Προς το περιεχόμενο

Πώς Αφαιρεί Διαφημίσεις το tsMuxeR 1.10.6;


geo1962

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Θέλω να κόψω-αφαιρέσω διαφημίσεις από MPEG-TS αρχείο της Digea, χωρίς επανακωδικοποίηση, αλλά, δεν μπορώ «με τίποτα» να καταλάβω, πως το επιτυγχάνει κανείς, με το tsMuxeR.

 

Συγκεκριμένα, ενώ έχω βρει το πώς συνδέει διάφορα κομμάτια, από την καρτέλα Input, δεν μπορώ να αντιληφθώ, το πώς γίνεται η αφαίρεση-κοπή, συγκεκριμένου/ων σημείου/ων του videoαρχείου, μέσω της καρτέλας Split & Cut.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Εάν ναι, θα παρακαλούσα να την αναφέρει βήμα-βήμα, γιατί ο τρόπος που λειτουργεί το εν λόγο πρόγραμμα, μου φαίνεται «περίεργος» και θα με ταλαιπωρήσει!

 

Επίσης, το tsMuxeR έχει Player και εάν όχι, τι γίνεται;

 

Εναλλακτικά, γνωρίζει κανείς κάποια άλλη εφαρμογή, που να αφαιρεί τις διαφημίσεις ενός αρχείου MPEG-TS και να επανασυνθέτει τα κομμάτια του, χωρίς καινούρια κωδικοποίηση;

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρακτικό για τέτοια δουλειά το tsMuxeR. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που να παρέχει μια στοιχειώδη προεπισκόπηση και δυνατότητα για πιο εύκολη επισήμανση και αφαίρεση των σημείων που δε θες.

 

Δοκίμασες με το Avidemux για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις, εάν το Avidemux

1. Μπορεί να κόψει ένα αρχείο, σε περισσότερα από ένα κομμάτια και εάν ναι, πώς;

2. Ποιά η διαδικασία κόλλησης-επανασύνδεσης, των κομματιών;

3. Τόσο το κόψιμο, όσο και η επανασύνδεση, θέλω να είναι χωρίς επανακωδικοποίηση, μπορεί το Avidemux να την κάνει και εάν ναι, γνωρίζεις να μου πεις ποιά είναι τα «βήματα»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρώτη ματιά, ο οδηγός, δείχνει τουλάχιστον πλήρης!

 

Θα τον μελετήσω τις επόμενες ημέρες, ελπίζοντας να κάνει και για την περίπτωσή μου, δηλαδή, να μην κωδικοποιεί εκ νέου το αρχείο, κατά τη διαδικασία «συγκόλλησης».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις να σβήσεις μικρά τμήματα (τις διαφημίσεις) από το video σου, πρακτικά δεν υπάρχει «συγκόλληση». Μάλλον σκέφτεσαι με όρους tsMuxeR, όπου θα έπρεπε να σπάσεις το ενιαίο video σε πολλά κομμάτια και να τα ξανακολλήσεις σε ενιαίο, παραλείποντας τα κομμάτια που αντιστοιχούν στις διαφημίσεις.

 

Στο Avidemux τα πράγματα είναι διαφορετικά: Ανοίγεις μία φορά το ενιαίο video, μαρκάρεις την αρχή και το τέλος ενός αποσπάσματος που θέλεις να αφαιρέσεις και...το διαγράφεις με Delete! Δεν σώζεις τίποτα ακόμη, το πρόγραμμα δεν κάνει τίποτα ακόμη. Επαναλαμβάνεις το ίδιο για όσα ακόμη αποσπάσματα θες και μόνο στο τέλος σώζεις ο,τι έχει απομείνει. Και όχι, το πρόγραμμα δεν κάνει εκ νέου κωδικοποίηση, όπου αυτό είναι τεχνικά δυνατόν (δεν είναι πάντα, αλλά για το σενάριο χρήσης που περιέγραψες και αν κόβεις επάνω σε keyframes, δε θα γίνει νέα κωδικοποίηση).

 

Επιγραμματικά τα παραπάνω, για λεπτομέρειες θα σε βοηθήσει ο οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν τόσο σαφής, που ο οδηγός, χρειάστηκε μόνο για να μου διευκρινίσει, το τι «παίζει» με το container format, που απαιτούσε η περίσταση…

 

Να ’σαι καλά

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγνωμη που παρεμβαινω,επειδη ενδιαφερομαι κι εγω, πετυχες αυτο που ηθελες ?

 

Ήσουν τόσο σαφής, που ο οδηγός, χρειάστηκε μόνο για να μου διευκρινίσει, το τι «παίζει» με το container format, που απαιτούσε η περίσταση…

 

Να ’σαι καλά

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πρώτα απʼ όλα, καλή χρονιά σε όλους!

 

Ζητώ συγγνώμη από τον halastar, που άργησα τόσο πολύ για να του απαντήσω, αλλά, δεν είχα συνδεθεί νωρίτερα.

Όσο για την απάντηση στο ερώτημα, είναι ότι πέτυχα απόλυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...