Προς το περιεχόμενο

Σκεψη για νέα "monitor" ηχεία και κάρτα ηχου.


UpToDate_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα forum, τον τελευταιο καιρο επειδη θα παιχτει μετακομιση και θα εχω δικο μου χωρο, σκεφτομαι να παιξω με καποια αναβαθμιση στον ηχο.

 

---Λεω για καποια "monitor" ηχεια, ο,τι πιο κοντινο σε καλυτερο ήχο και φθηνο μπορω να βρω.. καπελο εκει βαζω στα ~120€. π.χ M-Audio AV40 ή Behringer MS40 . Τωρα εχω καποια altec lansing(6 ετη σχεδον τωρα) τα οποια κοστιζαν τοτε κανα 8ευρω..

Μουσικη θα ακουω σε low-mid volume... ταβανι θα χτυπησει άντε σε κανα παρτυ. Υπερβολικα πολυ σπανια δλδ. Mεχρι τωρα ακουγα μουσικη κυριως απο κατι ακουστικά του walkman live κινητου μου.

 

---Τωρα να ρωτησω, με καποια καινουρια καρτα ήχου (τωρα εχω την ενσωματωμενη της μητρικης - μη φανταστειτε τιποτα περιεργο μιας και η μητρικη μου κοστισε 110€) θα δω διαφορα απο αυτην που φοραει η μητρικη; Αν ναι, καλυτερα εσωτερική ή εξωτερικη; Η χρηση θα ειναι 85% μουσικη / 12% games / 3% movies. Επισης σε ποιο ποσο να κινηθω...; thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα τα έχω και είμαι ικανοποιημένος. Για τα δεύτερα έχω διαβάσει ότι είναι λίγο καλύτερα, αλλά δεν εχω προσωπική άποψη. Και τα δύο θα σου κάνουν σίγουρα τεράστια διαφορά συγκριτικά με pc speakers σε ακρόαση μουσικής.

 

Κάρτα ήχου δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι διαβαζω σε ξενα forums ( ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ) προτιμουν τα AV40 οι περισσοτεροι.. αλλοι τα MS40.. κλεινω προς τα AV40 με αυτα που διαβαζω.

Αν ειχα λιγα ακομα θα πηγαινα για τα BX5.. αλλα αγγιζουν τα 2 κατοσταρικα.

Χμ.......

 

Τωρα για την καρτα ηχου, εισαι σιγουρος να μεινω με την onboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι διαβαζω σε ξενα forums ( ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ) προτιμουν τα AV40 οι περισσοτεροι.. αλλοι τα MS40.. κλεινω προς τα AV40 με αυτα που διαβαζω.

 

Αν ειχα λιγα ακομα θα πηγαινα για τα BX5.. αλλα αγγιζουν τα 2 κατοσταρικα.

 

Χμ.......

 

Τωρα για την καρτα ηχου' date=' εισαι σιγουρος να μεινω με την onboard;[/quote']

 

Εννοειται πως μενεις με την onboard.

 

Εστω οτι εχεις 200€ budget και πχ σκεφτεσαι να δωσεις 140€ για ηχεια και 60€ για καρτα ηχου.

Θα εχεις καλυτερο ηχο και αποτελεσμα αν εμενες με την onboard και εδινες ολα τα 200€ για ηχεια.

 

Και η επενδυση σε ηχεια ειναι κατι που σου μενει για δεκαετιες,δεν μπορεις να πεις το ιδιο για τα πεταμενα χρηματα σε μια καρτα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για την καρτα ηχου, εισαι σιγουρος να μεινω με την onboard;

 

Tι να σου πω, εγώ δεν άκουσα την παραμικρή διαφορά. Βέβαια οι δοκιμές μου έγιναν με καινούριο onboard τσιπάκι από τη μία και audigy1 και 2zs από την άλλη. Καλύτερα μην πάρεις αρχικά και βλέπεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys, αρα μενω με την onboard.

 

Πλεον ειμαι μεταξυ M-Audio AV40 vs Reloop ADM-5 vs Yamaha HS50M

 

Τα πρωτα τα εχει πολυς κοσμος.. για τα δευτερα διαβαζω πολυ καλα λογια Reloop ADM-5 review οπως και για τα τριτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα επειδη βλεπω οτι τα Behringer MS-40 που κοιταγες εχουν οπτικη εισοδο:

αν παρεις ηχεια με οπτικη εισοδο, η καρτα ηχου να ξερεις οτι δεν παιζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ρολο ,γιατι απλα περναει ψηφιακα τον ηχο στα ηχεια και αυτα αναλαμβανουν την αποκωδικοποιηση/μετατροπη του.

Το DAC της καρτας ηχου δεν παρεμβαλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερδιζω καλυτερη ποιοτητα συνδεοοντας το ψηφιακα;

 

Το Yamaha HS50M βγαινει εκτος μιας και ειναι €/ΤΜΧ.

 

Αρα μενω αναμεσα σε M-Audio AV40 vs RELOOP ADM-5

 

Απ'οτι βλεπω τα RELOOP εχουν bass speaker 13.34cm κ tweeter 2.54cm κ 2 x 30W R ms + το καθε ηχειο ζυγιζει 5kg(10kg συν.)

