Προς το περιεχόμενο

Vodafone ή Cosmote?


Alejandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δύο εταιρίες στο πρόγραμμα που με ενδιαφέρει (απεριόριστα 45) δίνουν τις ίδιες παροχές και έχουν ακριβώς το ίδιο πάγιο (33,75 με ΦΠΑ, χωρίς τα τέλη κινητής). Από άποψη ποιότητας υπηρεσιών, σήμα κτλ, σε ποιά θα με συμβουλεύατε να καταλήξω; Οι απόψεις ανθρώπων που έχουν εμπειρία και από τις 2 εταιρίες θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα! Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ προσωπικά πριν διαλέξω μια εταιρεία κοιτάζω κάποια πράγματα έτσι τα ίδια θα πρότεινα και σε σένα:

1.Στις περιοχές που κινείσαι ποια από τις 2 έχει καλύτερη κάλυψη.

2.Οι περισσότεροι άνθρωποι που μιλάς την περισσότερη ώρα στο κινητό ποια εταιρεία έχουν ώστε να εκμεταλλευτείς τα "απεριόριστα"(αν δεν ξέρεις για τους περισσότερους με βάση την πελατεία η Cosmote έχει περισσότερο λαό άρα συνολικά μπορεί να σου έρθει πιο οικονομικά)

3.Η Vodafone έχει καλύτερη ποιότητα συνομιλίας

4.Θα χρησιμοποιείς το ίντερνετ;Αν ναι πιστεύω ότι και με τις δύο δεν θα έχεις πρόβλημα με το 3G γιατί βλέπω ότι είσαι Θεσσαλονίκη αλλά και πάλι επανερχόμαστε στο 1 που σου έγραψα πιο πάνω

5.Τελευταίο(με πολύ πιο μικρή σημασία για μένα)....ποια σου δίνει καλύτερη επιδότηση για συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πριν διαλέξω μια εταιρεία κοιτάζω κάποια πράγματα έτσι τα ίδια θα πρότεινα και σε σένα:

1.Στις περιοχές που κινείσαι ποια από τις 2 έχει καλύτερη κάλυψη.

2.Οι περισσότεροι άνθρωποι που μιλάς την περισσότερη ώρα στο κινητό ποια εταιρεία έχουν ώστε να εκμεταλλευτείς τα "απεριόριστα"(αν δεν ξέρεις για τους περισσότερους με βάση την πελατεία η Cosmote έχει περισσότερο λαό άρα συνολικά μπορεί να σου έρθει πιο οικονομικά)

3.Η Vodafone έχει καλύτερη ποιότητα συνομιλίας

4.Θα χρησιμοποιείς το ίντερνετ;Αν ναι πιστεύω ότι και με τις δύο δεν θα έχεις πρόβλημα με το 3G γιατί βλέπω ότι είσαι Θεσσαλονίκη αλλά και πάλι επανερχόμαστε στο 1 που σου έγραψα πιο πάνω

5.Τελευταίο(με πολύ πιο μικρή σημασία για μένα)....ποια σου δίνει καλύτερη επιδότηση για συσκευή

 

1. Δεν το γνωρίζω γιατί τόσα χρόνια έχω μόνο Vodafone και δεν έχω εικόνα για την Cosmote.

2. Σημαντικό κριτήριο. Είμαι στο 50-50 άντε 60-40 υπέρ της Cosmote.

5. Δε θέλω συσκευή. Και στις 2 παίρνω έκπτωση στο πάγιο.

 

Αυτό που με αγχώνει και φοβάμαι να πάω στην Cosmote είναι η ποιότητα του σήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστία δικτύου -> Vodafone

 

Κάλυψη -> Ανάλογα με την περιοχή, ωστόσο και οι 2 πάροχοι έχουν κορυφαία κάλυψη δικτύου

 

Εξυπηρέτηση πελατών -> Vodafone (2010,2011,2012 Βραβεία εξυπηρέτηση πελατών)

 

Κόστος εκτός παγίων -> Αυτό που σου είπε και συμφορουμίτης(δες εκτός του παρόχου που θα επιλέψεις, σε τι δίκτυα είναι

