Προς το περιεχόμενο

Gartner: Η Microsoft ανεβάζει το μερίδιό της στην αγορά των smartphones


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι το μερίδιο της MS θα ανέβει είναι το μόνο σίγουρο. Το θέμα είναι πόσο; Και φυσικά δε μιλάμε για μερικούς μήνες αλλά τουλάχιστον ενα χρόνο. Και το android δεν έπιασε 70% της αγορά σε μια μέρα. Πολύ περισσότερο τώρα που η αγορά είναι ήδη κορεσμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη η χαρα, που η Google εχει το 70φευγα% μιας αγορας?

 

Ρε με τον υσχηρο να ειμαστε, και ας ελεγχει το 90% της ηλεκτρονικής επικοινωνίας, το 99% της διαφημισης και σχεδον ολα τα προσωπικά μας δεδομένα.

 

Κανενας αλλος να πανηγυρισει για το Facebook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παλικάρια που αναφέρουν τους κινδύνους, από ένα δίπολο εταιριών στο μέλλον. Άνετα θα μας χορέψουν στο ταψί και οι... εξωγήινες τιμές της Apple στα υπερκοστολογημένα προϊόντα της, μπορεί να φαντάζουν όνειρο τότε.

 

Όμως, το σπάσιμο αυτού του διπόλου σίγουρα δεν θα επιτευχθεί με παραπλανητικούς τίτλους ειδήσεων σε φόρουμ και site. Οι τίτλοι αυτοί θυμίζουν το καρακιτσαριό που επιλέγουν ως τρόπο διαφήμισης στα νέα προϊόντα τους εκεί στην Microsoft, κάνοντας την τεχνολογική κοινότητα να τρίβει τα χέρια της για τα επερχόμενα ποστ στο 9gag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσοστά των Windows Phones αναμένεται να ανέβουν θεαματικά. Στα τέλη του 2013 το ποσοστό θα μοιραστεί στις τρεις πλατφόρμες wp,ios και android, με το android να υπερέχει φυσικά και τα wp να ακολουθούν το ios. Σε βάθος χρόνου το wp θα συνεχίζει να καθιερώνεται και ενδεχομένως να ξεπεράσει το ios. Η Nokia με τα lumia και τα αναβαθμισμένα μοντέλα που πιθανόν να κυκλοφορήσει το 2013 θα επανέλθει στο προσκήνιο των smartphones και ίσως καταφέρει να πλησιάσει την apple μέσα στο 2013. Άλλωστε, η μέχρι στιγμής πορεία του lumia 920 ενθαρρύνει τέτοια σενάρια να γίνουν πραγματικά.

 

Έχει να ξεπεράσει αρχικά RIM και Symbian και ακόμα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το κακό του δαίμονα: Το Bada. Χωρίς καμία εκστρατεία διαφήμισης και αύξησε και αυτό τα ποσοστά του διατηρώντας το προβάδισμα από το Windows Phone. Τρεις πλατφόρμες πιθανότατα θα έχουμε στο μέλλον: Android, iOS και Bada Phones. :P

 

http://www.gartner.c....jsp?id=2237315

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η ιστορια παντα επαναλαμβανεται ας δουμε τι εγινε με το android... Ξεκινησε το 2008 η κυκλοφορια συσκευών και στα μέσα του 2009 δηλαδη σε 1 χρονο είχε 2.8% ,αλλά τα smartphones τοτε ήταν πολυ λιγοτερα. ...Στο τελος του ετους πλησίαζε το 5%..

Τα windows phone σε 2 χρόνια εχουν αντιστοιχο ποσοστο με το android στον ενα χρονο αλλά σαν αριθμος συσκευων ειναι πολύ μεγαλυτερος..

Τωρα το αν θα καταφερουν ποτε να φτασουν το 30-40-50-60% της αγοράς θα το δείξει η ιστορια κι ειναι και πολύ δυσκολος καθως ο ανταγωνισμος ειναι μεγάλος...Η google στην ουσια επαιζε μόνη της στην κατηγορια των φθηνων smartphones στο ξεκίνημα της και αρα ο ανταγωνισμός ηταν μικρός.

Το οτι του χρόνου θα είναι νούμερο 3 σε αυτή τη λίστα το θεωρω δεδομένο μιας και τα υπόλοιπα εχουν πεθάνει (rim,symbian,bada)..Δε νομιζω το blackberry 10 να αλλαξει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι του χρόνου θα είναι νούμερο 3 σε αυτή τη λίστα το θεωρω δεδομένο μιας και τα υπόλοιπα εχουν πεθάνει (rim,symbian,bada)..Δε νομιζω το blackberry 10 να αλλαξει κατι..

