Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε hp dv9542, μάλλον κάρτα γραφικών


croesus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει, από το 2007, τον παραπάνω φορητό με την "φοβερή" κάρτα γραφικών nvidia 8600m GS, αφού κάηκε, μια φορά και αναγκάστηκα να αντικαταστήσω (δυστυχώς εκτός εγγύησης) ολόκληρο το motherboard, ο φορητός δούλευε μια χαρά, περίπου εδώ και τρια χρόνια.

 

Αποφάσισα να εγκαταστήσω τα windows 8, σε νέο δίσκο (samsung 830), δυστυχώς όμως δεν μπορώ να εγκαταστήσω drivers για την συγκεκριμένη κάρτα, μου βγάζει σφάλμα, όπως φαίνεται και από το screenshot. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και όταν εγκαθιστώ windows 7.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και αν μπορεί να διορθωθεί, χωρίς αλλαγή motherboard, γιατί δεν αξίζει, το κόστος είναι ιδιαίτερα υψηλό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

post-52740-0-28818600-1352442391_thumb.jpg

post-52740-0-16943000-1352442398_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον καμμένη κάρτα. Δεν αξίζει αλλαγή άρα κρατάς το φορητό μέχρι να μην σου ανοίξει πάλι ή δοκιμάζεις reflow για όσο πάει.

 

Αχ αυτές οι 8xxx και 9xxx τα φάγανε τα ψωμιά τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου.

Αυτό φαντάστηκα και εγώ, αλλά λέω μήπως μπορεί να γίνει κάτι, γιατί δεύτερη φορά αλλαγή μητρικής, με κανά 200αρι δεν λέει. Δεν ξέρω αν το ανοίξω και το καθαρίσω, μήπως αλλάξει κάτι, πιστεύω ότι δεν είναι βρώμικο, με το hwmonitor, μου δείχνει θερμοκρασία κάρτας σε Idle 63 βαθμούς, που νομίζω ότι είνα φυσιολογική, γι' αυτή την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ καλού κακού (και αν έχεις να το ανοίξεις 2-3 χρόνια) κάντου ένα καθαρισμό αν και δύσκολα θα φτιάξει.

 

Δυστυχώς όπως προανέφερα , η μαζεύεις λεφτά για καινούριο η δοκιμάζεις reflow στην κάρτα μήπως και φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...