Προς το περιεχόμενο

Απαραίτητα ρούχα-αξεσουάρ για ταξίδι σε Σκανδιναβικές χώρες το χειμώνα ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ChicoAndaluz είπε

Δεν έχω συγκρίνει τιμές, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι πιο ακριβά εκεί, οπότε σκέφτηκα να τα πάρω από εδώ.

Hobbi.gr - Θ. ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ Α.Ε. 

έχει ωραία μπουφάν και ισοθερμικά

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, efib είπε

    Columbia μπουφαν -20 στο ελσινκι και δεν καταλαβαινες τιποτα. Εγω εβαζα και ισοθερμικα underarmour. 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Αυτήν και την North Face τις είχα στο νου μου οπότε με βοηθάς πολύ!

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ψαξε τις τιμές και μετά υπολόγισε πόσο θα στοιχίσουν οι βαλίτσες για να τα πάρεις μαζί σου.

Απλα λεω μια ιδέα.

Είχα στο νου μου το κλασικό, "φοράω το μπουφάν στο αεροδρόμιο" αλλά έχεις ένα δίκιο, μια έρευνα δε θα βλάψει! Το να υπολογίσω τιμές είναι λίγο δύσκολο αυτή τη στιγμή, γιατί δεν ξέρω ποια πτήση θα πάρω. Η Ryanair για παράδειγμα έχει κόψει τις πτήσεις προς Δανία από Νοέμβριο λόγω Covid, οπότε περιμένω να πλησιάσει καλοκαίρι να δω τι θα γίνει και με τις αεροπορικές εταιρίες. (Η Aegean μαθαίνω ότι έχει πολύ ακριβές πτήσεις αυτό τον καιρό από/και προς τα εκεί)

11 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Hobbi.gr - Θ. ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ Α.Ε. 

έχει ωραία μπουφάν και ισοθερμικά

 

Ευχαριστώ, βλέπω ότι είναι και στην πόλη, οπότε θα μπορώ να το επισκεφτώ κι όλας 🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ChicoAndaluz είπε

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Αυτήν και την North Face τις είχα στο νου μου οπότε με βοηθάς πολύ!

Είχα στο νου μου το κλασικό, "φοράω το μπουφάν στο αεροδρόμιο" αλλά έχεις ένα δίκιο, μια έρευνα δε θα βλάψει! Το να υπολογίσω τιμές είναι λίγο δύσκολο αυτή τη στιγμή, γιατί δεν ξέρω ποια πτήση θα πάρω. Η Ryanair για παράδειγμα έχει κόψει τις πτήσεις προς Δανία από Νοέμβριο λόγω Covid, οπότε περιμένω να πλησιάσει καλοκαίρι να δω τι θα γίνει και με τις αεροπορικές εταιρίες. (Η Aegean μαθαίνω ότι έχει πολύ ακριβές πτήσεις αυτό τον καιρό από/και προς τα εκεί)

Ευχαριστώ, βλέπω ότι είναι και στην πόλη, οπότε θα μπορώ να το επισκεφτώ κι όλας 🙂

Ναι πάνε έχει απολα το μαγαζάκι του και δεν του φαίνεται. Και μετά πας και δίπλα στο mega outlet αν δε βρεις ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Δανία δεν ξέρω γιατί έχω περάσει και δεν έχω μείνει καιρό. Πάντως Νορβηγία (κεντρο προς βορρά) ενώ είχε τον χειμώνα χαμηλές θερμοκρασίες (περίπου -15) το κρύο δεν σε τρυπάει που λένε. Ειδικά αν έχει χιόνι είναι πολύ υποφερτό το κρύο.

Δεν θες κάτι πολύ εξεζητημένο. Ένα Columbia είναι σούπερ και περισσεύει. Σκέψου πως εγώ με ένα jack & Jones από εκεί αγορασμένο πάλεψα -35 στο Røros που είναι ορεινό χωριό.

Προτείνω να δεις εκει τι πουλάνε γιατί σίγουρα τα εκεί μπουφάν θα είναι κατάλληλα για τον καιρό τους.

Επίσης, όχι πολλά πολλά ρούχα μέσα από το μπουφάν γιατί σε εσωτερικό χώρο θα έχει πολύ ζέστη και δεν θέλεις να βγαζεις ολόκληρη γκαρνταρόμπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Ναι πάνε έχει απολα το μαγαζάκι του και δεν του φαίνεται. Και μετά πας και δίπλα στο mega outlet αν δε βρεις ..