 

Μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Το Symbian προγραμματισμένα θα πεθάνει και η RIM τρίμηνο με το τρίμηνο πέφτει, granted.. Παρόλα αυτά το Bada αυξάνει το μερίδιό της όσο την αυξάνει και το Windows Phone. Όσο Hype κι αν ποστάρουν με κάμερες και σου' πα, μου' πες, οι αριθμοί δείχνουν ότι το Windows Phone ιδρώνει και δεν το φτάνει καν το entry level smartphone της Samsung με... Bada. Από την άλλη, όποια εταιρεία ρίχνει βάρος στο Windows Phone χάνει οικονμικά (Nokia, HTC) οπότε, δεν βλέπω την πηγή αισιοδοξίας σου.

 

Μάλιστα, ο μέσος όρος των αριθμών των 4 μεγάλων οίκων ανάλυσης, δείχνουν ότι και το Windows Phone πέφτει:

 

http://communities-d...d-base-etc.html

 

Από 3% (Q2) σε 1.9% (Q3).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Το Symbian προγραμματισμένα θα πεθάνει και η RIM τρίμηνο με το τρίμηνο πέφτει, granted.. Παρόλα αυτά το Bada αυξάνει το μερίδιό της όσο την αυξάνει και το Windows Phone. Όσο Hype κι αν ποστάρουν με κάμερες και σου' πα, μου' πες, οι αριθμοί δείχνουν ότι το Windows Phone ιδρώνει και δεν το φτάνει καν το entry level smartphone της Samsung με... Bada. Από την άλλη, όποια εταιρεία ρίχνει βάρος στο Windows Phone χάνει οικονμικά (Nokia, HTC) οπότε, δεν βλέπω την πηγή αισιοδοξίας σου.

 

Μάλιστα, ο μέσος όρος των αριθμών των 4 μεγάλων οίκων ανάλυσης, δείχνουν ότι και το Windows Phone πέφτει:

 

http://communities-d...d-base-etc.html

 

Από 3% (Q2) σε 1.9% (Q3).

Συζητατε ολοι.ξεχνωντας,οτι τα τηλ. με wp7&7.5 ηταν ουσιαστικα με ενα μη ολοκληρομενο λογισμικο και με πολλους περιορισμους στο hardware!

Τα wp8 ειναι που θα κανει την εναρξη των wp κινητων,χωρις τους περιορισμους και πληρης ενωση με με τα windows rt & 8!

Αυτος ο χρονος θα ειναι πολυ διαφορετικος απο τους προηγουμενους 2,για τα wp!

Δυπυρινους και τεραπυρινους επεξεργαστες,hd & fullhd οθονες,πληρης υποστηριξη bluetooth,μοντελλα με sd,περισσοτερη πικοιλια στις τιμες και εταιριες που θα τα προσφερουν κ.α πολλα που δεν ειχε αυτο το λογισμικο αυτα τα πρωτα δυο χρονια!

Σε 2 χρονια απο τωρα τα wp θα ξεπερασουν χαλαρα το 30% του μαρκετ και ας χλευαζουν μερικοι που το διαβαζουν,αυτη τη στιγμη!

Δυο ειναι τα λογισμικα που θα κυριαρχησουν τα επομενα χρονια!Android & WP,κανενα αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω Linux ως κύριο OS της επιλογής μου από το 1998. Παρακολουθώ από τότε λοιπόν ένα τεχνικά ανώτερο λειτουργικό να μην καταφέρνει ποτέ να ξεπερνάει το 1% και ένα λειτουργικό με μυριάδες προβλήματα να φτάνει το 90% χρήσης. Κάπου σε αυτά τα 14 χρόνια συνειδητοποιείς ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν κερδίζουν marketshare.

 

Το Windows Phone δεν είναι καν τεχνικά ανώτερο από τα Android/iPhones. Δεν έχει καν κάτι αντίστοιχο με το Google Now/Siri. Όταν θα παίξουν οι διαφημήσεις τα Χριστούγεννα όπου θα μιλάνε όλοι στο κινητό τους για search, πιστεύεις θα τους αρκεί που θα τρέχει ενοποιημένο λειτουργικό με τα windows 8 του ποίου το interface ήδη τους ξενερώνει σε σχέση με τα 7? Και το κυριότερο, είναι ακριβότερα κινητά από τα αντίστοιχα Android.

