Προς το περιεχόμενο

Κομήτης;


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την περασμένη Τετάρτη καθώς προχωρούσα στον δρόμο για το σπίτι μου είδα το εξής αντικείμενο στον ουρανό:

 

comet-sky.jpg

 

Έμοιαζε σαν να ήταν χωρισμένο σε δύο κομμάτια και άφηνε πίσω του μια ουρά σαν και αυτή την φωτογραφίας. Κινούταν νότια με μεγάλη ταχύτητα, ήταν πάρα πολύ λαμπρό και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα εξαφανίστηκε.

 

Ήταν κάποιου είδους κομήτης που μπήκε στην ατμόσφαιρα και κάηκε αμέσως; Πόσο συχνό φαινόμενο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν ηταν κομήτης δεν θα ήσουν τωρα εδω για να μας το πεις! :P Αυτο που είδες μπορει να ηταν απο κόκκος άμμου μέχρι πετραδάκι το πολυ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, ίσως η πιο σωστή ονομασία να ήταν αστεροειδής μικρού μεγέθους; Δεν είμαι αστροφυσικός. Πάντως "πεφταστέρι" αποκλείεται να ήταν, το μέγεθος ήταν αρκετά μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το χοντραίνεις τώρα! ;)

 

Περα απο την πλακα, είχα την τύχη πριν απο πολλα χρόνια να δω κάτι αντίστοιχα έντονο στον ουρανό (πολύ πιο κοντά απο την ενδεικτικη φωτό που εβαλες) και θα ορκιζομουν πως (εκτος απο το οτι φαινόταν τεράστιο) άκουσα και ήχο απο την πτώση (το σφύριγμα εννοώ, οχι κάνα μπουμ κλπ :P ). Αλλα πανε πολλα χρόνια και μπορει απλα η φαντασία μου να πρόσθεσε τα ηχητικά εφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ουρά που αφήνει το κάνει να δείχνει σαν κομήτης.

Το μόνο άλλο που παίζει είναι για μετεωρίτης αλλά αυτά καίγονται πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χοντραίνεις τώρα! ;)

 

Περα απο την πλακα, είχα την τύχη πριν απο πολλα χρόνια να δω κάτι αντίστοιχα έντονο στον ουρανό (πολύ πιο κοντά απο την ενδεικτικη φωτό που εβαλες) και θα ορκιζομουν πως (εκτος απο το οτι φαινόταν τεράστιο) άκουσα και ήχο απο την πτώση (το σφύριγμα εννοώ, οχι κάνα μπουμ κλπ :P ). Αλλα πανε πολλα χρόνια και μπορει απλα η φαντασία μου να πρόσθεσε τα ηχητικά εφέ...

 

Πολύ πιο κοντινό απο αυτό στη φώτο ήταν αυτό που είδα και εγώ. Αλλά δεν έκανε θόρυβο ούτε έδειχνε να έχει πτωτική πορεία. Απλά μετά εξαφανίστηκε σαν να "έσβηνε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Πολύ πιο κοντινό απο αυτό στη φώτο ήταν αυτό που είδα και εγώ. Αλλά δεν έκανε θόρυβο ούτε έδειχνε να έχει πτωτική πορεία. Απλά μετά εξαφανίστηκε σαν να "έσβηνε".

 

Ε ναι αφου διαλύθηκε στην ατμόσφαιρα πριν φτάσει κατω.η πορεία εχει να κάνει με τη γωνία εισόδου στην ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά αυτή θα ήταν η περίπτωση. Απλά ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες γιατί ήταν πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο.

 

Τουλαχιστον σκεφτηκες λογικά πρωτα, γιατί άλλοι θα νόμιζαν πως είδαν εξωγηινους, UFO, ψεκαστικα αεροπλάνα κλπ κλπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν κομήτης δεν θα ήσουν τωρα εδω για να μας το πεις! :P Αυτο που είδες μπορει να ηταν απο κόκκος άμμου μέχρι πετραδάκι το πολυ!

Οχι.

Γιατι να μην ηταν εδω να μας το πει? Μια χαρα μπορει να ηταν κομητης αλλά δεν ηταν(θα το βλεπαμε ολοι και θα το ξεραμε εαν περνουσε απο κοντα μας, αλλά δεν περναει κανενας που να φαινεται αυτο τον καιρο).

Μαλλον εννοεις μετεωριτης δεν μπορει να ηταν.

 

Ολα τα σωματα που κινουνται στο διαστημα(εκτός απο πλανητες, αστρα, κλπ) "ανεξελεγκτα" λεγονται μετεωροειδη.

Αν εισελθουν στην ατμοσφαιρα της γης λεγονται μετεωρα.

Αν καταφερουν και επιβιωσουν ως την επιφανεια(λογω θερμανσης και εξαερωσης λογω ωστικης πιεσης που δεχονται απο τον αερα(και οχι τριβης-ενας γνωστος μυθος)) λεγονται μετεωριτες.

 

Αυτο που ειδε μπορει να ηταν μετεωρο(πεφταστερι) αλλά το πιθανοτερο να ηταν iridium/satellite flare.

 

 

Αν ξερεις δωσε μου τις ακριβεις συντεταγμενες που ησουν και την ακριβη ημερα και ωρα που το ειδες και θα σου πω τι ηταν και αν ηταν iridium flare.

Ο περισσοτερος κοσμος δεν γνωριζει για τα iridium flares ενω απο καθε σημειο καθημερινα περνανε και εμφανιζονται στον ουρανο αρκετα και ειναι πολυ εντυπωσιακα. Κρατανε μερικα δευτερολεπτα μόνο και σε συγκεκριμενα σημεια του ουρανου προφανως, οποτε αν δεν ξερεις τι ωρα θα εμφανιστει τοτε δεν μπορεις να τα δεις. Προβλεπονται με ακριβεια δεκατου του δευτερολεπτου παντως!!

Δημιουργουνται απο τις ανακλασεις του ηλιακου φωτος πανω σε κατοπτρα των τεχνητων δορυφορων!

 

Πχ σημερα στην πλατεια Ομονοιας στην Αθηνα θα εμφανιστει στις 06:25:41 ωρα Ελλαδας το πρωι αρκετα φωτεινο iridium flare σε υψος 21° με αζιμουθιο 145°(νοτιοανατολικα).

Θα εμφανιστει και αργα το απογευμα αλλά δεν θα ειναι τοσο λαμπρο.

Μοιαζει με κομητη με ουρα αλλά εξαφανιζεται μετα απο λιγα δευτερολεπτα ενω σε καποια στιγμη εχει μεγαλη φωτεινοτητα. Το προαναφερθεν σημερα το πρωι θα εχει -2.0 βαθμο φωτεινοτητας(πανσεληνος -12.7, Αφροδιτη -4.5, φωτεινοτερα iridium flares -8.0, ηλιος -26.7, ενω διαφορά ενος βαθμου φωτεινοτητας σημαινει 2.5 φορες πιο φωτεινο αντικειμενο, πχ ηλιος-πανσεληνος διαφορά βαθμων φωτεινοτητας 26.7-12.7 = 14, αρα διαφορά φωτεινοτητας 2.5^14 περιπου ισο με 400 000 φορες πιο φωτεινος ειναι ο ηλιος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα ρε φιλε αυτό μου θύμισε τον Hale-Bopp(η εν πάση περιπτωση ένα κομητη που δε θυμαμαι το ονομά του) που φαινόταν καπου το 1996 απ όλη την Αθήνα για 2 εβδομάδες.

Και γαμώ τις εμπειρίες για όλο το κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...