Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO πιο απο ολλα;;


star12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι χρονια χρηστης πισι τοσο στο πρωτο υπ μεχρι το λαπτοπ μου.Εχω ενα asus windows 7 και ειναι καλο για να βλεπω ταινιες η να ακουω μουσικη απλα βγαζει προβληματα μιας και το χω 2 χρονια.Ετσι αποφασισα να παω σε μακ λαπτοπ.Και θα θελα να ρωτησω πιο κατα την γνωμη σας μοντελο να ξεκινησω;;Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα και βλεπω μαλιστα και πολλες τσιμπημενες τιμες εδω στις αγγελιες <αν και απ εξω θα το παιρνα>

Αρχικα ηθελα το μακμπουκ ρετινα αλλα δυστηχως για μενα η τιμη του ειναι απαγορευτικη <τουλαχιστον εχω τη ρετινα στο αιπαντ>αρα πιο απ τα υπολοιπα μακμπουκ που να υποστηριχθει και με update απ την απλ θα προτεινατε;;

Επ στα μακ μπορω να βαλω εξωτερικο ντιβιντι για να βλεπω ταινιες;

Η οθονη για ταινιες η οτιδιποτε ειναι καλες; το αsus ασπουμε εχει hd οθονη

Και για τις εφαρμογεσ ειπαρχει απλ στορ σαν τα αιφον να κατεβαζω απο κει; Αν και δε με εδιαφερουν πλεον τα παιχνιδια στο λαπτοπ <εχω το αιπαντ>

Τελος στο αρχικο θεμα του ινσομνια διαβασα πως η απλ θα δωσει ενα update για τα μακ που θα χει και το σιρι.Αν επαιρνα το μοντελο του 2011 ας πουμε θα δεχοταν την αναβαθμιση;

Και με τα usb στικακια τα δεχεται κανονικα τα μακς;

Σορρυ αλλα ειμουν ασχετος απλα θελω να το δοκιμασω ετσι για αλλαγη απ τα παραθυρα τοσα χρονια

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Macbook Pro. (Mid 2012) 13.3 inches. Κανονικο χωρις retina. φετινο μοντελο. παιρνει και cd για να βλεπεις ταινιες. 1300 ευρω περιπου. Αυτο αγορασα και εγω πριν κανα μηνα και το ΛΑΤΡΕΥΩ. Η οθονη μπορει να ακουγεται μικρη αλλα ΔΕΝ ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ευρώ για μηχάνημα με 4GB ram, διπύρηνο επεξεργαστή, TN Panel, και σκληρό στις 5400;

 

αν παίρνει cd και για ταινίες τότε πιο cool.

η οθόνη όχι δεν είναι μικρή, είναι χάλια.

 

ο χειρότερος καιρός να επενδύσεις σε σειρά Macbook Pro.

 

 

καλύτερα ένα macbook air 13" ;) αν σώνει και καλά θες να δουλέψεις σε Mac OS X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ευρώ για μηχάνημα με 4GB ram, διπύρηνο επεξεργαστή, TN Panel, και σκληρό στις 5400;

 

αν παίρνει cd και για ταινίες τότε πιο cool.

η οθόνη όχι δεν είναι μικρή, είναι χάλια.

 

ο χειρότερος καιρός να επενδύσεις σε σειρά Macbook Pro.

 

 

καλύτερα ένα macbook air 13" ;) αν σώνει και καλά θες να δουλέψεις σε Mac OS X.

+1000

 

1300€ ειναι παρα πολλα για το πιο βαρυ 13αρι της αγορας , που φοραει και σκληρο 5400 στροφων. (οποτε πρεπει να υπολογιζεις +100€ για εναν ssd)

Χωρια οτι εχει χαμηλη αναλυση 1280x800.

 

Ή δινεις περιπου τα ιδια χρηματα για ενα macbook air 13" που ειναι αισθητα ελαφρυτερο , πιο φορητο και με μεγαλυτερη αναλυση ή πας σε macbook pro retina 13" ή σε κανα αλλο ultrabook με ips panel.

 

 

Τελος, καλη λυση θα ηταν να βαλεις με 100€ εναν ssd στον τωρινο σου λαπτοπ και θα ειναι σαν να πηρες καινουριο λαπτοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

+1000

 

1300€ ειναι παρα πολλα για το πιο βαρυ 13αρι της αγορας , που φοραει και σκληρο 5400 στροφων. (οποτε πρεπει να υπολογιζεις +100€ για εναν ssd)

Χωρια οτι εχει χαμηλη αναλυση 1280x800.

 

Ή δινεις περιπου τα ιδια χρηματα για ενα macbook air 13" που ειναι αισθητα ελαφρυτερο , πιο φορητο και με μεγαλυτερη αναλυση ή πας σε macbook pro retina 13" ή σε κανα αλλο ultrabook με ips panel.