Πολύ χρήσιμη πληροφορία το μαγαζί! Ευχαριστώ και πάλι!

 

7 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Για Δανία δεν ξέρω γιατί έχω περάσει και δεν έχω μείνει καιρό. Πάντως Νορβηγία (κεντρο προς βορρά) ενώ είχε τον χειμώνα χαμηλές θερμοκρασίες (περίπου -15) το κρύο δεν σε τρυπάει που λένε. Ειδικά αν έχει χιόνι είναι πολύ υποφερτό το κρύο.

Δεν θες κάτι πολύ εξεζητημένο. Ένα Columbia είναι σούπερ και περισσεύει. Σκέψου πως εγώ με ένα jack & Jones από εκεί αγορασμένο πάλεψα -35 στο Røros που είναι ορεινό χωριό.

Προτείνω να δεις εκει τι πουλάνε γιατί σίγουρα τα εκεί μπουφάν θα είναι κατάλληλα για τον καιρό τους.

Επίσης, όχι πολλά πολλά ρούχα μέσα από το μπουφάν γιατί σε εσωτερικό χώρο θα έχει πολύ ζέστη και δεν θέλεις να βγαζεις ολόκληρη γκαρνταρόμπα.

Είναι πολύ κοντά σε θάλασσα κι αυτό με τρομάζει, γιατί το κρύο της Θεσσαλονίκης λόγω της υγρασίας της, δεν το συνήθισα ποτέ. Χιόνι τώρα μαθαίνω πως ρίχνει (ελάχιστο)

Γενικά μου φαίνεται πως πρέπει να κάνω και μια έρευνα κι εκεί πάνω, σε προιόντα και τιμές. Πάντως για αυτό που λες με τα ρούχα σε εσωτερικό χώρο, μου λέει άτομο εκεί πάνω πως έχει βαρεθεί να βάζει και να βγάζει 50 ρούχα κάθε μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Δανία πάντως είναι ΠΑΡΑ πολύ ακριβή χώρα... Ίσως η πιο ακριβή από όλες τις Σκανδιναβικές. Έχε και αυτό υπόψιν σου. Μπορεί να είναι καλή ιδέα και το αεροδρόμιο (της Κοπεγχαγης είναι τεράστιο με πολύ μεγάλη αγορά).

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι το εξήςΣτην Νορβηγία όταν είχε εκπτώσεις οι τιμές γίνονταν χώμα πραγματικά (πχ jeans από 200€ τα έπαιρνες 20€, μπουφάν αντίστοιχα). Δεν ξέρω αν παίζει και στην Δανία αυτό.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 layer ντυσιμο. αυτη η προταση τα λεει ολα.ισοθερμικο ,fleece και απο πανω ενα down jacket. εναλλακτικα. ισοθερμικο,down , αδιαβροχη μεμβρανη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, m3ltd0wn said:

Η Δανία πάντως είναι ΠΑΡΑ πολύ ακριβή χώρα... Ίσως η πιο ακριβή από όλες τις Σκανδιναβικές. Έχε και αυτό υπόψιν σου. Μπορεί να είναι καλή ιδέα και το αεροδρόμιο (της Κοπεγχαγης είναι τεράστιο με πολύ μεγάλη αγορά).

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι το εξήςΣτην Νορβηγία όταν είχε εκπτώσεις οι τιμές γίνονταν χώμα πραγματικά (πχ jeans από 200€ τα έπαιρνες 20€, μπουφάν αντίστοιχα). Δεν ξέρω αν παίζει και στην Δανία αυτό.

Επειδή είναι πανάκριβη είπα να ψαχτώ εδώ Ελλάδα..

Όταν λες το αεροδρόμιο;;; Έχει μαγαζιά το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης;;;;

Για αυτό που αναφέρεις με την πτώση τιμών στη Νορβηγία, πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο πράγμα στη Δανία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο.

 

7 hours ago, poulinos said:

3 layer ντυσιμο. αυτη η προταση τα λεει ολα.ισοθερμικο ,fleece και απο πανω ενα down jacket. εναλλακτικα. ισοθερμικο,down , αδιαβροχη μεμβρανη.

Τώρα που έβλεπα μπουφάν, πολλά ήταν αυτού του κόνσεπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChicoAndaluz είπε

Όταν λες το αεροδρόμιο;;; Έχει μαγαζιά το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης;;;;

Στο transfer είναι τίγκα στα μαγαζιά βεβαίως.

