Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος εγγύησης μηχανημάτων HP-IBM LENOVO-DELL-FUJITSU


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από μένα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι; Πώς γίνεται να βρίσκω λάπτοπ dell σε καταστήματα και να λένε ότι το μοντέλο έχει εγγύηση μόνο έναν χρόνο; Ξέρω ότι η dell δίνει 2. Σε ερώτησή μου προς το κατάστημα η απάντηση ήταν πως έχει γίνει εισαγωγή από το εξωτερικό. Ε και; Πάλι dell δεν είναι το μηχάνημα; Και ο νόμος που λέει ότι για προϊόντα τεχνολογίας υπάρχει εγγύηση 2 ετών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα έχω ενα μεγάλο θέμα με laptop ένα lenovo αγορασμένο απο amazon usa .Πρέπει να παει στο service γιατί έχει ένα θεμα,μίλησα στο chat με εναν άκυρο apo usa support ,και μου ειπε ότι μπορω να το στείλω για επισκευή αλλα δεν μπορούν να το στείλουν πίσω γιατι εξυπηρετούν μονο usa kai canada.Μίλησα και με amazon και μου έλεγαν κατι περιέργα ,ξέρετε αν μπορω να το πάω σε ευρωπαικό service? έχει τυχει σε κανέναν?Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα , εκανα αγορα ενα laptop lenovo 

αγορα στις 7/9 οταν τον δηλωνω στην εγγυηση στο site μου εβγαλε αυτο . δεν θα επρεπε να μου ξεκιναει την εγγυηση απο την μερα που θα το δηλωσω? 

Start Date: 2021-03-11
Days Remaining: 682
Status: Active
End Date: 2023-07-23
Type: Depot
Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 9/9/2021 στις 11:20 ΠΜ, npil είπε

καλημερα , εκανα αγορα ενα laptop lenovo 

αγορα στις 7/9 οταν τον δηλωνω στην εγγυηση στο site μου εβγαλε αυτο . δεν θα επρεπε να μου ξεκιναει την εγγυηση απο την μερα που θα το δηλωσω? 

Start Date: 2021-03-11
Days Remaining: 682
Status: Active
End Date: 2023-07-23
Type: Depot

συχνό φαινόμενο.

11-03-2021 μπήκε από τον επίσημο προμηθευτή στην Ελλάδα, και καλά  "πότε το αγόρασε ας πούμε η infoquest , 50 κομμάτια από Αμερική / εργοστάσιο κτλ κτλ κτλ." .

Εσύ - και οποιοσδήποτε αγοράσει , εντός Ε.Ε η εγγύηση μετράει από την ημέρα αγοράς, και την ευθήνη την έχει η εταιρεία που το αγόρασες. 

Δηλαδή παράδειγμα, πες ότι αυτό μπήκε 11-03-2021 (εργοστάσιο σημαίνει 11-03-2023) θα έχει εγγύηση . 

Αν εσύ το πήρες 11-12-2021 και αυτό χαλάσει παράδειγμα στης 10-12-2023 ,δηλαδή 1 μέρα πριν λήξει η εγγύηση από το μαγαζί η εγγύηση ,τότε αυτοί πρέπει να καλύψουν / βρούν / τα βρούν με το εργοστάσιο . Δεν μένει δηλαδη χωρίς εγγύηση.

Στις 16/4/2021 στις 12:59 ΜΜ, buruburu είπε

Καλησπέρα κι από μένα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι; Πώς γίνεται να βρίσκω λάπτοπ dell σε καταστήματα και να λένε ότι το μοντέλο έχει εγγύηση μόνο έναν χρόνο; Ξέρω ότι η dell δίνει 2. Σε ερώτησή μου προς το κατάστημα η απάντηση ήταν πως έχει γίνει εισαγωγή από το εξωτερικό. Ε και; Πάλι dell δεν είναι το μηχάνημα; Και ο νόμος που λέει ότι για προϊόντα τεχνολογίας υπάρχει εγγύηση 2 ετών;

Όλα τα προϊοντα που έχουν αγοραστεί εντός Ε.Ε έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Άσε τους να λένε "όταν έρθει η ώρα, ναι θα είναι λίγο τρέξιμο και μερικά τηλ. στον συνήγορο καταναλωτή ,αλλά ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ετών" ,είναι ξεκάθαρη ΕυρωπαΪκη οδηγία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2022 στις 2:56 ΜΜ, Dionisakos4 είπε

Άσε τους να λένε "όταν έρθει η ώρα, ναι θα είναι λίγο τρέξιμο και μερικά τηλ. στον συνήγορο καταναλωτή ,αλλά ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ετών" ,είναι ξεκάθαρη ΕυρωπαΪκη οδηγία.

