Προς το περιεχόμενο

Τιμές και προβληματισμός..


oustanding

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω εγώ από την πλευρά μου, που είναι το κακό στο να στήσεις ένα site με theme αγορασμένο;

Νομίζετε ότι μπορείτε εσείς να δημιουργήσετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (το artister δεν είναι λύση). Μιλάμε για το φουλ πακέτο psd-slice-html-css-js (και πολλές φορές theme creation). Επίσης όταν μιλάμε για budget site κάτω από 600 ευρώ, προσωπικά εγώ από την πλευρά μου εξυπακούεται ότι θα επιλέξουμε ένα theme με τον πελάτη και θα το μορφοποιήσω σύμφωνα με τις επιλογές του. Εννοείτε ότι ο πελάτης γνωρίζει τα θετικά και αρνητικά του έτοιμου theme. Αν κάτσει κάποια καλή δουλειά με μεγάλο budget 2000+ euro τότε θα είναι κοροϊδία να ασχοληθείς με έτοιμο theme και θα πρέπει είτε να ασχοληθείς προσωπικά με το design, είτε αν δεν το έχεις με το γραφίστικο να το αναθέσεις σε κάποιο γραφίστα.

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι το να στήσεις ένα cms με ένα theme δεν σημαίνει ότι τελείωσες. Αν μόνο αυτή είναι η δουλειά τότε σαφώς 150 euro είναι αρκετά.

Αλλά αν υπολογίσεις ότι θα πρέπει να του παρέχεις ένα αξιοπρεπέστατο support (το οποίο θα περιλαμβάνει video tutorials, manuals, απαντήσεις του τύπου πως το κάνω αυτό), συμβουλές για το περιεχόμενο που πρέπει να βάλει στο site μελλοντικά και πως να το βάλει (γιατί content is the king), παρακολούθηση των στατιστικών επισκεψιμότητας του και συμβουλές για βελτίωση, και γενικά πολλές συμβουλές μου μόνο λόγω εμπειρίας μπορείς να αποκτήσεις και οι οποίες πραγματικά είναι ανεκτίμητες από άποψη χρημάτων.

Δείτε λίγο τι παίζει στο εξωτερικό από τιμές και θα καταλάβετε.

Από ότι κατάλαβα εγώ μέχρι τώρα, το σημαντικότερο όλων είναι πόσο ποιοτικές θα είναι οι υπηρεσίες που θα παρέχεις στον πελάτη. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να γίνει η δουλειά σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω εγώ από την πλευρά μου, που είναι το κακό στο να στήσεις ένα site με theme αγορασμένο;

Νομίζετε ότι μπορείτε εσείς να δημιουργήσετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (το artister δεν είναι λύση). Μιλάμε για το φουλ πακέτο psd-slice-html-css-js (και πολλές φορές theme creation). Επίσης όταν μιλάμε για budget site κάτω από 600 ευρώ, προσωπικά εγώ από την πλευρά μου εξυπακούεται ότι θα επιλέξουμε ένα theme με τον πελάτη και θα το μορφοποιήσω σύμφωνα με τις επιλογές του. Εννοείτε ότι ο πελάτης γνωρίζει τα θετικά και αρνητικά του έτοιμου theme. Αν κάτσει κάποια καλή δουλειά με μεγάλο budget 2000+ euro τότε θα είναι κοροϊδία να ασχοληθείς με έτοιμο theme και θα πρέπει είτε να ασχοληθείς προσωπικά με το design, είτε αν δεν το έχεις με το γραφίστικο να το αναθέσεις σε κάποιο γραφίστα.

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι το να στήσεις ένα cms με ένα theme δεν σημαίνει ότι τελείωσες. Αν μόνο αυτή είναι η δουλειά τότε σαφώς 150 euro είναι αρκετά.