 

1 ώρα πριν, ChicoAndaluz είπε

Για αυτό που αναφέρεις με την πτώση τιμών στη Νορβηγία, πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο πράγμα στη Δανία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Αυτό είναι πραγματικές εκπτώσεις και όχι οι εικονικές που κάνουν εδώ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το σωστό μπουφάν το πιο σημαντικό, για να μη χρειάζεται να φοράς 50 ρούχα από μέσα, είναι να αποφύγεις τα συνθετικά. Οπωσδήποτε μάλλινες μπλούζες.

Είναι τα παιδιά μου Νορβηγία. Με μπουφάν και δυο μπλούζες, μία βαμβάκι/μαλλί και μία ολόμαλλη είναι οκ και με -20. Αλλά οπωσδήποτε γάντια, κασκόλ, σκούφο και αυτά μάλλινα εννοείται. Ισοθερμικά δεν χρησιμοποίησαν ποτέ αν και έχουν, γιατί οι εσωτερικοί χώροι είναι υπερβολικά ζεστοί και δεν αντέχεται το ισοθερμικό. Και φυσικά και τα παπούτσια/μπότες γνήσιο δέρμα και σολόδερμα, μάλλινους ισοθερμικούς πάτους και μάλλινες κάλτσες. Αλλά εκεί το κρύο είναι ξερό, δεν έχουν υγρασία καθόλου, όπως στη Θεσσαλονίκη που σε τρυπάει ακόμη και με 10 βαθμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Στο transfer είναι τίγκα στα μαγαζιά βεβαίως.

Για να το γράφεις, λογικά θα εννοείς πριν τον έλεγχο, οπότε αν φτάσω εκεί θα μπορώ να τα επισκεφτώ για να ψωνίσω.

 

9 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Αυτό είναι πραγματικές εκπτώσεις και όχι οι εικονικές που κάνουν εδώ στην Ελλάδα.

Σε αυτό σίγουρα δεν μπορώ να διαφωνήσω 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Κοπεγχάγη μην πάρεις τίποτα, είναι ΟΛΑ πανάκριβα, ακόμη κι για τα δεδομένα της Δανία (~15/20% παραπάνω από ότι αλλού στην χώρα).
Είναι η δεύτερη πιο ακριβή πόλη στην Σκανδιναβία, πρώτη εάν δεν απατώμαι είναι το Όσλο.

Η Δανία έχει κλίμα σαν της Σκωτίας.
Όχι ιδιαίτερο κρύο, αλλά τρομερή μούχλα. 
Δεν χρειάζεται τρελά πράματα, σίγουρα όχι ότι λένε για Νορβηγίες και -20.
Αυτά θα τα δεις το πολύ μια δύο μέρες κάθε δύο-τρια χρόνια. 
Σχεδόν ποτέ δεν πέφτει κάτω του μηδενός για πολύ, αλλά η υγρασία θα σε τρυπήσει τα κόκκαλα. 
Να περιμένεις 1-5 βαθμούς για χειμώνα και βροχές. Χιόνι αρκετά σπάνια και δεν το κρατάει.

εδιτ:

Ξέχασα να προσθέσω ότι πιστεύω ένα καλό μπουφάν-αδιάβροχο είναι πολύ πιο χρήσιμο από ότι ένα τρελό μπουφάν για τρομερά κρύα.
Ιδίως όταν το αδιάβροχο είναι σετ με παντελόνι, ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιείς με ποδήλατο.

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Πέρα από το σωστό μπουφάν το πιο σημαντικό, για να μη χρειάζεται να φοράς 50 ρούχα από μέσα, είναι να αποφύγεις τα συνθετικά. Οπωσδήποτε μάλλινες μπλούζες.

Είναι τα παιδιά μου Νορβηγία. Με μπουφάν και δυο μπλούζες, μία βαμβάκι/μαλλί και μία ολόμαλλη είναι οκ και με -20. Αλλά οπωσδήποτε γάντια, κασκόλ, σκούφο και αυτά μάλλινα εννοείται. Ισοθερμικά δεν χρησιμοποίησαν ποτέ αν και έχουν, γιατί οι εσωτερικοί χώροι είναι υπερβολικά ζεστοί και δεν αντέχεται το ισοθερμικό. Και φυσικά και τα παπούτσια/μπότες γνήσιο δέρμα και σολόδερμα, μάλλινους ισοθερμικούς πάτους και μάλλινες κάλτσες. Αλλά εκεί το κρύο είναι ξερό, δεν έχουν υγρασία καθόλου, όπως στη Θεσσαλονίκη που σε τρυπάει ακόμη και με 10 βαθμούς.