τα άτομα με τα οποία μιλάς συνήθως για να δεις σε ποιόν πάροχο θες τα "απεριόριστα")

 

Απλά με την Cosmote κάτι παίζει με χρηματικές εγγυήσεις και κάτι περίεργα(ψάξε ένα thread του paredwse που είχε πρόβλημα με Cosmote),

 

Προσωπικά πέρασα και από τους 3 παρόχους αλλά αυτό το πράμα με What's up να μην μπορείς να βγάλεις πουθενά γραμμή και να ακούς κλασικά το τρίτονο μόνο στην Cosmote.

Ήταν ένα από τους λόγους που κατέληξα σε Vodafone(αυτό είναι που κολλάει στην αξιοπιστία του δικτύου).

 

Επίσης αν ταξιδεύεις συχνά εξωτερικό μπορείς ακόμα και δωρεάν να έχεις τα MB σου δωρεάν ακόμα και μια χρέωση της τάξης των 4€ την ημέρα να έχεις και τα λεπτά ομιλίας για κλήσεις στο εξωτερικό, να μην χρεώνεσαι για εισερχόμενες και να χρησιμοποιείς και τα MB σου. Αναφέρομαι στο Vodafone Πας Παντού που θα το χρησιμοποιήσω το Δεκέμβρη που θα -ελπιζω να- πάω Αγγλία!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω σε γερμανό και είμαι χρήστης και cosmote και vodafone γιαυτό θα σου πω τα καλά κ κακά που γνωρίζω βάση της δουλειάς μου.

 

Το αδιαμφισβήτητο πλεονέκτημα της cosmote αυτή τη στιγμή είναι ότι έχει το 53% της αγοράς που σημαίνει μαθηματικά ότι οι μισές σου κλήσεις θα είναι προς cosmote (εκτός αν έχεις υπολογίσει ότι μιλάς περισσότερο προς vodafone ή wind που τότε θα επιλέξεις το δίκτυο προς τα εκεί που καλείς περισσότερο) .

 

Το ότι έχει το 53% σημαίνει πως τα 1500 λεπτά προς cosmote θα σε καλύψουν καλύτερα από τα 1500 λεπτά προς vodafone και εξηγώ το γιατί

 

--ΑΝ επιλέξεις cosmote σου μένουν 150 λεπτά κάθε μήνα προς vodafone κ wind που θεωρητικά σε καλύπουν εφόσον αναλογικά οι κλήσεις σου προς αυτά τα δίκτυα θα είναι γύρω στο 47%...

 

όμως αν επιλέξεις vodafone τα 150 θα πρέπει να καταναλωθούν σε wind kai cosmote που σημαίνει πάνω από το 70% της χρήσης σου άρα τα 150 λεπτά ενδεχομένως να μην σε καλύπτουν

 

Το θέμα κάλυψης δικτύου για μένα είναι το ίδιο και ποιότητα κλησης ίδια απλά καλό είναι να ρωτήσεις γείτονες σου τι χρησιμοποιούν μήπως κάποιοι σου αναφέρουν τυχόν προβλήματα. Θα πρέπει να χρησιμοποιούν σύνδεση cosmote κ όχι καρτοκινητή για να κάνεις σωστή σύγκριση.

 

αυτό που λέει ο νικοςκον Προσωπικά πέρασα και από τους 3 παρόχους αλλά αυτό το πράμα με What's up να μην μπορείς να βγάλεις πουθενά γραμμή και να ακούς κλασικά το τρίτονο μόνο στην Cosmote.Ήταν ένα από τους λόγους που κατέληξα σε Vodafone(αυτό είναι που κολλάει στην αξιοπιστία του δικτύου). είναι πλήρως άκυρο στη σύνδεση γιατί πάντα σε όλα τα δίκτυα τα καρτοκινητά όταν η κεραία φτάνει στο μέγιστο κλήσεων που μπορεί να εξυπηρετήσει μειώνει απλά τη διαθεσιμότητα κλήσης μόνο στα καρτοκινητά.

