Προς το περιεχόμενο

video αρχείο με το μικρότερο μέγεθος...


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με video αρχεία...

 

α. Ποιό format σε video αρχείο είναι το μικρότερο (νομίζω τα .avi, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος);

β. Εάν έχω κάποια video σε .wmv και σε .mp4, έχοντας το Format Factory για να τα μετατρέψω στο format της απάντησης στο α. (π.χ. σε .avi), μπορείτε να μου πείτε ποιά θα είναι η αναλογία; Ξέρω πως κάτι τέτοιο δε μπορεί να είναι απόλυτα ακριβές. Στο περίπου, όμως;

Ας πάρουμε για παράδειγμα 2 αρχεία .mp4:

i)500MB και

ii)1.5GB

 

Μετατρέποντάς τα με το Format Factory, που έχω, σε .avi, πόσο περίπου θα τα κάνω? Οπότε θα μπορέσω να υπολογίσω το ποσοστό συμπίεσης.

 

Θέλω να τα μικραίνω όσο γίνεται περισσότερο. Έχω σκεφτεί το FF. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο !!

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Σε ότι και να τα κάνεις, το μέγεθος εξαρτάται από το bitrate που θα βάλεις στο βίντεο αλλά και στον ήχο(ή από το πόσο bitrate έχει από προεπιλογή το όποιο πρόγραμμα αν δεν τα πειράξεις εσύ) το θέμα λοιπόν είναι το πόσο μικρό μπορείς να κάνεις ένα βίντεο αλλά να συνεχίζει να βλέπετε.

 

α.Από τους καλύτερους λόγους μέγεθος/ποιότητα τον έχει το h.264 (προεπιλογή στο mkv)

β.Ένα βίντεο με 1500kbit/sec είναι περίπου ~11mb το λεπτό(μόνο το βίντεο) οπότε μπορείς να κάνεις ό,τι υπολογισμό θέλεις.(kbit/sec x 60 = κιλομπίτ το λεπτό / (διαίρεση) 8 = μεγαμπάιτ το λεπτό)

 

Αναφέρω το 1500 επειδή σε mkv(h.264) βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα ακόμα και σε 1080p ταινίες,βέβαια όλα είναι αντικειμενικά και εξαρτάται και από το υλικό πάνω στο οποίο θα δεις την ταινία,αν μιλάμε για τέτοια.

Καλό είναι να βάζεις και το encode 2 pass από τα output setting για καλύτερη ποιότητα.

 

Το ff είναι πολύ καλό,μπορείς να δοκιμάσει και το Free make Video Converter πολύ καλό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος !!! Με κάλυψες πλήρως.

 

Ψάχνω τη λύση για μία φίλη. Έχει πολύ μεγάλα αρχεία video (>100MB) και δε μπορεί να τα ανεβάσει στο Facebook. Σε περιορίζουν με μέγεθος αρχείων <100ΜΒ και διάρκεια μέχρι 10'. Σύμφωνα με την απάντησή σου, έτσι εξηγείται η σχέση 100MB με 10 min (μιλώντας για την πολλή καλή ποιότητα .mkv, φυσικά).

 

Και πάλι ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός δεν είναι ο περιορισμός του fb αλλά του youtube. Νομίζω μπορείς να τον παρακάμψεις αν κάνεις εγγραφή.

Δες εδώ (http://support.google.com/youtube/bin/answer.py?hl=en&answer=71673)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...