 

 

Τελος, καλη λυση θα ηταν να βαλεις με 100€ εναν ssd στον τωρινο σου λαπτοπ και θα ειναι σαν να πηρες καινουριο λαπτοπ.

 

Έχεις δει ποτέ ταινία blu-ray στον συγκεκριμένο υπολογιστή δίπλα σε υπολογιστή VAIO, DELL ή HP με 1920x1080 ανάλυση;

 

Καμία επίθεση, απλά ρωτάω γιατί εγώ είχα δει και έμεινα άφωνος.... :Ρ

 

Πάντα φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει ποτέ ταινία blu-ray στον συγκεκριμένο υπολογιστή δίπλα σε υπολογιστή VAIO, DELL ή HP με 1920x1080 ανάλυση;

 

Καμία επίθεση, απλά ρωτάω γιατί εγώ είχα δει και έμεινα άφωνος.... :Ρ

 

Πάντα φιλικά :)

 

Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης της μετριας οθονης (για υπολογιστη των 1300€) του macbook pro 13" με πχ μια οθονη ενος vaio που ακομα και στα 1000€ μπορει να ειναι ips(οπως δηλαδη των retina macbook pro).

 

Κοινως η οθονη ενος vaio full hd :

 

e14719de68.jpg

 

ειναι μακραν καλυτερη απο του macbook pro 13:

 

6147dc6a32.jpg

 

 

 

 

Και οπως βλεπεις μιλαμε για χρωματα, γωνιες θεασης ,αντιθεση που οι ips οθονες ειναι μακραν ανωτερες και φαινεται και σε απλη φωτογραφια των οθονων, οχι μονο στα specs.

Για την τραγικη(για λαπτοπ των 1300€), μη-παραγωγικη αναλυση των 1280x800 του mbp 13" δεν χρειαζεται να ειπωθει κατι παραπανω.

 

Αναλογες διαφορες (δηλαδη πολυ καλυτερες οθονες απο του macbook pro 13") θα δεις και σε αλλα λαπτοπ παρομοιας τιμης, πχ asus ή samsung με ips οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης της μετριας οθονης (για υπολογιστη των 1300€) του macbook pro με πχ μια οθονη ενος vaio που ακομα και στα 1000€ μπορει να ειναι ips(οπως δηλαδη των retina macbook pro).

 

Και 'γω έτσι έλεγα πάντως... Κοίτα να δεις που τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά μερικές φορές είναι απλά και μόνο αριθμοί...

 

 

Μάλιστα τώρα είδα τις προσθήκες σου. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου τώρα κατάλαβα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω έτσι έλεγα πάντως... Κοίτα να δεις που τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά μερικές φορές είναι απλά και μόνο αριθμοί...

 

 

Μάλιστα τώρα είδα τις προσθήκες σου. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου τώρα κατάλαβα ....

 

πολυ σωστο και πρεπει να προσεχουμε τι γραφουμε νομιζω για να γραφεις συμβουλες και αποψεις περα απο τη θεωρια θα πρεπει να εισια και κατοχος ενος προιοντος απο νουμερα αστα να πανε

και πως τη πατησα εγω απο εδω μεσα τη πατησα διαβαζοντας για τους ssd δισκους γραφανε διαφοροι οτι εινια γρηγοροι και το να και το αλλο και η τρελη διαφορα και τελικα εσκασα 170 ευρω και δεν ειναι αυτο που περιμενα βαση οσων λεγανε εδω μεσα οποτε ας προσεχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πολυ σωστο και πρεπει να προσεχουμε τι γραφουμε νομιζω για να γραφεις συμβουλες και αποψεις περα απο τη θεωρια θα πρεπει να εισια και κατοχος ενος προιοντος απο νουμερα αστα να πανε

και πως τη πατησα εγω απο εδω μεσα τη πατησα διαβαζοντας για τους ssd δισκους γραφανε διαφοροι οτι εινια γρηγοροι και το να και το αλλο και η τρελη διαφορα και τελικα εσκασα 170 ευρω και δεν ειναι αυτο που περιμενα βαση οσων λεγανε εδω μεσα οποτε ας προσεχουμε

Αν εχεις ssd,βγαλτον και περνα το λογισμικο,ξανα στον hdd!

Και πες μας πως σου φαιεται το PC σου,μετά από τη μετάβαση από ssd σε hdd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις δεδομενο και λογικο μετα απο 2 χρονια να εχει θεματα το asus σου;

πιστευω πως στις 13 ιντσες το mbp αν και μου αρεσει πολυ δεν εχει νοημα. Παρε το air, η πηγαινε στο 15ρι (απλο οχι κατ αναγκη retina).

γενικα ειναι ακριβα μηχανηματα, αλλα κορυφαιας ποιοτητας και ευχρηστιας.

με μνημονιο 3 ομως ειναι ενα θεμα πλεον το mac στην ελλαδα..

δοκιμασε win 7 64bit + ssd samsung 830 + 8gb ram στο asus και θα πετας με +150 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...