 

Χρηματική εγγύηση θα βγάλει η cosmote σε παλιό χρήστη που ήταν ή κακοπληρωτής δηλαδή άφησε πολλούς απλήρωτους λογαριασμούς ή σε κάποιον που κρίνει η ίδια ότι δεν πληρεί τις προυποθέσεις για μπορεί να πληρώνει τους λογαριασμούς του. και η vodafone ζητάει εγγυήσεις αλλά όχι τόσο συχνά είναι διαφορετική η πολιτκή της εταιρίας. η cosmote εχει φτάσει εκεί που θέλει (άνω το 50%) κ θέλει νέους πελάτες που στανταρ ξέρει ότι θα πληρώνουν τους λογαριασμούς τους σε αντίθεση με τη vodafone που χτίζει κ έχει μεγάλο περιθωριο να καλύψει ακόμα σε πελάτες και δίνει έγγκριση σχεδόν σε όλους χωρίς να την ενδιαφέρει αν είναι κάποιος απατεώνας που κάνει απλά τη σύνδεση για να παρει τη συσκευή δωρεάν κ μετά φύγει για βουργαρο-αλβανία μεριά...

 

Υπάρχουν πολλές εκπτώσεις που μπορείς αυτή την περίοδο να εκμεταλλευτείς όπως αν είσαι φοιτητής -5ευρώ για 9μήνες, αν είσαι άνεργος -15% έκτπωση στα πάγια (ή αν έχεις καποιον συνταξιούχο άνω των 65 στην οικογένεια πάλι έχεις -15%) υπάρχει και έκπτωση οικογενειακού πακέτου 13% αν είναι κ άλλος στην οικογένεια με σύνδεση ή καρτοσυμβόλαιο cosmote το κάνετε οικογενειακό.

 

Επίσης δικαιούσε έκτπωση στα πάγια ή δωρεάν συσκευή. υπάρχουν πολύ καλές προσφορές σε smartphone συσκευές.

 

Επίσης έχεις κατευθείαν σερβις από καταστήματα Γερμανός για την συσκευή σου κ υπηρεσίες επιστροφής συσκευών κτλ που δεν τα διαθέτει ούτε καν για αστείο καμία άλλη εταιρία..

 

θα ήθελα να μας πεις τι χρησιμοποιείς τώρα και γενικότερα τι χρήση θέλεις να κάνεις κ αν θες κάποια συγκεκριμένη συσκευή κτλ για να σε βοηθήσουμε περισσότερο γιατί δεν μας είπες κ πολλά στο πρώτο ποστ.

 

επειδή έγινε αναφορά στο εξωτερικό , με 5ευρώ το μήνα όχι τη μέρα η cosmote σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις όλα τα δωρεάν μβ του προγράμματός σου στο εξωτερικό (data traveller) κ επίσης με το απλό traveller χρησιμοποιείς το δωρεάν χρόνο του προγράμματος σου (τα 150λεπτά στη συγκεκριμένη περίπτωση) με χρέωση 0,83 ευρώ ανά κλήση με μέγιστη διάρκεια κλήσης τα 60 λεπτά.

 

ΣΕ οποια εταιρία κ να πας θα σου πρότεινα να κάνεις τις συναλλαγές σου από κατάστημα κ όχι τηλεφωνικά για να αποκτησεις "σχέσεις" με τους υπαλλήλους που θα σε εξυπηρετουν στο μέλλον.

 

Επίσης δες συνδιαστικά με ιντερνετ αν χρειάζεσαι κάτι η vodafone παρέχει πακέτο με hol η cosmote δεν έχει κάτι συνδιαστικό εκτός από ιντερνετ on the go αν χρησιμοποιείς οτε τσέκαρε να μπεις στα καινούργια πακέτα με πολύ χαμηλότερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λέει ο νικοςκον Προσωπικά πέρασα και από τους 3 παρόχους αλλά αυτό το πράμα με What's up να μην μπορείς να βγάλεις πουθενά γραμμή και να ακούς κλασικά το τρίτονο μόνο στην Cosmote.Ήταν ένα από τους λόγους που κατέληξα σε Vodafone(αυτό είναι που κολλάει στην αξιοπιστία του δικτύου). είναι πλήρως άκυρο στη σύνδεση γιατί πάντα σε όλα τα δίκτυα τα καρτοκινητά όταν η κεραία φτάνει στο μέγιστο κλήσεων που μπορεί να εξυπηρετήσει μειώνει απλά τη διαθεσιμότητα κλήσης μόνο στα καρτοκινητά.

