Προς το περιεχόμενο

Τι σκληρό δίσκο να διαλέξω???


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να με βοήθησετε.

 

Έχω την μητρική gigabyte ga-8i945gmf και επεξεργαστή intel pentium dual core στα 3,4 ghz.

 

Θα αγοράσω εσωτερικό σκληρό δίσκο χωρητικότητας 2tb δίνοντας κοντά 100 ευρώ.

Έχω δει αυτούς κατ'αρχάς:

 

α) http://www.skroutz.gr/s/334122/Western-Digital-Caviar-Green-Desktop-2TB-3-5.html

β) http://www.skroutz.gr/s/302357/Seagate-Barracuda-Green-SATA-6Gb-s-2TB-Hard-Drive.html

γ) http://www.skroutz.gr/s/394708/Seagate-Barracuda-2TB-SATA-HDD.html

δ) http://www.skroutz.gr/s/2379667/Toshiba-2TB-3-5-SATA-6Gb-s.html

 

Θα τον χρειαστώ ώς πρωτεύων σκληρό δίσκο. Δεν τρέχω βαριές εργασίες. Κανα παιχνιδάκι (2κ13,assasins creed κ.λ.) και σερφάρισμα.

 

Αυτό που ήθελα να ξέρω περισσότερο επειδή δεν γνωρίζω είναι αν θα έχει η σχετικά παλιά motherboard μου καλώδια για να τον συνδέσω!! Αν γνωριζει κάποιος ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου έχει SATA2 οπότε είσαι ΟΚ.

Εφόσον θα ναι ο βασικός σου δίσκος ας μην είναι green αλλά να ναι κάποιος @7200rpm.

Από κει και πέρα μόνο την εγγύηση και την τιμή θα κοιτούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι green αποκλείονται καταρχήν εκ προοιμίου εφόσον μιλάμε για δίσκου που θα έχει πάνω και το λειτουργικό Θα σου πρότεινα να πας σε 2 τέτοιους: http://www.visionstu...&step=undefined

 

Η μητρική σου λογικά θα είχε 2-3 καλώδια μαζί της. Αν δεν είχε ή αν τα έχεις χάσει μπορείς να πάρεις με 1 ευρώ περίπου, δεν είναι κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι green αποκλείονται καταρχήν εκ προοιμίου εφόσον μιλάμε για δίσκου που θα έχει πάνω και το λειτουργικό Θα σου πρότεινα να πας σε 2 τέτοιους: http://www.visionstu...&step=undefined

 

Η μητρική σου λογικά θα είχε 2-3 καλώδια μαζί της. Αν δεν είχε ή αν τα έχεις χάσει μπορείς να πάρεις με 1 ευρώ περίπου, δεν είναι κόστος.

Φίλε μου αυτός που μου δείχνεις είναι SATA3 νομίζω. Η μητρική μου στα specifications γράφει -4 x Serial ATA II 3.0Gb/s connectors-

Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορώ να συνδέσω SATA 3 me 6.0Gb/s δίσκο? Γιατί ο δίσκος θα μείνει σε πιθανότητα αναβάθμισης!

 

Η μητρική σου έχει SATA2 οπότε είσαι ΟΚ.

Εφόσον θα ναι ο βασικός σου δίσκος ας μην είναι green αλλά να ναι κάποιος @7200rpm.

Από κει και πέρα μόνο την εγγύηση και την τιμή θα κοιτούσα.

Άρα μόνο SATA 2 μπορώ να του βάλω? Η γίνεται και SATA 3 απλά δεν θα αξιοποιεί τις ταχύτητες? Το λέω επειδή σε πιθανότητα αναβάθμισης θα τον κρατήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και SATA3 δίσκο μπορείς να βάλεις, είναι συμβατοί. Αλλά είτε σε SATA2 τον βάλεις είτε σε SATA3 (για να μην πω είτε σε SATA1), διαφορά στις επιδόσεις δεν υπάρχει στους μηχανικούς @7200rpm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτός που μου δείχνεις είναι SATA3 νομίζω. Η μητρική μου στα specifications γράφει -4 x Serial ATA II 3.0Gb/s connectors-

Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορώ να συνδέσω SATA 3 me 6.0Gb/s δίσκο? Γιατί ο δίσκος θα μείνει σε πιθανότητα αναβάθμισης!

