Προς το περιεχόμενο

αγορα καρτας γραφικων πιο πολυ για game


nikos360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο και να μου αρεσε να ισχυει το παραπανω καθως εχω μια 6870, δεν ισχυει απολυτα, καποια απαιτητικα παιχνιδια (περα απο το Metro2033) ειναι οριακα unplayable με τα settings στο max και χωρις φιλτρα, όπως το BF3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου εδώ μέσα το έχω διαβάσει, ότι η 6850 σε σχέση με την 7770 μπορεί να αντέξει μεγαλύτερες αναλύσεις λόγω του 256-bit διαύλου που έχει, όμως η 7770 αντέχει περισσότερο με βαριά settings και φίλτρα.

Τώρα μάλιστα με τους νέους drivers, η 7770 αποδίδει ακόμα καλύτερα.

 

Οπότε γι αυτό και η 6870 θα κολλάει στα απαιτητικά παιχνίδια αν έχεις high settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και να μου αρεσε να ισχυει το παραπανω καθως εχω μια 6870, δεν ισχυει απολυτα, καποια απαιτητικα παιχνιδια (περα απο το Metro2033) ειναι οριακα unplayable με τα settings στο max και χωρις φιλτρα, όπως το BF3.

 

Μάλλον θα εννοείς σε multi γιατί στο campaign τα παίζω όλα ultra με όλα τα φίλτρα ενεργοποιημένα πλην motion blur και 2X MSAA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα εννοείς σε multi γιατί στο campaign τα παίζω όλα ultra με όλα τα φίλτρα ενεργοποιημένα πλην motion blur και 2X MSAA.

 

Σε multi δε γινεται γιατι δεν μπορεις να ανεχτεις τα frame drops Που δεν αποτελουν ουσιαστικο θεμα σε single-player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ρε παιδια.Αν δεν εχω οθονη 1080 ειναι ατοπο να αγορασω μια ψιλο highend καρτα?Θα εχω καποια βελτιωση στα frames(σοβαρη).Σκεφτομαι μια 660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ti δεν καταλλλαβαίνεις?" (μην με παρεξηγείς, από την διαφήμιση είναι :))

 

Όσο πέφτουν οι αναλύσεις τόσο λιγότερο απαιτητικό HW χρειάζεσαι. Το θεωρητικό μέγιστο fps για να ευχαριστηθείς ένα game είναι τα 60fps (μην σου πω >40 και πέσει κανείς και με φάει). Από εκεί και πάνω είναι για το ποιος την έχει ... :X αφού μέχρι εκεί βλέπουν τα ματάκια σου. Εκτός αν ανήκεις στους Superheroes

 

Οπότε αν κάνεις την δουλειά σου στο max (60 fps) με μια 7870 των 230 ευρώ (ακόμα και BF3 για 1440 ανάλυση) υπάρχει λόγος να πας σε κάποια άλλη των 600?...

 

Και μια που βάλαν όλοι Links από κάρτες ας βάλω κι εγώ μιας Sapphire 7850 2GB ~180 ευρώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 660 αναφερετε στην GTX 660 της nVidia κι οχι για τα ευρω που διαθετω.το συστημα μου ειναι το εξης

 

CPU:i5 2500k

MOBO:asrock z75 pro3

RAM:corsair xms 8gb 1600mhz

PSU:tt litepower 700w

Η οθονη μου ομως ειναι μια παλια LG 21" με μεγιστη αναλυση 1440x900

Αξιζει να παρω την GTX660 η παω και για οθονη(καποια στιγμη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μηχανάκι σου είναι για GTX660. Θα παίζεις max σχεδόν τα πάντα με την οθόνη που έχεις. Οπότε πιστεύω είναι μια καλή αγορά. ΑΝ έχεις σκοπό να αλλάξεις και οθόνη στα κοντά ΙΣΩΣ να έπρεπε να δεις λίγο πιο ψηλά. Ο επεξεργαστής σου έχει να δώσει ;)

 

Βέβαια θα μπορούσες να πάρεις τώρα μια 7850 και σε κάποια στιγμή να κοτσάρεις μια 2η (μεταχειρισμένη ίσως?). Αυτά φυσικά με παράλληλη αλλαγή οθόνης πάντα.

 

(λέω για 7850 γιατί η ΜΒ σου δεν υποστηρίζει SLI)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πρωην fun των ΑΤΙ,μετα απο δυο καμενες ομως(4850 και 7770)η δευτερη σχεδον καινουρια,αναθεωρησα.

οποτε παω για nVidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 660 αποτελει ιδανικη αγορα στα χρηματα που μπορεις να τη βρεις και για 1080p gaming. H διαθεσιμοτητα της MSI τελειωσε οποτε πας εδω: http://www.specialpr...=25411&catid=15

 

Ειμαι πρωην fun των ΑΤΙ,μετα απο δυο καμενες ομως(4850 και 7770)η δευτερη σχεδον καινουρια,αναθεωρησα.

οποτε παω για nVidia

 

Δεν ειναι λογος για να αναθεωρεις, αλλα και εγω θα προτεινα την 660 στην περιπτωση σου.

 

EDIT: Τωρα καταλαβα οτι δεν εισαι ο topic starter. Στην δικια σου περιπτωση η 660 δεν ειναι απαραιτητη, μπορεις να εχεις παρομοιο αποτελεσμα και με μια 7850 1GB. Αλλα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα θα προτεινα να προχωρησεις στην αγορα της 660, και ποιο future-proof ειναι και θα σε καλυψει καλυτερα σε περιπτωση αλλαγης της οθονης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πρωην fun των ΑΤΙ,μετα απο δυο καμενες ομως(4850 και 7770)η δευτερη σχεδον καινουρια,αναθεωρησα.

οποτε παω για nVidia

Γιαυτό σου απάντησα στο άλλο topic που πόσταρες για την εν λόγω... Δες λίγο

 

Και επειδή έγραψες και για την 4850, ίσως το καλύτερο best-seller και με σχεδόν μηδενικές καμμένες μετά από τόσα χρόνια που παίζουνε, δες τις γίνεται με τον ανταγωνιστή της εποχής της την 8800 στο forum (αλλά και σε όλο το ΝΕΤ). Κολομπυθροξυλο δεν έχει μείνει :) Γενοκτονία ένα πράμα. Απαπαπα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, η GTX660 πιστεύω ότι είναι η πιο καλά τοποθετημένη (από πλευράς τιμής εννοώ) κάρτα της NVidia στην αγορά. Με επιδόσεις λίγο κάτω από 7870, και τιμή λίγο πάνω από την 7850 αποτελεί μια πάρα πολύ καλή επιλογή.

 

Εγώ απλά το είπα γιατί η μητρική σου ΔΕΝ κάνει για SLI, και ο επεξεργαστής είναι ικανός για κάτι πολύ παραπάνω. Και επειδή δύσκολες εποχές για να σκάσεις +300 ευρώ για μια GTX660Ti (ή παραπάνω) ένα μελλοντικό CF θα ήταν μια λύση. Όλα αυτά φυσικά αν πραγματικά υπάρχει σκέψη για νέα οθόνη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...