 

Αν ισχύει αυτό(χλωμό βέβαια) τότε η Cosmote δεν σέβεται τους πελάτες της, που έχουν What's Up, βάζοντάς σε 3η μέρα.

Με την λογική σου προτεραιότητα στο δίκτυο έχουν οι εταιρικοί πελάτες, μετά οι ιδιώτες συμβολαίου και τέλος τα καρτοκινητά.

Σου διαφεύγει βέβαια πως υπάρχουν και εταιρικά καρτοκινητά/καρτοσυμβόλαια.

Τέσπα, αντιλαμβάνεσαι πως δεν ισχύει αυτό που έγραψες αλλά μάλλον σας έχουν πει να το λέτε ως ένα pros ούτως ώστε ο υποψήφιος πελάτης να κάνει συμβόλαιο(άρα να πιάσει ο πωλητής στόχο) και να μην κάνει καρτοκινητό(πάλι στόχος αλλά μικρότερος, λιγότερο ωφέλιμος για την εταιρεία).

 

Επίσης, και το 90% πελατών να είχε η Vodafone πχ, αν ο φίλος μας μιλά κυρίως με Cosmote, τον συμφέρει η Cosmote.

Επομένως αυτό περί 53% δεν έχει σχέση με το που μιλάει κανείς αλλά στα πλαίσια της πώλησης πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

(Για την ιστορία το περασμένο οικονομικό τέταρτο ήταν 51% αν δεν απατώμαι αλλά φαντάζομαι ποσώς μας ενδιαφέρει η ακρίβεια).

 

Εκτός και αν μιλάμε για την πιθανότητα του να καλέσει όλους τους συνδρομητές της Ελλάδας.

Στο σημείο αυτό ας αναλάβει κάποιος μαθηματικός να μας παρουσιάσει και την σχετική κατανομή αυτή της πιθανότητας. :)

 

gs23309 μάλλον δεν κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε υπηρεσία μόνο για mobile Internet που με το ίδιο ακριβώς κόστος πρώτη έβγαλε η Vodafone ούτε στο Vodafone Passport που είναι για ομιλία και είναι ακριβώς αυτό που ανέφερες για Cosmote!

 

Άλλο πράγμα το Πας Παντού...

 

Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις για το Πας Παντού θα δεις πως δεν υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία σε Cosmote,Wind και είναι πολύ πιο οικονομική.

Έχω 150' σε εθνικούς προορισμούς, 350ΜΒ internet,75sms σε non Vodafone και απεριόριστα τηλ/sms σε Vodafone.

Πάω 3 ημέρες Αγγλία.

Πληρώνω 12€ και

α) Με καλούν από Ελλάδα χωρίς να έχω καμία χρέωση.

β) Καλώ σε τηλέφωνα Αγγλίας & Ελλάδας καταναλώνοντας τα 150' που μου δίνει το πρόγραμμά μου.

γ) Καταναλώνω στην Αγγλία τα 350ΜΒ που έχω και στην Ελλάδα.

δ) Στέλνω sms σε κινητά Αγγλίας και Ελλάδας καταναλώνοντας από τα 75 που μου δίνει το πρόγραμμά μου.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει αυτό(χλωμό βέβαια) τότε η Cosmote δεν σέβεται τους πελάτες της, που έχουν What's Up, βάζοντάς σε 3η μέρα.

Με την λογική σου προτεραιότητα στο δίκτυο έχουν οι εταιρικοί πελάτες, μετά οι ιδιώτες συμβολαίου και τέλος τα καρτοκινητά.

Σου διαφεύγει βέβαια πως υπάρχουν και εταιρικά καρτοκινητά/καρτοσυμβόλαια.