 

 

Άρα μόνο SATA 2 μπορώ να του βάλω? Η γίνεται και SATA 3 απλά δεν θα αξιοποιεί τις ταχύτητες? Το λέω επειδή σε πιθανότητα αναβάθμισης θα τον κρατήσω!

 

Μπορείς να βάλεις ότι δίσκο θες. Όχι μόνο θα είναι συμβατός αλλά δεν θα έχεις και καμία διαφορά στις επιδόσεις. Οι ταχύτεροι hdd δεν αγγίζουν καν τις ταχύτητες του sata1.

 

@^: Γιατί 2 του 1GB; Για να χει σ άλλον δίσκο το OS κι αλλού τα παιχνίδια ξέρω γω;

 

Ασφάλεια. Ποιό πιθανό είναι να χαλάσει ο ένας παρά και οι δύο. Γιατί να εμπιστευτεί τα δεδομένα του σε ένα μόνο δίσκο λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, εάν αγοράσω ένα δίσκο sata 3, η μητρική μου έχει καλώδιο να το συνδέσω!? Έτσι δεν είναι? Τα καλώδια SATA 2 ΜΕ 3 έχουν διαφορά μόνο στις ταχύτητες ή και στο βύσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ασφάλεια. Ποιό πιθανό είναι να χαλάσει ο ένας παρά και οι δύο. Γιατί να εμπιστευτεί τα δεδομένα του σε ένα μόνο δίσκο λοιπόν?

 

ΟΚ. Απλά δεν είμαι fan των πολλών «μικρών» δίσκων. Προτιμώ το backup των πολύτιμων δεδομένων σε άλλον δίσκο/DVD/online storage. Αν βέβαια ο άλλος θεωρεί πολύτιμα HD ταινίες και τη συλλογή με τα mp3, συμφωνώ και θα πρέπει να τα χει κόπιες και στους 2 δίσκους που προτείνεις.

 

Δηλαδή επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, εάν αγοράσω ένα δίσκο sata 3, η μητρική μου έχει καλώδιο να το συνδέσω!? Έτσι δεν είναι? Τα καλώδια SATA 2 ΜΕ 3 έχουν διαφορά μόνο στις ταχύτητες ή και στο βύσμα?

 

Αν και υπάρχουν καλώδια που χουν τον χαρακτηρισμό "SATA 3", στην πράξη δεν έχουν καμιά διαφορά απ τα κοινά SATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη έναν σκληρό συνδεδεμένο με sata (τώρα αν είναι 1 ή 2 θα σας γελάσω!) άρα και τον καινούριο μπορώ άνετα να τον συνδέσω αφού δεν έχουν διαφορά τα βύσματα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Απλά δεν είμαι fan των πολλών «μικρών» δίσκων.

 

Οκ, αλλά δεν εξηγείς γιατί. Πέρα απ το ότι ένας δίσκος του 1ΤΒ δεν μπορεί να θεωρείται μικρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αλλά δεν εξηγείς γιατί. Πέρα απ το ότι ένας δίσκος του 1ΤΒ δεν μπορεί να θεωρείται μικρός.

 

Προσωπικό θέμα που μάλλον δε θα ενδιαφέρει τον TS :)

Βάζοντας δίσκους μεσαίας χωρητικότητας μπορεί να ξεμείνεις από SATA ports κι έχεις κερματισμό δεδομένων (με την έννοια ότι καταλήγεις να χεις λίγες ταινίες από δω, μερικά ISOs από κει, ανακατεμένα με κάμποσα mp3 κλπ).

Έχω γεμίσει το pc με 7-8 δίσκους με την πάροδο των χρόνων και αυτή τη στιγμή δε θα βαζα τίποτα κάτω από 2TB (μάλλον προς 3TB).

 

Απλά αν βάλει 2 του 1TB, θα του μείνει μόνο ένα SATA port ελεύθερο. Βέβαια εξαρτάται από το πόσο «συλλέκτης» ταινιών κλπ είναι κι απ το αν σκοπεύει να πάει σ άλλο σύστημα που θα χει περισσότερα ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...