Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι 24 νεκροί του Πολυτεχνείου


ennoeitai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βασικά η διαμάχη είναι για το αν σκοτώθηκε κόσμος μέσα στο πολυτεχνείο

 

Σημασία έχει το μέρος δηλαδή, όχι το γεγονός?

 

Δηλαδή αν σκοτώθηκαν στην Αλεξάνδρας, πώς σκοτώθηκαν, έπεσαν θύματα ληστείας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαμάχη είναι για το αν σκοτώθηκε κόσμος μέσα στο πολυτεχνείο

Ακριβως αυτο. Το οτι σκοτωθηκε κοσμος εξω το παραδεχονται ολοι.

Δυστυχως ομως υπαρχουν ακομα καποια αριστερα στοιχεια που συνεχιζουν να υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας και λενε πως το τανκς πατησε ανθρωπους. Ειδε δηλαδη ο φοιτητης το τανκς να παει προς την πορτα και εκατσε απο πισω να τον πατησει. Για γελια και για κλαματα δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Το οτι σκοτωθηκε κοσμος εξω το παραδεχονται ολοι.

Δυστυχως ομως υπαρχουν ακομα καποια αριστερα στοιχεια που συνεχιζουν να υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας και λενε πως το τανκς πατησε ανθρωπους. Ειδε δηλαδη ο φοιτητης το τανκς να παει προς την πορτα και εκατσε απο πισω να τον πατησει. Για γελια και για κλαματα δηλαδη...

 

Ας ξεκινησουμε απο εκει που ενα τανκ ριχνει την πύλη μιας σχολης ανωτατης εκπαιδευσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Το οτι σκοτωθηκε κοσμος εξω το παραδεχονται ολοι.

Δυστυχως ομως υπαρχουν ακομα καποια αριστερα στοιχεια που συνεχιζουν να υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας και λενε πως το τανκς πατησε ανθρωπους. Ειδε δηλαδη ο φοιτητης το τανκς να παει προς την πορτα και εκατσε απο πισω να τον πατησει. Για γελια και για κλαματα δηλαδη...

Συγγνώμη, αλλά εγώ πιστεύω αυτό που βλέπω στην τηλεόραση και βλέπω ένα τεθωρακισμένο να εισβάλει στο Πολυτεχνείο, ενώ παράλληλα ο φοιτητής που κρατούσε τη σημαία στην κολώνα της θύρας, έπεφτε(ε μη μου πεις ότι πήδηξε).

 

Και εντάξει, πες πως όλα είναι μια σκευωρία. Τότε γιατί δεν έχει βγεί ακόμα ένας(έστω) απο αυτούς που ήταν απ' έξω(δεν λέω απο μέσα) να μας πει πως όλα είναι μούφα! Δηλαδή τι, μαζεύτηκαν αμέσως μετά όλοι όσοι πάλεψαν τότε (και μιλάμε για χιλιάδες κόσμου) και συναποφάσισαν την συγκάλυψη;

 

Υ.Γ. " Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός. Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα, αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ... "

 

Μπέρτολτ Μπρεχτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Το οτι σκοτωθηκε κοσμος εξω το παραδεχονται ολοι.

Δυστυχως ομως υπαρχουν ακομα καποια αριστερα στοιχεια που συνεχιζουν να υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας και λενε πως το τανκς πατησε ανθρωπους. Ειδε δηλαδη ο φοιτητης το τανκς να παει προς την πορτα και εκατσε απο πισω να τον πατησει. Για γελια και για κλαματα δηλαδη...

 

Ναι, ένας από αυτούς που χλευάζεις, έμεινε πάνω στην πόρτα κρεμασμένος και σκοτώθηκε.

 

Ψάξου καλύτερα, γιατί η προπαγάνδα που σου πουλάνε έχει αρχίσει και γίνεται αφόρητη.