Τέσπα, αντιλαμβάνεσαι πως δεν ισχύει αυτό που έγραψες αλλά μάλλον σας έχουν πει να το λέτε ως ένα pros ούτως ώστε ο υποψήφιος πελάτης να κάνει συμβόλαιο(άρα να πιάσει ο πωλητής στόχο) και να μην κάνει καρτοκινητό(πάλι στόχος αλλά μικρότερος, λιγότερο ωφέλιμος για την εταιρεία).

 

Επίσης, και το 90% πελατών να είχε η Vodafone πχ, αν ο φίλος μας μιλά κυρίως με Cosmote, τον συμφέρει η Cosmote.

Επομένως αυτό περί 53% δεν έχει σχέση με το που μιλάει κανείς αλλά στα πλαίσια της πώλησης πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

(Για την ιστορία το περασμένο οικονομικό τέταρτο ήταν 51% αν δεν απατώμαι αλλά φαντάζομαι ποσώς μας ενδιαφέρει η ακρίβεια).

 

Εκτός και αν μιλάμε για την πιθανότητα του να καλέσει όλους τους συνδρομητές της Ελλάδας.

Στο σημείο αυτό ας αναλάβει κάποιος μαθηματικός να μας παρουσιάσει και την σχετική κατανομή αυτή της πιθανότητας. :)

 

Η αναφορά σου με το πρόβλημα στο whats up ήταν παντελώς άκυρη και εξυπηρετεί μόνο στο να φοβίσει κάποιον που δε γνωρίζει ΑΠΟ τη στιγμή που ο φίλος μας θέλει να κάνει σύνδεση στο Απερ. 45 το οποίο είναι σύνδεση.

η Cosmote δεν σέβεται τους πελάτες της, αυτό το αποδεικνύει το ποσοστό που την εμπιστεύεται σε σύγκριση με το ποσοστό των άλλων εταιριών και όχι από την δική σου κ δική μου άποψη. Προταιρεότητα σε φορτομένη κυψέλη έχουν 1ον οι συνδέσεις που φέρουν πάγιο κάθε μήνα ανεξαρτήτων αν είναι οικιακό εταιρικό ή καρτοσυμβόλαιο (-ναι κ το καρτοσυμβόλαιο σύνδεση είναι αν δεν το ξέρεις) και μετά τα καρτοκινητά. προφανώς εκεί που έμενες χρησιμοποιουσαν όλοι whats up γιαυτό σου έπεφτε η κλήση. αλλά ξαναλέω δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ρώτησε ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ταξιδεύεις συχνά εξωτερικό μπορείς ακόμα και δωρεάν να έχεις τα MB σου δωρεάν ακόμα και μια χρέωση της τάξης των 4€ την ημέρα να έχεις και τα λεπτά ομιλίας για κλήσεις στο εξωτερικό, να μην χρεώνεσαι για εισερχόμενες και να χρησιμοποιείς και τα MB σου. Αναφέρομαι στο Vodafone Πας Παντού που θα το χρησιμοποιήσω το Δεκέμβρη που θα -ελπιζω να- πάω Αγγλία!!!

Παιζει και στην cosmote αντιστοιχο:

με 5€/μηνα (το ενεργοποιεις πχ μονο τους μηνες που εισαι εξωτερικο), χρησιμοποιεις τα δωρεαν mb του προγραμματος σου και στο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερες τα εταιρικά καρτοκινητά (όχι καρτοσυμβόλαια). Τυχαίο;

Φαντάσου ένας εταιρικός πελάτης να μην μπορεί να βγάλει κλήση...

Τέσπα, μίλα με τους δικτυάδες(αν έχεις την δυνατότητα) και όχι με τον επιθεωρητή σου να σου εξηγήσει πως δεν ισχύει αυτό που λες.

 

Τα κριτήρια επιλογής είναι προφανώς η τιμή και όχι ο σεβασμός.

Αν σου δώσουν με ελάχιστο κόστος πολλές παροχές θα πας τρέχοντας στην Cosmote(όπως έγινε με το What's up).

