Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας Ηλεκτρολόγος TE να προσληφθεί σαν ΔΕ ???


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα ρώτησα και έμαθα σήμερα, ότι μπορώ άνετα να λάβω μέρος στον παρακάτω ΣΟΧ διαγωνισμό ως Ηλεκτρολόγος ΔΕ!:

 

http://www.dei.gr/Documents2/PROSLIPSIS%208%20M/SOX5DLKM2014.pdf

 

 

Anorymous  πρόσφατα έμαθα ότι οι επιτυχόντες της 3Κ/2014 προκήρυξης δεν θα τεθούν σε μεγάλου διαστήματος αναμονή πρόσληψης αφού  εκτός απροόπτου, σύντομα θα αναλάβουν καθήκοντα μιά και πάρα πολλοί οι υπάλληλοι ΔΕΔΔΗΕ και ΔΕΗ που μέχρι τέλος του χρόνου θα συνταξιοδοτηθούν.Γνωστοποιώ επίσης ότι παρακολουθώ την κατατοπιστική  ιστοσελίδα diorismos.gr (Δεν  βάζω όλον τον κωδικό-πρόθεμα  για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση ιστοσελίδας.)

 

Οχι οτι εχω τρελες ελπιδες να με παρουν αλλα απο οτι μου ειπαν αρκετοι που γνωριζουν μπορει να κανει και 3 χρονια ο διορισμος για πολλους και διαφορους λογους, μακαρι φυσικα αυτο που λες να ισχυει γιατι ειναι μεγαλη μλκ να εισαι ανεργος να εχει πετυχει σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ και να μην ξερεις ποτε θα και αν θα σε διωρησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν στείλεις ταχυδρομικά χαρτιά για ΣΟΧ αλλά με απλή (όχι συστημένη) επιστολή, τι γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να σε απορρίψουν γι' αυτό το λόγο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επανέρχομαι έπειτα από πολύ καιρό!!Ήδη από τότε επιτυχών σε δύο διαγωνισμούς Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου αλλά σαν δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλεκτρολόγος(Η μία ως εναερίτης στον ΔΕΔΔΗΕ) και όχι ως ΤΕ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός!!

 

Στις ΣΟΧ  επιτρέπουν αν είσαι απόφοιτος ΜΟΝΟ Τεχνικού Λυκείου ΔΕ Ηλεκτρολόγος και ΟΧΙ Γενικού-Ενιαίου να λάβεις κανονικά μέρος ακόμη και αν η Βεβαίωση Αναγγελίας  Εγκαταστάτη που επικαλείσαι, έχει προέλθει από τον μεταγενέστερο τίτλο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού!!Μάλλον(Δεν είμαι βέβαιος όμως) περισσότερο τα στραβά μάτια κάνουν στις Υπηρεσίες διότι αν κάποιος επιλαχών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κάνει Ένσταση στον ΑΣΕΠ  και επικαλεστεί  ΜΗ συμβατότητα ΔΕ Τίτλου με την Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος  τότε όπως έμαθα  έχει κάποιες πιθανότητες να κερδίσει την ένσταση και να σου φάει την θέση αν βέβαια έχει έννομο συμφέρον!!Δεν είναι όμως σίγουρο!!

 

Σίγουρος απόλυτα είμαι όσον αφορά τις Συμβάσεις Αορίστου Χρόνου μιά και έλαβα μέρος στην 10Κ/2017 για τις ΔΕ θέσεις Ηλεκτροτεχνικών Εναεριτών Τ4/Α ,Σταθμών - Υποσταθμών Τ4/Β και Εγκαταστάσεων και Εξοπλισμού Τ4/Γ για τον ΑΔΜΗΕ και από τον ΑΣΕΠ πληροφορήθηκα ότι αν η Βεβαίωση Αναγγελίας δεν έχει προέλθει βάσει του ΔΕ Πτυχίου μου θα βρεθώ με συνοπτικές διαδικασίες στους απορριπτέους!!Ήσαν απόλυτα κατηγορηματικοί αν και από την άλλην από το "Επαγγέλματος" της περιφέρειας της περιοχής μου, μου κατέστησαν σαφές ότι έχω κάθε δικαίωμα να "παντρέψω" το ΔΕ Πτυχίο με την Βεβαίωση Αναγγελίας του ΤΕ πτυχίου μου Μηχανικού χωρίς ...πρόβλημα!!Μα ο ΑΣΕΠ δεν το δέχεται αυτό ......απορρίπτει υποψηφίους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ξεθαβω το θέμα καθώς σε λίγες μέρες λήγει η προθεσμία υποβολής για την 3κ/2018.Τελικα με πτυχίο ΤΕΙ ηλεκτρολόγου,μπορείς (έστω και μετά από ένσταση) να διεκδικήσει ς θέση ηλεκτροτεχνιτη ΔΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panos98765 είπε

