Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή


Malvino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τη παρέα του insomnia.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αγορά ενός υπολογιστή.

Το ποσό που διαθέτω είναι 500 – 550€ (με πολύ ζόρι 600€)

 

Υπάρχοντα κομμάτια:

Δίσκος: Seagate Barracuda 7200.12 500GB (ST3500418AS)

Πληκτρολόγιο – ποντίκι (απλά - ενσύρματα)

Ηχεία

DVD εγγραφής

Οθόνη: Sony 21¨ GDM – F520 δανεική (ίσως αργότερα αγοράσω άλλη).

 

Άρα θέλω επεξεργαστή, μητρική, ram, κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό και κουτί.

 

Επεξεργαστή σκέφτομαι να βάλω κάποιον της Intel I5 3ης γενιάς σειρά 3500.

Σύγκριση όλης της σειράς http://ark.intel.com...520,65701,65521

Είμαι μεταξύ 3570 και 3570K.

 

Μητρική Asus – socket (fc)lga1155 – chipset Z77

Είμαι μεταξύ των: P8Z77-V LE, P8Z77-M PRO, P8Z77-V LK, P8Z77-V LE PLUS.

 

Ram Kingstone 4 ή 8GB κωδικός ανάλογα το motherboard.

 

Κάρτα γραφικών Asus GT630-1GD5

http://www.asus.com/...01GD5/#overview

Ελπίζω να είναι συμβατή με το motherboard γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στο site της Asus.

 

Τροφοδοτικό Coolmaster 500W

 

Κουτί Coolmaster Elite 361

 

 

Χρήση

Παιχνίδια να πω την αλήθεια δεν πολυπαίζω. Τώρα όμως (με καινούριο Pc) σίγουρα θα δοκιμάσω αρκετά.

Ταινίες αραιά και που (ίσως τώρα κάτι παραπάνω με το HDMI)

Εφαρμογές: office, απλά σχεδιαστικά, καμιά ενσωμάτωση υπότιτλου, αρκετό "σερφάρισμα" κ.α . Με office και internet explore μπορεί να ανοίξω καμιά δεκαριά παράθυρα μαζί.

 

 

Υπολογιστής προς αντικατάσταση (ότι θυμάμαι).

Motherboard Asus P4P800-κάτι

Επεξεργαστής Intel 3,2Ghz

Ram 2Gb

Κάρτα γραφικών geforce6200

 

 

Ξέρω ότι η διαφορά τους είναι τεράστια (παλιό – νέο PC). Θέλω όμως να στήσω ένα καλό μηχάνημα το οποίο θα κρατήσω αρκετά χρόνια. Μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 2 υπολογιστές με μέσο όρο "ζωής" τα 6 χρόνια.

 

Με βάση τα παραπάνω ποιος συνδυασμός πιστεύεται ότι είναι καλύτερος; Έχετε να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό;

 

Υ.Γ το απο ποιο κατάστημα, το λειτουργικό και το μοντάρισμα είναι τα τελευταία που με απασχολούν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κόστος είναι στα λογικά πλαίσια. Έχεις βάλει και DVD μέσα.

Θα προτιμούσα το motherboard να είναι Asus. Δεν γνωρίζω για διαφορά τιμής ανάλογα με τις δυνατότητές τους. Γενικώς πιστεύεις ότι πρέπει να διαλέξω ένα πιο φτηνό motherboard και να αγοράσω καλύτερη κάρτα γραφικών;

Οι επεξεργαστές της σειράς 3400 έχουν μικρότερο Graphics Max Dynamic Frequency

σε σχέση με αυτούς της 3500 και με μικρή διαφορά τιμής. Για αυτό είμαι μεταξύ 3570 και 3570K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον βάζεις dedicated κάρτα γραφικών δεν σε αφορά η ενσωματωμένη. Η χρυσή τομή έιναι κατά τη γνώμη μου ο 3470. Ίδιες επιδόσεις έχει στην ουσία.

 

asus: http://www.skroutz.g...us-P8H77-V.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι σε ζαλίζω, αλλά με την κάρτα γραφικών τα Graphics Specifications του επεξεργαστή όσο καλά και να είναι δεν επηρεάζουν την απόδοση;

Αν ναι, τότε το ίδιο ισχύει και για το Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν παιζουν. Αν σε ενδιαφέρουν θεωρητικά οι τεχνολογίες που ενσωματώνει ο κάθε επεξεργαστής, τότε ο i5 3470 υπερέχει καθώς υποστηρίζει επιπλέον

 

1)

Intel® vPro Technology

 

 

2)

Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)

 

3)

 

Intel® Trusted Execution Technology

 

Μπορείς να διες που αποσκοπεί το καθένα γκουκλάροντάς τα. Σε αντιστάθισμα ο i5 3570K προσφέρει καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά (αλλά όπως είπαμε δεν σε αφορά) και δυνατότητες overclocking καθώς είναι ξεκλείδωτος. Βέβαια είναι και 40 ευρώ ακριβότερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και να τσεκαρεις και fn2 trinity πακετο που ειναι πολυ πιο φτηνο για all around χρηση με καλη ενσωματωμένη καρτα γραφικων

 

http://www.youtube.com/watch?v=0ljYjQWCIsE

 

http://www.youtube.com/watch?v=kLVrumedUOQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η παρακάτω σύνθεση δεν αξίζει τότε ίσως ψάξω για αυτό που λέει ο artshadows.