Frequency response 35hz με 20 kHz

Dimensions 23cm(Β)32cm(Υψ)28 αρα ειναι κ 10εκ ψηλοτερα

 

Ενω τα Μ-Audio εχουν bass speaker 10.16cm κ tweeter 1.90cm κ 2 x 20W R ms + το καθε ηχειο ζυγιζει 3.1 kg (συν. 6.3kg)

Frequency response 85hz- 20kHz

Dimensions 15cm(Β)22cm(υψ)18cm

 

Τωρα βεβαια με το Frequency response δε ξερω τι παιζει.. εσεις τι θα κανατε;

 

Βρηκα καπου :

 

 

Check your frequency response.

 

All studio monitors have what's called a frequency response; this is how the monitor portrays different frequency ranges throughout the spectrum. You'll ideally want a monitor that's as flat as possible; measured in hertz, a typical frequency response for a flat monitor is 20Hz to 20kHz; most speakers can reproduce up to 20- or 23kHz with no problem; the low end response, the data you hear from 20Hz to 100Hz, can be very strong or very weak depending on the makeup of the individual speaker; you want to watch for a frequency response that's no worse than 20Hz to 20kHz, preferably 10Hz to 22kHz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεοντας ψηφιακα τα ηχεια, δεν εξαρτασαι απο την ποιοτητα του dac της καρτας ηχου και δεν εξαρτασαι απο την ποιοτητα του καλωδιου συνδεσης ηχειων-καρτας ηχου ουτε φυσικα απο παρεμβολες-παρασιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές ένα σαιτ που τα έχει πιο φθηνά. Από εκεί ήθελα να αγοράσω τα BX5a που είναι τέλεια αλλά κάτι οικονομικό έτυχε και δεν έκατσε.

 

http://www.thomann.de/gb/maudio_av40_studiophile.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές ένα σαιτ που τα έχει πιο φθηνά. Από εκεί ήθελα να αγοράσω τα BX5a που είναι τέλεια αλλά κάτι οικονομικό έτυχε και δεν έκατσε.

 

http://www.thomann.d...studiophile.htm

 

Χμ απ'οτι βλεπω το στελνει και με τα μεταφορικα σε αυτην την τιμη..

Γλυτωνω ενα 20αρικο απο τα reloop. Θα το κοιταξω :) οπου κ αν καταληξω θα ενημερωσω ;)

Edit με τα μεταφορικα για ελλαδα παει 131.. ουτε καν :P

 

 

Κατι ακομα.. επειδη θελω να τα εχω στο ιδιο υψος με το κεφαλι, θα τα κρεμασω πχ στον τοιχο... καμια καλη κ φθηνη βαση;

Επισης εχω προσεξει ο,τι πολλες ειναι με τρυπημα του ηχειου για να κατσουν... αυτο δεν καταστρεφει το shielding πχ; ή επηρεαζει καπως τον ηχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά και άγια, αλλά κάποια πράγματα που διαβάζω κατά καιρούς με βάζουν σε σκέψεις:

 

"---Λεω για καποια "monitor" ηχεια, ο,τι πιο κοντινο σε καλυτερο ήχο και φθηνο μπορω να βρω..."

 

Από πότε τα "monitor" είναι υπεύθυνα/ικανά για καλό ήχο? Και τι θα πεις καλός ήχος?

 

Και μετά, προς τα κάτω διαβάζω και μία παράθεση, με κάτι αερολογίες περί "no worse than 20Hz-23KHz"... Μιλάμε για καθαρό bullshit, για να μην πω τίποτε άλλο από τη στιγμή που το ανθρώπινο αυτί ΉΔΗ από τα 15-16KHz παύει να είναι "ευαίσθητο" και παρουσιάζει έντονη κάμψη αντίληψης.

 

Φίλε μου, θες να πάρεις monitor, πάρε monitor. Θα σου πρότεινα όμως να το ξαναδείς με άλλο μάτι το θέμα, γιατί άλλο πράγμα ο κλινικός ήχος ενός monitor και άλλο πράγμα ο φυσικός, (υψηλής) πιστότητας ήχος. Επιπλέον, ηχεία monitor με 150-200-250€ ουδεμία σχέση δεν έχουν με πραγματικά, στουντιακά monitor (εκ των πραγμάτων).

 

Τώρα, αν με ρωτήσεις "και τι να πάρω ρε μεγάλε? Logitech ή μήπως τίποτα μυστήρια Edifier?" θα σου έλεγα απλώς να αποτάξεις τα πάντα και να αναζητήσεις ένα καλό ζευγαράκι shelf-speakers παρέα με έναν μικρό, καλό 2κάναλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ψάχνω ο,τι καλύτερο μπορώ στα χρήματα που θα διαθέσω,χωρίς να είμαι κάνας ειδικός στον ήχο. μιας και δύσκολες οι λάθος επιλογές σε τέτοιες εποχές.

Δηλαδή σε τι προϊόντα θα με παραθετες; :-)

 

Αποστολή από το WT19i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...