Ξεθαβω το θέμα καθώς σε λίγες μέρες λήγει η προθεσμία υποβολής για την 3κ/2018.Τελικα με πτυχίο ΤΕΙ ηλεκτρολόγου,μπορείς (έστω και μετά από ένσταση) να διεκδικήσει ς θέση ηλεκτροτεχνιτη ΔΕ???

οχι δεν μπορεις ρωτησα εγω ο ιδιος τον ασεπ θελει αδεια ασκησεως που να προηλθε απο τον βασικο τιτλο σπουδων δηλαδη για ΔΕ απο τεχνικο λυκειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είπαν και σε εμένα ,όταν ρώτησα στο τηλ πληροφοριών του Ασεπ.

Το θέμα είναι μήπως υπήρχε καποιο "παράθυρο", καθώς στην ουσία οι δυνατότητες που προκείπτουν από την άδεια του ΤΕΙ υπερκαλύπτουν αυτές των ΔΕ αλλά...χλωμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panos98765 είπε

Το ίδιο είπαν και σε εμένα ,όταν ρώτησα στο τηλ πληροφοριών του Ασεπ.

Το θέμα είναι μήπως υπήρχε καποιο "παράθυρο", καθώς στην ουσία οι δυνατότητες που προκείπτουν από την άδεια του ΤΕΙ υπερκαλύπτουν αυτές των ΔΕ αλλά...χλωμο

αν ηταν απλοι πιστοποιηση οπως πχ με την γνωση η/υ που μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε ΔΕ αν την εχεις λογο πτυχιου δεν θα υπηρχε θεμα μιλαμε ομως για αδεια ασκησεως επαγγελματος η οποια ειναι συνδεδεμενη με το πτυχιο οποτε δεν μπορεις να την βαλεις ξεχωριστα δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 λεπτό πριν, partblah1990 είπε

απόφοιτοι ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ με πτυχίο κατηγοριας 5 (δηλ. οσοι εχουν επιτυχοι στις εξετασεις του ΕΟΠΠΕΠ) εχουν συν 150 μορια στον ΑΣΕΠ ??

Αν έχεις την πιστοποίηση για το ιεκ τότε ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. Έχει πιθανότητες καποιος αποφοιτος απο ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ να διοριστοί μέσω ΑΣΕΠ ή όχι ? Γιατι κατι προκυρηξεις που εβλεπα ζητουσαν θεσεις Ηλεκτροτεχνιτες Υποσταθμων. Ακομα η άδεια ασκησεως επαγγελματος είναι απαραίτητη ή χρειάζεται μόνο το πτυχίο ειδικότητας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε τα βύσματα που μας παίρνανε τις δουλειές, τώρα έχουμε και τους ΤΕ που χώθηκαν.

Δηλαδή συγγνώμη, όχι ότι με ενδιαφέρουν αυτές οι θέσεις, αλλά τι φάση; Δηλαδή είσαι ΤΕ και επειδή ΔΕΝ έχει θέσεις για ΤΕ, παίρνεις αυτή του ΔΕ με "απόκρυψη" πτυχίου εκμεταλλευόμενος την ανοργανωσιά και την άγνοια του συστήματος;

Και μετά γκρινιάζουμε γιατί πάμε κατά διαόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Επανέρχομαι και πάλι μια και υπάρχουν νέα δεδομένα...

