Προς το περιεχόμενο

μεγαλυτερη ταχυτητα στο utorrent


kiriaslefteris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες αρχισα αν κατεβαζω ενα τορρεντ αλλα η ταχυτητα στο utorrent ειναι πολυ μικρη υπαρχει καποιος τροπος να την αυξησω;Η ταχυτητα ειναι περπιπου στα 10kb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.Port forward.

β.αν το συγκεκριμενο τορρεντ το δινουν 10 ατομα και το τραβανε 1000 ε μην περιμενεις να πιασεις full ταχυτητα ειδικα σε public trackers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επίσης καλή ιδέα είναι να ανεβάσεις το Limit των connections στις ρυθμίσεις του utorrent.

πάς Preferences και κάπου θα βρεις

 

Maximum number of Connections & Maximum number of Connections per torrent.

 

Νομίζω τα default είναι 200 & 50 αντίστοιχα. Δοκίμασε να κάνεις το per torrent 100. Λογικά θα δεις κάποια διαφορά.

Μην το παρακάνεις όμως γιατί αν βάλεις πάρα πολλά connections θα αυξήσεις πολύ το φόρτο στο router και λογικά θα έχει brickαρισματα ή επανεκκινήσεις

 

 

Επίσης μπορείς αν το ίδιο torrent έχει ανέβει σε παραπάνω από 1 tracker να πηγαίνεις και να το βάζεις να κατέβει και από άλλους. Όταν το κάνεις αυτό το utorrent θα σε ρωτήσει αν θες να προσθέσεις Peers από τον tracker και αφού το κάνεις θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Για να βρεις ίδια torrent σε διαφορετικούς tracker υπάρχουν αρκετά site που είναι search engine μόνο για torrent. Google it!

 

EDIT: Το β που αναφέρει παραπάνω ο poulinos είναι παντως το πιθανότερο σενάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα βαλει παρα πολλα connections το αποτελεσμα θα ειναι σε καποιο σημειο να σκιζει το ρουτερ με απειρα connections οχι οτι 100 ειναι πολλα απλα θα χανει bandwidth για τα connections και γενικα η γραμμη θα ζοριζεται παραπανω χωρις λογο.εγω συνηθως οταν κατεβαζω κατεβαζω Max 2-3 torrents μαζι και τερματιζω την γραμμη ενω οταν seedaro βαζω παλι το πολυ 2-3 και δεν ανεβαζω σε παραπανω απο 5-6 ατομα συνηθως.αποτελεσμα να seedaro στο full με 100Kilobytes/second και να εχω ενα νορμαλ browsing αφου δεν εχω και πολλα connections ανοιχτα.port forward βεβαια εχω κανει για να ειμαι connectable.Exω 100 max per torrent 10 slots kai 300 connections συνολο αν και απορω αν τα εχω φτασει.και πολλα εχω βαλει.τωρα πχ δινω σχεδον με 100 ενα τορρεντ σε ενα μονο peer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...