Επομένως το ποσοστό πελατών δεν έχει καμία σχέση με το αν μια εταιρεία σέβεται τον πελάτη της, καμία όμως. ;)

 

Τέσπα, σταματώ εδώ.

Καλές πωλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει αυτό(χλωμό βέβαια) τότε η Cosmote δεν σέβεται τους πελάτες της, που έχουν What's Up, βάζοντάς σε 3η μέρα.

Με την λογική σου προτεραιότητα στο δίκτυο έχουν οι εταιρικοί πελάτες, μετά οι ιδιώτες συμβολαίου και τέλος τα καρτοκινητά.

Σου διαφεύγει βέβαια πως υπάρχουν και εταιρικά καρτοκινητά/καρτοσυμβόλαια.

Το ιδιο ακριβως κανει και η vodafone και γενικοτερα σχεδον ολοι οι παροχοι παγκοσμιως..

 

 

Τελος για τον topic starter, αν σε ενδιαφερει το internet απο το κινητο , ισως να πρεπει να προτιμησεις την cosmote, γιατι η vodafone εκανε και κανει διαφορα κολπα για να δυσκολευει τον πελατη της και ετσι τελικως δεν του παρεχει καλες υπηρεσιες.. Ισως να μην τον σεβεται οπως ειπε ο φιλος nikoskon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και στην cosmote αντιστοιχο:

με 5€/μηνα (το ενεργοποιεις πχ μονο τους μηνες που εισαι εξωτερικο), χρησιμοποιεις τα δωρεαν mb του προγραμματος σου κα ιστο εξωτερικο.

Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Στην Vodafone υπάρχει και λέγεται Take your Home Abroad αν δεν κάνω λάθος.

Το Πας Παντού είναι είναι συνολικό και αφορά και ομιλία και sms.

Αν δεις το link θα καταλάβεις. ;)

 

Το ιδιο ακριβως κανει και η vodafone και γενικοτερα σχεδον ολοι οι παροχοι παγκοσμιως..

 

Nope. Κατ' εξαίρεση ναι. Αλλά δεν είναι κάτι που θα αντιληφθεί ο ιδιώτης/καρτοκινητός.

 

Τελος για τον topic starter, αν σε ενδιαφερει το internet απο το κινητο , ισως να πρεπει να προτιμησεις την cosmote, γιατι η vodafone εκανε και κανει διαφορα κολπα για να δυσκολευει τον πελατη της και ετσι τελειως δεν του παρεχει καλες υπηρεσιες..

 

Κόλπα όπως;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει αυτό(χλωμό βέβαια) τότε η Cosmote δεν σέβεται τους πελάτες της, που έχουν What's Up, βάζοντάς σε 3η μέρα.

Με την λογική σου προτεραιότητα στο δίκτυο έχουν οι εταιρικοί πελάτες, μετά οι ιδιώτες συμβολαίου και τέλος τα καρτοκινητά.

Σου διαφεύγει βέβαια πως υπάρχουν και εταιρικά καρτοκινητά/καρτοσυμβόλαια.

Τέσπα, αντιλαμβάνεσαι πως δεν ισχύει αυτό που έγραψες αλλά μάλλον σας έχουν πει να το λέτε ως ένα pros ούτως ώστε ο υποψήφιος πελάτης να κάνει συμβόλαιο(άρα να πιάσει ο πωλητής στόχο) και να μην κάνει καρτοκινητό(πάλι στόχος αλλά μικρότερος, λιγότερο ωφέλιμος για την εταιρεία).

 

Επίσης, και το 90% πελατών να είχε η Vodafone πχ, αν ο φίλος μας μιλά κυρίως με Cosmote, τον συμφέρει η Cosmote.

Επομένως αυτό περί 53% δεν έχει σχέση με το που μιλάει κανείς αλλά στα πλαίσια της πώλησης πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

(Για την ιστορία το περασμένο οικονομικό τέταρτο ήταν 51% αν δεν απατώμαι αλλά φαντάζομαι ποσώς μας ενδιαφέρει η ακρίβεια).

 

Εκτός και αν μιλάμε για την πιθανότητα του να καλέσει όλους τους συνδρομητές της Ελλάδας.