 

Σαν Linuxάς βλέποντάς το και κάνοντας τους παραλληλισμούς, δεν βλέπω κανέναν λόγο να πιάσει marketshare το windows phone 8 (ή και τα windows 8 for that matter. Αλλά εκεί κάτι θα κάνει λόγω αδράνειας, όπως έγινε με τα Vista.) Οι αριθμοί αντικατοπτρίζουν την οπτική γωνία μου, όπου το φθηνότερο Bada τρώει το ψωμί των Windows Phone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητατε ολοι.ξεχνωντας,οτι τα τηλ. με wp7&7.5 ηταν ουσιαστικα με ενα μη ολοκληρομενο λογισμικο και με πολλους περιορισμους στο hardware!

Τα wp8 ειναι που θα κανει την εναρξη των wp κινητων,χωρις τους περιορισμους και πληρης ενωση με με τα windows rt & 8!

Αυτος ο χρονος θα ειναι πολυ διαφορετικος απο τους προηγουμενους 2,για τα wp!

Δυπυρινους και τεραπυρινους επεξεργαστες,hd & fullhd οθονες,πληρης υποστηριξη bluetooth,μοντελλα με sd,περισσοτερη πικοιλια στις τιμες και εταιριες που θα τα προσφερουν κ.α πολλα που δεν ειχε αυτο το λογισμικο αυτα τα πρωτα δυο χρονια!

Σε 2 χρονια απο τωρα τα wp θα ξεπερασουν χαλαρα το 30% του μαρκετ και ας χλευαζουν μερικοι που το διαβαζουν,αυτη τη στιγμη!

Δυο ειναι τα λογισμικα που θα κυριαρχησουν τα επομενα χρονια!Android & WP,κανενα αλλο!

Τo windows mobile δεν μας το θυμίσες όμως. Τα υπόλοιπα που είπες θα τα θυμόμαστε και ΜΑΚΑΡΙ να βγουν πραγματικότητα αλλα η ιστορία δεν αρχίζει απο εκει που σου αρέσει αλλα απο πιο παλια και δυστυχώς επαναλαμβάνεται. Με το να χρησιμοποιείς την ίδια συνταγή δεν προκειται να αλλάξεις πολλα πράγματα. Στις mobile πλατφόρμες υπάρχει ανταγωνισμός και το να χρησιμοποιείς το desktop OS ,που κυριαρχεί λόγω έλλειψης ανταγωνισμού ,ως όπλο στην συγκεκριμένη κατηγορία συσκευών θα έχει τα ίδια κατάληξη με το παρελθόν πιστεύω. Και το android δεν έχει ανταγωνισμο ακόμα στα κινητα,για αυτο κυριαρχεί,αλλα το Linux στο οποίο στηρίζεται λόγω ανταγωνισμου στα pc είναι τελευταίο.

Η Microsoft θα αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να φτιάξει το δικο της hardware στην συγκεκριμένη κατηγορία γιατι η περισσότεροι κατασκευαστές προτιμούν Android για τον ίδιο λόγο που χρησιμοποιούν στα pc windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω Linux ως κύριο OS της επιλογής μου από το 1998. Παρακολουθώ από τότε λοιπόν ένα τεχνικά ανώτερο λειτουργικό να μην καταφέρνει ποτέ να ξεπερνάει το 1% και ένα λειτουργικό με μυριάδες προβλήματα να φτάνει το 90% χρήσης. Κάπου σε αυτά τα 14 χρόνια συνειδητοποιείς ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν κερδίζουν marketshare.

 

Το Windows Phone δεν είναι καν τεχνικά ανώτερο από τα Android/iPhones. Δεν έχει καν κάτι αντίστοιχο με το Google Now/Siri. Όταν θα παίξουν οι διαφημήσεις τα Χριστούγεννα όπου θα μιλάνε όλοι στο κινητό τους για search, πιστεύεις θα τους αρκεί που θα τρέχει ενοποιημένο λειτουργικό με τα windows 8 του ποίου το interface ήδη τους ξενερώνει σε σχέση με τα 7? Και το κυριότερο, είναι ακριβότερα κινητά από τα αντίστοιχα Android.

 

Σαν Linuxάς βλέποντάς το και κάνοντας τους παραλληλισμούς, δεν βλέπω κανέναν λόγο να πιάσει marketshare το windows phone 8 (ή και τα windows 8 for that matter. Αλλά εκεί κάτι θα κάνει λόγω αδράνειας, όπως έγινε με τα Vista.) Οι αριθμοί αντικατοπτρίζουν την οπτική γωνία μου, όπου το φθηνότερο Bada τρώει το ψωμί των Windows Phone.

Ολα αυτα τα λες γιατι δεν εχεις δοκιμασει,wp κινητο!Εγω ομως φιλε μου εχω και τα δυο λειτουργικα(android/wp7,5),να τρεχουν αψογα και τα δυο στο κινητο μου και παρ'ολες τις ελλειψεις που εχουν τα wp7,5 μ'εχουν κερδισει στο να τα χρεισιμοποιω περισσοτερα,απ'οτι τα android!

