Προς το περιεχόμενο

Επιλογή γλώσσας


Nikos.thd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Την συμβουλή σας και την γνώμη σας.

Δεν ξέρω προγραμματισμό.

Κάτι λίγα σε acces. Ελάχιστα.

Θέλω να ασχοληθώ σοβαρά.

Δεν ξέρω τι κριτήρια να βάλω για ποια γλώσσα να ακολουθήσω.

Το μόνο που θα ήθελα είναι να μπορώ να βρίσκω κάποιες έτοιμες ρουτίνες στο internet ώστε να με βοηθά να κάνω εξάσκηση.

Δεν ξέρω κάτι άλλο.

Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Θέλω να ασχοληθώ σοβαρά.

...

 

Πως το εννοείς το "σοβαρά"; Η μάλλον ποια κατηγορία προγραμματισμού σε ενδιαφέρει; Διότι άλλες απαντήσεις θα πάρεις αν π.χ. σε ενδιαφέρει ας πούμε το application programming, άλλη αν σε ενδιαφέρει το system programming, άλλη αν σε ενδιαφέρει το game-programming, άλλη το web-programming και πάει λέγοντας.

 

Για παράδειγμα, αν θες να ασχοληθείς σοβαρά ας πούμε με την ανάπτυξη λειτουργικών συστημάτων, drivers, compilers, κλπ μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις με C, αν θες web-apps μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις με Javascript/Php, αν θες game-programming μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις με C++, αν θες app-programming μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις με Java/C#, και πάει λέγοντας.

 

Παίζει ρόλο και σε τι φάση βρίσκεσαι (π.χ. έχεις ή όχι τη δυνατότητα ακαδημαϊκής φοίτησης/καθοδήγησης; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές οι απαντήσεις σας και ευχαριστώ.

ΟΧΙ drivers, compilers, κλπ

ΟΧΙ game-programming

 

Για αρχή ας πούμε κατασκευή αποθήκης και παραμετροποίηση εκτυπώσεων.

Οπως ακόμα script (αν το θέτω σωστά) δηλ κάποιες extra προ -προγραμματισμένες επαναλαμβανόμενες κινήσεις

σε ήδη υπάρχοντα προγράμματα

πχ ανοίγω το πρόγραμμα τάδε και με το start εκτελεί την τάδε εργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν σε ενδιαφέρει και τόσο σοβαρά ο προγραμματισμός αυτός κάθε αυτός ;)

 

Μια γλώσσα που συνδυάζει πολλά, είναι cross-platform, κι είναι και σχετικά εύκολη είναι η Python.

 

Αν θες πιο σοβαρά, δες Java (cross-platform) ή C# (Windows... το cross-platfom-ability της δεν είναι ακόμα σε ικανοποιητικό επίπεδο για σοβαρή ενασχόληση σε non-Windows πλατφόρμες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ VisualBasic.Net και VisualBasic 10 ποια είναι η ουσιαστική διαφορά;

Εννοώ χωρίς να εμβαθύνουμε ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή σύμφωνα με τα παραπάνω;

Δηλ υπάρχει τεράστιο χρονικό χάσμα τόσο που κάνει την μία ακατάλληλη και ξεπερασμένη;

Ολα αυτά γιατί μάλλον βρίσκω ποιο πρόσφορο υλικό για 2010

 

 

Και κάτι άλλο

Υπάρχει περιορισμός σε τι λειτουργικό θα δουλέψει; xp, vista, 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Python ή C# από εμένα με προσωπική προτίμηση την Python. Τη VB .NET ξέχασε τη, σκοπός της και μόνο είναι να κρατήσει στο .ΝΕΤ τους πρώην VB6 προγραμματιστές, είδος (θέλω να πιστεύω) προς εξαφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...