 

Επεξεργαστής Intel I5 3470

Motherboard Asus P8H77-V

Ram Kingston KHX1600C9D3P1K2/4G

Κάρτα γραφικών Asus GTX650-DC-1GD5

Με δυνατότητα μικρής βελτίωσης της κάρτας γραφικών ή διπλασιασμό της Ram.

 

Συμφωνείτε με αυτές τις επιλογές ή τα έκανα πάλι σαλάτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει και είναι αισθητά καλύτερη από αυτήν με τον trinity αλλά είναι και αρκετά ακριβότερη και κατά τη γνώμη μου overkill γι αυτά που περιγράφεις. Δική σου είναι η επιλογή. Κάρτα γραφικών βάλε αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/1801781/Asus-Radeon-HD7770-1GB-DirectCU-V2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση.

Αναφέρθηκε ότι με την εξωτερική κάρτα γραφικών δεν μας ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά της κάρτας γραφικών του επεξεργαστή.

Στο Motherboard που επιλέχθηκε υπάρχει η "τεχνολογία" LucidLogix Virtu MVP.

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεται σε συνεργασία της κάρτας γραφικών του επεξεργαστή με την εξωτερική.

Έχοντας επιλέξει την HD7770-DC-1GD5 (v2?) με τον 3470 θα άξιζε να δώσω 20€ παραπάνω για να ανέβω στην ταχύτητα της μνήμης (1,1 σε 1,5Ghz) του επεξεργαστή ή θα είναι πεταμένα λεφτά;

 

Τα χαρακτηριστικά της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών (αν και μάλλον εξαρτώνται από τον επεξεργαστή) πως μπορώ να τα βρω;

 

Το ξέρω ότι το σύστημα είναι overkill και ότι έχω μπλέξει τα μπούτια μου (ίσως και τα χέρια μου μαζί) για αυτό ζητάω τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ για το lucid αναλυτικά: http://www.hwbox.gr/...mark-hwbot.html

Γνώμη μου είναι ότι περισσότερο μπερδευει τα πράγματα και μέχρι τώρα τουλάχιστον βοηθάει μόνο στα benchmarks.

 

Αυτό με τη μνήμη που λες δεν το κατάλαβα. Όλοι οι i5 ivy bridge 1600αρες μνήμες υποστηρίζουν.

 

Παρ όλο που το θεωρώ άσκοπο, για να μην έχεις την έγνοια θα σου έλεγα να πάρεις τον 3570Κ με μια budget z77 μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ακόμα είναι αρκετά μπερδεμένα τα πράγματα.

 

Έχεις δίκιο. Έτσι όπως τα έγραψα λογικό ήταν να μην το καταλάβεις.

Αναφερόμουν στο Graphics Max Dynamic Frequency. Ο 3470 έχει 1.1Ghz ενώ οι 3550 και 3570 έχουν 1.15Ghz. Έλεγα μήπως .......

Μάλλον όμως θα σταματήσω το ψάξιμο και θα εμπιστευτώ τις επιλογές σου γιατί μάλλον το καταντάω γελοίο το θέμα.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που ξόδεψες και τη βοήθεια που προσέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου λάθος δεν τα λες. Απλά δίνεις βάση σε πράγματα που δεν σε αφορούν. Ναι, τα ρολόγια των ενσωματωμένων καρτών παίζουν ρόλο σε μία περίπτωση: Αν σε ενδιαφέρει να παιξεις παιχνίδια χρησιμοποιώντας την ενσωματωμένη κάρτα του επεξεργαστή. Αφού όμως θα βάλεις dedicated....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχοντας πλέον αγοράσει το παρακάτω πακέτο

Επεξεργαστής          Intel I5 3470

Motherboard            Asus P8H77-V

Ram Kingston          KHX1600C9D3P1K2/4G

Κάρτα γραφικών      HD7770-DC-1GD5 V2

Τροφοδοτικό            Thermaltake Sp-550

Κουτί                        Thermaltake V4 Black Edition

λέω να δοκιμάσω λίγο ακόμα τις αντοχές του δεινόσαυρου και όποιου άλλου έχει το κουράγιο να με "διαβάζει" για την επιλογή οθόνης.

Το ποσό που διαθέτω είναι κοντά στα 200€ και να είναι Monitor-TV.

Έχω ψάξει λίγο και μου έχει τραβήξει την προσοχή η LG M2352D.

http://www.lg.com/gr/monitors-personal-tv/lg-M2352D-personal-tv

 

Επειδή με τα χαρακτηριστικά (Φωτεινότητα, Αναλογία αντίθεσης, Τύπος Panel κ.α.) για την ίδια ή και σε σύγκριση με άλλες έχω χάσει το μπούσουλα, το αφήνω σε εσάς για το αν έχετε να προτείνεται κάποια εναλλακτική.

 

Για την συγκεκριμένη έχω δύο απορίες

Α) κάπου διάβασα ότι έχει αρνητική κριτική για τη βάση της (όχι την επιτοίχια) αλλά δεν θυμάμαι που το διάβασα και τι ήταν.

Β) για το θέμα της εγγραφής. Μπορώ με κάποιο τρόπο να εγγράψω αυτά που βλέπω; Δηλαδή με ανοιχτό τον υπολογιστή (ως monitor) να κάνω εγγραφή με κάποιο πρόγραμμα ή με κλειστό τον υπολογιστή (ως TV) να κάνω εγγραφή πχ σε USB STICK;

 

 

Υ.Γ. ρωτάω εδώ για την οθόνη γιατί το θεωρώ ως συνέχεια των προηγούμενων. Αν πρέπει να το ανοίξω σαν θέμα στην κατηγορία Οθόνες ας με ενημερώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...