Προς το περιεχόμενο

Σκεψη για νέα "monitor" ηχεία και κάρτα ηχου.


UpToDate_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείως ενδεικτικά και χωρίς να αποτελούν τίποτα το super-wow εξαιρετικό, ακόμη και με ένα τέτοιο "χρεπάκι" για ενισχυτής http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19024&cat=488&page=1 και με τέτοια ηχεία http://www.audioshow.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5803&category_id=44&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart θα είχες πολύ πιο γεμάτο και ζωντανό ήχο από οποιοδήποτε monitor.

 

Σαφώς, το budget ξεφεύγει, αλλά αξίζει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως ενδεικτικά και χωρίς να αποτελούν τίποτα το super-wow εξαιρετικό, ακόμη και με ένα τέτοιο "χρεπάκι" για ενισχυτής http://www.emimikos....&cat=488&page=1 και με τέτοια ηχεία http://www.audioshow...=com_virtuemart θα είχες πολύ πιο γεμάτο και ζωντανό ήχο από οποιοδήποτε monitor.

 

Σαφώς, το budget ξεφεύγει, αλλά αξίζει 100%.

 

Εκατσα και εψαξα λιγο στο νετ. Αυτο που βρηκα ειναι οτι τα bookshelf speakers( Hi-Fi ) χρειαζονται ενισχυτη(amplifier) .. δηλ ειναι η "passive" μερια των ηχειων. Ενω τα monitors εχουν built-in amplifier .. δηλ τα "active" ηχεια.

 

Διαλεγοντας την "passive" εκδοχη , δηλ τα Heco Victa 201 + CS-PA1 BL(ενισχυτης) το budget παει στα 200€

36 hz to 36000hz

4-8 ohm

woofer 4"

60W RMS (μαλλον εννοει 2x30W)

 

Διαλεγοντας την "active" εκδοχη , δηλ τα Reloop ADM-5 με built-in τον ενισχυτη το budget παει στα 133€

35 hz to 20000hz

8 ohm

woofer 5.25"

2x30W RMS

 

Η κυριοτερη τους διαφορα δηλαδη ποια ειναι; στο να εχω καλυτερη αποδοση για τα 70€ διαφορα; :-)

 

Sorry για τα μια τονισμενα γραμματα και μια οχι, αλλωτε μικροτερα κλπ, αλλα ειναι full στο bug .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο πω έτσι όπως είναι, δεν υπάρχει λόγος για περιστροφές:

 

τα ενισχυτικά στάδια των monitors είναι για κλάματα, ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής έννοιες όπως αυτή του monitor είναι σκέτο μάρκετιγκ. Από την άλλη, όχι ότι ένα ενισχυτάκι των 60€ θα συνταράξει τον κόσμο σου, αλλά πίστεψέ με άλλο πράγμα 10 γιαλαντζί βατάκια ενός active-speaker και άλλος ενός πραγματικού (έστω και μικρού entry-level) στερεοφωνικού ενισχυτή... Επιπλέον, η λύση ηχείων-ενισχυτή είναι και πιο futureproof και πιο versatile.

 

Χωρίς να αποτελώ γκουρού, αλλά έχοντας περάσει από ΌΛΑ τα στάδια ήχου στο pc (2.0 της φούτσας, καλό 5.1, καλό mini-stereo, καλό 2.1), εδώ και μερικούς μήνες έχω καταλήξει στη λύση passive ηχείων σε συνδυασμό με τελικό ενισχυτή. Τα ηχεία είναι "χειροποίητα", οι καμπίνες δικές μου, τα σασί και τα crossover προέρχονται από καταξιωμένες περιπτώσεις car-audio. Ο ενισχυτής είναι ένα χρεπάκι 20+ ετών, με 20RMS/κανάλι... Ε, λοιπόν, αυτά τα υλικά αποτελούν ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο έχω ακούσει για χρήση pc, από κάθε άποψη.

 

Τα Heco τα έχω ακούσει εκτενώς, κάποιοι θα ξυνίσουν τα μούτρα τους, προσωπικά έχω ξεπεράσει το θέμα "μάρκα" και με απασχολεί μόνο το τι πραγματικά κάνει το ηχείο. Είναι έξοχα για τα λεφτά τους και τον όγκο τους. Έναν μικρό 2κάναλο, θα τον βρεις, δε μπορεί...

 

Αν πάλι, πιστεύεις ότι θα βολευτείς καλύτερα με τη σίγουρη λύση των monitors, δεν έχω παρά να σου ευχηθώ καλές ακροάσεις! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα δω αυριο στην αποθηκη μηπως υπαρχει καποιος ενισχυτης. (ειχαμε καφετερια)

Και επειδη ειμαστε και στην μετακομιση θα τα βγαλω μια και καλη ολα εξω να δω και θα ενημερωσω. Ευχομαι να υπαρχει καποιος για να παω στην passive εκδοση στα ιδια χρηματα.. αλλιως δε με βλεπω :P

 

Εννοειται βεβαιως οτι μιλαω για κομματια των 320kbps / 1441kbps a.k.a FLAC και οχι για φασεις των 192kbps .. συνοδεια καποιων καλων ηχειων στα χρηματα αυτα.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά κάνεις και ακούς σε τέτοιες "αναλύσεις", αλλά για να αντιληφθεί κάποιες διαφορές πρέπει τόσο τα ηχεία, όσο και το υπόλοιπο σύστημα να είναι αυτό που λέμε "αναφοράς"...

 

Μακάρι να έχεις τέτοια "αφτί", προσωπικά δε το έχω πάει τόσο μακριά γιατί το μόνο colpo grosso της υπόθεσης είναι ότι πρέπει να διαθέτεις τεράστιους δίσκους για να χωράνε τα επίσης τεράστια αρχεία. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον στην αποθηκη επειτα απο σκαρφαλωματα βρήκα τα εξης equalizer:

 

1) Techics SH-8025

 

2) KENWOOD GE-7030

 

Tα φωτα σας - μαλλον δεν κανουν την δουλεια ενος amplifier ε; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Τότε το Kenwood αν φύγει για πώληση, γνωρίζετε,το 150αρι παίζει να το πιάσει;

Μπας και σωθώ να πάρω τα ηχεία :-P

 

Αποστολή από το WT19i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...