Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου με 5.1Ch στην Οπτική ίνα.????


dust7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας μετά από πολύ ώρα αναζήτησης κατάλαβα ότι η ενωματωμένη κάρτα ήχου της MB http://www.msi.com/product/mb/Z77A-GD65.html#/?div=Driver&os=Win7%2064 δεν υποστιρίζει ήχο στην έξοδο της οπτικής ίνας 5.1 για σύνδεση με το Home Theater.

Η λύση ειναι στο λογισμικό η στο Hardware? Και επίσης λογικά πρέπει να βάλω άλλη κάρτα ήχου έτσι?

Το θέμα είναι υπάρχουν κάρτες ήχου με 5.1 στην ψηφιακή έξοδο?

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας μετά από πολύ ώρα αναζήτησης κατάλαβα ότι η ενωματωμένη κάρτα ήχου της MB http://www.msi.com/product/mb/Z77A-GD65.html#/?div=Driver&os=Win7%2064 δεν υποστιρίζει ήχο στην έξοδο της οπτικής ίνας 5.1 για σύνδεση με το Home Theater.

Η λύση ειναι στο λογισμικό η στο Hardware? Και επίσης λογικά πρέπει να βάλω άλλη κάρτα ήχου έτσι?

Το θέμα είναι υπάρχουν κάρτες ήχου με 5.1 στην ψηφιακή έξοδο?

 

Ευχαριστώ

 

asus xonar d2x.

την δουλεύω με οπτική από τότε που την έβαλα.

παίζει από 2,1 μέχρι 7,1 dts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα απλά λόγο δουλειά τώ ρα τα είδα. Λοιπόν αναφέρομαι σε ταινίες πάντα, που έχουν ήχο DTS 5.1. Εχθές πάλι το δοκίμασα η κάρτα ήχου της mother board βγάζει 2ch.

Οπότε λογικά θα πάω για κάρτα ήχου .

Μπορεί να προτείνει κάποιος κάποια με 5.1 στην οπτική ίνα έξοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα υποστηριζει 5.1 η καρτα ηχου σου απο την οπτικη.

Απλα πρεπει να επιλεξεις απο το προγραμμα θεασης video να κανει passthrough στο spdif τον ηχο dts/ac-3.

Πχ εδω η ρυθμιση στον media player classic home cinema:

 

Image%202012-11-19%20at%2011.24.49%20AM.png

 

 

 

Μαλιστα στις ταινιες με το pasthrough επειδη ολη την επεξεργασια θα την κανει ο ενισχυτης σου, δεν εχει καμμια σχεση για την ποιοτητα του ηχου που θα παρεις αν θα εχεις ενσωματωμενη καρτα ηχου ή αν θα εχεις μια αχρειαστη καρτα ηχου των 150€ οπως η asus xonar d2x που προταθηκε.

 

Μην παρασυρθεις λοιπον και δωσεις τοσα λεφτα σε κατι αχρηστο, καλυτερα αν ειναι να δωσεις λεφτα ,να αγορασεις ποιοτικοτερα ηχεια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έκανα αυτό αλλά δυστηχώς δεν έχω ήχο μόλις το κάνω στην ταινία αν το γυρίσω πάλι πίσω ακούω ήχο αλλά όχι 5.1.

Λες να μην έχει όντως 5.1 η κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτη εχεις (εισαι σιγουρος οτι υποστηριζει dts?) και ποιο προγραμμα video χρησιμοποιεις?

Μηπως εχεις εγκατεστημενο κανα προγραμμα τυπου ac3filter ή ffdshow οπου αναλαμβανουν αυτα την αποκωδικοποιηση του ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό είναι το Home Cinema http://www.lg.com/ae/home-theater-systems/lg-HT906TA DTS παίζει μιας και βλέπω ταινίες από Blueray κανονικά!!!

Δεν ξέρω μήπως έχω κάτι από αυτά που είπες επάνω πώς μπορώ να το καταλάβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το home cinema σου υποστηριζει απο οτι βλεπω dts.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για να παιζεις video?

 

Οταν παιζει το video , ελπιζω να μην τρεχει κατω δεξια στην taskbar(εκει που ειναι και η ωρα) κανα αλλο προγραμμα(ac3filter,ffdshow) που μπορει να εχει αναλαβει αυτο τον ηχο?

 

Δεν ανεβαζεις και ενα screenshot σαν αυτο(δεξι κλικ -> filters):

 

Image%202012-11-19%20at%201.29.16%20PM.png

 

 

Υ.Γ.: Η καρτα ηχου σου υποστηριζει 5.1 μεσω οπτικης, μην αγχωνεσαι. Θεμα ρυθμισεων ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπό άργησα να απαντήσω λόγο δουλειάς. Έβγαλα μια εικόνα να δεις αυτό που μου λες.....

Πρόγραμμα έχω αυτό που μου είπες και εσύ το Media player classic

 

 

soundproblem.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπό άργησα να απαντήσω λόγο δουλειάς. Έβγαλα μια εικόνα να δεις αυτό που μου λες.....

Πρόγραμμα έχω αυτό που μου είπες και εσύ το Media player classic

 

 

soundproblem.jpg

 

Στην φωτο σου φαινεται οτι την επεξεργασια/ρυθμιση του ηχου δεν την εχουν αναλαβει τα φιλτρα του mpch-hc αλλα καποια εξωτερικα φιλτρα codecs. (microsoft dtv-dtv audio recorder, mpc avi <> ac3/dts)

Ισως αυτα να δημιουργουνε προβλημα.

Σε εμενα που τον ηχο τον εχουν αναλαβει τα φιλτρα του mpc-hc γραφει mpc audio recorder.

 

Παιξει με τις ρυθμισεις του mpc-hc. Πχ βαλε παντου κλικ σε αυτες εδω τις ρυθμισεις:

 

Image%202012-11-21%20at%2012.44.32%20PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...