Σε ποιο σημειο ειναι τεχνικα ανωτερο το iphone,απο τα wp8?

Και ναι τα wp8,εχουν αντιστοιχο και ισαξιο με το google now/siri!Ψαξε το λιγο καλυτερα!

Οσο για το μαρκετ,δε θα χρειαστει να περιμενουμε πολυ,για να μαθουμε ποια θα ειναι η πορεια των wp!Μεχρι το καλοκαιρι θα φανει ξεκαθαρα ποια θα ειναι η απηχηση τους στο κοσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα τα λες γιατι δεν εχεις δοκιμασει,wp κινητο!

Βέβαια, γιατί έχεις δοκιμάσει εσύ Windows Phone 8 κινητό.. :P :P :P

 

Πες μου λίγο που βρίσκω το αντίστοιχο του Google Now/Siri στο 910 ή στο 920 και ευχαρίστως να το πάρω πίσω. Δεν μου αρέσει να λέω πράγματα που δεν τεκμηριώνονται. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις πιάσει πάτο είναι εύκολο να έχεις γρήγορη ανάπτυξη.

Το μόνο που μπορεί να σώσει τα windows phones είναι να μπει στην αγορά πολύ φθηνών κινητών όπως γίνεται με το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, γιατί έχεις δοκιμάσει εσύ Windows Phone 8 κινητό.. :P :P :P

 

Πες μου λίγο που βρίσκω το αντίστοιχο του Google Now/Siri στο 910 ή στο 920 και ευχαρίστως να το πάρω πίσω. Δεν μου αρέσει να λέω πράγματα που δεν τεκμηριώνονται. :D

Εχω δωκιμασει τα wp7 και οσα του λειπουν θα βρησκοντε στα wp8!Τι αλλο θελω να ξερω για να πειστω για την αξια αυτου του λογισμικου?!

Οσο για το αντιστοιχο του google now/siri ψαχτο μονο σου!Εγω που ενδιαφερθηκα το βρηκα και φαινεται μαλιστα πολυ εντυπωσιακο! ;)

 

Όταν έχεις πιάσει πάτο είναι εύκολο να έχεις γρήγορη ανάπτυξη.

Το μόνο που μπορεί να σώσει τα windows phones είναι να μπει στην αγορά πολύ φθηνών κινητών όπως γίνεται με το android.

Οταν κατι ειναι καινουριο και πολυ καλο,με τους σωστους χειρισμους,δεν ειναι καθολου δυσκολο να ανεβει στη κορυφη!

Το προβλημα ειναι οτα κατι ειναι στην κορυφη και αρχιζει να κατρακυλαει,τοτε ειναι σχεδων αδυνατο να σταματησει η κατρακυλα,αν δε γινει καποοια δραματικη και θεαματικη αλλαγη,σ'αυτο!Αν καταλαβαινεις τι θελω να πω!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δωκιμασει τα wp7 και οσα του λειπουν θα βρησκοντε στα wp8!Τι αλλο θελω να ξερω για να πειστω για την αξια αυτου του λογισμικου?!

Οσο για το αντιστοιχο του google now/siri ψαχτο μονο σου!Εγω που ενδιαφερθηκα το βρηκα και φαινεται μαλιστα πολυ εντυπωσιακο! ;)

 

AKA δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.. :P :P :P

Στο ίδιο μοτίβο είναι οι απαντήσεις των φίλων των windows phone: Δεν έχεις δοκιμάσει και τα λες. Μόλις τους πεις ότι το έχεις μπροστά σου, σου λένε ψάξτο, δεν μπορεί.. :lol:

 

Seriously όμως, δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Και πέραν τούτου, οι τεχνικές ελλείψεις δεν είναι το πρόβλημα του WP. Το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε ο φίλος παραπάνω: Είναι πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AKA δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.. :P :P :P

Στο ίδιο μοτίβο είναι οι απαντήσεις των φίλων των windows phone: Δεν έχεις δοκιμάσει και τα λες. Μόλις τους πεις ότι το έχεις μπροστά σου, σου λένε ψάξτο, δεν μπορεί.. :lol:

 

Seriously όμως, δεν έχει κάτι αντίστοιχο. Και πέραν τούτου, οι τεχνικές ελλείψεις δεν είναι το πρόβλημα του WP. Το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε ο φίλος παραπάνω: Είναι πολύ ακριβά.

Oταν οι χρειστες των wp8 θα το απολαβανουν,εσυ και οι αλλοι "ψαχμενοι" οπως εσενα,να συνεχισετε να πιστευεται οτι δεν εχουν κατι αντιστοιχο τα wp8! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...