Προς το περιεχόμενο

Προβλημε με τροφοδοτικο/μητιρκη/cpu


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα εχει ως εξης:

 

Εχοντας πανω στη μητρικη μονο τον επεξεργαστη με την ψυκτρα του ,το 24απινο της μητρικης και το 8πινο του επεξεργαστη, το συστημα ανοιγει για περιπου 2-3 δευτερολεπτα και αμεσως κλεινει,χωρις κανεναν ηχο απο το ηχειακι της μητρικης

 

Επιπλεον, το τροφοδοτικο το ανοιξα για να δω αν εχει τιποτα καμενο μεσα, αλλα παρατητηρα οτι οταν το συνδεω στο ρευμα, κανει ενα περιεργο βουητο(μπζζζζζ :P) το οποιο συνεχιζει ακομα και οταν βγαλω το τροφοδοτικο απο το ρευμα για κανα λεπτο περιπου.

 

Εχω δοκιμασει να κανω reset το bios απο το κουμπακι που εχει η μητικη αλλα και βγαζοντας τη μπαταρια και αφηνοντας το χωρις ρευμα κανα 5αλεπτο.

 

Το μονο περιεργο ειναι οτι οταν το κανω reset(με οποιονδηποτε απο τους 2 τροπους) αν το αφσω αρκετη ωρα, και μετα το ανοιξω, το συστημα παραμενει ανοιχτο για 2-3 δευτερολεπτα παραπανω απο οτι συνηθως.

 

μητρικη: striker II extreme(775)

cpu : core 2 quad q9650

τροφοδοτικο: zalman zm850-hp

 

Το ερωτημα ειναι αν ειναι σιγουρα το τροφοδοτικο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

 

PS Dοκιμασα και με μια aftermarket ψυκτρα που εχω αλλα και με τη στοκ και δεν εχει καμια διαφορα.(εχοντας παστα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πρόσεχε με το ανοικτό τροφ, διότι μπορεί και να κρατήσει "πολύ ρεύμα" στους πυκνωτές (ακόμη και αποσυνδεδεμένο), ικανό να σου κάνει ζημιά - οπότε με προσοχή πού βάζεις δάχτυλα. Γι' αυτό ΠΡΙΝ το αποσυνδέσεις, να το αποφορτίζεις με τουλάχιστον 10 sec συνεχόμενων κλικ του power-on button του πισιού, έχοντας κλείσει τον διακόπτη του τροφοδοτικού.

 

2) Μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού - μπορεί μητρικής (έχω μια ενστικτώση υποψία γι' αυτή). Για σιγουριά, είτε δοκιμάζεις το τροφ σου αλλού, είτε άλλο στη μητρική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έγραψε ότι το μόνο που γίνεται είναι να παίρνει ρεύμα (για την ακρίβεια, δεν έχει τίποτε άλλο πάνω στη μητρική, έγραψε). Επίσης, αν είχε πρόβλημα με μνήμες (ακόμη και από την απουσία των μνημών), απλά δεν θα έπαιρνε καν ρεύμα (και θα μπίπαρε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@drkar, εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους με τις μνημες, αλλα οπως ειπα και παραπανω δεν κανει καν μπιπ με μονο τον επεξεργαστη απανω. (την ειχα ξεχασει την οθονουλα του rog. δεν την κοιταξα. τωρα ειμαι εκτος εδρας και εχω μονο τη μητρικη μαζι. αμα παω πισω θα το κοιταξω )

 

Update: δοκιμασα με το τροφοδοτικο ενος φιλου και εκανε το ιδιο ακριβως.

 

Ερωτηση : To τροφοδοτικο με το οποιο δοκιμασα τη μητρικη ειναι ενα παλιο 350w με 20απινο αντι για 24απινο, και μονο ενα 4πινο αντι για 8πινο. Υπαρχει περιπτωση να μην επαρκει ουτε για post της μητρικης ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24πινο θέλει απαρέγκλιτα για να ποστάρει, ούτως ή άλλως. Και πιθανότατα ΚΑΙ το "8πινο" που λες (αντί για το 4απινο).

 

Αν δεν μπορείς να βρεις άλλο τροφοδοτικό, τουλάχιστον βρες αλλού να τεστάρεις το δικό σου (κι αν βγει ΟΚ αλλού, κατά πάσα πιθανότητα έχεις θέμα με τη μητρική). Ή έστω πάρε αντάπτορες για τα βύσματα του 350αριού (από Molex προς τα βύσματα που χρειάζεσαι. Για το "εξτρά 4πινο δίπλα στο 20πινο" τουλάχιστον, υπάρχουν στα σίγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον:

 

Δοκιμασα τον επεξεργαστη μου στην μητρικη ενος φιλου μου και δεν δουλεψε.

Δοκιμασα τον επεξεργαστη ενος φιλου μου στη δικια μου μητρικη και παλι δεν δουλεψε .

και πλεον

δεν δουλευει ουτε ο επεξεργαστης του φιλου μου στη δικια του μητρικη.

 

:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός του σχεδόν απίθανο να έπαθε κάτι από τις αλλαξοκωλιές (ή η μητρική του, for that matter). Μάλλον αν τα ξανα-κουμπώσει όλα πάνω θα γίνει δουλειά (και κυρίως να ξεκουμπώσει το τροφοδοτικό του και να το ξανασυνδέσει).

