Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση κανονικών windows 7 σε laptop


ntountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω format το laptop μου (http://www.notebookcheck.net/Review-Sony-Vaio-VPC-EB1S1E-BJ-Notebook.27201.0.html) και σκέφτομαι να αποφύγω το recovery γιατί θα μου εγκαταστήσει παλι ένα σωρό προγράμματα της sony που δεν με ενδιαφέρουν..

 

recovery disks έχω κρατημένα αλλά και windows 7 μπορω να βρω κανονικά (οχι σπασμένα) μέσω πανεπιστημιου (για φοιτητες).

 

θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω format και περασω καινουργια windows?

το ότι δε θα παίζουν 1-2 ειδικά κουμπακια της sony, δε με πειραζει αρκεί όλο το υπόλοιπο hardware να αναγνωρίζεται κανονικά πχ καρτες δικτύου, ασύρματο(εχει διακοπτάκι), touchpad κτλ...

 

σε περίπτωση που γινει πλήρες format αλλά στη πορεία διαπιστώσω ότι κάτι πάει στραβά,

με τα recovery disks θα μπορώ να το επαναφέρω;;

 

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω format το laptop μου (http://www.notebookc...ok.27201.0.html) και σκέφτομαι να αποφύγω το recovery γιατί θα μου εγκαταστήσει παλι ένα σωρό προγράμματα της sony που δεν με ενδιαφέρουν..

 

recovery disks έχω κρατημένα αλλά και windows 7 μπορω να βρω κανονικά (οχι σπασμένα) μέσω πανεπιστημιου (για φοιτητες).

 

θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω format και περασω καινουργια windows?

το ότι δε θα παίζουν 1-2 ειδικά κουμπακια της sony, δε με πειραζει αρκεί όλο το υπόλοιπο hardware να αναγνωρίζεται κανονικά πχ καρτες δικτύου, ασύρματο(εχει διακοπτάκι), touchpad κτλ...

 

σε περίπτωση που γινει πλήρες format αλλά στη πορεία διαπιστώσω ότι κάτι πάει στραβά,

με τα recovery disks θα μπορώ να το επαναφέρω;;

ευχαριστώ.

 

Με επιφυλαξη αυτο που λεω αλλα για να ξανεις καθαρη εγκατασταση θα πρεπει να κανεις format τον δικο και θα χαθει και το recovery partition

 

Δεν νομιζω να χρειαστει ομως...Αν δεν βρει καποια συσκευη κατεβαζεις drivers για το vaio αλλα και παλι δεν νομιζω να χρειστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να χαθεί το recovery partition θα πρεπει να το καταστρεψω πρώτα.. αλλιώς δε θα το φορμάρει (πιστέυω)...

 

τουλάχιστον στα XP που έχω κάνει ατελείωτες εγκαταστάσεις, επέλεγες ποια partitions να διαγράψεις/καταστρέψεις και στον "αφορμάριστο" χώρο που δημιουργούνταν έφτιαχνες τα καινούργια partitions και επέλεγες εκείνο στο οποιό θα έκανες fresh install τα windows... και ακολοθούσε format και εγκατάσταση μόνο σε εκείνο το partition... οπότε αν άφηνες κάποιο partition που προυπήρχε, δε χανότανε τιποτα..

 

βέβαια δε ξέρω αν έχει λόγο ύπαρξης ένα τέτοιο partition αν κάνω καινούργια εγκατάσταση windows, ακόμα και αν μείνει απειραχτο.

εκτός αν το χρειάζονται τα recovery disks!! σε περιπτωση που κάτι δε πάει καλά και θέλω να επαναφέρω το σύστημα στην αρχική του κατάσταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις να κανεις διαγραφη του διαμερισματος επαναφορας αν θελεις ,αφου εχεις τα δισκακια που δημιουργησες (4 πρεπει να ναι)ξανα φταιχνεται το διαμερισμα και γενικα ο υπολογιστης οπως οταν αγοραστηκε αυτοματα ξεκινοντας με τα cd αυτα.

 

Απο το επισημο σαιτ http://www.sony.gr/support/el/product/VPCEB1S1E_BJ/updates κατεβαζεις τους οδηγους εναν ενα και τους περνας ολα θα δουλευουν οπως πριν χωρις τα επιπλεον προγραμματα της σονυ.

ειμαι με vaio αρκετα χρονια και παντοτε διαγραφω τα διαμερισματα επαναφορας 15-25 gb.