Πολύ χρήσιμες συμβουλές, ευχαριστώ πολύ! Βλέπω πως εδώ μέσα έχει την τιμητική της η Νορβηγία!

Ελπίζω πως δε θα έχει κρύο Θεσσαλονίκης εκεί!

5 λεπτά πριν, LongTom είπε

Η Δανία έχει κλίμα σαν της Σκωτίας.
Όχι ιδιαίτερο κρύο, αλλά τρομερή μούχλα. 
Δεν χρειάζεται τρελά πράματα, σίγουρα όχι ότι λένε για Νορβηγίες και -20.
Αυτά θα τα δεις το πολύ μια δύο μέρες κάθε δύο-τρια χρόνια. 
Σχεδόν ποτέ δεν πέφτει κάτω του μηδενός για πολύ, αλλά η υγρασία θα σε τρυπήσει τα κόκκαλα. 
Να περιμένεις 1-5 βαθμούς για χειμώνα και βροχές. Χιόνι αρκετά σπάνια και δεν το κρατάει.

Ναι, κάπως έτσι μου την έχουν περιγράψει είναι η αλήθεια.. Νομίζω τότε πως θα προτιμήσω τα ισοθερμικά γιατί, προσωπικά εδώ που μένω με βοηθάνε. Πάντως οι συμβουλές εδώ μέσα χρήσιμες θα είναι ακόμα κι αν δεν βαράει -20.

 

8 λεπτά πριν, LongTom είπε

Από Κοπεγχάγη μην πάρεις τίποτα, είναι ΟΛΑ πανάκριβα, ακόμη κι για τα δεδομένα της Δανία (~15/20% παραπάνω από ότι αλλού στην χώρα).
Είναι η δεύτερη πιο ακριβή πόλη στην Σκανδιναβία, πρώτη εάν δεν απατώμαι είναι το Όσλο.

Ευχαριστώ για την πληροφορία, μάλλον με βλέπω να ψωνίζω από εδώ μια κι έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ChicoAndaluz είπε

Ναι, κάπως έτσι μου την έχουν περιγράψει είναι η αλήθεια.. Νομίζω τότε πως θα προτιμήσω τα ισοθερμικά γιατί, προσωπικά εδώ που μένω με βοηθάνε. Πάντως οι συμβουλές εδώ μέσα χρήσιμες θα είναι ακόμα κι αν δεν βαράει -20.

 

Εσύ ξέρεις, αλλά σε πιστεύω ότι είναι υπερβολή. 
Θα βγάλεις την μπέμπελη, ιδίως εάν καβαλάς το ποδήλατο για να πας σε πανεπιστήμιο.

Ισοθερμικά φορούσα όταν εδώ, Σουηδία, είχαμε -19 τον Φλεβάρη και έπρεπε να πάω να ξεχιονίσω το αμάξι και την αυλή(περί το μισάωρο έξω).
Στην Δανία ποτέ και πουθενά δεν χρειάστηκα τίποτα παραπάνω από ένα καλό αδιάβροχο-μπουφάν. Τα ίδια και οι άλλοι "νότιοι" (ισπανοιταλοέλληνες) που ήξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπτέμβριο που θα ανέβεις δε θα έχει κρυο έτσι και αλλιώς. Εγώ θς σου έλεγα να παρεις κατευθείαν απο εκει. Στη Σκανδιναβία παίζουν κ πολυ τα second hands shops, μπορείς να βρεις διαμάντια σε πολυ χαμηλες τιμές. Έτσι κ αλλιως στα ρούχα δεν ειχα δει σημαντικές διαφορές με Ελλάδα οσο ημουν Σουηδία, αλλά ουτε και τώρα στη Νορβηγία. 

Τωρα ως προς το τι, οπως ειπαν πιο πάνω το layering ειναι το βασικό. Εγω στο Οσλο που κινούμαι με ποδήλατο χρησιμοποιώ καλοκαρι-φθινόπωρο-χειμώνα-ανοιξη ενα λεπτό δερμάτινο μπουφάν των 100Ε (από το https://www.dermatina100.gr) και απο κατω αλλάζει ανάλογα την εποχή. 

Για τις πολύ κρύες μέρες έχω κ ενα parka Didrikson 40Ε απο second hand αψεγάδιαστο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...