 

Όσο για το δικό σου υλικό,,,σπάνιο, αλλά ίσως τελικά να είχε αρπάξει κι ο επεξεργαστής...; Μόνο με συνεχείς δοκιμές (και σε/με άλλο υλικό) θα βγάλεις συμπέρασμα. Να έχεις πάντως σίγουρο ότι όπου τα κουμπώνεις (κυρίως τον επεξεργαστή), υποστηρίζεται από την μητρική και το BIOS. Στην χείριστη, βρες κανέναν τεχνικό που αφού του περιγράψεις και του πεις να δοκιμάσει τα parts σου, να έχετε συμφωνήσει να σου πάρει ελάχιστα (κα'να 20αρο-30άρι ξερωγώ...).

 

Επίσης, παίζει μετά απ' ολ' αυτά, σε κάποια φάση έστω, να μην έχεις κάνει κάπου, σε κάτι, καλή σύνδεση - ανθρώπινο είναι και συμβαίνει και στους καλύτερους. Σιγούρευέ το κατά τα τσεκαρίσματά σου ότι όλα είναι 100% στη θέση τους (πχ κάποιο απ' τα "πολύπινα" του τροφοδοτικού - που είναι και κλασσική παράλειψη...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ εγινε.

 

@drkar. η οθονουλα, εξαρχης ειναι στο cpu INIT και παραμενει εκει και για τα 2-3 δευτεριλπετα που ανοιγει το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα στο πισι του φιλου ηταν τελικα 2 στραβωμενα πινακια στο σοκετ. το θεμα ειναι οτι εμφανιζε την ιδια ακριβως συμπεριφορα με το δικο μου συστημα, αλλα σε μενα ολα τα πινακια ειναι μια χαρα.... :/

 

To περιεργο παραμενει οτι ορισμενες φορες το συστημα ανοιγει για2-3 δευτερολεπτα και ορισμενες φορες για 6-7 δευτερολεπτα. δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής σου δηλαδή δουλεύει στου φίλου σου;

 

Δεν τον δοκιμασα, γιατι στα περα δωθε δεν πηρα τη δικια μου μητρικη μαζι. απο αυριο θα το δοκιμασω ελπιζω.

(τα πινακια ταφτιαξαμε αφου ειχα παει και ειχα αφησει τα δικα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικά "πάρε το μάθημα" από τα στραβοπόδαρα, και :

Δοκίμασε πρώτα τα βασικά σου parts σε άλλη μητρική (σιγούρεψε που έλεγα μην κάνεις κάτι λάθος - βεβαιώσου πρώτα ότι ΕΙΝΑΙ προορισμένα ν' αναγνωριστούν από την άλλη μητρική, με onlline έρευνες όπως πχ "cpu support") : CPU, RAM, VGA, PSU.

 

Μετά στήσε την δικιά σου μητρική, εκτός κουτιού, με μόνο τα προαναφερθέντα πάνω (+CPU cooler, + oθόνη). Aν το μπιπεράκι είναι onboard, κι αν έχει ΚΑΙ pins για ξεχωριστό, βάλε κι ένα speaker. Και εκκίνηση μόνο με "βραχυκύκλωμα" στα πινάκια του "power-on", είτε με κατσαβίδι, είτε με το μπουτόν του Reset. Και τέσταρε έτσι τα όσα parts (τις RAM βάζε τες εναλλάξ, μία κάθε φορά) δικά σου έχεις διαπιστώσει αλλού ότι είναι τζετ, καθώς και τα parts που τυχόν θα δώσει φίλος...

 

Για να καταλήξεις ΣΙΓΟΥΡΑ στο ότι η μητρική σου είναι που πέθανε (ή όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

 

Δοκιμασα την μητρικη και τον επεξεργαστη με το τροφοδοτικο ενος φιλου και ειχε ακριβως την ιδια συμπεριφορα με το δικο μου τροφοδοτικο .

 

Εστειλα τον cpu σε εναν φιλο στην αθηνα, τον δοκιμασε πανω στη μητρικη του.

Το συστημα εκανε post, αλλα καθε φορα δεν εμπαινε στο λειτουργικο.(ειτε windows ειτε linux).

Σκεφτομενος οτι μπορει να ειναι θεμα του λειτουργικου(λογω αλλαγης cpu ) εκανε bios reset και δοκιμασε να bootarei linux απο Live usb,

αλλα και παλι δεν μπορουσε να ξεκινησει.

 

Αρα: απο το πρωτο μπορω να συμπερανω οτι το τροφοδοτικο μου ειναι μια χαρα ???

 

απο το δευτερο μπορω να συμπερανω οτι ο cpu τα κακαρωσε ?

edit:

και επιπλεον, εφ'οσον η δικια μου μητρικη ουτε που βλεπει τον επεξεργαστη, αρα τα εχει παιξει και αυτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο επεξεργαστής ψοφήσει, ψόφησε. Δεν έχει ημίμετρα (τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν τα έχω πετύχει). Οπότε θεωρώ ότι είναι εντάξει κι ότι ο φίλος κάτι στραβό έκανε...

 

Στη μητρική σου, τελικά δοκίμασες άλλον επεξεργαστή ΚΑΙ τροφοδοτικό; Αυτό θα κρίνει εάν αυτή είναι καπούτ.

 

Το τροφοδοτικό σου δεν βγαίνει συμπέρασμα ότι είναι ΟΚ, με ό,τι είπες. Πρέπει να το δοκιμάσεις αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...