Στο σημείο αυτό ας αναλάβει κάποιος μαθηματικός να μας παρουσιάσει και την σχετική κατανομή αυτή της πιθανότητας. :)

 

gs23309 μάλλον δεν κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε υπηρεσία μόνο για mobile Internet που με το ίδιο ακριβώς κόστος πρώτη έβγαλε η Vodafone ούτε στο Vodafone Passport που είναι για ομιλία και είναι ακριβώς αυτό που ανέφερες για Cosmote!

 

Άλλο πράγμα το Πας Παντού...

 

Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις για το Πας Παντού θα δεις πως δεν υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία σε Cosmote,Wind και είναι πολύ πιο οικονομική.

Έχω 150' σε εθνικούς προορισμούς, 350ΜΒ internet,75sms σε non Vodafone και απεριόριστα τηλ/sms σε Vodafone.

Πάω 3 ημέρες Αγγλία.

Πληρώνω 12€ και

α) Με καλούν από Ελλάδα χωρίς να έχω καμία χρέωση.

β) Καλώ σε τηλέφωνα Αγγλίας & Ελλάδας καταναλώνοντας τα 150' που μου δίνει το πρόγραμμά μου.

γ) Καταναλώνω στην Αγγλία τα 350ΜΒ που έχω και στην Ελλάδα.

δ) Στέλνω sms σε κινητά Αγγλίας και Ελλάδας καταναλώνοντας από τα 75 που μου δίνει το πρόγραμμά μου.

 

:)

 

ενδιαφέρον το πας παντού αλλά μόνο για όσους το σκίζουν το τηλ στο εξωτερικό γιατί αν δεν μιλάς πολύ δε συμφέρει.

εγώ που πήγα αγγλία ήθελα μόνο τα mb για gps, email κ ιντερνετ και άντε να έκανα κ 1τηλ ανα μέρα και ούτε μου βγήκε 7,5 ευρώ η επιβάρυνση για (5εύρώ το ίντερνετ κ 3x0.83) για 4μέρες..

 

Δεν ανέφερες τα εταιρικά καρτοκινητά (όχι καρτοσυμβόλαια). Τυχαίο;

Φαντάσου ένας εταιρικός πελάτης να μην μπορεί να βγάλει κλήση...

Τέσπα, μίλα με τους δικτυάδες(αν έχεις την δυνατότητα) και όχι με τον επιθεωρητή σου να σου εξηγήσει πως δεν ισχύει αυτό που λες.

 

Τα κριτήρια επιλογής είναι προφανώς η τιμή και όχι ο σεβασμός.

Αν σου δώσουν με ελάχιστο κόστος πολλές παροχές θα πας τρέχοντας στην Cosmote(όπως έγινε με το What's up).

Επομένως το ποσοστό πελατών δεν έχει καμία σχέση με το αν μια εταιρεία σέβεται τον πελάτη της, καμία όμως. ;)

 

Τέσπα, σταματώ εδώ.

Καλές πωλήσεις...

 

βρε μην εκτίθεσαι αφού δεν ξέρεις , δεν υπάρχουν εταιρικά καρτοκινητά >Υπαρχουν τα λεγόμενα cost control καρτοσυμβόλαια εταιρικά που με 10ευρώ πάγιο ΄λειτουργούν μόνο για απεριόριστες ενδοεταιρικές κλήσεις κ 10ευρώ ως χρόνο ομιλίας προς όλους κ εμπίμπτουν στην κατηγορία των συνδέσεων και ας θεωρούνται λανθασμένα από εσένα σαν "καρτοκινητά".

 

εγώ δεν είμαι εδώ για πωλήσεις αυτές δόξα το θεό τις κάνω κάθε μέρα κ τις έκανα κ σήμερα μέχρι τις 2.30μμ και ξανά θα πάω στις 5μμ οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν θα χαράμιζα τον λιγοστό μου χρόνο για να κάνω πωλήσεις εδώ, απλά είναι κάτι που το ξέρω καλά οπότε γιατί να μην βοηθήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον το πας παντού αλλά μόνο για όσους το σκίζουν το τηλ στο εξωτερικό γιατί αν δεν μιλάς πολύ δε συμφέρει.