 

Εδώ μιλάμε οι ίδιοι που πουλούσαν κάποτε λάδι και ως αντάλλαγμα έπαιρναν χωράφια και σπίτια, αμέσως μετά την απελευθέρωση από τους Γερμανούς, ανέλαβαν κυβερνητικά αξιώματα.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τους αριστερούς και τους δεξιούς και ας μιλήσουμε για δοσίλογους γερμανοτσολιάδες και για πραγματικούς πατριώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μιλάμε οι ίδιοι που πουλούσαν κάποτε λάδι και ως αντάλλαγμα έπαιρναν χωράφια και σπίτια, αμέσως μετά την απελευθέρωση από τους Γερμανούς, ανέλαβαν κυβερνητικά αξιώματα.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τους αριστερούς και τους δεξιούς και ας μιλήσουμε για δοσίλογους γερμανοτσολιάδες και για πραγματικούς πατριώτες.

Kαι για ενίσχυση...

http://vimeo.com/20099535

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ένας από αυτούς που χλευάζεις, έμεινε πάνω στην πόρτα κρεμασμένος και σκοτώθηκε.

 

Ψάξου καλύτερα, γιατί η προπαγάνδα που σου πουλάνε έχει αρχίσει και γίνεται αφόρητη.

 

Εδώ μιλάμε οι ίδιοι που πουλούσαν κάποτε λάδι και ως αντάλλαγμα έπαιρναν χωράφια και σπίτια, αμέσως μετά την απελευθέρωση από τους Γερμανούς, ανέλαβαν κυβερνητικά αξιώματα.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τους αριστερούς και τους δεξιούς και ας μιλήσουμε για δοσίλογους γερμανοτσολιάδες και για πραγματικούς πατριώτες.

ο βαξεβανης δεν ειχε πει οτι ο μητσοτακης και ο καραμανλης ηταν συνεργατες των γερμανων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο βαξεβανης δεν ειχε πει οτι ο μητσοτακης και ο καραμανλης ηταν συνεργατες των γερμανων?

Δεν νομίζω να τους καθιστά ξεχωριστούς αυτό, σχεδόν όλη η αστική τάξη εκείνης της εποχής συνεργαζόνταν περιστασιακά με τους Γερμανούς, λόγω του φόβου για άνοδο του κομμουνισμού.

 

Ωπα, εδιτ, λέμε μόνο για επώνυμα και ίσως δεν αναφέρεσαι στο τοτε, με παρέσυρε το quote που έκανες :P

Επεξ/σία από tolis_01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως μεγαλυτερο κακο στη χωρα εκαναν τα ''παιδια του πολυτεχνειου'' παρα οι χουντικοι.

 

Ριψοκίνδυνη σύγκριση, αλλά σήμερα θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βαξεβανης δεν ειχε πει οτι ο μητσοτακης και ο καραμανλης ηταν συνεργατες των γερμανων?

 

Εντάξει, θα κλειδωθεί αν το συνεχίσουμε.

 

Απλά ψάξτε για το όνομα του τύπου που την έκανε στη Γερμανία μόλις ξέσπασε το σκάνδαλο Siemens και θα βρείτε και τους άλλους μπλεγμένους μέσα.

 

 

Επίσης, πιο αυτόπτης πεθαίνεις:

 

http://www.pheme.gr/article.aspx?id=5960#.UKTNzIWm8yQ.twitter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριψοκίνδυνη σύγκριση, αλλά σήμερα θα συμφωνήσω.

μαλλον ειναι τα ιδια ατομα...

η χουντα απλα ηρθε για να γεμισει βασεις την ελλαδα,να χωρισει τη κυπρο η οποια τα πηγαινε καλα με τη ussr.

μετα οταν "φυγανε" βαλανε τα γνωστα μας λαμογια να μας κυβερνανε και να νομιζουμε οτι τους διωξαμε

λες και δε ξερουμε οτι απο το 45 και μετα μας κανουν κουμαντο αγγλοι,γερμανοι,αμερικανοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ειναι τα ιδια ατομα...

η χουντα απλα ηρθε για να γεμισει βασεις την ελλαδα,να χωρισει τη κυπρο η οποια τα πηγαινε καλα με τη ussr.

μετα οταν "φυγανε" βαλανε τα γνωστα μας λαμογια να μας κυβερνανε και να νομιζουμε οτι τους διωξαμε

λες και δε ξερουμε οτι απο το 45 και μετα μας κανουν κουμαντο αγγλοι,γερμανοι,αμερικανοι.

Πριν το '45 ποιος εκανε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...