Προς το περιεχόμενο

Η FujiFilm ανακοινώνει οπτικούς δίσκους χωρητικότητας 1TB


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το κανουμε τι να σωζουμε ταινιες και σειρες; ; Η να κατσουμε να ξαναγραψουμε τα παντα για να τα εχουμε σε ενα δισκακι. Σε λιγα χρονια τα παντα θα υπαρχουν σε streaming. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει επιτυχημενη εμπορικη εκμεταλλευση ισως να κανω και λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα είναι της αξιοπιστίας. Θα δουλεύει μετά από 6μηνες ή θα κλαίω τα δεδομένα μου. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους σκληρούς δίσκους, απλά όταν χαλάσουν χάνω ακόμα πιο πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα είναι της αξιοπιστίας. Θα δουλεύει μετά από 6μηνες ή θα κλαίω τα δεδομένα μου. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους σκληρούς δίσκους, απλά όταν χαλάσουν χάνω ακόμα πιο πολλά πράγματα.

 

Συμφωνω θα μπορουσε να ειναι χρησιμο σε επαγγελματικο επιπεδο αλλα το θεμα της αξιοπιστιας ειναι θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ωραια ολα αυτα,θα γουσταρα τετοια δισκακια εγω...

Αλλα οπως και να το δει κανεις θα συνεχισει να ειναι δισκακι,αρα θα γρατζουνιζεται...:(

+Οτι μαλλον θα πρεπει να αγορασουμε αλλο reader/writer για το pc μας...

Αν το εκαναν οπως στο psp με τα umd που εχει κελυφος για προστασια τοτε οκ,θα ηταν τελεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που η αγορά προτιμά flash/SSD είναι λίγο αργά για κάτι τέτοιο...

 

Βέβαια είναι ενδιαφέρον σαν εξέλιξη στην τεχνολογία των laser, οπότε ας μην το κράζουμε σαν άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να υπάρξει ως τεχνολογία εγώ το θεωρώ μόνο ως θετικό βήμα.

 

Και, όπως είπα και πριν, όποιος φοβάται μη χάσει τα δεδομένα του εκεί (π.χ. από μια τυχαία γρατζουνιά), ε ας τα καίει εις διπλούν, σε δύο δισκάκια το ένα μετά τ' άλλο. Απαραίτητο βήμα για τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων πια, ειδικά αν είναι και κάπως πολύτιμα.

Αρκεί βέβαια και η τιμή ανά δισκάκι να μη ξεπερνά π.χ. το 5άευρω.

 

Και κάτι άλλο.

Είναι σχεδόν τελείως άστοχες οι προσπάθειες συσχέτισης ενός flash με έναν SSD (ή και HDD) και έναν οπτικό δίσκο. Αποθηκευτικά μέσα όλα τους μεν αλλά απευθύνονται σε τελείως άλλες ανάγκες χρήσης (για να μην αναφερθώ και στις διαφορές κόστους μεταξύ τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπαξ και υπάρξει σα φορμά, εξυπακούεται ότι θα βολέψει και για τα 4k, δεν τίθετε καν θέμα!!!

Και προφανώς έχει αρχίσει να επείγει η εμφάνιση αλλά και γρήγορη εξάπλωση μιας τέτοιας τεχνολογικής λύσης για την ακόμα ευκολότερη εμπορική προώθηση των νέων, "μεγάλων" (αν όχι και τεράστιων) κινηματογραφικών ψηφιακών αντιγράφων (μεταbluray εποχή).

 

Ωστόσο, και η ανάγκη της καθαρά data χρήσης από άλλες εταιρίες και απλούς χρήστες δεν είναι μικρή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε.. Γιατί έτσι λέγαμε και με τα blu-ray αλλά τελικά το κόστος ήταν.. Μακάρι να κάνουνε το μεγάλο μπαμ!!

 

Αποστολή από το WT19i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το να βγει τελικά ή να μη βγει στην αγορά δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ανακοινώθηκε για κάαααποια αόριστη στιγμή στο μέλλον. Μπορεί να μη βγει και ποτέ, αλλά και μόνο που υπάρχει δίνει κύρος στο ερευνητικό/drevelopment τμήμα της εταρίας. Τέτοιου είδους εφευρέσεις συμβάλλουν στο συνολικό πρεστίζ μιας εταιρίας, αλλά κυρίςω στο portfolio με τις πατέντες της, άσχετα αν αυτές έχουν τελικά υλοποιηθεί ή όχι. Έτσι αυξάνεται και η οικονομική αξία της εταιρίας. Αν θυμάστε με την κατάρρευση της Kodak, το μόνο χαρτί που είχε να παίξει η εταιρία ήταν το φοβερό πακέτο των πατεντών που θα έπιαρνε ο υποψήφιος επενδυτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η τεχνολογία βασίζεται στην απορρόφηση δύο φωτονίων υποθέτω ότι οι δίσκοι θα είναι μη επανεγγράψιμοι. Επίσης μένει να διαπιστώσουμε την αντοχή τους σε υψηλές θερμοκρασίες (πχ 40οC).

 

Αν μιλάμε για πάνω από 1TB (λένε για 15 στο μέλλον) φαντάζει μια εξαιρετική λύση για αντίγραφα ασφαλείας αν η τιμή είναι προσιτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...