν είχα τεστάρει ποτέ το πόσο κρατάει ανοιχτό το pc, γιατί δε με ενδιέφερε. Το μόνο που ήθελα ήταν να κρατήσει ανοιχτός ο υπολογιστής 1-2 λεπτά για να μπορέσω να τον τερματήσω κανονικά.

 

Έχει δουλέψει πολύ. Είναι άλλωστε, όπως προείπα, πολλών ετών. Πριν λίγες ημέρες που έγινε μία διακοπή ρεύματος, το UPS έκανε έναν διαρκή/παρατεταμένο ήχο για περίπου 5 δευτερόλεπτα, και έσβησε. Οπότε, έκλεισε απότομα και ο υπολογιστής. Στην πρόσοψη αυτό το UPS έχει τρία λαμπάκια. Σ' αυτά τα 5 δευτερόλεπτα, παράλληλα με τον ήχο, άναβαν σταθερά και τα 3 (για πρώτη φορά). Τις προηγούμενες φορές που δούλεψε σωστά, αναβόσβηνε μόνο το πορτοκαλί (αν θυμάμαι καλά), που είναι το ενδεικτικό ότι κόπηκε το ρεύμα.

 

Γνώμες?

 

Πρόβλημα μπαταρίας ή UPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο από το γεγονός ότι έχεις 6 χρόνια την ίδια μπαταρία, φτάνει για να σκεφτείς να την αλλάξεις.

Όλοι λένε για max 3 χρόνια, εσύ τα διπλασίασες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να σκεφτώ πως η μπαταρία έφαγε τα ψωμιά της... Χωρίς να είμαι απόλυτος όμως... :)

6 χρόνια, μεγάλη χρήση, πολλές φορτώσες/εκφορτώσεις (κύκλοι), το πρώτο που θα σκεπτόμουν θα ήταν αυτό. Ας μιλήσουν και άλλα παιδιά πιο ειδικά με το αντικείμενο... :)

 

Με πρόλαβε ο makfil :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η μπαταρία είναι στα τελευταία της μετά 6 χρόνια λειτουργίας και πρέπει να αλλαχθεί. Και στο δικό μου (MGE) άλλαξα μπαταρίες στα 6 χρόνια περίπου (κρατούσε τον υπολογιστή για λιγότερο από ένα λεπτό ανοιχτό). Για το τι σημαίνουν οι ενδεικτικές λυχνίες, πρέπει να δεις το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...