Οποτε προχωρησε αφοβα σε καθαρη εγκατασταση οπου θα δεις και πολυ μεγαλη διαφορα στην αποδοση του υπολογιστη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Recovery Partition δεν χρειάζεται μεν, αλλά τα recovery discs δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα (έχω κλαψει αρκετά cd και dvd μου ανά καιρους, χωρίς να έχουν υποστεί φυσικές ζημιές, απλά αποφάσισαν να..... αυτοκτονήσουν :P ), και νομίζω πως σε σύγχρονο λαπτοπ τα 10-15 γιγα που θα πιάνει το recovery partition δεν είναι δραματικά σε σύγκριση με τη χωρητικότητα όλου του δίσκου. Επιλογή σου είναι βέβαια, και να το σβήσεις δεν χάνεις κάτι.

Τώρα όσον αφορά την κανονική εγκατάσταση,τα Windows θα εγκατασταθούν........... όπου τους πεις εσύ! Και απλά χρησιμοποιείς το αυθεντικό serial του λαπτοπ όταν στο ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Καταλήγω λοιπόν στο να κάτω fresh install των Windows και μάλιστα κατεβάζω ήδη απο εδώ http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5842 το iso που περιλαμβάνει και το SP1 που κανονικά δεν υπάρχει στα δικά μου recovery. Άρα καλύτερα έτσι.

 

Βεβαια, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα όταν θα δώσω το product key των windows που υπάρχει στο laptop γιατί προκειται για windows χωρίς το SP1, έκδοσης Home..... ελπίζω... :-)

 

To recovery partition λέω να το αφήσω αυτή τη φορά... Δεν είναι πρόβλημα τα 15 περίπου γιγα που δεσμευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο το απο πάνω link..λογικά είναι μόνο για το SP1.. άρα δε κάνει για την περίπτωσή μου

 

Βρήκα όμως αυτό το link: http://forum.notebookreview.com/windows-os-software/604187-legal-download-digitalriver-windows-7-sp1-13-languages.html

 

που επιβεβαιώνει αυτά που λέμε και έχει links για κατέβασμα των σωστών iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαν τα windows 7 ενσωματωμένο το SP1, θα πρέπει να βρεις δισκάκι χωρίς το SP1. Θα πρέπει δηλαδή να το περάσεις μετά την ενεργοποίηση των windows. Είχα το ίδιο θέμα και μίλησα τηλεφωνικά με Microsoft. Διαφορετικά δεν θα μπορείς να τα ενεργοποιήσεις. Δεν είναι όπως στα XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση να δημιουργεί πρόβλημα σε αυτή τη περίπτωση γιατί μιλάμε για το ίδιο προιόν, δλδ τα Windows 7 home premium, απλά στη μία περίπτωση έχουν διορθωθεί κάποια σφάλματα.... δλδ θα μου επιβάλλουν να βάλω πρώτα το OS που έχει bugs;;

 

Πάντως στο τελευταίο link που έδωσα, ρωτάει κάποιος αυτό ακριβώς που συζητάμε εμεις και του απαντάει κάποιος ότι δε θα έχει πρόβλημα..

Ερώτηση:

I don't understand this. Are these full copies of Windows 7? I just bought Windows 7 Professional 64bit from my college (it didn't include SP1 so I had to go through a lot of updates). If I ever wanted to reinstall Windows 7 Pro 64bit, can I just use one of these instead to skip the updating process? (and use the key included with my purchase).

Απάντηση:

Yes, these are full copies of Windows 7 with SP1. You can use your key for activation.

 

 

και το έχω διαβάσει και σε άλλο forum... με αυτό που μου λες εσύ όμως, δε ξέρω τι πραγματικά ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το SP1 δεν είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι κάποιοι το έχουν δοκιμάσει και μπαίνει απ'ευθείας.

Για να κατεβάσεις το iso και να μην παιδεύεσαι, υπάρχουν επίσημοι mirrors από τη Microsoft εδώ:

http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/

Αλλά δεν έχει ελληνικά, αν τα χρειάζεσαι, πρέπει να περάσεις χειροκίνητα το language pack μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για το SP1 δεν είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι κάποιοι το έχουν δοκιμάσει και μπαίνει απ'ευθείας.

Για να κατεβάσεις το iso και να μην παιδεύεσαι, υπάρχουν επίσημοι mirrors από τη Microsoft εδώ:

http://www.mydigital...-digital-river/

Αλλά δεν έχει ελληνικά, αν τα χρειάζεσαι, πρέπει να περάσεις χειροκίνητα το language pack μετά.

 

Το language pack δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε εκδόσεις Home Premium.

 

 

Για το SP1, δοκιμασμένα δεν ενεργοποιείται. Το επιβεβαίωσε και η Toshiba όταν πήρα εγώ τηλέφωνο για να ρωτήσω γιατί δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω καθαρά windows 7. Μόνο την ίδια έκδοση για την οποία έχει βγει το serial number. Όταν λέω ίδια έκδοση, εννοώ ακόμα και το service pack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...