Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τα γραφικα μου


kwstasole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα μου ειναι το εξης.. εδω και καιρο εχψ αγορασει ενα gaming pc και επειδη πιαστηκα κοροιδο η καρτα που ειχε μεσα ειναι on-board και ειναι η ati radeon hd-4250 και που λετε ενω επαιζα cod lfs κλπ (για οσους ξερουν) ταγραφικα μετα απο καποια φαση αρχιζαν να bugαρουν να μου βγαζει κατι βλακειες In-game

 

θελω να μου πειτε αν ξερετε τι προβλημα υπαρχει! ευχαριστω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα πρεπει να ανεβαζει θερμοκρασιες κ αυτα που βλεπεις ειναι artifacts.Αν συνεχισεις ετσι καποτε θα την καψεις οριστικως.

Λυση ειναι να αυξησεις την ψυξη στο σημειο που βρισκεται το τσιπακι της καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κσι πως μπορω να το κανω αυτο? επισης τι ειναι το artifacts? σορρυ αλλα δεν ειμαι και ειδικος απο αυτα!!! παρολ αυτα ευχαριστω για την απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης τι ειναι το artifacts?

 

 

Τα artifacts μπορεί να προκληθούν από υπερθέρμανση ή υπερφόρτωση της κάρτας γραφικών και είναι στην ουσία κουκίδες

(από ένα ως πολλά pixels) οι οποίες δεν αποικονίζονται όπως πρέπει και εμφανίζονται έτσι γιατί η gpu και η οθόνη κάτι πρέπει να εμφανίσουν!

 

λογικα πρεπει να ανεβαζει θερμοκρασιες κ αυτα που βλεπεις ειναι artifacts.Αν συνεχισεις ετσι καποτε θα την καψεις οριστικως.

Λυση ειναι να αυξησεις την ψυξη στο σημειο που βρισκεται το τσιπακι της καρτας

 

Ναι αλλά αφού είναι on board η κάρτα θα πρέπει να βρει τρόπο να ψύχει γενικά τη μητρική! Επίσης κανείς δεν εγγυάται ότι τα

artifacts θα διορθωθούν μιας και η κάρτα μπορεί ήδη να έχει πάθει ζημιά! Κατά τη γνώμη μου, ο φίλος μας θα πρέπει να ψαχτεί

με κάποια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών μιας και έχει gaming pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο θεμα καρτας γραφικων εχω ψαχτει αρκετα μπορω να πω..για διαφορες καρτες οπως παλι radeon 7000++.. Ωστοσο αν εβαζα νεα καινουργια καρτα το προβλημα θα σταματησει να υπαρχει. αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να μην υπερθερμενεται ας πουμε? και αν γινεται γινεται να συμβει υπερθερμανση και στην ανεξαρτητη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο θεμα καρτας γραφικων εχω ψαχτει αρκετα μπορω να πω..για διαφορες καρτες οπως παλι radeon 7000++.. Ωστοσο αν εβαζα νεα καινουργια καρτα το προβλημα θα σταματησει να υπαρχει. αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να μην υπερθερμενεται ας πουμε? και αν γινεται γινεται να συμβει υπερθερμανση και στην ανεξαρτητη καρτα?

 

Γενικά πρέπει να κρατάς καθαρό το κουτί σου ώστε να μην φράζουν οι έξοδοι από τις οποίες αερίζεται το κουτί! Ναι μεν θα βγαίνει αέρας αλλά όλη η ζέστη θα παραμένει μέσα στο κουτί σου! Θα μπορούσες να προσθέσεις κάνα δυο ανεμιστήρες (αν μπορεί φυσικά το κουτί να τους δεχτεί) για να έχεις συνολικά καλύτερη ψύξη στο σύστημά σου! Όσον αφορά μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, το μόνο

που έχεις να κάνεις είναι να της καθαρίζεις την ψύκτρα και τις εξόδους αέρα αλλά και να αλλάζεις συχνά θερμοαγώγιμη πάστα (εφόσον κάνεις βαριά και πολύωρη χρήση της)! Μην αμελείς να κοιτάς τις θερμοκρασίες της και γενικά του συστήματος γιατί από εκεί μπορείς να αντιλειφθείς αν κάτι δεν πάει καλά! Αυτό μπορείς να το κάνεις με το CPUID HardWare Monitor (προγραμματάκι που σου παρέχει θερμοκρασίες για όλο το σύστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...