Μου είχαν πει (τότε στο τηλέφωνο) πως το laptop είχε γίνει εισαγωγή από Αμερική και γι' αυτόν τον λόγο είχε μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Κι επειδή δεν είχα καμία όρεξη να τραβιέμαι μετά σε περίπτωση βλάβης, αγόρασα ένα Asus που είχε 2ετή εγγύηση. Μόνο που μετάνιωσα που δεν πήρα τελικά το Huawei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, buruburu είπε

Μου είχαν πει (τότε στο τηλέφωνο) πως το laptop είχε γίνει εισαγωγή από Αμερική και γι' αυτόν τον λόγο είχε μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Κι επειδή δεν είχα καμία όρεξη να τραβιέμαι μετά σε περίπτωση βλάβης, αγόρασα ένα Asus που είχε 2ετή εγγύηση. Μόνο που μετάνιωσα που δεν πήρα τελικά το Huawei...

όπως με αρέσει να λέω καμιά φορά μπακαλίστικα. Άσε τους να λένε, εσύ το αγόρασες από Ελληνικό ΑΦΜ , ή ελληνική ΙΚΕ, ΜΙΚΕ, εταιρεία. Άρα εκπίπτει στης Ε.Ε τον νόμο ,άρα αν έχεις γερό στομάχι μπορείς να περάσεις "καλά" :) (με κάθε φιλική διάθεση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω και εγω ενα Dell που ειναι παραεισαγωγης η αποδειξη απο Electroholic ειναι στις 4/9/2021 και στο site της Dell βλεπω αυτο.

Κατάσταση βασικών υπηρεσιών υποστήριξης

Κατάσταση υπηρεσιών υποστήριξης: Λήγει

Τρέχον πρόγραμμα υπηρεσιών υποστήριξης: Basic

Ημερομηνία έναρξης 10 ΜΑΡ 2021

Ημερομηνία λήξης 04 ΣΕΠ 2022

 

Αυτο το 10 Μαρτιου με 4 Σεπτεμβριου δεν το καταλαβα;

18 μηνες εγγυηση εχει οχι 12 24 κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/7/2022 στις 1:09 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Αυτο το 10 Μαρτιου με 4 Σεπτεμβριου δεν το καταλαβα;

18 μηνες εγγυηση εχει οχι 12 24 κλπ;

 

Λευτέρη μήπως ήταν μεταχειρισμένο και φαίνεται η διαφορά εγγύησης στο εξάμηνο? Ένας  φίλος πήρε  πριν 1-2 χρόνια από mg-manager ( από το Outlet τους? σε καλή τιμή , βγήκε καλό το μηχάνημα και είχε κάποια αντίστοιχη διαφορά με την εγγύηση). Δε λέω ότι έγινε το ίδιο με το δικό σου.

Είδα και την υπογραφή, να χαίρεσαι τα παιδιά σου. Η μικρή είναι στην καλύτερη ηλικία, εκεί στα 4 έχουν πολλή πλάκα , από τα ανιψάκια μου το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tosser είπε

 

Λευτέρη μήπως ήταν μεταχειρισμένο και φαίνεται η διαφορά εγγύησης στο εξάμηνο? Ένας  φίλος πήρε  πριν 1-2 χρόνια από mg-manager ( από το Outlet τους? σε καλή τιμή , βγήκε καλό το μηχάνημα και είχε κάποια αντίστοιχη διαφορά με την εγγύηση). Δε λέω ότι έγινε το ίδιο με το δικό σου.

Είδα και την υπογραφή, να χαίρεσαι τα παιδιά σου. Η μικρή είναι στην καλύτερη ηλικία, εκεί στα 4 έχουν πολλή πλάκα , από τα ανιψάκια μου το λέω.

Οχι καινουριο εχει αγοραστει απο το electroholic

Σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, ξέρει κανένας αν μπορώ κατά την διάρκεια της εγγύησης να αλλάξω το πληκτρολόγιο  χωρίς να χάσω την εγγύηση; 

Αγόρασα το Lenovo V15 G2 (i3-1115G1, 8GB RAM, 512GB) σε τιμή χώμα από Amazon αλλά έχει γερμανικό πληκτρολόγιο και θέλω να βάλω ελληνικό QWERTY ή αγγλικό QWERTY.

Ξέρει κάποιος τι διαδικασία μπορώ να ακολουθήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραξενα πραγματα , αγορασα εναν HP 15s-eq3224nw 15.6'' IPS FHD (Ryzen 5-5625U/8GB/512GB SSD/W11 Home) (US Keyboard) (712F1EA)  απο το foxstore.gr 
Παραγγελια 2/10 παραλαβη εχθες 11/10 .
Οταν το παρελαβα εβαλατο SN και μου εβγαλε υπολοιπο εγγυησης 1 1/2 ετος 

Spoiler

image.png.9241bd8f23a71361602e9300dddcb42a.png

Επικοινωνησα με το καταστημα για να μαθω περεταιρω και μου απαντησαν "το προϊόν καλύπτεται με 2 έτη εγγύησης από το κατάστημά μας από την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού."

