Προς το περιεχόμενο

Το UI των Windows 8 κατακρίθηκε από την Nielsen Norman Group


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Windows 8 δέχτηκαν ακόμα μία κριτική για το αμφιλεγόμενο user interface τους. Αυτή τη φορά είναι από τον Jakob Nielsen της Nielsen Norman Group, που εκφράζει την γνώμη του βασιζόμενος σε μία πρόσφατη μελέτη που πραγματοποίησε η εταιρεία. Με απλά λόγια, δεν είναι πολύ κολακευτικά αυτά που λέει.Η εταιρεία προσκάλεσε 12 έμπειρους χρήστες PC να δοκιμάσουν τα Windows 8 στο νέο Surface RT tablet και σε έναν κανονικό υπολογιστή. Σίγουρα η ομάδα αυτή ήταν μικρή, ωστόσο ο Jakob μπόρεσε και έβγαλε κάποια σημαντικά συμπεράσματα βασισμένα στις αναφορές των χρηστών αυτών.

 

Αρχίζοντας με το user interface, ο Nielsen παρομοιάζει τα Windows 8 με την ιστορία του Dr. Jekyll και Mr. Hyde, αναφερόμενος βεβαίως στην παράλληλη ύπαρξη του κλασσικού interface με το νέο Metro για tablets.

 

Συγκεκριμένα, είπε ότι τα Windows 8 όταν τρέχουν σε κινητές συσκευές και σε tablets είναι σαν μία βασανισμένη ψυχή που αποζητά την λύτρωση και όταν τρέχουν σε κανονικό υπολογιστή, είναι σαν ένα τέρας που τρομοκρατεί τους καημένους υπαλλήλους γραφείου και τους στραγγαλίζει την παραγωγικότητά τους.

 

Έχοντας δυο διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας σε μία συσκευή, μπορεί να οδηγήσει σε αρκετά προβλήματα, συμπεριλαμβανομένου του ότι θα πρέπει να θυμάται κανείς που πρέπει να πάει για την κάθε λειτουργία. Επίσης επισημαίνει ότι η εναλλαγή μεταξύ των δύο περιβάλλοντων αυξάνει το κόστος αλληλεπίδρασης στην χρήση πολλαπλών λειτουργιών γιατί τα δύο περιβάλλοντα λειτουργούν διαφορετικά, δημιουργώντας μία ασυνεπή εμπειρία χρήσης.

 

Συνοψίζοντας, ο Nielsen αναφέρει ότι τα Windows 8 έχουν πολλά κρυμμένα χαρακτηριστικά, μειωμένη ευρηματικότητα, έχουν αυξημένο γνωστικό κόστος λόγω των δύο περιβάλλοντων, προσφέρουν λιγότερες δυνατότητες λόγω του ενός μόνο παραθύρου user interface και χαμηλή πυκνότητα πληροφοριών. Ίσως αυτοί είναι μερικοί από τους λόγους που οι πωλήσεις των Windows 8 είναι χαμηλότερες των προσδοκιών της Microsoft.

 

Source.png Πηγή: adslgr.com

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

seriously έχουν μπει τόσα features που θα έπρεπε να installαρα καμια 10αρια (που λέει ο λόγος) 3rd party applications, δεν αξίζει καν να σκέφτομαι να γυρίσω στα 7 από την στιγμή που δεν έχω κανένα πρόβλημα στα 8...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να οδηγήσει σε αρκετά προβλήματα, συμπεριλαμβανομένου του ότι θα πρέπει να θυμάται κανείς που πρέπει να πάει για την κάθε λειτουργία.

 

Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος; Με τα 7 τι κάνανε;Πηγαίνανε όπου τους φωτίσει;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος έχει φάει φρίκες με τα W8— και όχι άδικα.

 

Η Microsoft αναγκάζει όλο τον κόσμο να ξαναμάθει πως να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του χωρίς να του προσφέρει κάποιο λόγο (πλεονέκτημα έναντι των W7) για να ασχοληθεί. Οκ, υπάρχουν παραπάνω δυνατότητες και κάποια utilities για τα οποία μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε 3rd-party apps— αλλά αυτά δε μπορούσαν να μπουν χωρίς να μπει το Metro UI σε desktop λειτουργικό; Μπορούσαν!

 

Δεν έχει τίποτα κακό το Metro UI— μάλιστα είμαι από αυτούς που το βρίσκουν εξαιρετικό. Αλλά όχι για χρήση σε desktop. Ήταν μια κακή απόφαση από τη μεριά της Microsoft και πιστεύω ότι θα φανεί από την υϊοθέτηση των W8.

 

PS: Το μόνο καλό, με τα W8, είναι ότι πλέον "τη γλυτώνει" η μπαταρία του laptop μου, μιας και το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο. Θα ζήσει πιο πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seriously έχουν μπει τόσα features που θα έπρεπε να installαρα καμια 10αρια (που λέει ο λόγος) 3rd party applications, δεν αξίζει καν να σκέφτομαι να γυρίσω στα 7 από την στιγμή που δεν έχω κανένα πρόβλημα στα 8...

Μη μου πεις οτι το "τέρας που τρομοκρατεί τους καημένους υπαλλήλους γραφείου και τους στραγγαλίζει την παραγωγικότητά τους",δε σου'χει δειχτει,ακομη??? :fear: :fear: :fear:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι γμτ, με το παράπονο έχω μείνει...

Κανε λιγη υπομονη,μεχρι να ερθει και στην Ελλαδα! :P

Ακομη και σ'αυτο,χεσμενους(τελευταιους) μας εχουν! :lol:

 

Υ.Γ.Ας ελπισουμε,οτι θα βγαλουν γρηγορα καποιο Harry Potter anti-beast protection app!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος έχει φάει φρίκες με τα W8— και όχι άδικα.

 

Η Microsoft αναγκάζει όλο τον κόσμο να ξαναμάθει πως να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του χωρίς να του προσφέρει κάποιο λόγο (πλεονέκτημα έναντι των W7) για να ασχοληθεί. Οκ, υπάρχουν παραπάνω δυνατότητες και κάποια utilities για τα οποία μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε 3rd-party apps— αλλά αυτά δε μπορούσαν να μπουν χωρίς να μπει το Metro UI σε desktop λειτουργικό; Μπορούσαν!

 

Δεν έχει τίποτα κακό το Metro UI— μάλιστα είμαι από αυτούς που το βρίσκουν εξαιρετικό. Αλλά όχι για χρήση σε desktop. Ήταν μια κακή απόφαση από τη μεριά της Microsoft και πιστεύω ότι θα φανεί από την υϊοθέτηση των W8.

 

PS: Το μόνο καλό, με τα W8, είναι ότι πλέον "τη γλυτώνει" η μπαταρία του laptop μου, μιας και το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο. Θα ζήσει πιο πολύ.

 

Δεν έχω κάνει καθόλου χρήση win8 αλλά πραγματικά το κάνετε να ακούγεται λες και σας βγάλανε άκυρη την φυσική ή μια γλώσσα προγραμματισμού και πρέπει να τα μάθετε όλα από την αρχή, μήπως να σταματήσουμε τις υπερβολές;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...