Προς το περιεχόμενο

...χρεωνομαι 2 sms με μικρο κειμενο!γιατι?


MarkRenton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια γεια χαρα ξανα!!

 

Πριν κανα μηνα ειχα αγορασει το Χperia Acro S και παρατηρω οτι οταν γραφω μηνυμα ο αριθμος των χαρακτηρων ειναι λιγοτερος σε σχεση με το προηγουμενο μου κινητο για 1 SMS.Πιο απλα,

το κειμενο μου ειναι μικρο και παει πολυ γρηγορα στα 2 μηνυματα!

Με λατινικους χαρακτηρες μου επιτρεπει να γραφω μεγαλυτερο μυνημα (1 SMS)

 

Δε το καταλαβαινω,τι μπορει να φταιει??

 

Ευχαριστωωωωω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ελληνικοί χαρακτήρες.Πιο συγκεκριμένα η κωδικοποίηση,δες αν έχει καμία ρύθμιση.Αλλιώς κατέβασε το Handcent και ενεργοποίησε εκεί την υποστήριξη για ελληνικούς χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνηθισμένο SMS επιτρέπει μέχρι 160 χαρακτήρες. Στη περίπτωση άλλων γλωσσών όπου χρησιμοποιούνται χαρακτήρες πέραν των λατινικών, όπως τα ελληνικά μικρά ή τονισμένα γράμματα, το μέγιστο μέγεθος του μηνύματος περιορίζεται στους 70.

Η επιλογή unicode, αυτό που κάνει είναι να χρησιμοποιεί λατινικούς κεφαλαίους χαρακτήρες για όσα γράμματα είναι κοινά, και ελληνικούς κεφαλαίους(χωρίς τόνους) για τα υπόλοιπα. Έτσι γίνεται δυνατή η αποστολή SMS με 160 χαρακτήρες. Δε χρειάζεται να αλλάξεις τον τρόπο γραφής, η επιλογή αυτή μετατρέπει το κείμενο, το οποίο όμως θα εμφανίζεται μόνο με κεφαλαία και χωρίς τόνους στον παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα οσο και αν το εψαξα δεν εβγαλα ακρη εχω το Expiria E τι μπορω να κανω?????στς ρυθμισεις δεν δινει καποια επιλογη....  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα οσο και αν το εψαξα δεν εβγαλα ακρη εχω το Expiria E τι μπορω να κανω?????στς ρυθμισεις δεν δινει καποια επιλογη....  :(

Θα το βρεις στις ρυθμισεις μηνυματων οχι στις γενικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι τεραστιο προβλημα για ολα τα Κινεζικα
Λυσεις υπαρχουν

1) Το handcent δουλευει οκ με τους 160 Ελληνικους χαρακτηρες και με ολα τα πληκτρολογια αλλα οχι με 2 SIM
2) Το gosms pro επισης δουλευει οκ

3) Αν θελεις τη μαμα εφαρμογη των sms σου πρεπει να βαλεις το greek keyboard.που δουλευει σε ολα αλλα ειναι απλο με κεφαλαια  χωρις Τ9 κλπ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...