Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση + αντικατασταση parts λαπτοπ


jonkyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμιτες καλησπερα. Παρακαλω τα φωτα σας.

 

Οπως ανεφερα σε αυτο το νημα, εχω προβλημα με το λαπτοπ (καηκε ο σκληρος). Τελικα καταφερα να το ανοιξω και να δω τι εχει μεσα. Μπορω να τον αναβαθμισω με λιγα χρηματα, αλλα θελω τα φωτα σας διοτι δεν ειναι καιρος για να πεταμε λεφτα.

 

Λοιπον, ο σκληρος ειναι IDE και προκειται για αυτον (60 giga, Toshiba). Βρηκα αυτον (80 giga, WD στα 5600) στο Αμαζον. Ειναι 20 γιγα μεγαλυτερος απο τον προηγουμενο και δεν χρειαζομαι κατι περισσοτερο αφου θελω να κρατησω χαμηλα το κοστος.

 

Αφου ανοιξα το μηχανημα, διαπιστωσα οτι μπορω να κανω ευκολα και μια επεκταση μνημης. Εχει μεσα αυτην (512, sodimm ddr 333) και αφου εψαξα αρκετα, διαβασα οτι το μηχανημα παιρνει μεχρι 2ΜΒ μνημη. Οποτε σκεφτηκα να αγορασω αυτες (2Χ1 γιγα, ιδια χαρακτηριστικα κατα τ' αλλα), παλι απο το Αμαζον.

 

Το κοστος παει περιπου στα 90 ευρω, σε σχεση με τα 120 που μου ζητουσε ο μαστορας. Η βοηθεια που ζηταω:

 

- Βλεπετε να κανω κατι λαθος σε ο,τι αφορα τα χαρακτηριστικα;

- Βλεπετε κατι καλυτερο στα ιδια περιπου χρηματα;

- Γνωριζετε καποιο αξιοπιστο σαιτ που να προσφερει τα ανωτερω σε χαμηλοτερη τιμη; Για 2-3-5 ευρω δεν αξιζει να ασχοληθω βεβαια, αλλα για περισσοτερο κερδος το συζηταω :)

 

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι και απο θέμα χαρακτηριστικών και απο θέμα τιμής. Η μόνη περίπωση, να την βγάλεις πιο φτηνά είναι μεταχειρισμένα, αλλά ειδικά για δίσκο (και ide κιόλας) δεν θα το συνιστούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι και απο θέμα χαρακτηριστικών και απο θέμα τιμής. Η μόνη περίπωση, να την βγάλεις πιο φτηνά είναι μεταχειρισμένα, αλλά ειδικά για δίσκο (και ide κιόλας) δεν θα το συνιστούσα.

 

Ευχαριστω για τη συμμετοχη. Οχι, δε θελω να μπω στη λογικη του μεταχειρισμενου, ειδικα για τον δισκο. Δεν εχει νοημα να φτιαξω κατι νεο και να νιωθω παντοτε ανασφαλης για το ποτε θα "σκασει" ο σκληρος.

 

Σε ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει να βαλεις ssd, εφόσον δεν σε ενδιαφερει η χωρητικοτητα? Ειναι και πιο ανθεκτικοι στους κραδασμους σε σχεση με τους μηχανικους.

 

Ναι, αλλα με ποιον τροπο σε IDE μηχανημα; Υπαρχει ανταπτορας σε λαπτοπ με περιορισμενο χωρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ιδεα. Βλεπω ομως οτι ειναι μικροι σε χωρητικοτητα για τα λεφτα που διαθετω και αν ανεβω "κατηγορια", θα χασω το low badget στοχο που εχω βαλει :) Η χρηση που θα του κανω δεν δικαιολογει τον διπλασιασμο της τιμης του σκληρου, νομιζω οτι ειναι καλυτερα να διαλεξω ssd για το σταθερο μου.

 

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν εχω κανει την αγορα, διοτι τα δυο προϊοντα που βρηκα εχουν μεταφορικα κι εψαχνα μηπως βρω κατι αντιστοιχο με μειωμενο κοστος. Μονο απο ebay βρηκα κατι, αλλα για 10-15 ευρω δεν το ρισκαρω. Προτιμω την "ασφαλεια" του Αμαζον, οποτε λογικα σημερα θα κανω την παραγγελια για να τα εχω ως το τελος του μηνα, αρχες του αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...