Προς το περιεχόμενο

SSD εναντίον HDD. Πώς αλλάζω την SSD απο (C:)


SixFourTwo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

Έχω φάει τους τόπους να βρώ μία λύση στο πρόβλημα που με απασχολεί. Έκανα πρόσφατα μία αγορά καινούριου υπολογιστή χτίζοντάς τον μόνος μου.

Όταν πήγα στο κατάστημα ο υπάλληλος με έπεισε να βάλω και ένα δίσκο SSD λέγοντας μου ότι θα είναι πάρα πολύ γρήγορα τα Windows μου.

Όταν στήθηκε ο υπολογιστής και πήγα να τον παραλάβω, πρόσεξα στο My Computer ότι υπήρχε μόνο ένας δίσκος κι αυτός ήτανε ο SSD (64GB) ενώ είχα αγοράσει και έναν HDD (1TB) για αρχικό δίσκο.

Μετά απο λίγη έρευνα διαπίστωσα πως ξέχασαν να τον κάνουν Initialize και το έκανα μόνος μου. Όταν τον έκανα quick format απο το Disk Management με έβαλε να διαλέξω ονομασία δίσκου και επέλεξα E:

Δεν είχα ιδέα όμως πως όλα μου τα προγράματα που έκανα εγκατάσταση, πήγεναν στον SSD.

Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Θέλω να κάνω αρχικό δίσκο τον HDD μου και να έχω στον SSD μόνο τα Windows. Κάτι σαν boot.

 

Είναι εφικτό? Τί πρέπει να κάνω και πώς?

 

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή σου, αυτό φαίνεται. Δίσκος συστήματος πολύ σωστά είναι ο SSD και ο 1TB HDD, είναι για αποθήκη, όπως μουσική και ταινίες.

Νομίζω άδικα έχεις πελαγώσει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο c: ειναι παντα αυτος που τρεχει το λογισμικο!

Εσυ θα μεταφερεις απλα τους φακελλους του user στον hdd,με τον εξης τροπο:

1.Κανε copy τον φακελο users απο τον c: και κανετο paste στον hdd!ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ CUT!!!!!!!!

2.Μετα απο τους φακελους του users που ειναι ο publish και ο φακελος που εχει το ονομα του pc,θα μεταφερεις ενα ενα τους φακελους που εχουν τη επιλογη στα property=Location!

Παραδειγμα!

Στο φακελο(που βρησκεται στο c:) με το ονομα του user(πχ Παμπης) θα βρεις το φακελο Favories!

Κανεις δεξι κλικ πανω στο φακελο Fevories και επιλεγεις properties!

Στα properties επιλεγεις εκει που λεει location!

Στα location πατας το move και επιλεγεις τον αντιστοιχο φακελο στο hdd(που εσυ επελεξες να λεγεται Ε:),δλδ Ε:Users/ονομα PC/Favories και μετα του ζητας να στο αντικαταστησει!

Γι'αυτο στην αρχη απλα καναμε copy/paste το φακελλο users στον hdd!Για να μπορουμε μετα να επιλεγουμε τους αντιστοιχους φακελους για αντικατασταση!

Μολις μεταφερεις ολους τους φακελλους που μπορουν να μεταφερτουν μ'αυτο τον τροπο,ολα θα μεταφερουντε στους φακελλους που ειναι στο hdd!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο c: ειναι παντα αυτος που τρεχει το λογισμικο!

Εσυ θα μεταφερεις απλα τους φακελλους του user στον hdd,με τον εξης τροπο:

1.Κανε copy τον φακελο users απο τον c: και κανετο paste στον hdd!ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ CUT!!!!!!!!

2.Μετα απο τους φακελους του users που ειναι ο publish και ο φακελος που εχει το ονομα του pc,θα μεταφερεις ενα ενα τους φακελους που εχουν τη επιλογη στα property=Location!

Παραδειγμα!

Στο φακελο(που βρησκεται στο c:) με το ονομα του user(πχ Παμπης) θα βρεις το φακελο Favories!

Κανεις δεξι κλικ πανω στο φακελο Fevories και επιλεγεις properties!

Στα properties επιλεγεις εκει που λεει location!

Στα location πατας το move και επιλεγεις τον αντιστοιχο φακελο στο hdd(που εσυ επελεξες να λεγεται Ε :),δλδ Ε:Users/ονομα PC/Favories και μετα του ζητας να στο αντικαταστησει!

Γι'αυτο στην αρχη απλα καναμε copy/paste το φακελλο users στον hdd!Για να μπορουμε μετα να επιλεγουμε τους αντιστοιχους φακελους για αντικατασταση!

Μολις μεταφερεις ολους τους φακελλους που μπορουν να μεταφερτουν μ'αυτο τον τροπο,ολα θα μεταφερουντε στους φακελλους που ειναι στο hdd!

 

Και με τα Read Only folders τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα αυτό

C:\Users\user\.swt

Ασ'τον εκει,μη το πειραξεις!

Αυτο που εχει σημασια να μεταφερτουν στον hdd,ειναι ολοι οι φακελοι που περιεχουν προσωπικα πραγματα,για να μη γεμιζει ο ssd!

Kαι οταν κανεις install καποιο μεγαλο προγραμμα οπως ειναι τα παιχνιδια,απλα την ωρα που σου ζητα να επιλεξεις που να γινει το install,να διαλεξεις ενα φακελο που θες στον hdd!

Δε γινεται να μεταφερτουν πραγματα που ειναι αμεσα συνδεδεμενα με το λογισμικο,γιατι μετα θα προκαλεσεις προβλημα στη σωστη λειτουργια του!

Γι'αυτο και δε μεταφερεται ολος ο φακελλος users ή user/public!

 

Ριξε μια ματια και στο SSD tips - tweaks & trim support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρινηση, μονο, πανω σε αυτα που ειπε ο ektor7.

 

δεν μεταφερονται ομως, προγραμματα και παιχνιδια που εχεις ηδη κανει εγκατασταση στον SSD. αυτα πρεπει να κανεις οτι σου ειπε στο παραπανω ποστ. κατα την εγκατασταση τους επιλεγεις, εσυ να πανε στον Ε:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις τι flag εχει?

 

ο δισκος που εχει το λειτουργικο του συστηματος, παντα παιρνει το γραμμα C.

και σαφως ειναι bootable, αλλιως πως θα εκκινουσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Κανε copy τον φακελο users απο τον c: και κανετο paste στον hdd!ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ CUT!!!!!!!!

 

Εν τέλη έχω πρόβλημα... Επειδή πρίν ανακαλύψω το φόρουμ αυτό έκανα του κεφαλιού μου, είχα κάνει CUT/PASTE τα Liraries μου και τώρα φαίνονται κάπως έτσι:

Libraries.png

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αναβαθμίσω τα Windows 7 Ultimate 64bit σε Windows 8 Pro. Αν το κάνω αυτό μέσω της επίσημης σελίδας της Microsoft, θα επανέλθουν όπως πρίν όλα? Για να μπορέσω να ακολουθήσω τον οδηγό σου?

 

Είμαι μπερδεμένος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...