  Βρήκα παλαιότερη προκήρυξη για μόνιμους-Αορίστου Χρόνου , την 1/2007  για την τότε ΔΕΗ και διαπίστωσα ότι εκείνον τον καιρό ο ΑΣΕΠ δεν είχε την απαίτηση η επίμαχη βεβαίωση Αναγγελίας(Από Τεχνίτη έως Εγκαταστάτη)  να έχει προέλθει από τον ΔΕ Τίτλο .Το "επαγγέλματος" της οποιασδήποτε περιφερειακής ενότητας αναγνωρίζει και με τον νόμο  το δικαίωμα ένας ΤΕ να διεκδικεί μια θέση ΔΕ  ..Ο  ΑΣΕΠ όμως λίγο αργότερα απαίτησε με νόμο να συνδέονται Τίτλος σπουδών -Άδεια Επαγγέλματος στην εν λόγω περίπτωση..Προφανώς διότι υπήρξαν έντονες δυσαρέσκειες και καταγγελίες ότι οι ΤΕ  κλέβουν θέσεις από τους ΔΕ ....Σοβαρά;Τι μας λες;;Και όμως αυτό από μόνο του ΔΕΝ στέκει...

  Να δεχτώ ότι για τον α ή β λόγο κάποιος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ηλεκτρολόγος δεν κατάφερε να σπουδάσει και να αναβαθμιστεί σε ΤΕ Μηχανικό..Επειδή όμως των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν, ερωτώ λοιπόν τους ΔΕ το εξής!:Ποιος σας εμπόδισε λεβέντες μου να αποφοιτήσετε από το τεχνικό λύκειο με βαθμό 17-18-19/20??Να σας πω εγώ;;Το ίδιο το μυαλό σας που δεν το είχατε ούτε στο διάβασμα , ούτε και στην μόρφωση αλλά στο πως να κάνετε χαβαλέ και πως να λοιδορείτε τους συμμαθητές σας που διάβαζαν και λογικό να αποφοιτήσουν με ένα εμφανώς καλύτερο ενδεικτικό και αρκετοί τους  να συνεχίσουν στο ΤΕΙ.....Τα είδα με τα μάτια μου αυτά , τα βίωσα...Προς αποφυγή παρεξήγησης αναφέρομαι σε αυτούς που έβγαζαν μέσο όρο πχ 11,12,13/20 που είναι ,κάθε άλλο παρά τιμητικό, να αποφοιτείς με τέτοιο βαθμό από σχολή που δεν είναι δύσκολο να φθάσεις τουλάχιστον το 16...

  Εσείς όμως οι ΔΕ τον καιρό που ο πρώην συμμαθητής σας  σπούδαζε στο ΤΕΙ , εσείς κολλούσατε ένσημα και σταδιακά αναβαθμιστήκατε...Άρα υπερέχετε σαφώς στον τομέα της εμπειρίας ειδικά αν η όποια προκήρυξη ζητά βεβαίωση αναγγελίας υποδεέστερη του Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη...Για βάλτε και το γεγονός ότι κάποιος που κάνει τα χαρτιά του για ΤΕ απαγορεύεται δια ροπάλου να κάνει τα χαρτιά του και για ΔΕ στην ίδια προκήρυξη' κάτι που με βρίσκει σύμφωνο...Επίσης κάτι διάβασα για κάποιους ΤΕ που όταν προσλαμβάνονται σαν ΔΕ ξαφνικά εμφανίζουν το ΤΕ πτυχίο τους και διεκδικούν ανώτερη θέση και μεγαλύτερο μισθό..ΜΎΘΟΣ είναι διότι αν κάπου προσληφθείς Αορίστου Χρόνου ως ΔΕ και ήδη έχεις ΤΕ πτυχίο, την αναβάθμιση την πετυχαίνεις έπειτα από οκτώ ολόκληρα χρόνια  και νομίζω κατατάσσεσαι(Υποβιβάζεσαι)  στον μισθό του νεοδιόριστου ΤΕ... 

