Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ρεύματα-βραχυκύκλωμα


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μου έχει σπάσει πραγματικά τα νεύρα και θα ήθελα την βοήθειά σας.Εχουμε και λέμε.Το κυρίως πρόβλημα είναι πως το pc δεν ποστάρει.Ανοίγει κανονικά (βλέπω τα ανεμιστηράκια να δουλεύουν,βλέπω την ψύκτρα του επεξεργαστή να δουλεύει,ακούω τον σκληρό να κάνει τον χαρακτηριστικό του ήχο,βλέπω το λαμπάκι της μητρικής αναμένο ότι όλα είναι οκ ΑΛΛΑ δεν στέλνει καν σήμα στην οθόνη,όπως επίσης δεν δίνει ρεύμα στο πληκτρολόγιο/ποντίκι

 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν κάρτα γραφικών,άλλαξα,τίποτα.Μετά τροφοδοτικό άλλαξα,τίποτα.Μνήμες (μία-μία κλπ),τίποτα,C.MOS τίποτα,μπαταρία μητρικής,τίποτα.Το μόνο που μου έχει μείνει είναι επεξεργαστής (που φοβάμαι μόνο και μόνο στην σκέψη καθώς μόλις αναβαθμίστηκα και δεν παίζει τάλιρο),και κάποια μ@λ@κία του κουτιού (που θέλω να πιστεύω πως είναι).

 

Οπως γράφω και πιο πάνω,πρόσφατα ξεκίνησα με μικρά βήματα μια νέα αναβάθμιση (επειδή το παλιό gaming rig μου το πούλησα λόγω στρατού πριν κανα χρόνο).Ετσι λοιπόν σήμερα λόγω του ότι περιμένω καλή κάρτα γραφικών είπα να βάλω το καινούργιο τροφοδοτικό και να κάνω και κάποιες τριπούλες στο κουτί (ένα παλιό midi tower απ΄το e-shop) για καλύτερο cable managment και περισσότερο χώρο γιατί οριακά θα χωράει η κάρτα.Κάνω τις τρύπες,στήνω το pc με το νέο τροφοδοτικό,κρυμμένα καλώδια κλπ, ανοίγω το pc όλα τέλεια.Γυρνάω μετά από καμία ώρα σπίτι κλειστό το pc.Την συνέχεια την διαβάσατε λίγο παραπάνω...

 

Πείτε καμιά λύση-ιδέα ρε παιδιά γιατί το κεφάλι μου δεν είναι καλά και το πορτοφόλι μου στα χειρότερά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, αν φοβάσαι το κουτί, βγάλε τα πάντα από μέσα και στήσε το πάνω στο γραφείο σου. Κάνε και ένα σβίσημο του CMOS και δες αν ανάβει.

Αν δεν ανάβει και δεν έχεις τίποτα πάνω στην ΜΒ δυστυχώς ή το τροφοδοτικό φταίει και σου καίει πράγματα ή η ΜΒ- επεξεργαστής έχει πρόβλημα. Βγάλε τον επεξεργαστή, καθάρισε τον, καθάρισε την ΜΒ αν έχει πάει θερμοαγωγιμη στο socket και βάλε ξανά νεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισμό CMOS το έχω κάνει όπως γράφω και από πάνω.Αυτό με το γραφείο δεν το έχω κάνει αλλά μάλλον είναι αυτό που θα μου δείξει τι γίνεται.Τροφοδοτικό είναι καινούργιο και δοκίμασα και με το παλιό όπως γράφω,μητρική ανάβει κανονικά το λαμπάκι του check (ότι όλα είναι εντάξει).Θερμοαπαγωγικές έχω αλλάξει παντού με Arctic Silver 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To beeper τι κάνει;

 

Αν δεν ακούγεται καθόλου φοβάμαι για μητρική. Αλλά πριν κάνεις κάποια αλλαγή δεν μας στέλνεις και τι σύστημα έχεις και τι τροφοδοτικό μήπως φταίει κάτι απο πλευράς "ρεύματος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To beeper δεν κάνει τίποτα γιατί είναι χαλασμένο

 

Αλλαγές-παραλλαγές δυστυχώς έχω κάνει πάρα πολλές άμα διάβασες και τα παραπάνω post,το θέμα είναι ότι άκρη δεν βρίσκω.Κάτι από πλευράς ¨ρεύματος¨ εάν κατάλαβα σωστά τι εννοείς δεν παίζει αλλά ορίστε το σύστημα

 

phenom 965

asus m4a77td pro

8gb Corsair Vengeance (ddr 3)

pc power & cooling (aka ocz) silencer mk 3 600w

ati hd 2400 passive (πρόχειρη,δουλεύει σίγουρα,ήθελα να βάλω μια 5850 αλλά την ακύρωσα λόγο του όλου προβλήματος)

 

Το τροφοδοτικό είναι καινούργιο,για σιγουριά δοκίμασα και με ένα πρόχειρο noname 450w,υπήρξαν τα ίδια αποτελέσματα

Σκληρός περάστηκε από hdd sential όλα οκ (100%)

Μνήμες δοκίμασα με ένα dimm,ενα-ενα,με δυο dimm δυο-δυο,πάλι τίποτα

Μητρική αυτό που έγραψα παραπάνω

Επεξεργαστής δεν ξέρω

cmos,arctic silver κλπ που γράφω παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,πείτε αλεύρι...το pcaki μου δουλεύει!!Ολα έξω,ξεκίνημα από το κουμπί του κουτιού και ....ταραννν windows με την μια!Μπορεί να είμαι ξάγρυπνος όλο το βράδυ προσπαθώντας να βρω μια λύση,αλλά τουλάχιστον τώρα αισθάνομαι οκ!!Το κουτάκι εννοείται πως φορούσε αποστάτες απλά ήταν του πεταματού...ήθελα να΄ξερα πως ζούσε εκεί μέσα ένας pentium 4 εδώ και 3-4 χρόνια...τέσπα τώρα μου έχουν μπει άλλες ιδέες στο μυαλό...στήσιμο του υπολογιστή πάνω στον τοίχο (εννοώ χωρίς κουτί,μόνο με κάτι σαν γυαλί για την σκόνη πιο πολύ..),το είχα δει και κάπου εδώ μέσα αλλά θα ψάξω να το βρω

 

Οπως και να έχει,σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. H πρώτη δοκιμή πάντα έξω από το κουτί για να είσαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν ;)

 

Κι αν κάνεις το τελευταίο, θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ pics!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται Σαλονικιέ,κάτι υπάρχει στα σκαριά αλλά θα δούμε.Είμαι ανάμεσα σε αυτό που λέω με τον τοίχο και ενα stacker 832....μεγάλο το δίλημμα γιατί το cm είναι ένα από τα αγαπημένα μου κουτιά και το τί customιες μπορεί να γίνουν σε αυτό δεν υπάρχουν...θα δούμε!

 

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι αλλά με έναν υπολογιστή,όχι με έξι!!!

 

link -> http://www.slashgear.com/wall-mounted-six-pc-custom-render-farm-2617500/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...