Αλλά αν υπολογίσεις ότι θα πρέπει να του παρέχεις ένα αξιοπρεπέστατο support (το οποίο θα περιλαμβάνει video tutorials, manuals, απαντήσεις του τύπου πως το κάνω αυτό), συμβουλές για το περιεχόμενο που πρέπει να βάλει στο site μελλοντικά και πως να το βάλει (γιατί content is the king), παρακολούθηση των στατιστικών επισκεψιμότητας του και συμβουλές για βελτίωση, και γενικά πολλές συμβουλές μου μόνο λόγω εμπειρίας μπορείς να αποκτήσεις και οι οποίες πραγματικά είναι ανεκτίμητες από άποψη χρημάτων.

Δείτε λίγο τι παίζει στο εξωτερικό από τιμές και θα καταλάβετε.

Από ότι κατάλαβα εγώ μέχρι τώρα, το σημαντικότερο όλων είναι πόσο ποιοτικές θα είναι οι υπηρεσίες που θα παρέχεις στον πελάτη. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να γίνει η δουλειά σωστά.

 

Δεν είπε κανείς το συγκεκριμένο πράγμα που λες νομίζω. Άλλο πράγμα να γνωρίζεις απο design, να γράφεις καλή HTML/CSS/js/PHP και γενικά να είσαι καλός στο αντικείμενο σου, να γνωρίζεις καλά την πλατφόρμα που εργάζεσαι και απο επιλογή σου να επιλέγεις custom themes σε low budget project και να τα παραμετροποιείς πολύ ωστέ να έρθουν στα ζητούμενα μέτρα σου, ενώ ταυτόχρονα κάνεις και όλες τις δουλειές που αναφέρθηκαν. Εκεί ξέρεις πως το κάνεις, γιατί το κάνεις, που θές να καταλήξεις με τα εικαστικά, τι δυνατότητες θα προσφέρεις κλπ. Δεν μιλάμε για αυτόν τον τύπο. Μιλάμε για τον τύπο που δούλεψε το Joomla για 1 μήνα χωρίς να έχει ιδέα απο design ή κώδικα, παίρνει μόνο έτοιμα themes γιατί δεν μπορεί και αλλιώς, αλλάζει τις επικεφαλίδες (Comic sans optional B) ) τα κάνει σαν τα μούτρα του και τα αποκαλεί επαγγελματικές σελίδες μετά.

 

υγ. Μόλις διάβασα το άρθρο που linkαρες και γνώμη μου είναι πως λέει παραμύθια και μάλιστα μεγάλα. Παραθέτω:

 

How to make 5000$+ per month building websites. If you haven’t had any past experience building websites, that’s okay. To make $5000+ a month part-time, you’re going to need to be fast. If you don’t already know how to build websites from scratch, now isn’t the time to learn. Use ready themes.

 

Μα καλα πιστευει κανείς οτι μπορεί να βγάζει 5000$+ το μήνα χωρίς να έχει γνώσεις web design/development? Μερικές απαντήσεις απο τα σχόλια κάτω που αντιπροσωπευουν την πραγματικότητα:

 

 

Here are a few thoughts from someone who actually does do this for a living:

1. Um, you do kinda need to know web design. Yes, to get started. Even if you plan to customize a WordPress theme (that IS why you are charging thousands of dollars, remember?), and even more so if you plan to use a Themeforest theme (whose themes are more complicated than they need to be in an effort to be competitive with themselves).

2. If you don’t know web design, where do you justify charging $75/hr OR $2500-$5000 per site? If you don’t know web design, you should not be offering professional web design services. And frankly, I have yet to see a WP theme that justifies any more than $2500, if even that high. $1,000? Yes, at minimum, provided you are an expert. But 98% of the work has been done for you. I know you’ll say as you did earlier that they are paying for the value of your expertise, but that kinda goes against not needing to know anything to get started, wouldn’t you say? $2500-$5000 for expertise from someone who doesn’t even have time to learn web design by way of a book?

You don’t get into web design for fast cash or because bills are coming due. And if you think people won’t find out they overpaid for bunk service, and tell everyone they know…

Also, it was disheartening to see you answering Brandon’s question with a cryptic sales pitch. What happened to underpromise, overdeliver?