  Ας επανέλθω στο θέμα της τρίτης μου παραγράφου με τον βαθμό του ενδεικτικού...Επειδή καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται έχω να σας πω και κάτι ακόμη..Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα της ΑΣΕΠ προκήρυξης'τότε και μόνο καταλάβατε τι λάθος κάνατε όταν τυγχάνατε μαθητές του τεχνικού λυκείου..Τι θέλετε  τώρα ρε παιδιά,απαιτείτε,το κράτος, να μας αφαιρεί εμάς τους ΤΕ  δικαιώματα μας, για να μην βρίσκετε μπροστά σας ΔΙΚΆ ΣΑΣ  λάθη του παρελθόντος;Αυτό δεν είναι φασιστικό για τους ΤΕ και υπεκφυγή για εσάς;

Σχόλιο στο πνεύμα αυτού προσπάθησα να δημοσιεύσω σε σάιτ για να απαντήσω σε ΤΕ Μηχανικό συνάδελφο με ίδιο πρόβλημα και να του εξηγήσω τι ενέργειες θα έπρεπε να κάνει μήπως και ξεπεράσει την ύπουλη  αυτή τρικλοποδιά του ΑΣΕΠ  αλλά το σχόλιο το "έφαγε" η μαρμάγκα. Σάιτ που κατά πάσα πιθανότητα ελέγχεται από ανθρώπους του ΑΣΕΠ και που ασχολείται με διορισμούς , συμβάσεις και  γενικά με θέματα εργασίας και προκηρύξεων..Για λόγους αρχής δεν αναφέρω σε ποιο σάιτ έγινε αυτό..Δυστυχώς όσα σχόλια μου ήσαν, περισσότερο από ότι έπρεπε , καυστικά δεν δημοσιεύτηκαν εκεί...

 

 

 

Επεξ/σία από john_b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδιά με αυτά  τα  πρόσφατα απαράδεκτα και αίσχη του   ΑΣΕΠ ,, πλέον για εμένα αυτός ο φορέας έχει χάσει το κύρος  και την αξιοπιστία του!!Όποιος θέλει και ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του απαντήσω αναλυτικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john_b είπε

Παιδιά με αυτά  τα  πρόσφατα απαράδεκτα και αίσχη του   ΑΣΕΠ ,, πλέον για εμένα αυτός ο φορέας έχει χάσει το κύρος  και την αξιοπιστία του!!Όποιος θέλει και ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του απαντήσω αναλυτικά!!

γιατι δεν το βαζεις εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δημοσίευσα και αλλού που μάλλον δεν θα εγκριθεί.....

Εγώ έχω άλλο ερώτημα και αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.
Σε πχ ΙΔΑΧ διαγωνισμό, ενώ διαθέτεις ΌΛΑ τα απαιτούμενα προσόντα για την Ά θέση προτίμησης σου και έστω οριακά για πχ 1.4 βαθμούς πετυχαίνεις στην θέση αυτή αλλά τελικά ο ΑΣΕΠ αυθαίρετα  σε εξοστρακίζει στην Β θέση προτίμησης σου δίχως να σε κατατάσσει καν στην Ά θέση που την παίρνει άλλος με λιγότερα μόρια, καταπατώντας έτσι(Στην περίπτωση τούτη) νόμους και ψηφίσματα της ελληνικής βουλής ... Το χειρότερο είναι ότι ΔΕΝ σε κατατάσσει ούτε και σε άλλες θέσεις που έχεις δηλώσει παρόλο που διαθέτεις τα προσόντα και γι' αυτές.....

ΑΣΕΠ δημιούργησες κακό προηγούμενο με την εν λόγω περίπτωση(Και  γνωρίζεις ακριβώς ΤΙ εννοώ!!)..ΑΣΕΠ κοίτα να διορθώσεις ΆΜΕΣΑ το λάθος σου,όσο είναι καιρός, διότι προσωπικά ΔΕΝ θα γίνουν με την καμία αποδεχτά τίποτε άδικα για τον  υποψήφιο τετελεσμένα' που βάσει βαθμολογίας πετύχαινε ΚΑΙ στην  Ά θέση προτίμησης του μα που όμως αυθαίρετα  ΔΕΝ τον κατάταξες  .......

 

ΥΓ

Δεν έχω κανένα πρόβλημα και με την θέση εργασίας που είμαι τώρα , την θεωρώ αρκετά καλή, αλλά υπάρχει ένα σοβαρό θεματάκι και θέλω να διασφαλιστώ..

Επεξ/σία από john_b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...