Προς το περιεχόμενο

Lenovo G580A i7-3520 - 799 (newsletter)


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"]http://us6.campaign-archive1.com/?u=ad28fefc678cca2df31df7882&id=4c5d636d0b&e=[uNIQID]

 

Καλή τιμή μου φαίνεται για τα χαρακτηριστικά του:

 

i7-3520M/6GB/1TB/GT610 1GB/Win 8

 

+το ότι είναι Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε τετραπυρηνο επεξεργαστη, καλο θα ηταν.

Αλλα με 2πυρηνο + καρτα γραφικων μετριων χαρακτηριστικων, ειναι πολυ μετρια η τιμη του.

Βαλε οτι εχει μονο 1 χρονο εγγυηση κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν βλέπω κάτι το άξιο αναφοράς για την συγκεκριμένη προσφορά.

Μέτρια τεχνικά χαρακτηριστικά, μέτρια ποιότητας κατασκευής, κακή οθόνη για τα σύγχρονα δεδομένα και μια απολύτως φυσιολογική τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν βλέπω κάτι το άξιο αναφοράς για την συγκεκριμένη προσφορά.

Μέτρια τεχνικά χαρακτηριστικά, μέτρια ποιότητας κατασκευής, κακή οθόνη για τα σύγχρονα δεδομένα και μια απολύτως φυσιολογική τιμή.

 

Όλα θα μπορούσα να τα δεχτώ, εκτός από την μέτρια ποιότητα κατασκευής που λες, που είναι τουλάχιστον ανώτερη από όλα τα άλλα της κατηγορίας του.

 

Επίσης όσον αφορά την εγγύηση να μην ξαναποστάρουμε άλλα μοντέλα εκτός από DELL, Toshiba & Sony που έχουν 2 χρόνια εγγύηση ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θα μπορούσα να τα δεχτώ, εκτός από την μέτρια ποιότητα κατασκευής που λες, που είναι τουλάχιστον ανώτερη από όλα τα άλλα της κατηγορίας του.

 

Με 80-90 ευρώ διαφορά αγοράζεις έτη φωτός καλύτερο μηχάνημα:

http://www.skroutz.g...-6GB-500GB.html

 

Εκπληκτική οθόνη FULL HD (ίσως από τις καλύτερες μη IPS που κυκλοφόρησαν), τα καλύτερα ηχεία που υπάρχουν σε laptop αυτής της κατηγορίας και όχι μόνο (ότι καλύτερο έχω ακούσει προσωπικά), τετραπύρηνος i7, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (αλουμίνιο), καλύτερη μπαταρία, 2 χρόνια εγγύηση με κατ' οίκον επισκευή και να μην συνεχίσω με περισσότερες λεπτομέρειες επάνω στην τεχνολογική του υπεροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικοί οι Lenovo (Είμαι τρελός fan των Thinkpad στους οποίους δηλώνω Respect, έχοντας εμπειρία από πρώτο χέρι με Τ61p, Τ510 & W530) αλλά η ανάλυση 1366x768 είναι απλά απορριπτέα και η ζυγαριά γέρνει χωρίς πολύ σκέψη προς την πλευρά του Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικοί οι Lenovo (Είμαι τρελός fan των Thinkpad στους οποίους δηλώνω Respect, έχοντας εμπειρία από πρώτο χέρι με Τ61p, Τ510 & W530) αλλά η ανάλυση 1366x768 είναι απλά απορριπτέα και η ζυγαριά γέρνει χωρίς πολύ σκέψη προς την πλευρά του Dell.

 

Επειδή και εγώ είμαι fan των επαγγελματικών Thinkpad (Τ & W Series) σου λέω με μεγάλη βεβαιότητα ότι τα Lenovo τύπου G580 κτλ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα παλιά καλά Thinkpad.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ είμαι fan των επαγγελματικών Thinkpad (Τ & W Series) σου λέω με μεγάλη βεβαιότητα ότι τα Lenovo τύπου G580 κτλ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα παλιά καλά Thinkpad.

 

Εννοείται ότι δεν έχουν σχέση τα IdeaPad με τα ThinkPad, όπως και τα φτηνά HP με τα Elitebook, και τα Dell Vostro & Ispiron με Latitude & XPS, όπως δεν έχει σχέση το Yaris με το Lexus κτλ...