Your article and your followup comments seem to indicate that you love money more than people, and this article is basically phrased like a get rich quick scheme. Anyone looking for a web designer who comes across this article would rightly be terrified of calling anyone. A LOT of clients were just disserviced by this article. They are the clients of those who read this article and barge ahead thinking that this is the way to break in to the industry.

You should absolutely charge what you are worth – but remember, you need to also be worth what you charge.

Thank you for listening.

 

 

 

 

 

 

Any monkey can edit a web template, but that doesn’t make them a professional web designer thinking that they can charge professional rates. Clients pay professionals to design sites, not people who don’t know their from their like a lot of ‘code ninjas’ out there that wouldn’t know what PHP stood for if their life depended on it.

 

Just to add a little more on this. Most clients who pay $2k+ for a website expect a unique and hand-crafted site, created by a professional, which involves the designer working hands-on and closely with the client to develop and deliver their vision to make their project stand-out from their competitors. They don’t expect to be over-charged, ripped off and feel cheated by unprofessional wannabe designers who take advantage of knowing a ‘little bit’ more than they do about design, who are just out to make a fast buck.

Most clients would destroy your reputation if they found out you just threw together something in a few hours, with little to no time gone into research and development who just picked out a template, changed a bit of CSS, replaced a logo and cut and pasted copy from MS Word, that focused purely on taking their money and nothing more.

I have nothing against the use of templates – but I feel ALL designers HAVE to inform the client that they’re using $30 templates in projects. It will avoid both the client and the designers reputation being tarnished if the client, or their competitors finds out they were over charged by someone who is unskilled that supplied them with a ‘used’ mash-up from a template and not a unique experience and new end product that they deserved when handing over their hard earned cash.

 

Επεξ/σία από Mallibu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malibu

Δεν διαφωνώ ότι ο συγκεκριμένος είναι λίγο κλέφτης, αλλά είναι ένα παράδειγμα τύπου που κάνει ότι και ο Έλληνας freelancer και το κοστολογεί τουλάχιστον 4 φορές πάνω (και δεν νομίζω να λέει παραμύθια, γιατί απευθύνεται στην Αμερικάνικη αγορά).

 

Επίσης, όσον αφορά για το κομμάτι που κάποιος έμαθε πριν 1 μήνα joomla και αλλάζει ένα template και το κάνει ακόμα χειρότερο από ότι ήταν, δεν νομίζω ότι θα εκλείψει από την αγορά, ίσα ίσα που θα αυξάνει από την στιγμή που πλέον με μηδέν γνώσεις τόσο development (βλέπε cms) όσο και design (templates - themes) μπορείς να κάνεις site.

 

Όταν το 2008 ξεκίνησα εγώ (φαντάσου τι γινόταν πριν), δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα φτάσει στιγμή που θα κάνω sites, χωρίς να γράψω μισή γραμμή κώδικα. Έπρεπε να κάνω το δικό μου cms, να κόψω και να ράψω σε photoshop, να βρω τρύπες στο σύστημα για να είναι ασφαλή κλπ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι αλλιώς, αν δεν δουλεύεις σε κάποια σοβαρή εταιρία, ή ανήκεις στους λίγους τυχερούς που εμπλέκονται σε μεγάλα projects, πολύ σπάνια θα συναντήσεις κάτι που δεν θα μπορεί να γίνει με κάποια έτοιμη πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@malibu

Δεν διαφωνώ ότι ο συγκεκριμένος είναι λίγο κλέφτης, αλλά είναι ένα παράδειγμα τύπου που κάνει ότι και ο Έλληνας freelancer και το κοστολογεί τουλάχιστον 4 φορές πάνω (και δεν νομίζω να λέει παραμύθια, γιατί απευθύνεται στην Αμερικάνικη αγορά).

 

Επίσης, όσον αφορά για το κομμάτι που κάποιος έμαθε πριν 1 μήνα joomla και αλλάζει ένα template και το κάνει ακόμα χειρότερο από ότι ήταν, δεν νομίζω ότι θα εκλείψει από την αγορά, ίσα ίσα που θα αυξάνει από την στιγμή που πλέον με μηδέν γνώσεις τόσο development (βλέπε cms) όσο και design (templates - themes) μπορείς να κάνεις site.

