Προς το περιεχόμενο

Κουζίνα-φούρνος φυσικού αερίου, γνώμες


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, κι εγώ ενδιαφέρομαι για το ζήτημα, έκανα μια ψαξτική, όσον αφορά τις εστίες τα πράγματα φαίνονται λίγο straightforward, με μόνα σχόλια (σε κάποιον γνωστό μας που έβαλε δηλαδή) ότι τα σκεύη αν δεν βγάζει μπλε φλόγα (το οποίο επίσης ρυθμίζεται νομίζω με κάποιο εξάρτημα ίσως) μπορεί να μαυρίσουν εξωτερικά, και την απόσταση από τον απορροφητήρα. Σε μια από τις σελίδες έλεγε πως για τους συνήθεις απορροφητήρες είναι καλό η απόσταση να είναι τουλάχιστον 72 πόντους (και εμείς αυτήν την στιγμή έχουμε γύρω στους 60). Αυτό με προβληματίζει λίγο..

 

Απλά εμείς σκεφτόμαστε να βάλουμε και φούρνο με αέριο. Η χρήση είναι αρκετά συχνή (πέρα από φαγητά και για πίτες, πίτσες κλπ). Έψαξα κάποιες πληροφορίες όσον αφορά την λειτουργία του φούρνου με αέριο, έπεσα στο παρακάτω βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=zlewCcs7ulY

 

Από ό,τι κατάλαβα δηλαδή, εδώ πάλι χρησιμοποιείται ρεύμα, γιατί το igniter είναι συνέχεια αναμμένο. Οπότε εδώ να υποθέσω πως η οικονομία έγκειται στο γεγονός ότι ζεσταίνει πιο γρήγορα από έναν ηλεκτρικό φούρνο, άρα συνολικά καίει λιγότερη ώρα;

 

Επίσης, από ό,τι είδα, σε αυτούς τους φούρνους ψήνεις ή πάνω-κάτω ή grill. Στο grill λογικά πάλι με ρεύμα καίει να υποθέσω..

 

Γενικά αν κάποιος χρησιμοποιεί εντατικά και τον φούρνο αερίου, ας παραθέσεις τις εντυπώσεις του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φουρνοι αυτοι γαμάνε μάνες, να πάρεις ασυζητητί, οικονομία/απόδοση κλπ κλπ κλπ.

 

Αυτό που λες "Grill" έχουν στην πάνω μεριά ¨Φλόγιστρο". Επίσης αυτό που βλέπεις είναι η αμερικάνικη εκδοχή. Στην Ελλάδα (και στην ευρώπη λογικά, εγώ έχω ιταλική μάρκα) κάνει ανάφλεξη με σπινθήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθαβω το θεμα. Ειμαι σε αναζητηση κουζινας αεριου. Εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα? Καπειες la germania που εχει το ΜΜ λενε κατι ή ειναι υπερκοστολογημενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελλαδα ολα ειναι υπερκοστολογημενα..........κανε μια καλη ερευνα αγορας,και παρε την φθηνοτερη επωνυμη,με εγγυηση........αν δεν βρεις μεγαλες διαφορες στα ιδια μοντελα,παρε την απο εκει που βολευει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαβω το θεμα. Ειμαι σε αναζητηση κουζινας αεριου. Εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα? Καπειες la germania που εχει το ΜΜ λενε κατι ή ειναι υπερκοστολογημενες?

 

συμβουλη, τα ματια της κουζινας με γκαζι ειναι απιθανα, απο την αλλη φουρνος γκαζιου αστο καλυτερα. το καλυτερο ειναι γκαζι στα ματια και ο φουρνος απο κατω ηλεκτρικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αγόρασα το σετ της Teka με κουζινα υγραεριου και εμεινα πολυ ικανοποιημενος.

 

Η τιμή μπορεί να πέσει και άλλο δεν χάνεις να πάρεις μια προσφορά,εγώ το συγκεκριμένο σετ το είχα αγοράσει στα 740 πριν μερικους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω φούρνο και εστίες αερίου. Για της εστίες έχω κατάληξη σε teka.

Το πρόβλημα είναι για το φούρνο. Σε ψάξιμο στο ίντερνετ οι μισοί λένε όχι για φούρνο αερίου και οι άλλοι υπέρ.

Βοηθήστε με παρακαλώ τι επιλογή να κάνω για φούρνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπέρα παιδια, επειδη θα συνδεθω με το φυσικό αέριο και ζη΄τησαμε ήδη να υπάρχει πρόβλεψη και για κουζίνα ποιες ειναι οι προτάσεις σας σε μάρκες βλεπω πολυ teka παιζει αλλα κυκλοφορει και μια πανακριβη la germania ...τι να κοιταξουμε να μην πιαστουμε κοροιδα? Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 8/11/2012 στις 10:18 ΜΜ, tehAllantin είπε

¨Εχω στο σπίτι εδώ και ένα χρόνο. Άκρως οικονομική επιλογή σε σχέση με το ρεύμα. Αφενός μεν γιατί είναι φθηνότερο το αέριο αφετέρου δε γιατί το αέριο είναι άμεσο στο μαγείρεμα. Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ενέργεια πρώτα να ζεσταθεί η αντίσταση και μετά το σκεύος. Όσο για την ασφάλεια είναι το ίδιο πράγμα. Υπάρχουν ειδικές βαλβίδες που σταματουν το αέριο αν τύχει κάποιο πρόβλημα.

Ειναι μεγάλη η διαδικασία της σύνδεσης; Ρωτάω γιατι μου είπαν ότι ειναι μεγάλο το κόστος και ταλαιπωρία 

Στις 17/4/2018 στις 9:59 ΜΜ, atssssss είπε

καλησπέρα παιδια, επειδη θα συνδεθω με το φυσικό αέριο και ζη΄τησαμε ήδη να υπάρχει πρόβλεψη και για κουζίνα ποιες ειναι οι προτάσεις σας σε μάρκες βλεπω πολυ teka παιζει αλλα κυκλοφορει και μια πανακριβη la germania ...τι να κοιταξουμε να μην πιαστουμε κοροιδα? Σας ευχαριστω πολυ!

Καλησπέρα. Αν έχω φυσικό αέριο και τωρα θελω να συμπεριλάβω και κουζίνα ; Μεγάλη διαδικασία; Κόστος; Γνωρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...