 

Ένας περήφανος χρήστης Χ61 Tablet :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mmarkt εχει λιγα ποστ πιο κατω lenovo με 200 ευρω λιγοτερα και την nvidia 630...τι λεμε τωρα...

 

1ον Δεν ισχύει πια. (ήταν ΤΕΛΕΙΑ προσφορά όσο ήταν)

2ον Οι i5 τρίτης γενιάς ξεκινάνε από ~150 ευρώ ενώ οι i7 από ~300 ευρώ (δηλαδή 150 διαφορά μόνο ο επεξεργαστής...)

3ον Το ένα είχε Windows 7 το άλλο Windows 8 (+15 ευρώ ακόμα για αναβάθμιση, χάνεις Partition επαναφοράς και άλλα)

4ον Το ένα είχε 4GB αυτό έχει 6GB Ram.. (+10 ευρώ να πούμε;)

5ον Το ένα είχε 750GB αυτό έχει 1000GB (+20 ευρώ;)

6ον Το ένα είχε GT630 2GB αυτό GT610 1GB (-25 ευρώ! Τιμές Skroutz...)

 

Επίσης με 100 ευρώ παραπάνω έπαιζε Alienware από το Public μερικά post πιο κάτω... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ ΠΙΑ! Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνωντας λιγο τα υπολοιπα, την διαφορα τιμης στις καρτες γραφικων πού/πώς την εντοπισες; (Link?)

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gt610+1gb

https://www.skroutz.gr/s/2354316/Palit-GeForce-GT630-2GB.html

 

Χοντρικά οι 2 πιο φτηνές υλοποιήσεις..

 

Το ζήτημα δεν είναι το να βρούμε τα cents διαφοράς αλλά αν δικαιολογείτε μια τιμή. Προσωπικά θα προτιμούσα τον άλλον στα 599 γιατί παίζω πιο πολλά παιχνίδια άλλος που κάνει rendering π.χ. θέλει μεγαλύτερη μνήμη, πιο γρήγορο CPU και πιο πολύ χώρο... κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εκανα για να "σου την πω" για τα σεντς αλλα απο ποτε δυο DESKTOP καρτες γραφικων ειναι αντιπροσωπευτικες της διαφορας τιμης μεταξυ δυο "βαφτισμενων" με παρομοια ονοματα καρτων για λαπτοπ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εκανα για να "σου την πω" για τα σεντς αλλα απο ποτε δυο DESKTOP καρτες γραφικων ειναι αντιπροσωπευτικες της διαφορας τιμης μεταξυ δυο "βαφτισμενων" με παρομοια ονοματα καρτων για λαπτοπ;;;

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το ζαλίζεις. ΟΚ δεν είναι αντιπροσωπευτικά! Πες μου εσύ κάτι πιο αντιπροσωπευτικό. Είναι 10-20-30-40-50 η διαφορά. Που θες να καταλήξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις ετσι απλα να βρεις κατι "αντιπροσωπευτικο" ή να καταληξεις σε κατι πανω σε αυτο. Η GT630M για παραδειγμα εχει διαφορες υλοποιησεις που την κατατασσουν απο ισοδυναμη της GT540M μεχρι της 550M!!! Αναλογα με την περιπτωση εχει και διαφορετικη αξια η οποια κατ'εμε ειναι και υποκειμενικη. Εγω πχ δε θα συζητουσα ποτε για κατι με την 610Μ, εκτος αν ηταν στα 300 ευρω! Θελει αρκετο ψαξιμο και τωρα εσυ παρεθεσες πολυ προχειρα και ενδεικτικα καποιες διαφορες, δεν ειναι σκοπος μου να το αναλυσω, απλως επισημανα μια τελειως λαθος συγκριση που εχω ξαναδει στο παρελθον απο αρκετο κοσμο (καποτε η 9800GTX ειχε 100-120 ευρω και η αντιστοιχη για λαπτοπ στο ebay -ισως ειχε "παιξει" και στο σκρουτζ δε θυμαμαι σιγουρα- ειχε 300+$)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...