 

Όταν το 2008 ξεκίνησα εγώ (φαντάσου τι γινόταν πριν), δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα φτάσει στιγμή που θα κάνω sites, χωρίς να γράψω μισή γραμμή κώδικα. Έπρεπε να κάνω το δικό μου cms, να κόψω και να ράψω σε photoshop, να βρω τρύπες στο σύστημα για να είναι ασφαλή κλπ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι αλλιώς, αν δεν δουλεύεις σε κάποια σοβαρή εταιρία, ή ανήκεις στους λίγους τυχερούς που εμπλέκονται σε μεγάλα projects, πολύ σπάνια θα συναντήσεις κάτι που δεν θα μπορεί να γίνει με κάποια έτοιμη πλατφόρμα.

 

Ο άθρογράφος του άρθρου δεν είναι κλέφτης αλλα ψευτης. Υπόσχεται φανταχτερές παπάτζες "βγάλτε 5000$+ το μήνα χωρίς καθόλου γνώσεις design / development". Ακόμα και για Αμερική το αποκλείω αλλιώς να πάμε όλοι εκεί να χτίσουμε τα θησαυροφυλάκια μας :P.

 

Απο εκεί και πέρα, το ετοιματζίδικο ίσως να αυξάνει, απο την άλλη πάντα υπήρχαν έτοιμα εργαλεία (dreamweaver, και διαφορα sitebuilders) για πρόχειρες δουλειές, αλλά όποιος έφτιαχνε σοβαρή δουλειά πάντα έγραφε κώδικα. Έτσι είναι και τώρα, με την εξαίρεση ότι οι έτοιμες πλατφόρμες σου γλυτώνουν αρκετά διαδικαστικά. Για να τις χρησιμοποιήσεις σωστά όμως πάλι κώδικα θα γράψεις, φτιάχνοντας τα δικα σου themes, τροποποιόντας plug ins, κλπ και φέρνοντας την πλατφόρμα στα μέτρα σου. Αν ξέρεις την πλατφόρμα χωρίς να ξέρεις την γλώσσα και πως είναι φτιαγμένη, είναι σαν να ξέρεις jQuery χωρίς να έχεις ιδέα από javascript, ή να ξέρεις κάποιο framework χωρίς την native γλώσσα. Στην πρώτη δυσκολία πας για φούντο. Ε και όπως και να έχει, δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολικός, αλλά αρνούμαι να δεχτώ ότι μπορεί να βγάλει καποιος σοβαρή δουλειά χωρίς ούτε μισή γραμμή κώδικα...

 

edit. Απότι βλέπω το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και εδώ

Επεξ/σία από Mallibu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ από την πλευρά μου, που είναι το κακό στο να στήσεις ένα site με theme αγορασμένο;

Νομίζετε ότι μπορείτε εσείς να δημιουργήσετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (το artister δεν είναι λύση). Μιλάμε για το φουλ πακέτο psd-slice-html-css-js (και πολλές φορές theme creation). Επίσης όταν μιλάμε για budget site κάτω από 600 ευρώ, προσωπικά εγώ από την πλευρά μου εξυπακούεται ότι θα επιλέξουμε ένα theme με τον πελάτη και θα το μορφοποιήσω σύμφωνα με τις επιλογές του. Εννοείτε ότι ο πελάτης γνωρίζει τα θετικά και αρνητικά του έτοιμου theme. Αν κάτσει κάποια καλή δουλειά με μεγάλο budget 2000+ euro τότε θα είναι κοροϊδία να ασχοληθείς με έτοιμο theme και θα πρέπει είτε να ασχοληθείς προσωπικά με το design, είτε αν δεν το έχεις με το γραφίστικο να το αναθέσεις σε κάποιο γραφίστα.

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι το να στήσεις ένα cms με ένα theme δεν σημαίνει ότι τελείωσες. Αν μόνο αυτή είναι η δουλειά τότε σαφώς 150 euro είναι αρκετά.