Σημερα μπηκα στον λογαριασμο μου HP να δω για drivers bios κλπ και ειδα αλλαγη της εγγυησης στις σωστες ημερες 

Spoiler

image.png.fc0df29fd7bb3f9cf849df98e3462ad7.png

Τι γινεται τελικα δεν καταλαβα με καλυπτει η HP ή το καταστημα wtf ?

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Εγώ ρε παιδιά έχω ένα λάπτοπ fujitsu από το 2011 το οποίο μιας και έχω λινουξ πάνω δουλεύει μια χαρά με βάση την ηλικία του και αν πάθει κάτι γνωρίζω από υπολογιστές και το διορθωνω. Μου είπαν δύο φίλοι ότι θέλουν λάπτοπ να τους βρω, η πρώτη μάρκα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η dell λόγω υποστήριξης, αυτό ήξερα όταν ήμουν στην σχολή των υπολογιστών, αυτό ήξερα και γενικά από την αγορα (εδώ και χρόνια είμαι ομως σε εντελώς άλλον τομέα εργασίας) . Ψάχνοντας λίγο εδώ μέσα σε διάφορα άρθρα , είδα πάρα πολλά παραπονα όμως για την dell, τόσο πολύ έχουν αλλάξει τα πράγματα σε θέμα υποστήριξης και σέρβις από την εταιρεία αυτή ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, αν είναι άσχετο το μήνυμά μου, να μεταφερθεί αλλού προφανώς, δεν έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/10/2023 στις 4:10 ΜΜ, villasg είπε

Παραξενα πραγματα , αγορασα εναν HP 15s-eq3224nw 15.6'' IPS FHD (Ryzen 5-5625U/8GB/512GB SSD/W11 Home) (US Keyboard) (712F1EA)  απο το foxstore.gr 
Παραγγελια 2/10 παραλαβη εχθες 11/10 .
Οταν το παρελαβα εβαλατο SN και μου εβγαλε υπολοιπο εγγυησης 1 1/2 ετος 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.9241bd8f23a71361602e9300dddcb42a.png

Επικοινωνησα με το καταστημα για να μαθω περεταιρω και μου απαντησαν "το προϊόν καλύπτεται με 2 έτη εγγύησης από το κατάστημά μας από την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού."

Σημερα μπηκα στον λογαριασμο μου HP να δω για drivers bios κλπ και ειδα αλλαγη της εγγυησης στις σωστες ημερες 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.fc0df29fd7bb3f9cf849df98e3462ad7.png

Τι γινεται τελικα δεν καταλαβα με καλυπτει η HP ή το καταστημα wtf ?

Η ΗΡ βάσει παραστατικού. Οτι σου βγαζει το online tool τους. Που δηλαδη και λαθος να ειναι, αν ποτε τους χρειαστεις θα σου ζητησουν το παραστατικο και θα πανε με αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά χτες hp 255 g10 από uninax.

Έβαλα τα στοιχεία στην σελίδα της hp και μου βγάζει 8 μήνες υπόλοιπο εγγύηση. Δεν είναι δύο χρόνια όπως λέει ένα παιδί πιό πάνω; Μπορώ να κάνω κάτι;

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από stef1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stef1981 Σε πολλές περιπτώσεις τα καταστήματα κάνουν παραεισαγωγές, με αποτέλεσμα η διάρκεια της εγγύησης η οποία φαίνεται στα online tools να είναι μικρότερη (ξεκινά από την αρχική αγορά, που έγινε στην χώρα από την οποία εισήχθη το μηχάνημα). Στην δουλειά έχουμε 3-4 Dell στα οποία το service tag φαίνεται αμερικάνικο, και προφανώς η διάρκεια της εγγύησης φαίνεται μικρότερη. Απ' ό,τι κατάλαβα δεν θα είχαμε πρόβλημα με κάλυψη εγγύησης στη διετία από την αγορά, αλλά για άλλες διαδικασίες (π.χ. επεκτάσεις εγγύησης) υπάρχει πρόβλημα.

Στην περίπτωσή σου, αν η εταιρεία πώλησης σου έχει αναφέρει εγγύηση 2 ετών τότε πορεύεσαι με βάση αυτό. Μπορείς να απευθυνθείς στην HP για να δεις αν τα στοιχεία της εγγύησης μπορούν να επικαιροποιηθούν βάσει της απόδειξης και αν καλύπτεσαι από το επίσημο σέρβις τους εντός της διετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...