εγώ που πήγα αγγλία ήθελα μόνο τα mb για gps, email κ ιντερνετ και άντε να έκανα κ 1τηλ ανα μέρα και ούτε μου βγήκε 7,5 ευρώ η επιβάρυνση για (5εύρώ το ίντερνετ κ 3x0.83) για 4μέρες..

Το ίδιο κόστος θα είχε και συνδρομητής Vodafone με ενεργοποιημένο Passport & Take your Home Abroad. So what?

Μιλάμε το τηλέφωνο να το χρησιμοποιείς κανονικά.

Πλέον το roaming με το Πας παντού γίνεται περισσότερο οικείο από ποτέ και οικονομικότερο.

 

Τέσπα. Τζάμπα μιλάμε ώρες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλπα όπως;!

Παλιοτερα δεν σε αφηνε να κανει tethering,αυτο νομιζω διορθωθηκε μολις τον τελευταιο χρονο.

Κοινως ειχες αγορασμενα/πληρωμενα MB με το παγιο σου, αλλα δεν σε αφηνε να τα χρησιμοποιησεις οπως θελεις.

 

Αλλα ακομα και τωρα εχει αλλους περιορισμους που δεν σε αφηνει πχ να μιλησεις μεσω voip(πχ viber ή sip client ωστε να κανεις δωρεαν τηλεφωνα μεσω διαδικτυου) :

παρολο που εχεις πληρωμενα mb , σου κοβει τις συγκεκριμενες υπηρεσιες..

 

Φανταζομαι θα εχει κι αλλους περιορισμους..

 

Προφανως οπως ειπες, δεν σεβεται τον πελατη της..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα δεν σε αφηνε να κανει tethering,αυτο νομιζω διορθωθηκε μολις τον τελευταιο χρονο.

Κοινως ειχες αγορασμενα/πληρωμενα MB με το παγιο σου, αλλα δεν σε αφηνε να τα χρησιμοποιησεις οπως θελεις.

 

Αλλα ακομα και τωρα εχει αλλους περιορισμους που δεν σε αφηνει πχ να μιλησεις μεσω voip(πχ viber ή sip client ωστε να κανεις δωρεαν τηλεφωνα μεσω διαδικτυου) :

παρολο που εχεις πληρωμενα mb , σου κοβει τις συγκεκριμενες υπηρεσιες..

 

Προφανως οπως ειπες, δεν σεβεται τον πελατη της..

 

Για το tethering(μόνο σε iPhone) μέγα foul(κόκκινη κάρτα), που δεν υφίσταται πλέον! ;)

 

Για το Voip foul και κίτρινη! Η πολιτική της εταιρείας λέει πως παρέχει το Voip σε συμβόλαια που το πάγιο(προ εκπτώσεων) είναι από 40€ και άνω. Για τα συμβόλαια έχει ένα νόημα γιατί με 100ΜΒ και 300ΜΒ που δίνουν τα συμβόλαια με <40€, θα τα καταναλώνεις γρήγορα και θα χρεώνεσαι extra! Ωστόσο είναι foul γιατί είναι δικαίωμα σου να καταναλώνει όπως και όπου θες τα ΜΒ σου!

 

Αλλά δεν είναι θέμα σεβασμού να θέλει μια εταιρεία να μην υπερχρεώνονται οι πελάτες της.

Επίσης το θέμα με το tethering στο iPhone ήταν προϊόν συνεργασίας Apple - Vodafone μιας και μιλάμε

για παραμετροποίηση στο iOS.

Για όσους θυμούνται το tethering άνοιξε αρχικά με carrier update και ύστερα με iOS update(4.3 νομίζω).

 

Όπως το βλέπει κανείς βέβαια.

Και το iPhone δεν στέλνει αρχεία με Bluetooth αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η Apple δεν σέβεται τους πελάτες της.

Πχ θα μπορούσε να μην τους σέβεται επειδή τιμολογεί στον Θεό τα iPhones.

Θέμα οπτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...