Αλλά αν υπολογίσεις ότι θα πρέπει να του παρέχεις ένα αξιοπρεπέστατο support (το οποίο θα περιλαμβάνει video tutorials, manuals, απαντήσεις του τύπου πως το κάνω αυτό), συμβουλές για το περιεχόμενο που πρέπει να βάλει στο site μελλοντικά και πως να το βάλει (γιατί content is the king), παρακολούθηση των στατιστικών επισκεψιμότητας του και συμβουλές για βελτίωση, και γενικά πολλές συμβουλές μου μόνο λόγω εμπειρίας μπορείς να αποκτήσεις και οι οποίες πραγματικά είναι ανεκτίμητες από άποψη χρημάτων.

Δείτε λίγο τι παίζει στο εξωτερικό από τιμές και θα καταλάβετε.

Από ότι κατάλαβα εγώ μέχρι τώρα, το σημαντικότερο όλων είναι πόσο ποιοτικές θα είναι οι υπηρεσίες που θα παρέχεις στον πελάτη. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να γίνει η δουλειά σωστά.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι η ορθή χρήση των themes. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα κάνει κανείς κουμάντο στο πορτοφόλι σου. Αν μπορείς να πουλήσεις αυτή την υπηρεσία 5000 ευρώ, για μένα θα ήταν και πάλι ορθό γιατί δεν κοροϊδεύεις κανέναν και κάνεις ακριβώς αυτό που υπόσχεσαι.

 

Και η ερώτηση "μπορείτε εσείς να δημιουργήσετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά" θα μπορούσε να μην περιέχει καν το "σε αυτά τα λεφτά" γιατί υπάρχουν απίστευτα themes εκεί έξω που πάρα πολλοί δεν θα μπορούσαν να κάνουν, όσα λεφτά κι αν έπαιρναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malibu

Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας κοστολογεί όσο γουστάρει. Η πρώτη φορά που ανέφερα σε πελάτη για εργατοώρες και για rate, προσπαθώντας να το εξηγήσω γιατί κοστίζει μια υπηρεσία τόσο, με κοιτούσε σαν ufo και η τελική απάντηση του ήταν εν ολίγοις τι παπαρίες είναι αυτές που λέω.

Στο αμέρικα γενικά χρεώνουν κατά κανόνα πολύ περισσότερο από ότι εδώ (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις), οπότε αρκετός κόσμος στρέφετε σε λύσεις εκτός Αμερικής (Ινδία-Ουκρανία-Ρουμανία κλπ). Ξανά λέω λοιπόν, ότι ο συγκεκριμένος μπορεί να πλάσαρε καλά τον εαυτό του ή να είχε κατάλληλες γνωριμίες που τις εκμεταλλεύτηκε, δεν πιστεύω να λέει ψέματα.

Όσο για το αν γίνεται σοβαρή δουλειά χωρίς γραμμή κώδικα, θα έλεγα εξαρτάτε τι χρειάζεται ο πελάτης και ο σκοπός που το ανέφερα ήταν για να δείξω ότι παλιά τα περισσότερα έπρεπε να γίνουν hard-coded, ενώ τώρα με πιο απλό και εύκολο τρόπο. Σκέψου στήνεις ένα site προβολής 5 προϊόντων με wordpress και μετά από ένα χρόνο σου λέει ο πελάτης, ξέρεις θέλω να τα πουλάω κιόλας, εσύ τι θα κάνεις θα καθίσεις να του κάνεις shopping card από την αρχή ή θα κάνεις εγκατάσταση κάποιου plugin. Σαφέστατα αν ξέρεις php και την γενικότερη φιλοσοφία του wordpress, θα μπορέσεις να σκαλίσεις το plugin και να κάνεις παπάδες και αυτό είναι το σημείο το οποίο θα σε κάνει να ξεχωρίσεις από αυτόν που δεν έχει ιδέα τι είναι το "echo" ξέρωγω.

 

@ALR

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Edit:

Από ότι είδα και πριν 1 χρόνο τις ίδιες μλκιες έλεγα οπότε σταματάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...